بررسی موضوع ارز دیجیتال ملی توسط بانک مرکزی

بررسی موضوع ارز دیجیتال ملی توسط بانک مرکزی

عضو شورای عالی فضای مجازی با اشاره به بررسی موضوع ارزهای دیجیتال ملی توسط بانک مرکزی گفت: ارز دیجیتال ملی فرصتی بزرگ در شرایط تحریم برای افزایش سرعت مبادلات اقتصادی میان ایران با کشورهای منطقه است.

به گزارش ارزدیجیتال، رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به تأثیرات ارزهای دیجیتال در نظام اقتصادی گفت:

ارزهای دیجیتال یکی از محصولات فناوری بلاک چین هستند که در نظام اقتصاد کلان تأثیرات بسیار زیادی خواهند داشت؛ همچنین ارزهای دیجیتال در تغییر مدل پرداخت و تجاری کسب و کارها تأثیراتی به دنبال دارند که دولت‌ها و کسب و کارها در مواجهه با آنها باید اقدامات لازم را انجام دهند؛ متأسفانه در ایران موضوع فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال صرفاً به بیت کوین و استخراج ارز دیجیتال محدود شده در حالی که این یک صنعت نوین جدید است و باید به تمامی بخش‌های آن برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و مزایا توجه داشت که نیازمند اقدامات جدی دولت و همیاری شورا و مرکز ملی فضای مجازی است.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد:

دولت‌ها در ایران همواره در برابر فناوری‌های جدید گارد داشته‌اند و همین موضوع باعث شده تا تهیه سند برای قانون‌گذاری و استفاده از فرصت فناوری‌های جدید زمان بسیار زیادی ببرد که علاوه بر از دست رفتن فرصت‌های متعدد سبب ایجاد مخاطرات اقتصادی و اجتماعی می‌شود؛ در زمینه فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال در سطح ملی باید سندی تهیه شود تا چارچوب فعالیت و استفاده از این فناوری‌های جدید در بخش‌ها و سطوح کسب و کاری مختلف مشخص شود؛ همچنین باید بررسی شود که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال برای سیستم بانکی و نظام پرداخت کشور چه فوایدی به دنبال دارد و در عین باعث ایجاد مخاطراتی خواهد شد تا از آنها در چرخه مثبت استفاده کنیم.

وی در خصوص وضعیت قانون‌گذاری برای ارزهای دیجیتال و گفتگو پیرامون ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین در شورای عالی فضای مجازی گفت:

در خصوص ارزهای دیجیتال در شورای عالی فضای مجازی به صورت مختصر صحبت‌هایی مطرح شد و گزارشی نیز از سوی شورا به دولت درزمینهٔ استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال و سوءاستفاده ماینرها از برق ارزان صنعتی و کشاورزی ارائه شد و تاکید شد باید فضای ماینینگ ساماندهی شود که در همین راستا نیز از سوی دولت اقداماتی انجام شد، اما در ادامه دولت قرار بود در حوزه ارزهای دیجیتال و فناوری دفتر کل توزیع شده با اعلام چارچوب‌هایی ساماندهی انجام شود و لایحه‌ای به مجلس برود که این مسئله هنوز محقق نشده و دیگر بحثی در شورای عالی فضای مجازی در این زمینه تا به امروز نبوده است.

تقی پور در خصوص استفاده از ارزهای دیجیتال در نظام اقتصادی و مالی گفت:

با توجه به اینکه فناوری بلاک چین تحریم شدنی نیست و ارزهای دیجیتال نیز قابلیت دور زدن تحریم‌ها و جابه جایی اعتبار به‌صورت خُرد را دارند می‌توانند در نظام اقتصادی و مالی در شرایط تحریمی و محدودیت‌های بانکی برای استفاده‌های نه‌چندان عمده مورداستفاده قرار بگیرند، اما باید توجه داشت که برای ارزهای دیجیتال تحقیقات انجام داد و نمونه‌های مناسب از ارزهای دیجیتال جهانروا را مجاز دانست و از آنها استفاده کرد تا از طریق ارزهای دیجیتال دارای نوسانات متعدد یا بدون پشتوانه نظام اقتصادی متضرر نشود و کلاه‌برداری برای شهروندان رخ ندهد.

عضو شورای عالی فضای مجازی تأکید کرد:

ارزهای دیجیتال ملی که از سوی بانک مرکزی با تأکید دولت در حال پیگیری است، می‌تواند فرصتی بزرگ در شرایط تحریم برای افزایش سرعت تبادل اعتبار و مبادلات پولی میان ایران با کشورهای منطقه و مورد طرف قرار داد باشد و باید ارز دیجیتال ملی از سوی بانک مرکزی کشور سریع‌تر و به صورت جدی مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ اعتقاد دارم که بیت کوین به دلیل عدم پشتوانه می‌تواند برای کشور مشکل‌ساز باشد و باید با داخلی سازی نسبت به رفع مشکلات اقدام کنیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
R.t
R.t
۳ سال قبل

خدا رحم کنه چه شود،

علی
علی
۴ سال قبل

بیتکوین بدون پشتوانه است؟! رمز ارز ملی شما چه سرنوشتی خواهد داشت؟ شما فعلا درگیر حدف صفرهای ریال باشید تا اجازه اظهارنظر در مورد بیتکوین را داشته باشید!