آشنایی با فردی که ارز دیجیتال خودش را ساخته است و دارندگان توکن می‌توانند در تصمیمات زندگی او نقش داشته باشند!

آشنایی با فردی که ارز دیجیتال خودش را ساخته است و دارندگان توکن می‌توانند در تصمیمات زندگی او نقش داشته باشند!

الکس مَسمِی (Alex Masmej)، پسر فرانسوی ۲۳ ساله، به‌تازگی با توکنیزه‌کردن خودش در شبکه اتریوم، ۲۰,۰۰۰ دلار پول به‌دست آورده است. اکنون او از سرمایه‌گذاران خود می‌خواهد تا به انتخاب‌ها و گزینه‌های زندگی‌اش رأی دهند. دارندگان توکن مسمِی، در چالش «زندگی‌ مرا کنترل کنیدِ» او باید به مسمِی بگویند که به‌عنوان مثال، آیا او اکنون باید ورزش کند یا فقط سبزیجات بخورد. این مسئله ممکن است کمی اغراق‌آمیز به نظر برسد، اما برنامه بزرگ‌تری پشت این چالش وجود دارد. به‌عقیده مسمِی، این پروژه حتی ممکن است به یک استارتاپ تبدیل شود؛ البته، او هنوز مطمئن نیست.

مسمِی که در طول شیوع ویروس کرونا در پاریس زندگی می‌کند، در مورد برنامه خود برای نقل مکان سال آینده‌اش به سانفرانسیسکو برای کار روی چند پروژه مختلف هیجان‌زده است. از جمله پروژه‌هایی که مسمِی قصد دارد روی آن‌ها کار کند استارتاپی فعال در حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن غیرقابل‌تعویض (NFT)، به‌نام راکت (Rocket)، است. او در مورد توکنیزه‌کردن خود مصاحبه‌ای با کوین دسک انجام داده است که در این گزارش، نسخه‌ای شفاف و ویرایش‌شده از این مصاحبه را می‌خوانید.

کوین دسک: چه چیزی شما را به فکر فروش توکن خودتان انداخت؟

مسمی: می‌خواهم با ایجاد یک شرکت رو‌به‌رشد و سودآور که تأثیری فوق‌العاده دارد، جهان را تغییر دهم. اگر بتوانم به مردم کمک کنم تا کسب درآمد کنند، می‌توانم خدمت بزرگی به جهان ارائه کنم. به‌نظرم بهترین راه برای این کار، ایجاد یک استارتاپ در حوزه فناوری است.

علت اینکه به‌جای حوزه‌هایی مانند هوش مصنوعی یا چاپ سه‌بعدی، ارزهای دیجیتال را انتخاب کردم، موانع بسیار اندک آن برای ورود بود. من خودم را توکنیزه کردم و از افراد خواستم تا در مورد عادات و سبک زندگی‌ام نظر بدهند. قصدم جلب توجه به‌شکلی آسان، بامزه و مبتکرانه برای تأمین سرمایه بود. این راهی عالی برای شناخت مخاطب‌تان، درگیر کردنش و شروع بحث است. می‌دانم که این پروژه نمی‌تواند تبدیل به شرکتی یک میلیارد دلاری شود، اما تجربه جالبی است و توکن من هم افزایش قیمت داشت.

کوین دسک: چطور برای فروش توکن‌های شخصی خود بازاریابی کردید؟

مسمی: سرمایه‌گذاران توکن الکس (ALEX)، بنیان‌گذاران صنعت ارزهای دیجیتال هستند که پیش از این شرکت‌های خود را داشته‌اند و اکنون می‌خواهند به من کمک کنند. علاوه‌براین، من هزاران دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی توییتر دارم. آن‌ها انرژی مرا دوست دارند و به‌نظرشان، جوان و بامزه هستم. تقریباً ۳۰ نفر می‌خواهند سرمایه‌گذاری کنند و در مورد چگونگی رشد توکنم فکر می‌کنند. در حال حاضر، ارزش کل بازار توکن من حدود ۱۵۰,۰۰۰ دلار است. بله، اعتماد آن‌ها نه به یک ارز دیجیتال، بلکه به یک توکن شخصی‌شده جلب شده است. افراد باید به من اعتماد داشته باشند تا روی توکن من سرمایه‌گذاری کنند.

کوین دسک: اما هیچ چارچوب قانونی در این بین دیده نمی‌شود و هیچ دستورالعملی از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای پروژه شما وجود ندارد.

مسمی: بله. اما من همیشه توضیح داده‌ام که این توکن اوراق بهادار نیست. ریسک‌ این پروژه بالا است و ممکن است موفق نشود. فکر می‌کنم توکن‌های شخصی‌شده ارتباطی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ندارد، چون آن‌ها بیشتر شبیه به تأمین سرمایه عمومی هستند. مبلغی که من جمع‌آوری کرده‌ام، یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار، خیلی زیاد نیست و فکر نمی‌کنم نیازی به دخالت کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) باشد.

با این حال، اگر با این توکن شرکتی راه‌اندازی کنم، به مسائل قانونی‌اش فکر خواهم کرد. شاید در آینده بتوانم پلتفرمی ایجاد کنم که در آن نیاز باشد برخی ملاحظات سازوکارهای توکن رعایت شوند.

برخی افراد می‌گویند سرمایه‌گذاری روی توکن من نیاز به اعتماد فراوان دارد و بیشتر شبیه به یک کلاهبرداری است. با این حال، من با این کار سابقه‌ام را به خطر انداخته‌ام. برخی می‌گویند من بیش از اندازه این پروژه را کنترل می‌کنم و برخی می‌گویند من اصلا هیچ کنترلی ندارم. در هر دو صورت، این چیز خوبی نیست. بنابراین، فکر می‌کنم که باید بیشتر میانه‌رو باشم.

کوین دسک: بیشتر افراد در فضای ارزهای دیجیتال به‌‎دنبال افزایش حریم شخصی هستند، اما شما زندگی‌ شخصی‌تان را به روی تمام جهان باز کرده‌اید. آیا مثلاً قرار است از مردم بپرسید که «آیا باید با دختر مورد علاقه‌ام ازدواج کنم؟»، مثل کاری که مایک مریل (Mike Merrill) کرد؟ (مایک مریل فردی است که سال ۲۰۰۸، زندگی‌اش را به ۱۰۰,۰۰۰ سهم تقسیم کرد و هر کدام را به ارزش یک دلار فروخت تا افراد در سرتاسر جهان سهام او را بخرند و تصمیم‌های زندگی‌اش را به‌جای او بگیرند.)

مسمی: در حال حاضر، دختری در زندگی‌ام نیست و در آینده هم فکر نمی‌کنم که هیچ‌وقت از سرمایه‌گذارانم بپرسم که آیا باید با دختر مورد علاقه‌ام ازدواج کنم یا خیر. با این حال، آن‌ها می‌توانند دختران دیگری را به من معرفی کنند. (خنده)

من با مایک در تماس هستم و او شخصیت جذابی دارد. حتی وقتی نظر سرمایه‌گذارانش را در مورد ازدواج با دختر مورد علاقه‌اش خواست، همه رأی موافق داشتند. اگر من چنین پرسش‌های شخصی بپرسم و افراد مخالفت کنند، بازهم من با دختر مورد علاقه‌ام ازدواج خواهم کرد، چون این تصمیم من است.

آشنایی با فردی که ارز دیجیتال خودش را ساخته است و دارندگان توکن می‌توانند در تصمیمات زندگی او نقش داشته باشند!

کوین دسک: آیا به نظر شما، در سال‌های آینده، شاهد خواهیم بود که اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی توکن خودشان را بفروشند؟

به‌نظر من توکن‌های شخصی‌شده در سال‌های آینده گسترش خواهند یافت و این روش به راهی معمول برای تأمین سرمایه کانال‌های پخش زنده ویدئو، هنرمندان حوزه موسیقی و اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی تبدیل خواهد شد. مایک مریل اولین نفری بود که سال ۲۰۰۸، توکن‌های شخصی‌شده خود را به‌شکلی عمومی معامله کرد. دو سال بعد، در سال ۲۰۱۰، توکن دیگری شخصی شد، توکنی به نام وِیل (Whale)، که وثیقه‌ای بود برای دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد و قابل جمع‌آوری.

این توکن‌ها یا برای شبکه‌سازی به‌کار می‌روند و یا برای ایجاد توافق‌نامه در مورد به اشتراک‌گذاری درآمد. قصد دارم پلتفرمی بسازم که افراد را رودررو با تأمین‌کنندگان سرمایه قرار دهد. می‌خواهم تصور سرمایه‌گذاران این باشد که از آنجا که این کارآفرین روی این پلتفرم است، من می‌توانم به او اعتماد کنم. کوین‌بیس با انتخاب توکن‌ها همین کار را می‌کند و سرمایه‌گذاران نیز به این پلتفرم اعتماد دارند. به‌باور من، پلتفرم باید ایمن باشد، از قوانین مشخصی پیروی کند و همچنین راهی برای بازپرداخت به سرمایه‌گذاران داشته باشد.

