ساخت سیستم مبتنی بر بلاک چین برای داده‌های درمانی توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا

ساخت سیستم مبتنی بر بلاک چین برای داده‌های درمانی توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا

دانش‌آموختگان دانشگاه شهر سان‌فرانسیسکو در کالیفرنیا، روشی را برای به اشتراک گذاشتن داده‌های درمانی با استفاده از سیستم مبتنی بر بلاک چین، ارائه دادند.

مقاله‌ی این تحقیقات انجام‌شده، در تاریخ ۲۲ام فوریه (۳ام اسفند ماه)، توسط مجله‌ی تحقیقاتی بین‌المللی نِیچِر (Nature) به چاپ رسانده شد.

بنا بر گزارش‌های به دست آمده، این محققان موفق به ایجاد سیستمی بر مبنای بلاک چین شدند که به کمک آن می‌توان قابلیت رهگیری و غیرقابل تغییر بودن داده‌های درمانی جمع‌آوری‌شده را بهبود داد و آن‌ها را بیش‌ از پیش قابل‌اطمینان کرد.

علاوه بر آن، این سیستم قصد دارد تا روش‌هایی را برای گزارش رویدادهای نامطلوب در طی تحقیقات و همچنین بهبود مدیریت سوابق پزشکی، توسعه دهد.

در طی این طرح آزمایشی، تیم توسعه‌دهنده، یک پورتال مبتنی بر وب را که از یک پایگاه داده‌ی آزمایشگاهی واقعی بهره می‌گیرد و برای همه‌ی شرکت‌کنندگان قابل‌دسترس است، راه‌اندازی و تعاملات میان بیماران و محققان بالینی را تسهیل کردند.

سپس، توسعه‌دهندگان این سیستم، با استفاده از سوابق درمانی واقعی، نتیجه‌ی حملات مخرب را بر یکپارچگی داده‌ها آزمایش کردند.

پس از آن که یک تراکنش اجرا شد، تمامی داده‌های مربوطه در یک بلاک جدید ثبت شدند و سپس با یکدیگر ادغام شده و با استفاده از الگوریتم اِس‌اِچ‌اِی۲۵۶ (SHA256) هش شدند.

در ادامه‌ی این گزارش آمده است:

ذخیره‌سازی داده‌ها در بلاک چین، با تکثیر و توزیع زنجیره در ماشین‌های جداگانه و پایگاه داده‌های تحلیلی انجام می‌شود، تا قانون‌گذاران بتوانند آن‌ها را مدیریت کنند.

ساخت سیستم مبتنی بر بلاک چین برای داده‌های درمانی توسط محققین دانشگاه کالیفرنیا

بلاک چین طراحی‌شده توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا (منبع: www.nature.com)

اگر کاربری نیاز داشته باشد که اطلاعات داده‌شده و یا اشتباهی را تصحیح کند، این سیستم به آن‌ها اجازه خواهد داد تا بدون نیاز به بازنویسی داده‌ی قبلی، با انجام یک تراکنش جدید، اطلاعات را به‌روزرسانی کنند.

فناوری بلاک چین تاکنون توسط مؤسسات بهداشت و درمان مختلفی پیاده‌سازی شده است.

اوایل ماه جاری، اتحادیه‌ی شرکت آی‌بی‌اِم (IBM)، غول فناوری آمریکا، مستقر در کانادا، با شرکت داروسازی بوهرینگِر اینگِلهایم (Boehringer Ingelheim) به منظور آزمایش بلاک چین در نگهداری سوابق درمانی، با یکدیگر همکاری کردند.

طرفین این همکاری قصد دارند که دریابند آیا یکپارچگی بلاک چین در نگهداری سوابق درمانی، علاوه بر کاهش هزینه‌ها و خودکارسازی فرایندها، سطح مناسبی از یکپارچگی داده، شفافیت و ایمنی بیمار را فراهم می‌کند یا خیر.

همچنین در این ماه، شرکت فناوری بلاک چین بیت فیوری (Bitfury)، با پلتفرم تشخیص درمانی رادیولوژی دادهای زیستی مبتنی بر وب و بلاک چین لانگِنِسیس (Longenesis)، برای ایجاد یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین به منظور نگهداری، اشتراک‌گذاری و امن ساختن اطلاعات تشخیصی و تصویربرداری پزشکی مانند اشعه‌ی ایکس و سی‌تی‌اسکن‌ها، با یکدیگر همکاری کردند.

منبع: cointelegraph
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
aram mohamadi
aram mohamadi
5 سال قبل

سلام آغاي آذرنيوار،چه جوري بك آپ بگيريم؟

بهزاد
بهزاد
5 سال قبل

کارشناس محترم
سلام و وقت بخیر
لطفا یک کیف پول موبایلی (آیفون) با امنیت بالا برای بیت کوین و اتریوم معرفی کنید.

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
5 سال قبل
پاسخ  بهزاد

سلام کیف پول های edge و coinomi نرم افزارهای خوبی هستن برای iOS
فراموش نکنید از کیف پولتون حتما بک آپ بگیرید و قابلیت های امنیتیشو فعال کنید.

وثوقی
وثوقی
5 سال قبل

اقا کیف پول edge کلید خصوصی هم در اختیار ما میزاره؟؟

بهزاد
بهزاد
5 سال قبل

تشکر