ونزوئلا چارچوب قوانین ارزهای دیجیتال را اعلام کرد

ونزوئلا چارچوب قوانین ارزهای دیجیتال را اعلام کرد

لایحه قانونی جدید ونزوئلا، که بواسطه آن یک چارچوب قانونی برای صنعت کریپتو در این کشور ایجاد خواهد شد، رسما از تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) به تصویب رسید. این حکم در رسانه رسمی دولت ونزوئلا به نام Gaceta Oficial، منتشر شد.

این مجموعه مقررات برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۸ توسط مجلس موسسان ونزوئلا، برای ماینرها، کارآفرینان حوزه کریپتو و تریدرهای معمولی، تدوین شد. این مجلس در سال ۲۰۱۷ به عنوان جایگزینی برای پارلمان این کشور تاسیس شده است.

سند «دستور مجلس موسسان برای سیستم جامع دارایی های ارز دیجیتال»، متشکل از ۵۳ ماده قانونی است. در این سند تعریف کوتاهی برای اصطلاحات کلیدی حوزه ارز دیجیتال، از قبیل دارایی های دیجیتال، بلاک چین، استخراج ارز دیجیتال، رمزنگاری و غیره ارائه شده است. این سند مفهوم یک دارایی رمزنگاری شده ملی را تعریف میکند – هر ارزی که در ونزوئلا صادر شود و دولت آن را تایید کند.

در این لایحه قانونی مجوزهای لازم برای موسسات استخراج ارز دیجیتال و صرافی های ارز دیجیتال نیز مقرر شده و در آن برای فعالیت های غیر مجاز جریمه در نظر گرفته شده است.

این لایحه به سازمان Sunacrip – که برای منظور نظارت بر دارایی های دیجیتال و فعالیت های مرتبط با آن در ونزوئلا ایجاد شد- امکان بررسی کامل تمام فعالیت های تجاری مرتبط با ارز دیجیتال در کشور را فراهم می آورد. طبق ماده ۱۱ سند مذکور، این سازمان ملزم به نظارت بر فعالیت ماینرها، صرافی های ارز دیجیتال و کلیه خدمات مالی است که ممکن است در بازار ارز دیجیتال ونزوئلا، نقش واسطه را داشته باشند.

ونزوئلا چارچوب قوانین ارزهای دیجیتال را اعلام کرد

مادورو در افتتاحیه Sunacrip

علاوه بر آن، در این مقاله عنوان شده است که سازمان Sunacrip، قادر به کنترل کلیه فعالیت های مربوط به «تولید، عرضه، انتقال، تجاری سازی، و مبادله» ارزهای دیجیتال در ونزوئلا خواهد بود.

به نقل از وب سایت خبری اسپانیایی Criptonoticias، در این بخش از سند اختیار کنترل تمام پلتفرم های تجاری مرتبط با ارز دیجیتال در ونزوئلا، با صرف نظر از اینکه بین المللی، متمرکز یا غیر متمرکز هستند، به Sunacrip اعطا شده است.

همچنین، در دستور مورد نظر، فرایند ثبت صرافی های ارز دیجیتال، کیف پول ها و نهادهای استخراج ارز دیجیتال نیز شرح داده شده است. ماده ۲۸ این سند با در نظر گرفتن حجم معاملات، تعداد دارایی های دیجیتال تحت مدیریت و معیارهای دیگر، به معرفی انواع مختلف مجوزها برای استارتاپ های ارز دیجیتال، پرداخته است. بنابر گزارش های موجود، سازمان sunacrip، برنامه تمام مجوزها را بررسی کرده و برای شرکت های حوزه کریپتو، هزینه های عمومی را مقرر خواهد کرد.

به موجب سند نامبرده، صاحبان شرکت هایی که قوانین صدور مجوز را نقض کنند یا نتوانند فرایند ثبت نام در Sunacrip را تکمیل کنند، حداکثر محکوم به یک الی سه سال حبث و پرداخت جریمه ۵۰ الی ۱۰۰ واحد دارایی ارز دیجیتال ملی ونزوئلا (معادل تقریبا ۳ الی ۶ هزار دلار) خواهند شد.

در این حکم عنوان شده است که سازمان Sunacrip می تواند شرکت های استخراج ارز دیجیتال را بازرسی کند و در صورتی که کسب و کار مورد نظر با مقررات جدید مطابقت نداشته باشد، اجازه مصادره تجهیزات آن ها را خواهند داشت. مطابق با ماده ۳۷ این قانون، تجهیزات مورد نظر می توانند به محض مصادره، از رده خارج یا برای انجام امور اجتماعی به کار گرفته شوند.

نام پترو – ارز دیجیتال ملی ونزوئلا که در اکتبر ۲۰۱۸ راه اندازی شد– در این سند قید نشده است. البته، از آنجایی که این ارز دیجیتال در ونزوئلا عرضه شده و مورد تایید دولت ونزوئلا بوده، مشخصات آن با توصیف دارایی ارز دیجیتال ملی در این کشور مطابقت دارد.

ونزوئلا چارچوب قوانین ارزهای دیجیتال را اعلام کرد

بنابر گزارش کوین تلگراف در اوایل ماه جاری، ونزوئلا هم اکنون یک بحران شدید اقتصادی و سیاسی را تجربه می کند. کارشناسان بر این باورند که ارز دیجیتال پترو در واقع نقش یک گلوله دودزا را دارد که با هدف پنهان کردن نرخ تورم بسیار بالا در این کشور پرتاب شده است. خوان گوایدو، رییس جمهور موقت ونزوئلا که از طرف بسیاری از رهبران محلی و بین المللی پشتیبانی می شود، با نظر این کارشناسان موافق است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه