ارز دیجیتال > قوانین > بانک مرکزی > نخستین ارز دیجیتال ملی معرفی شد !
اخبار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

نخستین ارز دیجیتال ملی معرفی شد !

نخستین ارز دیجیتال ملی معرفی شد !Reviewed by گروه خبری on Jul 26Rating: 5.0

بنابر گزارش منابع رسمی، ارز دیجیتالی به شرح «رمزارز ملی پایه‌ریال بر بستر زنجیره بلوک» توسعه یافته و آماده بهره برداری آزمایشی است.

به نقل از خبرگزاری میزان، شرکت خدمات انفورماتیک در راستای اهداف راهبردی خود و همگام با سیاست‌های کلان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از سالیان گذشته مطالعات گسترده‌ای را در این حوزه آغاز نموده و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و راه اندازی آزمایشگاه‌های فنی، علاوه بر رصد مداوم فناوری، گونه‌های مختلف ارز دیجیتال را تولید و کاربری‌های آن را در مقیاس آزمایشی مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

هدف از توسعه‌ی زیرساخت ارز دیجیتال ملی پایه‌ریال، امکان سنجی و ارزیابی قابلیت‌های این فناوری در تسهیل مبادلات اقتصادی، افزایش شفافیت و توسعه‌ی خدمات مالی و پرداخت در نظام بانکی کشور است.

این زیرساخت قابلیت آن را دارد که ارز دیجیتال ملی را به پشتوانه‌ی پول ملی کشور صادر نموده و در فاز اول در اختیار بانک‌های تجاری کشور قرار دهد تا از آن به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات، تسویه بین بانکی و توسعه خدمات خود بهره گیرند.

نخستین ارز دیجیتال ملی معرفی شد !

به این ترتیب، بانک‌ها قادر خواهند بود با تعریف انواع قرارداد‌های هوشمند در این بستر، به توسعه و بهبود زیرساخت خدمات مالی و پرداخت خود، از جمله خدمات مبتنی بر کیف پول و پرداخت‌های خرد، اقدام نمایند.

نسخه عملیاتی این زیرساخت پس از طی دوران آزمون و کسب بازخورد، در سه ماه آینده به صورت یک اکوسیستم باز در اختیار بانک‌ها، شرکت‌های حوزه فناوری و فعالین نظام پولی و بانکی قرار می‌گیرد.

بدیهی است در این فاصله، بهره‌گیری از پیشنهاد‌ها و تجارب تمام فعالان و علاقه‌مندان این حوزه در غنابخشی و ارتقای سطح کیفی آن به هنگام عملیاتی شدن بسیار راهگشا و مغتنم خواهد بود. از این رو شرکت خدمات انفورماتیک از تمام فعالان دعوت می‌کند تا با بررسی و آزمون این زیرساخت در بهبود عملکرد و توسعه آن مشارکت نمایند.

 

منبع: خبرگزاری میزان
print

نخستین ارز دیجیتال ملی معرفی شد !

درباره نویسنده

گروه خبری

گروه خبری

19
دیدگاه کابران

avatar
14 Comment threads
5 Thread replies
17 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
mohammad karimiمحمدناکام اله ساتوشی زادهاحسانبیژن Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
بلاکعلی چِین‌زاده
بلاکعلی چِین‌زاده

آیا «رمزارز ملی پایه‌ریال بر بستر زنجیره بلوک» ترجمه‌ی همون شِت‌کوین میباشه؟

عبدالله
عبدالله

بسیار موافقم

بیژن
بیژن

دقیقا همونه
حالا فکر کنید توکن هایی روی سیستم شت کوین هم درست بشه

محمد
محمد

اساتید توضیح بدن ارز دیجیتال ملی با پشتوانه ریالی که ارزشش روز به روز رو به کاهش است چه تاثیری مثبتی بر ارزش ریال میگذارد

سید هادی
سید هادی

موافقم ، وقتی پشتوانه وجود داشته باشه ارزش تغییر چندانی نمی کنه ، اگر فرضا هر ۱ دونه از این ارز بشه ۱۰۰۰ ریال خوب چرا من این رو ۱۲۰۰ ریال یا ۸۰۰ ریال بخرم ؟ مثل تتر می مونه که همیشه ۱ دلاره تقریبا و نوسان زیادی نداره به علاو چون تتر جنبه حفظ سرمایه جهانی در بازار کریپتو داره که ریال ما اون رو قطعا نداره پس جتی از تتر هم ثابت تره !

علیرضا مددی
علیرضا مددی

من که زیاد امیدوار نیستم
فک کنم مثل داستان خودرو ملی و ایمیل ملی و … راه به جایی نبره

احسان
احسان

به قول رابرت کیوساکی سه نوع پول داریم:
پول دولتی: ارز رایج کشورها
پول خدا: طلا
پول مردمی: ارز دیجیتال
ارز دیجیتال ملی و متمرکز یه چیز بی معنی هستش

hadi zarei
hadi zarei

اینکار مثل اینه که یک فضاپیما بسازی، .. و بعد بیای موتور پیکان رو روش بزاری!