با ثابت ماندن نرخ بهره، تابستانی کسل‌کننده در انتظار بیت کوین است

با ثابت ماندن نرخ بهره، تابستانی کسل‌کننده در انتظار بیت کوین است

فدرال رزرو دیگر به برنامه کاهش نرخ بهره که در اوایل سال پیش‌بینی کرده بود پایبند نیست. این موضوع، حرکت در بازار را چالش‌برانگیزتر می‌کند.

به گزارش کوین‌تلگراف (Cointelegraph)، تنها چند ماه پیش، اکثر اقتصاددانان انتظار داشتند فدرال رزرو کاهش نرخ بهره را تا ماه مه آغاز کند. همه نشانه‌ها به این موضوع اشاره داشت: مبارزه با تورم به پایان نزدیک می‌شد، داده‌های اشتغال نشان‌دهنده کاهش بازار کار در آینده نزدیک بود و اعتماد مصرف‌کنندگان شروع به کاهش کرده بود.

با ثابت ماندن نرخ بهره، تابستانی کسل‌کننده در انتظار بیت کوین است

با این‌حال، با برگزاری نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در ماه مه، امید به کاهش نرخ بهره در نیمه اول سال ۲۰۲۴ به سرعت در حال کم رنگ شدن است. در واقع، به‌نظر می‌رسد فدرال رزرو نرخ‌ها را بسیار بیشتر از آنچه در ژانویه تصور می‌شد، ثابت نگه دارد. برخی از تحلیلگران بازار حتی بر این باورند که تا سال ۲۰۲۵ و با وجود فشارهای ناشی از انتخابات ریاست جمهوری آینده، در شرایط نرخ‌های بالاتر برای مدت طولانی گیر کرده‌ایم.

اینکه نرخ‌ها تا سپتامبر یا ژانویه آینده ثابت بمانند، نشست ماه مه FOMC مطمئناً با دسامبر ۲۰۲۳ که جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو برای اولین بار از کاهش نرخ بهره صحبت کرد و باعث هیجان بازار شد، فاصله زیادی داشت. اکنون، ما شاهد یک کمیته بسیار تندرو هستیم که با بازار کاری که از رکود امتناع می‌کند، در مواجهه با تورم سرسخت و بر سیاست پولی انقباضی خود قاطع است.

اما در حالی که این موضع برای دارایی‌های پرریسک مانند سهام و ارزهای دیجیتال ناامیدکننده است، نباید برای کسی که داده‌های اقتصادی را دنبال می‌کند، تعجب‌آور باشد. معیار تورم مورد علاقه فدرال رزرو یعنی شاخص PCE  از ۲.۵ درصد در فوریه به ۲.۷ درصد در آوریل افزایش یافت. شاخص CPI نیز به‌طور مشابه چسبنده باقی مانده و از ۳.۲ درصد در فوریه به ۳.۵ درصد در مارس افزایش یافته است.

این افزایش ناشی از هزینه‌های افسارگسیخته است، به‌طوری که مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند بدهی بیشتری داشته باشند تا اینکه پول خود را پس‌انداز کنند. در واقع، نرخ پس‌انداز در ایالات متحده از ۴.۱ درصد در ژانویه به تنها ۳.۲ درصد در مارس کاهش یافته است، در حالی که سطح بدهی خانوار همچنان رکوردهای قبلی را می‌زند. علاوه‌براین، نرخ بیکاری افزایش پیدا نکرده است. نرخ بیکاری از ۳.۹ درصد در فوریه به ۳.۸ درصد در مارس کاهش یافته است و در نزدیکی پایین‌ترین سطح تاریخی خود قرار دارد.

بنابراین، حتی با وجود اینکه رشد اقتصادی شروع به کند شدن می‌کند، رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه اول کمتر از حد انتظار بود و به ۱.۶ درصد رسید، در حالی که انتظار می‌رفت ۲.۴ درصد باشد، ما هنوز از رکود اقتصادی که مستلزم محرکی به شکل کاهش نرخ بهره باشد، فاصله زیادی داریم. در واقع، پاول همیشه بر این نکته تاکید کرده است که تصمیمات سیاست پولی فدرال رزرو تنها براساس داده‌ها اتخاذ خواهد شد و داده‌ها به سادگی هنوز از موضع انبساطی‌تر پشتیبانی نمی‌کنند.

همانطور که انتظار می‌رفت، موج ناامیدی به‌شدت بازار را فرا گرفته است. قیمت بیت کوین در هفته منتهی به نشست FOMC بین ۶۰,۰۰۰ تا ۶۵,۰۰۰ دلار بود و بازارهای سهام جهانی با افزایش انتظارات از تغییر رویکرد تندرو، کم‌رونق شدند. برعکس، دلار تقویت شد و ارزهای جهانی دیگر مانند ین را که به پایین‌ترین سطح خود در برابر دلار از سال ۱۹۹۰ رسیده بود، تحت تاثیر قرار داد. انتظار می‌رود سایر ارزهای بازارهای نوظهور نیز از این روند پیروی کنند.

حالا خبر بد این است که به احتمال زیاد برای چند ماه آینده در این وضعیت گیر خواهیم کرد. این برای کسانی که انتظار داشتند هاوینگ بیت کوین باعث یک جهش صعودی به بالاترین سطح تاریخی جدید شود، یک ناامیدی واقعی خواهد بود. پس از نوسانات شدید قیمت در ماه‌های اخیر، هیچ کس برای یک دوره طولانی دیگر از معاملات جانبی آماده نیست.

با این‌حال، تا زمانی که فدرال رزرو نرخ‌ها را ثابت نگه دارد، بیت کوین به احتمال زیاد در محدوده زیر ۷۰,۰۰۰ دلار معامله خواهد شد، مگر این‌که فجایع جهانی بزرگی باعث فرار به سمت دارایی‌های امن شوند. تاکنون در سال جاری، بیت کوین واقعاً به اقتصاد کلان اهمیت نداده است و چند اعلامیه تورم اخیر را نادیده گرفته است. اما موضع فدرال رزرو تأثیر عمیق‌تری خواهد داشت. واقعیت این است که بیت کوین اکنون به لطف صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات، عمیقاً در بازارهای مالی سنتی ادغام شده است، بنابراین به احتمال زیاد از رفتار سایر دارایی‌های پرریسک تقلید خواهد کرد تا زمانی که نرخ‌ها شروع به کاهش کنند.

بنابراین، به لطف جروم پاول، ما در یک تابستان خسته‌کننده هستیم که واقعاً صبر سرمایه‌گذاران را آزمایش خواهد کرد. این بدان معنا نیست که جشن بیت کوین دیگری وجود نخواهد داشت، این جشن در راه است و به احتمال زیاد با آنچه در سال جاری دیده ایم رقابت خواهد کرد یا حتی از آن فراتر خواهد رفت. در بلندمدت، تز سرمایه‌گذاری بیت کوین همچنان دست نخورده باقی می‌ماند. در واقع، در حالی که تندروی مجدد پاول درحال‌حاضر دلار آمریکا را تقویت می‌کند، فقط چند وقت طول می‌کشد تا فدرال رزرو سرانجام از این سیاست دست بکشد و باعث ضعف مجدد دلار شود.

هنگامی که دلار شروع به کاهش می‌کند، خرید بیت کوین می‌تواند پناهگاهی در برابر کاهش ارزش این ارز باشد. سپس، ETFهای اسپات بیت کوین ایالات متحده واقعاً به خودشان می‌آیند و کسانی که می‌توانند دارایی‌های خود را نگه دارند و خشکسالی را تحمل کنند، پاداش خواهند گرفت. تا آن زمان، شاید ترک کردن سبدهای سرمایه‌گذاری و لذت بردن از تابستان ایده بدی نباشد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه