سرویس‌‌های امنیتی آمریکا روی محافظت از دلار در برابر رویداد «قوی سیاه» تحقیق می‌کنند

سرویس‌‌های امنیتی آمریکا روی محافظت از دلار در برابر رویداد «قوی سیاه» تحقیق می‌کنند

دفتر کنترل‌کننده اطلاعات ملی آمریکا (ODNI) می‌خواهد از یک محقق پسادکتری حمایت کند تا تحقیقاتی را در این زمینه انجام دهد که اگر دلار موقعیت خود را به عنوان ذخیره ارزی جهان از دست بدهد، چه اتفاقی خواهد افتاد.

به گزارش کوین دسک، در لیست مشاغل مورد نیاز این آژانس که در اواخر سال گذشته میلادی ثبت شده است، از متقاضیان خواسته شده سابقه فعالیت‌های اقتصادی خود را نیز در ضمیمه درخواست خود ارسال کنند. مهلت پایانی برای ارسال درخواست، ۲۸ فوریه (۹ اسفند) است.

این آژانس اعلام کرد این پژوهش که اولین مورد در نوع خود است، به بررسی این اتفاق به عنوان «قوی سیاه» خواهد پرداخت و میزان آسیب آن به تسلط دلار بر بازارهای جهانی را ارزیابی خواهد کرد.

قوی سیاه (black swan)، پدیده‌ای است که اولین بار توسط نسیم طالب (Nassim Nicholas Taleb) در سال ۲۰۰۷ و در کتابی به همین نام، مطرح شد. قوی سیاه به پدیده‌های به شدت نادر، غیرقابل پیش‌بینی و با احتمال وقوع بسیار کم گفته می‌شود که نتیجه وقوع آن‌ها بسیار جنجالی و تاثیرگذار است.

این مطالعه خاص، تحت نظارت مرکز ملی منع گسترش تسلیحات کشتار جمعی که زیرمجموعه دفتر کنترل‌کننده اطلاعات ملی آمریکاست، انجام خواهد شد و هدف آن جلوگیری از تامین مالی تروریسم است. به گفته مقامات امنیتی که با این موضع آشنا هستند، احتمال دارد نتایج این تحقیقات به صورت گسترده در جامعه اطلاعاتی به اشتراک گذاشته شود.

در حالی که مقامات ادعا می‌کنند این تحقیقات به هیچ اتفاق خاصی مربوط نمی‌‎شود، علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال معتقدند ارزی که دلار را تضعیف خواهد کرد، یک ارز دیجیتال بین‌المللی یا ارز دیجیتال ملی کشورهای رو به رشدی مانند هند و چین است.

اگر هر یک از این سناریوها اتفاق بیفتد، ایالات متحده موقعیت بین‌المللی خود را از دست خواهد داد. آمریکا باید خود را برای شناسایی شرایط «قوی سیاه» آماده کند. آمریکا باید برای درک شرایطی که می‌تواند در زمینه اقتصاد، زمین بازی را به گونه‌ای تغییر دهد که ما هنوز متوجهِ آن نیستیم و باعث می‌شود ما از لحاظ راهبردی غافلگیر شویم، آماده باشد.همچنین باید دلایل اصلی و عوامل محرک که به رویدادهای خاص یا فناورانه، حساس هستند را درک کنیم.

برنامه پسادکتری از ابتدای سال مالی بعدی که اول اکتبر (۱۱ مهر) است، شروع شده و تا دو سال ادامه خواهد داشت. این تحقیق هنوز طبقه‌بندی نشده است و محقق مالکیتی روی پژوهش خود ندارد، اما به گفته مقامات، از حمایت کامل دفتر کنترل‌کننده اطلاعات ملی آمریکا، حمایت مالی و دسترسی کامل به بخش IT و محاسبات پیشرفته برخوردار است. همچنین این آژانس هیچ کنترلی بر پژوهش نخواهد داشت، اما به صورت دوره‌ای آن را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود از لحاظ فنی جزئیات پژوهش را درک می‌کند.

همچنین دفتر اطلاعات ملی آمریکا اعلام کرد که می‌تواند بین پژوهشگر و کارشناسان این دفتر یا سایر نهادهای دولتی مانند فدرال رزرو پل ارتباطی ایجاد کند. اما هیچ‌گونه اطلاعاتی را قبل از اعلان عمومی ارائه نخواهد کرد.

این آژانس به دنبال محققی است که تخصصی در زمینه آمار و هوش مصنوعی و درک عمیقی از اتفاقات تاریخی مربوط به «قوی سیاه» و سناریوهای احتمالی آینده داشته باشد. پژوهشگری که انتخاب می‌شود باید محتمل‌ترین سناریوها را بررسی کند و مشخص کند که این اتفاقات ممکن است در چه بازه زمانی رخ دهند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
ahmad
ahmad
۴ سال قبل

تقریبا 20 میلیارد دلار پول از حجم بازار کم شد ، بزن کف قشنگه رو