عدم صدور مجوز برای رویدادهای مربوط به ارز دیجیتال در ایران

عدم صدور مجوز برای رویدادهای مربوط به ارز دیجیتال در ایران

مؤسس و مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین عنوان کرد که به دلیل اعمال برخی ممنوعیت‌ها درباره‌ی ارزهای دیجیتال، مجوز برگزاری رویداد در این زمینه صادر نمی‌شود.

مصطفی نقی پور با اعلام این موضوع که اداره اماکن به علت ممنوع کردن صحبت در خصوص ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی مجوز برگزاری رویدادهای آموزشی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در اماکن عمومی و هتل را نمی‌دهد، گفت:

رویداد مدرسه بلاک چین ویژه بازار سرمایه که قرار بود ۲۸ الی ۲۹ آذرماه در هتل سیمرغ برگزار شود به دلیل عدم صدور مجوز از سوی اماکن کنسل شد.

مؤسس و مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاک چین افزود:

اداره اماکن علت مجوز ندادن برای برگزاری این رویداد را ممنوعیت بانک مرکزی در خصوص صحبت کردن در خصوص ارزهای دیجیتال اعلام کرده است.

وی اظهار داشت:

من بعید می‌دانم بانک مرکزی چنین ممنوعیتی را ایجاد کرده باشد زیرا دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت معاملات در مؤسسات مالی و اعتباری است ولی به دلیل عدم بررسی درست از این دستورالعمل مجوز برگزاری رویدادها در خصوص بلاک چین و ارزهای دیجیتال در هتل‌ها داده نمی‌شود و رویداد این مرکز در این خصوص متوقف شد.

نقی پور خاطر نشان کرد:

یکی از چالش‌های جدی برای فعالیت در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال حتی در حوزه آموزش عدم اعلام موضع مشخص دولت و رگولاتور در این بخش است که منجر به اعمال رفتارهای سلیقه‌ای از سوی برخی ارگان‌ها می‌شود.

عدم صدور مجوز برای رویدادهای مربوط به ارز دیجیتال در ایران

نقی پور خواستار شد که در صورتی که بانک مرکزی چنین ممنوعیتی را ایجاد نکرده آن را به‌صورت رسمی اعلام کند و مانع بروز چنین اتفاقاتی شود. وی خاطرنشان کرد:

بروز چنین اتفاقاتی در واقع منجر به ایجاد یک خود تحریمی در داخل کشور می‌شود و جامعه را از آموزش در حوزه فناوری باز می‌دارد.

وی افزود:

بانک مرکزی می‌تواند با اعلام موضع خود در مقابل چنین رفتارهایی تکلیف فعالیت در این بخش را مشخص کند زیرا اگر بانک مرکزی چنین محدودیت‌های را ابلاغ نکرده، هیچ نهادی در کشور نمی‌تواند مانع آموزش فناوری‌های نوین شود.

مدیر کافه بلاک چین خاطرنشان کرد:

چنین محدودیت‌ها و اعمال سلیقه‌ها در کشور تنها منجر به خدشه به اعتبار سازمان‌های ملی و رگولاتور ها می‌شود و یک خطر جدی است که باید به‌موقع جلوی آن گرفته شود.

نقی پور در پایان تأکید کرد:

چنین محدودیت با اعمال سلیقه‌های شخصی تنها موجب عقب‌افتادگی ایران در حوزه فناوری و تسلیم در برابر تحریم‌ها خواهد شد.

بنا بر تحقیقات صورت گرفته از بانک مرکزی مشخص شد هیچ ابلاغیه و محدودیتی از سوی این نهاد نظارتی در این خصوص صادر نشده است. بر اساس این گزارش، ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در همایش فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و کاربردهای آن در صنعت بانکداری که در چهارم شهریورماه امسال برگزار شد، اعلام کرد:

در خصوص ارزهای دیجیتال رایج در دنیا، شورای عالی پول‌شویی با توجه به نگرانی در زمینه اتهامات جهانی پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، سیاست ممنوعیت را اعلام کرده و به نظر می‌رسد با توجه به جمع‌بندی‌های انجام شده در دولت در این ممنوعیت خام تجدیدنظر می‌شود.

عدم صدور مجوز برای رویدادهای مربوط به ارز دیجیتال در ایران

سردار هادیانفر، رییس پلیس فتا ناجا نیز در هفته گذشته و در تاریخ ۲۶ آذرماه با تأکید بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور گفت:

تاکنون ساز و کارهای مشخصی برای ارزهای دیجیتال در کشور تعیین نشده و از سوی نهادهای مسئول در حال بررسی است. همچنین برای هیچ وب‌سایت اینترنتی در این حوزه مجوز قانونی صادر نشده است.

به نظر می‌رسد از آنجایی که بانک مرکزی ابلاغیه یا محدودیتی در خصوص صحبت در خصوص ارزهای دیجیتال یا برگزاری رویدادهای آموزشی در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال صادر نکرده، این اقدام به دنبال تأکید رییس پلیس فتا بر ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال صورت گرفته که بهتر است موردبازنگری قرار گیرد تا جوانان کشور از آموزش در حوزه فناوری‌های نوین باز نمانند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
حامد
حامد
۵ سال قبل

عجب شیر تو شیری شده!!

وحید
وحید
۵ سال قبل

ما نفهمیدیم بالاخره خرید و فروش ارزهای دیجیتال ممنوعه یا فقط به سایت ها مجوز داده نشده برای اینکار ، این دوموضوع خیلی باهم متفاوت هست.

محسن تقوي نيك
محسن تقوي نيك
۵ سال قبل

با سلام
سايتهاي بزرگ و معتبري چون ارزديجيتال و ... بايستي تلاش كنند تا مسئولين رو متوجه اشتباه شون بكنند.
ممنوعيت معاملات با آموزش جوانان درباره اين تكنولو‍ژي بسيار متفاوت است