رقابت برای استفاده نظامی از بلاک چین؛ آمریکا عقب‌تر از چین و روسیه

رقابت برای استفاده نظامی از بلاک چین؛ آمریکا عقب‌تر از چین و روسیه

شرکت‌های خدمات وب آمازون (Amazon Web Services)، آی‌بی‌ام (IBM)، دیلویت (Deloitte) و چند شرکت دیگر در گزارش رسمی خود هشدار داده‌اند که وزارت دفاع آمریکا نباید در برابر روسیه و چین بازنده رقابت جهانی ارتش‌های جهان در زمینه فناوری بلاک چین باشد.

به گزارش کوین دسک، در این گزارش که از سوی اندیشکده بنیاد فناوری ولیو (Value Technology Foundation) و با همراهی چندین شرکت بخش خصوصی در حوزه فناوری، مشاوره و بلاک چین به نگارش در آمده، یک تحلیل تأمل‌برانگیز از وضعیت رقابت بلاک چینی در حوزه نظامی ارائه شده است.

در این گزارش آمده است:

هر دو ابرقدرتی که بزرگ‌ترین تهدید علیه ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شوند، سرمایه‌گذاری سنگینی در زمینه تحقیق و توسعه فناوری بلاک چین انجام داده‌اند. کشور چین با ارز دیجیتال خود در جبهه تهاجمی و روسیه با آزمایشگاهی که به تعدیل تهدیدات سایبری بلاک چین اختصاص دارد، در جبهه تدافعی این «جنگ اقتصادی» قرار دارند.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند که ایالات ‌متحده باید آمادگی جنگی خود را در زمینه بلاک چین و دفتر کل توزیع‌شده به‌طور مستقل تقویت کند تا هر چه سریع‌تر از مزایای این فناوری‌ها بهره‌مند شود. علاوه بر آمازون (AWS)، آی‌بی‌ام و دیلویت، سازمان‌ها و شرکت‌هایی مثل CGI Federal، اکسنچور (Accenture)، کانسنسیس (ConsenSys) سیمبا چین (Simba Chain) و کالوین ران نتورکز (Colvin Run Networks) هم در نوشتن این مقاله همکاری داشته‌اند.

در حوزه امنیت سایبری، بلاک چین می‌تواند به طور گسترده‌ای به ارتش در زمینه‌های مختلفی مثل «توزیع سلاح» و جلوگیری از پاک شدن داده‌های مهم کمک کند؛ کاری که انجام آن برای پایگاه‌های داده‌ای که تنها امکان اضافه کردن داده‌ها به آنها وجود دارد، غیرممکن است. این فناوری همچنین مکانیسم‌های فرمان (نظامی) و کنترل را از طریق تأییدهای چندجانبه تقویت می‌کند.

چنانچه لازم باشد فرمان نظامی در اختیار چند نفر باشد و برای شروع عملیات نیاز باشد که همه آنها بر سر آن توافق کنند، آنگاه این سیستم با استفاده از بلاک چین امنیت بیشتری خواهد داشت. طبق گزارش منتشرشده، این (فناوری) همچنین می‌تواند مزایای منحصربه‌فرد زیادی برای بخش جدید ارتش آمریکا یعنی نیروی فضایی (Space Force) داشته باشد. 

این گزارش اضافه می‌کند که فناوری بلاک چین می‌تواند با اضافه کردن ویژگی تایید هویت چندمرحله‌ای به ارتباطات ماهواره‌ای، به نیروی فضایی کمک کند. این سیستم‌ها به طور معمول ناامن هستند و بنا بر این گزارش، قبلاً یا مورد حمله قرار گرفته‌اند یا آسیب‌پذیری آنها به اثبات رسیده است. فناوری دفترکل توزیع‌شده (DLT) می‌تواند این مشکلات را برطرف کند.

در ادامه این گزارش آمده است:

فرد مهاجم برای اجرای فرمان خرابکارانه خود باید ابتدا کنترل تعداد بسیار زیادی از حساب‌های کاربری را به دست آورده و این توانایی را داشته باشد که از آنها روی بلاک چین استفاده کند.

نویسندگان این پژوهش از همان سرفصل‌هایی برای ذکر مزایای دفتر کل توزیع ‌شده در ارتش استفاده کردند که مبلغان این تکنولوژی در میان مردم عادی به کار می‌برند. از جمله مواردی که در این گزارش ذکر شده است می‌توان به شناسایی و بررسی کالاهای تقلبی، رهگیری منشأ، مراقبت از ذخیره غذایی در هنگام فراخوانی و منبع‌یابی کالاها اشاره کرد. تمامی این موارد در بخش دفاعی کاربرد دارند.

البته واحد زنجیره تامین ارتش آمریکا همین حالا هم شروع به پیاده‌سازی فناوری دفتر کل توزیع‌شده کرده است. این گزارش همچنین به اسناد مربوط به چند آزمایش بلاک چینی انجام‌شده در بخش‌های هوافضای وزارت دفاع، تولید قطعات هواپیما با پرینترهای سه‌بعدی و قراردادهای مهندسی دریایی اشاره کرده است.

طبق این گزارش، کارمندان اداری وزارت دفاع هم می‌توانند از مزایای یک فرایند تدارکاتی مبتنی بر بلاک چین استفاده کنند. قراردادهای هوشمند می‌توانند معاملاتی را که تنها بین طرف‌های مورد تایید به اشتراک گذاشته می‌شود، به شکلی که به‌صورت آنی توسط وزارت دفاع قابل‌مشاهده باشد، ثبت کنند.

این کار می‌تواند ماشین تدارکاتی عظیم‌الجثه نظامی – صنعتی را شفاف‌تر و قابل نظارت‌تر کند؛ فرایندی که به اعتراف خود آنها در سال ۲۰۱۸ باعث از دست رفتن میلیاردها دلار به دلیل کلاه‌برداری‌های صورت گرفته در قراردادها شد. این گزارش در پایان می‌گوید:

همان‌طور که وزارت دفاع [آمریکا] راهی برای ساخت برنامه‌های جدید پیدا کرد و امکان فعالیت سیستم‌های توزیع‌شده روی اینترنت را فراهم ساخت، فناوری بلاک چین هم با ارائه لایه‌ای از اعتماد که وزارت دفاع می‌تواند با اعمال آن فرایند تدارکاتی خود را بهبود ببخشد، قابلیت‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه