پول نقد در گردش آمریکا به بیشترین میزان از سال ۱۹۹۹ رسیده است

پول نقد در گردش آمریکا به بیشترین میزان از سال ۱۹۹۹ رسیده است

براساس داده­‌های شعبه سنت لوئیسِ فدرال رزرو، مقدار ارز در گردش ایالات متحده، بیشترین میزان افزایش خود در ۲۰ سال اخیر را تجربه کرده است.

به گزارش کوین دسک و بر اساس یادداشت روز یکشنبه یک اقتصاددان به نام جان پاول کونینگ (John Paul Koning)، از ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) تا ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) اسکناس‌­های دلار در گردش، با حدود ۲ درصد رشد، از حدود ۱,۸۰۹ تریلیون به ۱,۸۴۳ افزایش پیدا کرده است.

این داده‌­ها نشان دهنده نگرانی شهروندان آمریکا از تاثیرات بیماری همه‌گیر کرونا و در نتیجه، افزایش میزان برداشت پول نقد از دستگا­ه‌­های خودپرداز و بانک­‌ها است.

این افزایش، به عنوان بزرگترین رشد بعد از بعد از «مشکل سال ۲۰۰۰» یا «Y2K» شناخته می­‌شود. در آن زمان به واسطه ترس از نابودی و اخلال در عملکرد سیستم‌های عددیِ بکار رفته در روزشمارهای رایانه‌ای دنیا، شاهد افزایش بی‌سابقه در تعداد ارزهای در گردش بودیم. آن زمان سیستم‌های بانکی از دو رقم برای محاسبه سال استفاده می‌کردند؛ مثلا سال ۱۹۹۹ در تقویم رایانه‌ای به صورت ۹۹ نشان داده می‌شد. با نزدیک‌تر شدن به سال ۲۰۰۰ این فرض در میان مردم گسترش یافت که سیستم‌های رایانه‌ای چطور ۰۰ را تفسیر خواهند کرد.

بر طبق آمار، در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۱۹۹۹ (۱ دی ۱۳۷۸)، شاهد رشد ۳,۷۸ درصدی در ارتباط با میزان نقدینگی در گردش بودیم، این در حالی است که در هفته منتهی به ۱۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۸ اسفند)، افزایشی ۱,۹۲ درصدی رخ داد.

پول نقد در گردش آمریکا به بیشترین میزان از سال ۱۹۹۹ رسیده است
نوسانات هفتگی پول در گردش در آمریکا

ارز در گردش شامل اسکناس و سکه­‌هایی است که توسط عموم مردم و همچنین موسسات امانت‌داری نگه‌داری می‌شود.

این افزایش در‌حالی صورت می­‌گیرد که شیوع بیماری کوید ۱۹ در بسیاری از کشورهای جهان رو به وخامت است و مقامات بهداشت و درمان، فاصله گذاری اجتماعی و حداقل تماس با هر سطوحی که ممکن است آلوده به ویروس باشد را توصیه کرده‌­اند.

این بیماری همه­‌گیر، بیشتر از هر زمانی، توجه افراد را به ایده کثیف بودن پول فیزیکی به عنوان ارز مبادلاتی بین دو طرف معامله جلب کرده است. این موضوع می­‌تواند محرکی برای حکایت تبادل ارزش بصورت دیجیتال، بر پایه بلاک چین یا فناوری‌های دیگر باشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
rezA
rezA
4 سال قبل

لطفا تحلیل کنید، خب این یعنی چی و چه پیامدهایی دارد

محمد صدرایی
محمد صدرایی
4 سال قبل
پاسخ  rezA

سیستم چاپ پول تا بی نهایت در مقابل تکنولوژی بیت کوین با تعداد محدود

جلال
جلال
4 سال قبل
پاسخ  rezA

یعنی مردم آمریکا پول در گردششون زیاد شده?