قراردادهای هوشمند وظایف وکلا را برعهده گرفته‌اند!

قراردادهای هوشمند وظایف وکلا را برعهده گرفته‌اند!

فرض کنید قرار بر این بوده که یک شرکت بزرگ و معتبر طی یک معامله غیر قانونی و فاسد از شرکتی در سیلیکون‌ولی بیت کوین دریافت کند، ولی دست بر قضا مدیران آن توسط FBI دستگیر شده اند. قطعا با شنیدن این خبر دیگر خیلی ازین بابت ناراحت نخواهید بود که چرا قراردادهای هوشمند وظایف وکلا را برعهده گرفته اند… احتمالا جایی در دلتان، از ویتالیک بوترین (یکی از بنیان گذاران اتریوم) بابت این قراردادها، تشکر هم خواهید کرد!

«زندگی‌ام نابود شد»

صبح روز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷، ویلیام اسکندلون، مامور بخش مبارزه با پول‌شویی از اف.بی.آی به هیلتون گاردن هیل واقع در کوپرتینو،کالیفرنیا رفت تا فردی را دستگیر کند. حدود ساعت ۱۰ صبح بود که اسکندلون به دستهای مردی با نام قلابی «دن» دستبند زد و سکوت لابی آرام هیلتون گاردن با فریادهای «زندگی ام نابود شد!» این مرد در هم شکسته شد. دن کلاه گیسی روی سرش گذاشته بود تا هویت خود را مخفی کند. البته اسکندلون سوابق او را بررسی کرد تا هویت اصلیش شناسایی شود. دن کسی نبود جز جفری ورتکین، وکیل سابق وزارت دادگستری آمریکا و یکی از اعضاء شرکت Akin Gump Strauss Hauer & Feld .

علیه یک شرکت فناوری در سیلیکون‌ولی تخلفاتی گزارش شده بود. مدارک گزارشِ ارائه شده کاملا محرمانه بودند و ظاهرا ورتکین، زمانی که هنوز در وزارت دادگستری آمریکا مشغول به کار بوده این مدارک محرمانه را برداشته است. ورتکین درصدد کمک به شرکت متخلف برای فرار از اجرای عدالت و تحقیقات پلیس بود. از این رو سعی داشت که مدارک موجود را در ازای دریافت ۳۱۰ بیت کوین به ارزشی معادل ۳۱۰ هزار دلار به این شرکت تسلیم نماید. به خیال ورتکین این روش غیر قابل ردیابی بود، اما زودتر از آنچه انتظار داشت اف.بی.آی او را دستگیر نمود.

ورتکین تصور میکرد تخلفات او هرگز برملا نمی‌شود و همواره این حرکتش غیرقابل کشف باقی می‌ماند. لیک در تاریخ ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۷، کاخ آرزوهایش در هم فرو ریخت، چرا که ارزش بیت کوین به هفت هزار دلار رسید و او به دو جرم تضعیف عدالت و حمل مدارک مسروقه به خارج از کشور، متهم شده بود.

دادگاه محاکمه وی در تاریخ ۱۴ مارس، ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد. دادستان های وزارت دادگستری آمریکا اظهار داشتند که ۳۰ الی ۳۷ ماه زندانی برای متهم درخواست خواهند کرد. همچنین، وی را از کار برکنار کردند.

بلاک‌چین، کار وکلا را به دست می‌گیرد

قراردادهای هوشمند وظایف وکلا را برعهده گرفته‌اند!

لازم به ذکر است که بیت کوین گزینه مناسبی برای استفاده در معاملات فاسد و متخلفانه نیست. زیرا، بلاک چین نوعی دفتر کل دیجیتالی است که روی یک شبکه کامپیوتری توزیع شده و بر روی یک یا چند سرور مختلف تعبیه نشده است. تراکنش های بیت کوین به ترتیب در شبکه ثبت میشوند و در اختیار تمامی افرادی که به آن دسترسی دارند قرار میگیرند. تغییر و دست کاری سوابق این تراکنش ها در بلاک چین تقریبا غیر ممکن و مهمتر از همه دسترسی به بلاک‌چین محدود است.

به نقل از ویتالیک بوترین تمامی تراکنش هایی که تحت شبکه بلاک چین صورت میگیرند، مدارک رمزنگاری شده معتبری دارند و به جای اینکه امیدوار باشیم طرفین در معامله تخلف نکنند، بلاک چین هایی توسعه داده شده که این ویژگی را در سیستم ایجاد می کنند. به طوری که علی‌رغم وجود متخلفان در شبکه، هر دو طرف با ارائه تضمین هایی که از آنها انتظار میرود به انجام معامله میپردازند. با وجود بلاک چین حضور واسطه در معامله برای تایید تراکنش ها ضرورتی ندارد. این توانایی بلاک چین، فضای تجاری و اقتصادی امروز را تغییر داده است. این ویژگی در بلاک‌چین اتریوم مشهود است. ازین رو در آن از قراردادهای هوشمند استفاده میشود.

قراردادهای هوشمند، پروتکل های کامپیوتری یا الگوریتم هایی هستند که می توانند روند مذاکره یا عملکرد قراردادها را بررسی کنند. در این قراردادها روابط حقوقی به صورت کد و به طور منظم خلاصه شده تا هر زمان شرایط از پیش برنامه ریزی شده محقق شد، هر بند در قرارداد به صورت خودکار اجرا شود. هر بند حاوی دستور عمل هایی به صورت کد است که به محض وقوع رویداد مورد نظر، اجرا خواهند شد. بوترین در ادامه توضیحات خود گفت که قراردادهای هوشمند میتوانند به صورت خودکار، دارایی های دیجیتال را منتقل کنند. این حرکت مطابق با قوانین از پیش تعیین شده صورت میگیرد که به سادگی در قالب چند کد برای قرارداد تعریف میشوند.

در ویدیو زیر بیشتر درباره قراردادهای هوشمند توضیح داده‌ایم:

 برای تماشای ویدئوهای بیشتر به کانال تلگرام ارزدیجیتال بپیوندید، یا از طریق آپارات ویدئو های ما را دنبال کنید.

قراردادهای هوشمند به زودی رقیب سرسخت جامعه وکلا خواهند بود. به عنوان مثال، اطلاعات ثبت شده در بلاک چین غیر قابل تغییر یا دستکاری هستند. اگر این فناوری با ثبات با قراردادهای هوشمند درآمیخته شود، به سادگی میتوانیم به سابقه تغییر ناپذیر و دقیق یک نام تجاری یا حق نشر دست پیدا کنیم. بنابراین، اگر یکی از کاربران سوابق موجود را پیگیری کند، به اولین باری که از آنها استفاده شده دست پیدا خواهد کرد. بلاک چین برای این منظور مکانیزم فوق العاده ای دارد، زیرا سوابق به ترتیب در آن ثبت میشوند،امن و مقیاس‌پذیر هستند.

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه