ادامه حیات صرافی ها در چین پس از ممنوعیت، مصاحبه با ژائو، مدیر عامل هنگ کنگی تبار صرافی بینانس (Binance)

ادامه حیات صرافی ها در چین پس از ممنوعیت، مصاحبه با ژائو، مدیر عامل هنگ کنگی تبار صرافی بینانس (Binance)

چانگ پِنگ ژائو (CZ)، مدیر عامل Binance و مدیر ارشد فنی و یکی از بنیانگذاران Okcoin (یکی از بزرگ ترین صرافی های بیت کوین چین) در مصاحبه اش با بخش خبری Bitcoin.com در مورد برخورد نهادهای نظارتی در چین، ارائه ی توصیه هایی به سرمایه گذاران کوچک (خرده فروش) هنگام انتخاب یک صرافی و آینده ی صرافی های متمرکز و  ارزهای رمزگذاری شده به مصاحبه با ما پرداخت.


چانگ پِنگ ژائو که با توسعه ی سریع Binance ، صرافی متمرکز ارزهای رمزنگاری شده در هنگ کنگ، شناخته شده است می گوید: فقط در سه ماه گذشته بیش از ۷ میلیون بازدید کننده از سایت داشته است. ژائو در مورد این که پس از ممنوعیت اخیر فعالیت صرافی ها، مبادلات به چه شکلی خواهد بود شفاف سازی می کند.

دولت، یک نهاد فردی نیست بلکه افراد بسیاری در آن دخیل هستند و بخش ها و ادارات مختلفی وجود دارد.
تمامی این ها (بخش ها و ادارات) دارای رئسای بالاتر هستند و به همین خاطر(به دلیل تعدد تصمیم گیرندگان و افراد مؤثر در این تصمیم گیری ها) عملکرد نامشخصی دارند.

 news.Bitcoin.com: هم بینانس و هم بیتفینِکس هر دو در هنگ کنگ مستقر هستند اما سرورهای بینانس در کره می باشند و ظاهراً ممانعت بینانس از دسترسی IPهای چینی به وب سایت شما و ممانعت بیتفینِکس از استفاده ی سرمایه گذاران خرده فروش آمریکایی از پلتفرم شان، همزمان انجام شد. آیا می توانید درباره ی ارتباط این صرافی ها برای ما توضیح دهید؟

ادامه حیات صرافی ها در چین پس از ممنوعیت، مصاحبه با ژائو، مدیر عامل هنگ کنگی تبار صرافی بینانس (Binance)

چانگ پِنگ ژائو Changpeng Zhao

CZ: بیت فینِکس، کارها را به روش خودش پیش می برد. نمی دانم تعامل آن ها (بیت فینِکس) با دولت ایالات متحده چگونه است. ما با هر دولت دیگری به غیر از دولت چین، تعامل بسیار کمی داریم. دولت چین به طور جدی هشدار داده که صرافی ها باید تعطیل شوند به همین دلیل ما  هم کاربران چینی خودمان را کنار گذاشتیم. هیچ مقام دولتی، بینانس را مجبور به مسدود کردن IPهای چینی نکرد و این کار، کاری بود که معقول بود و ما تشخیص دادیم درست است.
توجه به این مطلب مهم است که دولت چین یک نهاد فردی نیست بلکه افراد زیادی در آن دخیل هستند و بخش ها و ادارات مختلفی وجود دارد. هیچکس از تصمیم بینانس مطلع نبود. تمامی این ها (بخش ها و ادارات) دارای رئسای بالاتر هستند و در عین حال عملکرد نامشخصی دارند.
ما در پاسخ به تصمیمات چین، IPهای خودمان را از هنگ کنگ به مکانی خارج از آنجا (بیرون مرز) منتقل کردیم. اکنون IPهای خودمان را در جزایر ویرجین بریتانیا(BVI) و سایر نقاط جهان ثبت کرده ایم. بنابراین در بیشتر نقاط جهان ثبت شده ایم و کاربران مختلفی در نقاط مختلف داریم. به این ترتیب ما هیچگاه تحت کنترل یک سازمان نظارتی قرار نخواهیم گرفت.

NB: با توجه به سختگیری دولت ها بر صرافی ها در سراسر دنیا، مانند ممنوعیت فعالیت صرافی ها توسط دولت چین یا بسته شدن سایت BTC-e توسط دولت ایالات متحده، توصیه ی شما به سرمایه گذاران خرده فروشی که به واسطه این مقررات زیان کرده اند چیست؟

CZ: توصیه ی من ارتباط، تعامل و به شکل باز عمل کردن است. اساساً سرمایه گذاران خرده فروش به دنبال صرافی هایی هستند که بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند. اگر شما دائماً با صرافی در تعامل و ارتباط باشید، احتمالاً تعطیل نخواهد شد. ما حتی زمانی که خدمت دهی به کاربران چینی را متوقف کردیم به آن ها اجازه دادیم تمام سرمایه شان را خارج کنند و همچنین از قبل آن ها را از اقداماتمان مطلع ساختیم.
احتمالاً صرافی های مخفی و گمنام تعطیل خواهند شد زیرا دولت ها آن ها را بی اهمیت می دانند و با فعالیت آن ها مخالف هستند. ما کاملاً با تمام مسائل نظارتی دولت کنار می آییم و اگر نتوانیم آن ها را قانع کنیم و به توافق برسیم؛ تنها راهمان این خواهد بود که در آن کشور تجارت نکنیم.

NB: در حال حاضر بینانس به IPهای چینی اجازه ی دسترسی به پلتفرم خودش را نمی دهد، آیا این وضع تغییر خواهد کرد؟

CZ: ما در حالتِ “امید و انتظار” هستیم. اکنون شاهد آن هستیم که صرافی های زیادی خارج از چین افتتاح می شوند که به کاربران داخل چین خدمات ارائه می کنند. هیچکس به ما نگفت صرافی را برای کاربران چینی ببندیم، بلکه ما خودمان این کار را انجام دادیم تا نشان دهیم که با دولت چین همکاری می کنیم.

NB: دو گرایش کلی برای صرافی های ارزهای رمزگذاری شده در بازار امروزی وجود دارد. یکی حرکت به سوی صرافی های غیر متمرکز و دیگری رقابت برای پایین آوردن اجرت های صرافی (مانند صرافی(Cobinhood) با وعده ی اجرت صفر (مبادلات رایگان)، نظر شما در این باره چیست؟

CZ: قطعاً فضای زیادی برای رشد صرافی های غیرمتمرکز و همینطور صرافی های متمرکز وجود دارد. این دو نوع صرافی، راه حل های ناسازگار و مستقل از هم نیستند. افراد بسیاری سردرگم شده اند و فکر می کنند صرافی های غیر متمرکز جایگزین صرافی های متمرکز خواهند شد. این امکان وجود دارد که در نهایت چنین اتفاقی بیفتد اما وقوع چنین چیزی زمان می برد. در دهه ی آینده، شاهد آن خواهیم بود که صرافی های غیر متمرکز در کنار صرافی های متمرکز همزیستی مسالمت آمیز خواهند داشت. صرافی های غیر متمرکز فعلی ظرفیت کمی دارند و استفاده از آن ها جذاب است. شما باید یک قرارداد هوشمند ارسال کنید و سپس صبر کنید. این نوع تجارت، تجارت با فرکانس بالایی نیست.
در این زمینه می توانم قطار و ماشین را با هم مقایسه کنم. وجود قطارهایی که می توانند سریعتر حرکت کنند بدین معنی نیست که ماشین ها وجود ندارند. آن ها دو هدف متفاوت دارند. البته در نهایت، ممکن است در دنیایی زندگی کنیم که کاملاً بر قطارها یا ماشین های بدون راننده متکی باشند. اما فعلاً در زمانی زندگی می کنیم که صرافی های متمرکز، نقدینگی های بالاتر و رابط کاربری آسان تری را برای کاربران فراهم می آورند.
ما در حال بررسی دقیق فضای صرافی های غیر متمرکز هستیم. ما قطعاً صرافی غیر متمرکز خودمان را توسعه خواهیم داد. تصمیم داریم صرافی های غیر متمرکز را ارتقاء دهیم و سبب پیشرفت فناوری در این فضا گردیم. به این ترتیب می توانیم بعداً از خلاقیت آن ها استفاده کرده و فناوری خودمان را به پیش ببریم.
صرافی های غیر متمرکز از مزیتِ خرید و فروش بی نام (anonymous) برخوردار هستند و شما مجبور نیستید پول خود را در گرو صرافی ها بگذارید اما صرافی های متمرکز، موتورهای طبیق بسیار سریعتر، نقدینگی بسیار بالاتر و بازارهای تبلیغاتی نظیر حراجی های ارز دارند که باعث ارتقاء بسیار آسان تر آن ها می شود.

 

 

شما چه فکر میکنید؟ آیا ممنوعیت در چین موقتی ست؟ کدام نوع صرافی از نظر شما مناسب تر خواهد بود؟ آیا صرافی های ایرانی میتوانند در این بازار عرض اندام کنند؟ ما را از نظرات خود آگاه کنید

 

 

منبع: news.bitcoin
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
desert
desert
3 سال و 3 ماه قبل

چرا این پیغام خطا میاد؟

علی اسلامی فرد
علی اسلامی فرد
6 سال و 3 ماه قبل

به نظر شما بهترین صرافی در حال حاضر برای کاربران ایرانی کدومه؟

بردیا
بردیا
5 سال و 3 ماه قبل

با درود