استخراج بیت کوین در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین!

استخراج بیت کوین در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین!

یکی از کارگران نیروگاه هسته‌ای اوکراین پس از استخراج غیرقانونی بیت کوین در این تاسیسات محکوم به پرداخت هزینه نقدی برق مسروقه شدند.

به گزارش مجله تلگراف، این عملیات غیرقانونی هنگامی برملا شد که سرویس اطلاعات و امنیت داخلی اوکراین (SBU) ماه گذشته این نیروگاه را مورد بازرسی قرارداد و از کامپیوترهای مخفی که در حال استخراج ارزهای دیجیتال بودند پرده برداشت.

استخراج ارزهای دیجیتال معمولاً به دلیل نیاز آن به پردازنده‌ها قدرتمند برای حل مسائل پیچیده هش، برق زیادی مصرف می‌کند.

مطابق اسناد ثبت‌شده در دادگاه بخش مرکزی شهر میکولائیف (Mykolaev) توسط مأمورین امنیتی، این احتمال وجود دارد که جزییاتی از این نیروگاه ۲۸۵۰ مگاواتی که یکی از اسرار دولتی اوکراین محسوب می‌شود، در هنگام اتصال این کامپیوترها به اینترنت به بیرون درز کرده باشد.

رسانه‌های اوکراین معتقدند اعضای گارد ملی که وظیفه آن‌ها حفاظت از این نیروگاه بوده است نیز باید در زمره محکومین این واقعه قرار گیرند.

این نیروگاه که مجهز به سه رآکتور هسته‌ای است هم کشف این عملیات استخراج غیرقانونی را تائید کرد اما منکر وجود هرگونه رخنه امنیتی شد.

استخراج بیت کوین در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین!

انرجواتم (EnergoAtom)، تنها شرکت هسته‌ای اوکراین که مسئولیت اداره این نیروگاه را بر عهده دارد در اطلاعیه خود در این مورد گفت:

در بازرسی صورت گرفته مشخص شد که یکی از کارکنان این نیروگاه در انباری که از آن برای نگهداری قطعات یدکی سیستم اضطراری استفاده می‌شد، با استفاده از پردازنده‌های خود اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال می‌کرده است.

در طی این بازرسی داخلی همچنین مشخص شد که این کامپیوترها فاقد هرگونه اتصال فیزیکی به شبکه داخلی نیروگاه بوده‌اند. به همین دلیل اخبار منتشرشده در مورد درز اطلاعات مربوط به حفاظت فیزیکی نیروگاه به‌ هیچ‌ عنوان مستند نیستند.

البته کارمند مذکور که رویای میلیونر شدن از این راه را در سر می‌پروراند هم نتوانست قسر در برود.

او به اتهام مصرف برق با استفاده از کامپیوترهای شخصی خود در ساعات کاری شرکت، تنزل درجه پیدا کرد و از او خواسته شد که ضررهای مالی حاصل از مصرف برق برای مصارف شخصی و غیررسمی را به شرکت برگرداند.

در سال گذشته هم چندین مهندس روسی به اتهام استخراج بیت کوین با استفاده از ابررایانه‌های یکی از مراکز حساس هسته‌ای این کشور، دستگیر شدند.

افسران سرویس امنیتی اوکراین در فوریه سال ۲۰۱۸ نیز تعداد زیادی کامپیوتر که از آن‌ها برای استخراج بیت کوین استفاده می‌شد را از یک کارخانه تولید قطعات الکترونیکی ضبط کردند.  مأمورین مدعی بودند که از این عملیات برای تأمین مالی جدایی‌طلبان مستقر در شرق کشور استفاده می‌شود.

در سال ۲۰۱۷، یکی از کارمندان شرکتی که در زمینه ارز دیجیتال در کیِف فعالیت می‌کرد به گروگان گرفته شد و آدم‌ربایان در ازای دریافت بیت کوین به ارزش ۱ میلیون دلار او را آزاد کردند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه