قزاقستان ماینرها را از مالیات معاف می‌کند

قزاقستان ماینرها را از مالیات معاف می‌کند

قانون‌گذاران قزاقستان اعلام کردند برای استخراج ارزهای دیجیتال تا زمانی که ارز دیجیتال استخراج شده به پول رایج تبدیل نشده، مالیات دریافت نمی‌کنند.

بر اساس گزارش نشریه محلی کسب‌و‌کار کرسیو (Kursiv) در تاریخ ۴ دسامبر (۱۳ آذر) و به گفته یکی از حقوق‌دانان قزاق، در این کشور به استخراج ارزهای دیجیتال به عنوان یک فعالیت کارآفرینی نگاه نخواهد شد بلکه بیشتر به عنوان پیشرفتی که کاملا در زمینه تکنولوژی و فناوری است در نظر گرفته می‌شود.

بر اساس گزارش کوین تلگراف، مادی ساکِن (Madi Saken)، تحلیل‌گر مسائل حقوقی در انجمن ملی توسعه بلاک چین و صنعت پایگاه‌ داده‌ها در جمهوری قزاقستان (NABDC)، این خبر را در رویداد محلی بلاک چین با نام «روز بلاک چین» در تاریخ ۴ دسامبر اعلام و اخبار شنیده شده از این رویداد را در ایمیلی به کوین‌تلگراف تایید کرد.

بر اساس قوانینی که به تازگی در قزاقستان وضع شد، مالیات فقط قرار است برای پول واقعی (پول فیات) در نظر گرفته شود.

بر اساس این گزارش، قانون‌گذاران قزاقستان، پیش‌نویس قوانین مالیاتی مربوط به ارزهای دیجیتال را نهایی کردند. این لایحه در حال حاضر در دست بررسی توسط دولت این کشور است و در دسامبر ۲۰۱۹، به مژولیس (پارلمان) قزاقستان، ارسال می‌شود.

قانون پیشنهادی، به طور ویژه، وضعیت حقوقی استخراج ارزهای دیجیتال در خصوص مالیات را تعیین می‌کند. طبق گفته ساکِن، به دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال، چیزی تحت عنوان مالیات تعلق نمی‌گیرد زیرا مالیات فقط به درآمدی که بر حسب «پول واقعی» باشد، تعلق می‌گیرد.

به این ترتیب، مالیات فقط زمانی قابل اجراست که ارزهای دیجیتال تبدیل به پول فیات شوند. ساکِن در این باره توضیح می‌دهد که:

مشمول مالیات بودن فقط وقتی در نظر گرفته می‌شود که درآمد به شکل پول واقعی وجود داشته باشد، هنگامی که یک ارز دیجیتال تبدیل به پول فیات می‌شود، که به این معناست که در یکی از صرافی‌ها فروخته شده است، در اینصورت این درآمد که پس از تبدیل در صرافی‌ها، به شکل پول رایج درآمده، مشمول مالیات خواهد شد.

طبق گزارش‌ها، در مواردی که شرکت‌ها خدماتی را ارائه دهند که دیگران بتوانند از تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال‌‌شان استفاده کنند (اجاره هش)، این فعالیت به عنوان کارآفرینی تلقی می‌شود و به آن مالیات تعلق می‌گیرد.

دولت قزاقستان تاکنون موضع مثبتی در برابر ارزهای دیجیتال و بلاک چین داشته است.

در سال ۲۰۱۸، مرکز امور مالی بین‌المللی آستانا (AIFC)، به عنوان بزرگترین قانون‌گذار اقتصادی در قزاقستان ادعا کرد که با وجود نیاز به قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال، از نوآوری‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال پشتیبانی خواهد کرد.

در ماه می سال ۲۰۱۹، مرکز AIFC، با غول بلاک چین، بیت‌فیوری (Bitfury)، با هدف اجرای برنامه‌های کاربردی بلاک چین در تعدادی از صنایع همکاری کرد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

3 دیدگاه
حسینی
حسینی
4 سال قبل

کسی میدونه هزینه برق صنعتی در این کشور چه مقداره؟
اگه کسی میدونه ممنون میشم بگه

علیرضا
علیرضا
4 سال قبل

برق قزاقستان از ایران ارزون تره. بازم ؛ همشون گرم

ممد گولی
ممد گولی
4 سال قبل

بیا . یاد بگیرید دولت ما .
اونا بها میدن . شما بها میگیرید ... پول خون ... از ماینرها میخوایید