کوین دسک: شیوع بیماری کووید ۱۹ چطور بر روش ابتکاری تأمین سرمایه‌تان تأثیر گذاشت؟

مسمی: بیماری کووید ۱۹ دلیل اصلی پول جمع‌کردن من به این روش است. من همیشه دوست داشتم چیزهای مختلف را کشف کنم و دلم می‌خواست کاری ابتکاری انجام دهم. روز ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد)، تصمیم گرفتم دوباره توکن‌هایی شخصی‌ ایجاد کنم و از افراد بخواهم تا در مورد سبک زندگی‌ام نظر بدهند، مثلاً در مورد اینکه آیا باید ورزش کنم یا فقط سبزیجات بخورم و غیره. در حال حاضر، در حال پس‌انداز پول هستم تا بتوانم آن را روی پروژه جدیدم در سانفرانسیسکو سرمایه‌گذاری کنم.

کوین دسک: از آنجا که قرار است به ایالات متحده نقل مکان کنید، نظر شما در مورد انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات فعلی در این کشور چیست؟

مسمی: به نظر من، ابطال اخیر برخی ویزاهای کاری، برای ایالات متحده نتیجه عکس و منفی دارد، زیرا ورود استعدادهای جدید باعث موفقیت این کشور شده است و باعث ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، از جمله برای آمریکایی‌ها، می‌شود. امیدوارم رئیس‌جمهور بعدی دوباره راه را برای مهاجران نخبه و با استعداد باز کند تا به اقتصاد این کشور کمک شود. این مسئله روی کار من تأثیری نمی‌گذارد، زیرا کارآفرینان مبتکر همیشه راهی پیدا خواهند کرد. با این حال، اگر این محدودیت‌ها برای طولانی‌مدت باقی بمانند، بدون شک آسیبی در مقیاس جهانی به این کشور وارد خواهند کرد.

من خوشحالم که اعتراضات پس از مرگ جورج فلوید، تبدیل به اعتراضاتی سراسری شده و این نشان می‌دهد که پیشرفت‌هایی حاصل شده است. من در هیچ اعتراضی در پاریس شرکت نکردم. اما مقداری ارز دیجیتال به نهادهای مربوط ازجمله جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» (Black Lives Matter)، اهدا کردم. همچنین، تا جایی که می‌توانستم در شبکه‌های اجتماعی تبلیغ کردم تا افراد را متوجه این نژادپرستی ریشه‌دار کنم که مدت‌ها است از بسیاری جوانب جهان را عقب نگه داشته است.

کوین دسک: می‌گویند رویای شما این است که در سیلیکون وَلی تبدیل به یک اسطوره شوید. آیا از اوراکل (Oracle) استفاده خواهید کرد یا خودتان در واقع، یک اوراکل (وحی و پیام) هستید؟

مسمی: همیشه می‌گویم که دلم می‌خواهد مهم‌ترین شرکتی که تا به حال بنیان نهاده شده را ایجاد کنم؛ اما نمی‌گویم که می‌خواهم یک اسطوره باشم. بله، من قیمت را تعیین می‌کنم. نه اوراکل و نه هیچ شخص ثالثی آن را بررسی نخواهد کرد. افراد باید به من اعتماد داشته باشند، زیرا من سرمایه‌گذاری‌ها و خرج و مخارج خودم را عمومی می‌کنم و به اشتراک می‌گذارم. همه چیز بین من و سرمایه‌گذارانم خواهد بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
حسین
حسین
3 سال قبل

هرکس زندگی خودش رو میسازه . دیدگاهی درمورد ایشون ندارم اما با مطالعتی که کردم هر شخص که فقیر هم باشد میتواند هزاران سکه ترون TRX تهیه کند و یکسال ان را نرید بگیرد و زندگی او متحول شود . ترون به تازگی هنچون اتریوم و بیت کوین ،بلاک چین اختصاصی خود را راه انداخته و هر سکه اکنون حدود ۳۸۰تک تومن است و مرا به یاد ظهور بیت کوین می اندازد . یک سال دیگر فقط برای عاقبت بخیریم دعا کنید ، همین

امین
امین
3 سال قبل

توکن شخصی داشتیم وقتی توکن شخصی مد نبود .
توکن زندگی ما هم دست دولت هامون هست ، هر کاری بخواد با زندگی ما می کنه.

مهدی
مهدی
3 سال قبل
پاسخ  امین

این چه حرفی هست رفیق زندگی هر کس کاملا دست خودش هست نه هیچ شخص و دولت و حتی خدا . فقط خود ما هستیم که آینده خودمون را می سازیم .