سردار جلالی: بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌تواند اثرات مخربی برای ریال و اقتصاد کشور داشته باشد

سردار جلالی: بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌تواند اثرات مخربی برای ریال و اقتصاد کشور داشته باشد

برنامه‌ی گفت‌و‌گو محورِ دستخط، به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور غلامرضا جلالی از شبکه پنج سیما به روی آنتن رفت. غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، در بخشی از صحبت‌های خود گفت که ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین می‌توانند برای ریال و اقتصاد کشور آسیب‌زننده باشند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، صحبت‌هایی با سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال شد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

سردار جلالی در پاسخ به این سوال که آیا کشور به دنبال ارز دیجیتال ملی است، گفت:

ما که مسئول این کار نیستیم.

وی در ادامه گفت:

علی‌القاعده بانک مرکزی باید این کار را کند. ما درباره الزامات پدافند غیرعامل آن بحث کردیم. عرض کردیم که اگر ارز دیجیتال بدون کنترل وارد بازار ما شود

سردار جلالی در پاسخ به مجری که پرسید آیا منظورشان بیت کوین است گفت:

بیت کوین یکی از آنهاست؛ انواع دیگری نیز وجود دارد. اگر وارد شده و بخواهد ورود کند، اثرات مخربی بر اقتصاد ما خواهد داشت! بانک مرکزی را هیچ کاره می‌کند، ارزش ریال را کاهش می‌دهد، در حوزه‌هایی می‌برد که ورودِ به اقتصاد می‌کند، از یک طرف هم امکان استفاده ارز در شبکه اجتماعی همانند تلگرام و غیره را ایجاد می‌کند که در واقع شغل، پول، قیمت، دریافت و پرداخت در شبکه اجتماعی بیاید و رویکرد آن خارج از کنترل دولت باشد، یعنی یک دولتی درون آن شکل می‌گیرد که خارج از کنترل حاکمیت می‌شود و این برای کشور ما کاملاً خطرناک است که این اتفاق بیافتد. بنابراین پیشنهاد ما این بود که برای رمزارزها، الگوی پایه داشته باشیم و خودمان با کمک برخی کشورهای همسو رمزارزی را درست کنیم که پایه آن نفت خودمان باشد و بر اساس آن معامله کنیم و تولید رمزارز هم می‌تواند بخشی از مشکلات ما را در حوزه معاونت تجارت جهانی و بین‌المللی حل کند که شکل می‌گیرد و دنبال می‌شود. پیشنهاد ما این بود که در بانک مرکزی خودمان، یک بانک مرکزی دیجیتال از ابتدا سازماندهی کنیم که امورات رمزارزها و اکوسیستم‌ آنها را طراحی کند و همه اجزا با هم باشد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه