رئیس جمهور ونزوئلا خبر داد: پترو از ماه اکتبر در مبادلات بین‌المللی استفاده خواهد شد

رئیس جمهور ونزوئلا خبر داد: پترو از ماه اکتبر در مبادلات بین‌المللی استفاده خواهد شد

طبق اعلام نیکولاس مادورو در تاریخ ۲۱ سپتامبر، ارز دیجیتال ونزوئلا -با پشتوانه نفت خام-  از اکتبر ۲۰۱۸ در انجام تراکنش‌های تجاری بین‌المللی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

روز جمعه نیکولاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا، در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه VTV حاضر شد و در خصوص مشکلات اقتصادی اخیر در کشور صحبت کرد. بر اساس آنچه در وب‌سایت این شبکه نوشته شده، مادورو در ادامه‌ی صحبت‌های خود از کاربردهای آتی پترو در سطح بین‌المللی سخن گفته است. بخشی از صحبت‌های او به شرح زیر است:

ارز دیجیتال پترو به یک واحد پولی برای انجام مبادلات، ابتیاع و تبدیل ارز در جهان تبدیل خواهد شد.

رئیس جمهور ونزوئلا خبر داد: پترو از ماه اکتبر در مبادلات بین‌المللی استفاده خواهد شد

البته، وی در صحبت‌های خود به جزئیات استفاده از پترو، کاربردهای بین‌المللی آن در آینده و همچنین نام کشورهایی که مایل به دریافت آن در پرداخت‌های تجاری هستند اشاره نکرده است. این در حالی است که چند وقت پیش خبرگزاری رویترز با انتشار یک گزارش در خصوص ماهیت این ارز دیجیتال هشدار داده بود. بر اساس تحقیقات آژانس خبری رویترز، در حال حاضر پترو در هیچ‌یک از صرافی‌های ارز دیجیتال بزرگ در دنیا فهرست نشده و پشتوانه نفتی ندارد. بنا بر تحقیقات انجام شده، هیچ نشانی از فعالیت جدید در منطقه‌ی Atapirire مشاهده نشده، به گفته مادورو این منطقه اصلی‌ترین مرکز نفتی برای تضمین اعتبار پترو است.

بیشتر بخوانید:  چرا مردم ونزوئلا باید در مورد ارز دیجیتال کشورشان نگران باشند؟

علاوه بر آن، در این گزارش به صحبت‌های رافائل رامیرز، وزیر نفت سابق ونزوئلا اشاره شده است. بنا بر باور او ارزش‌گذاری پترو تنها گفته‌هایی از روی تخیل است، گفته‌هایی که تنها در تخیل دولت ونزوئلا وجود دارد.

بر اساس آنچه در ماه آگوست توسط متخصصان به رسانه خبری Wired گزارش شده، احتمالاً پشتوانه ارز دیجیتال دولتی پترو یک شرکت نفتی ملی به نام PDVSA است که در واقع ۴۵ میلیارد دلار بدهی دارد و اخیراً فعالیتی نداشته است.

چند وقت پیش نیکولاس مادورو در تلویزیون اعلام کرد که شرکت نفت دولتی پترولئوس دی (PDVSA) از پترو به‌عنوان واحد پولی استفاده خواهد کرد. علاوه بر این دولت ونزوئلا یک سیستم جدید مبتنی بر پترو را برای پرداخت حقوق و قیمت‌گذاری کالا و خدمات معرفی خواهد کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا خبر داد: پترو از ماه اکتبر در مبادلات بین‌المللی استفاده خواهد شد

پیش‌ازاین گفته شده بود که از تاریخ ۲۰ آگوست، ونزوئلا دو واحد پول دولتی در کشور خواهد داشت؛ پترو و بولیوار ساورن ونزوئلا (Bolivar sovereign) که جایگزین بولیوار فوئرته می‌شود. کارشناسان بر این باورند که ارز دیجیتال پترو در واقع نقش یک گلوله دود استتار را دارد که با هدف پنهان کردن شکست مادورو در جان‌بخشی به اوضاع بولیوار ساورن، ارز ملی جدید این کشور پرتاب شده است. علی‌رغم تمام ادعاهایی که حول ورشکستگی پترو شنیده می‌شود، نیکولاس مادورو اعلام کرده است که از پترو به عنوان واحد پولی در این کشور استفاده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال پترو واحد پولی جدید ونزوئلا می‌شود !

بنا بر یک گزارش قبلی در کوین تلگراف، پیاده‌سازی یک سیستم پرداخت حقوق و قیمت‌گذاری جدید بر اساس پترو «بهبود قابل‌توجهی در وضعیت درآمد کارگران» ایجاد خواهد کرد. طبق گفته‌های مادورو، در حال حاضر پترو با هدف تأمین بودجه ساخت مسکن برای افراد بی‌خانمان در تعدادی از برنامه‌های اجتماعی به‌کار گرفته شده است.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه