روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست های اصلی بانک مرکزی در حوزه ارز دیجیتال تا پایان شهریور سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر حکیمی در همایش فناوری زنجیره بلوک، ارز دیجیتال و کاربردهای آن در بانکداری که به همت شرکت خدمات انفورماتیک برگزار شد از اعلام چهار سیاست اصلی بانک مرکزی در حوزه ارز دیجیتال تا پایان ماه جاری خبر داد و گفت:

بحث اول اعلام موضع جدید نسبت به ارزهای دیجیتال رایج بین المللی است که به نظر می‌رسد با توجه به جمع بندی‌های انجام شده در آینده ای نزدیک با تجدید نظر در ممنوعیت‌های فعلی باید نگاه جدی به آن داشت.

وی بحث دوم را استخراج ارزهای دیجیتال عنوان کرد و افزود:

موضوع سیاست کشور در برابر استخراج ارزهای رایج دنیا به عنوان یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه تصمیمات اعلامی بانک مرکزی است که مبحثی صنعتی محسوب می‌شود.

حکیمی در ادامه با اشاره به تاکید برخی از مسئولان اقتصادی به ایجاد ارز دیجیتال ملی اظهار داشت:

در همین راستا شرکت خدمات انفورماتیک نسخه‌ای را برای آزمایش آماده کرده و نکته مهم آن است که سیاستگذار برای استفاده از آن در حوزه پرداخت نیاز به اعلام موضع دارد.

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

معاون بانک مرکزی در عین حال بیان کرد:

در مورد بحث ارزهای دیجیتال شاهد رواج این موضوع هستیم که آن را به عنوان راه‌حلی قطعی برای حل مشکلات مطرح می‌کنند اما در مورد روش تحقق آن چندان اظهار نظری نشده است.

وی تصریح کرد:

بانک مرکزی مانیتورینگ و رصد اتفاقات این حوزه را مانند سایر بانک‌های جهان در دستور کار دارد.

حکیمی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه ما همیشه برای مبادلات بین چند بانک بحث یک نهاد واسط که مبادلات بین اشخاص و نهادها را برقرار کند چالش داشتیم که بلاک چین این کارها را انجام می‌دهد گفت:

فناوری بلاک چین این واسط را حذف می کند و تحولی جدی در ایجاد شبکه ها یا روش های جدید مبادلات رقم می زند و این قطعا بعضی مراودات شبکه مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه محدودیت انتقال و پذیرش در ارزهای دیجیتال موجب می‌شود این فناوری نتواند جایگزین ارزهای رایج شود افزود:

موضوع پذیرش و نقل و انتقالات مالی در ارزهای دیجیتال باید همزمان مورد توجه قرار گیرد.

بانک مرکزی تنها متولی ارزهای دیجیتال

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

همچنین، ابوطالب نجفی نیز از برگزاری دو همایش دیگر تا پایان امسال از سوی شرکت خدمات انفورماتیک با محورهای جدید از جمله PSD2 خبر داد و گفت:

بحث بررسی فناوری در دهه آینده، مزایا و کاربردهای بلاک چین، چگونگی پیاده سازی و تدوین مقررات در این بخش از جمله معیارها مورد بحث در این بخش است.

وی اظهار داشت:

با ورود فناوری در دو دهه قبل بسیاری از فرآیند ها تغییر یافته و مباحثی مثل بیگ دیتا و پردازش ابری مطرح و در نسل بعدی فناوری، بلاک چین به وجود آورنده تمام تغییرات است.

نجفی تصریح کرد:

مزایای بلاک چین حذف واسطه است و بلاک چین در ثبت دفاتر و اسناد از سال های دور وجود داشته است، بدین معنا که یکسری افراد معتبر یک سند را امضا و به آن اعتبار می بخشند که روند کار در بلاک چین هم این گونه است و اطلاعات به صورت یک شبکه توزیع شده از سوی تمام اجزا نگهداری می شود.

نجفی افزود:

پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۷ در حدود ۱۰ درصد GDP کشورها با بهره گیری از فناوری بلاک چین در بازارهای مالی تامین شود و بلاک چین می‌تواند ۱۱۰ بیلیون دلار در شبکه مالی هزینه ها را کاهش دهد.

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک با اشاره به بهره برداری از فناوری بلاک چین در تمام صنایع، گفت:

این فناوری بازاری را باز می کند و بهره گیری از آن در ثبت سفارش ها در این بستر منجر به شفافیت می شود، زیرا این بستر قابلیت دستکاری ندارد ولی به دلیل این که فناوری جدیدی است نیاز به سرمایه گذاری های دارد.

نجفی تصریح کرد :

۷۰ نوع پلتفرم در بلاک چین وجود دارد که در صورت عدم هماهنگی در پیاده سازی این فناوری با مشکلات متعددی مواجه می شویم.

وی خاطر نشان کرد:

بلاک چین در تمام بخش ها کاربرد های متعددی دارد، البته با ورود اینترنت ثروت برای افرادی خاص ایجاد شد و اینترنت نتوانست برابری اجتماعی را ایجاد کند، اما بلاک چین قادر است نابرابری‌های اجتماعی را کاهش دهد.

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک یادآور شد:

۷۰ درصد مردم دارای ملک و دارایی هستند که در صورت ایجاد کودتا در کشور منجر به ضبط دارایی ها و سپرده های مردمی می‌شود، در صورتی که اگر این اطلاعات در فناوری بلاک چین پیاده سازی شود، امکان مصادره آن با تغییر حکومت ها وجود ندارد.

نجفی تصریح کرد:

دارایی ها اکنون در کشور در دست افراد خاصی است و راهکار آن بهره گیری از فناوری بلاک چین در کسب و کارها است که منجر به حذف واسطه ها می شود.

وی اظهار داشت:

برای یک تراکنش ساده در حال حاضر هزاران هزار سرور و شبکه درگیر هستند در صورتی که تسویه آن، در ۷۲ ساعت بعد انجام می شود، ولی در فناوری بلاک چین پرداخت و تسویه با سرعت بالا و همزمان انجام می شود.

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

ابوطالب نجفی

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک تاکید کرد:

بکارگیری از فناوری بلاک چین هزینه نقل وانتقالات بین المللی را کاهش می‌دهد و همانگونه که با عرضه یک اپلیکیشن و استفاده از فناوری بلاک چین در آن، انتقالات مالی بین المللی با کارمزد زیر ۲ درصد و با سرعت انجام می‌شود.

وی خاطر نشان کرد:

بلاک چین در خدمت توده مردم است و استفاده از این فناوری در آثار هنرمندان منجربه به رعایت مالکیت معنوی و پرداخت هزینه برای استفاده از آثار هنرمندان می شود و شرکت های بزرگ واسط در این بخش حذف می شود. از این رو بلاک چین یک فناوری فونداسیونی است که پیاده سازی آن زمان بر است ولی اگر درست پیاده سازی شود، منجر به تحول در تمام بخش‌ها می‌شود.

نجفی تصریح کرد:

بکارگیری فناوری بلاک چین در تمام صنایع و بخش های کشور منجر به کاهش هزینه ها و شفافیت می‌شود و تغییرات زیادی را به وجود آورده ضمن اینکه تار و پود دولت ها و بانک ها را به هم می‌ریزد و انسان دیگر درگیر فرآیندها در این بخش نمی‌شود.

نجفی در خصوص ارزهای دیجیتال گفت:

در جنوب آسیا که جامعه آن نقد محور بوده و در آرژانتین نیز که ضریب نفوذ کارت‌های اعتباری در آن کم است استقبال خوبی از بیت کوین شد.

وی گفت :

برای انتقال وجه آنی در کشور سامانه های مختلف با کارمزد پایین وجود دارد که با توجه به کاهش ارزش پول در ایران و با توجه به بالا بودن هزینه های جا به جایی نقل و انتقالات بین المللی پول لازم است برای ارز دیجیتال مقررات در کشور به وجود بیاید و قانونگذاری در بخش ارزهای دیجیتال برای ایجاد نشدن خلق پول، جلوگیری از تخلفات در این بخش و حمایت از حقوق مصرف کنندگان لازم انجام شود.

نجفی یاد آور شد:

شرکت خدمات انفورماتیک با بررسی دیدگاه ها در خصوص بیت کوین در ۷۰ کشور در نهایت یک سند در این خصوص منتشر می کند وپس از آن آماده استفاده از نظرات کارشناسان است.

وی با اشاره به ایجاد ارز دیجیتال ملی از سوی پست بانک گفت:

ایجاد ارز دیجیتال ملی تنها باید در بانک مرکزی انجام شود و دیگر نهادها اجازه ایجاد ارز دیجیتال ملی ندارد و پشتوانه ارز دیجیتال ملی خیلی در این بخش اهمیت دارد.

وی گفت:

انتشار ارزهای دیجیتال در بخش خصوصی با مخاطراتی همراه است و شرکت خدمات انفورماتیک در طراحی ارز دیجیتال ملی که منتشر کننده آن بانک مرکزی است و پشتوانه آن پول ملی کشور است و در تعداد آن محدودیت نداشته و عملیات استخراج ندارد ضمن اینکه نقش بانک های تجاری تایید تراکنش های این ارز  دیجیتال است.

همچنین بخوانید: ارزهای دیجیتال ایرانی تا پایان تابستان وارد جریان اصلی می‌شوند؟

نجفی اظهار داشت:

قصد ایجاد یک پلتفرم بانکی در بستر بلاک چین برای شبکه بانکی با کمک همه متخصصان داریم. همچنین ایجاد یک kyc را در دستور کار داریم.

وی با تاکید بر جلوگیری از ایجاد پلتفرم های متعدد در بستر بلاک چین، گفت:

به منظور جلوگیری از اتلاف هزینه با همکاری یک پلتفرم بانکی در شبکه بانکی برای بهره گیری هم ایجاد کنیم.

تغییر سیاست بانک مرکزی در مورد ارزهای دیجیتال

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

داوود محمد بیگی، در پنل تخصصی فرصت‌ها و تهدیدهای فناوری بلاک چین در صنعت بانکداری گفت:

فلسفه وجودی فناوری بلاک چین حذف واسطه سوم و نهاد ناظر است ولی تمام کشورها درصدد هستند که به دنبال تحولات ایجاد شده در ارزهای دیجیتال که یکی از محصولات بلاک چین است این فناوری جدید را مقررات گذاری کنند.

وی اظهار داشت:

چالش اصلی در ارزهای دیجیتال این است که نهادهای ناظر تا کجا می‌توانند به آن ورود کنند. زیرا در خصوص ارزهای دیجیتال سیاست یکسانی در تمام کشورها وجود ندارد و هر کشوری بر اساس نوع فعالیت خود سیاست‌های مختلفی در این بخش در پیش گرفته است. اما در خصوص پول و ارزهای رایج تمام کشورها سیاست مشخصی دارند و این نقطه تفاوت در این دو بخش است.

محمد بیگی یادآور شد:

در کشورها قوانین در مواجه با ارزهای دیجیتال انعطاف پذیری دارند و از ممنوعیت به استقبال و بهره گیری از ارزهای دیجیتال تغییر سیاست داده اند. وی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی بانک مرکزی نظارت بر حوزه پولی و مالی است و بانک‌های مرکزی مقرراتی را که وضع می‌کنند به دلیل صیانت از دارایی‌های مشتریان بانک‌ها است.

با توجه به اصول حاکم در بانک مرکزی ایران باید دید چه سیاستی در مواجه با ارزهای دیجیتال در پیش می‌گیرد زیرا بانک مرکزی در گذشته اظهار نظری در این خصوص نکرده بود تا سال گذشته که خرید و فروش ارزهای دیجیتال از سوی کمیته مبارزه با پول‌شویی بانک مرکزی ممنوع شد که تصمیمی شتابزده بود و امروز با توجه به شناخت بهتر از این پدیده و با توجه به دانشی که در این خصوص در کشور شکل گرفته سیاست خود را تغییر داده و بزودی اعلام می‌کند.

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

داوود محمد بیگی

وی با اشاره به سه شکل اصلی ارزهای دیجیتال گفت:

ارزهای دیجیتال رایج، ارز دیجیتال ملی و ارزهای دیجیتال بین کشوری در این بخش مطرح است.

محمد بیگی تصریح کرد:

تک تک المان های ارز دیجیتال را باید بررسی کرد و با شناخت ریسک‌ها و فرصت‌ها در این خصوص دست به قانون گذاری کرد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی نباید زیاد در بهره گیری از ارز دیجیتال رایج و مبادلات آن دخالت کند، گفت:

بانک مرکزی با توجه به رسالت ذاتی و ریسک‌ها و فرصت‌های این بخش باید نسبت به مقررات گذاری در این بخش اقدام کند.

محمد بیگی با تاکید بر اینکه بهره‌گیری از فناوری بلاک چین بسیار گران قیمت است و بانک مرکزی خود را مسئول این حوزه نمی‌داند، گفت:

بانک مرکزی البته در محصولات بلاک‌ چین که در بخش مالی و تعاملات مالی عرضه شده خود را مسئول می‌داند و با بهره گیری از نظرات خبرگان دست به تنظیم مقررات در این بخش می‌زند.

آمادگی شبکه بانکی برای بهره‌گیری از ارزهای دیجیتال

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

مرتضی ترک تبریزی هم در این پنل در پاسخ به استراتژی شبکه بانکی در بخش ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین اظهار داشت:

بانک ها بیشتر نگران آمادگی برای بهره گیری از زیر ساخت بلاک چین و ارائه سرویس در این بستر هستند.

وی اظهار داشت:

هر زمانی که فناوری جدیدی در غرب ورود می‌کند بانک ها در ایران نگران آمادگی برای مواجه با این فناوری ها هستند.

وی تصریح کرد:

فناوری تغییراتی را به وجود می‌آورد مثل بیگ دیتا که به بانک‌ها قدرت پیش بینی می‌دهد و با ایجاد تب بلاک چین در کشور و محصولات آن مثل محصولات هوشمند بانکی و KYC آمادگی بهره گیری از این فناوری را در شبکه بانکی ایجاد کردیم تا به کمک رگولاتور مدیریت این بخش را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه از دوسال پیش در بانک ملت با ایجاد زیر ساخت بلاک چین سعی بر آمادگی در مواجه با این فناوری داشتیم، افزود :

در بانک ملت چهار محصول در حوزه فناوری بلاک چین آماده کرده ایم با کمک بسیاری از شرکت ها با ایجاد یک شبکه بلاک چین در این بانک و بررسی روندها در کشور سعی در رصد جایگاه خود در کشور کردیم.

وی اظهار داشت:

همچنین با ایجاد یک کارگروه بلاک چین در بانک ملت به دنبال ایفای نقش این بانک در بهره گیری از فناوری بلاک چین در معاملات بین المللی بودیم.

ترک تبریزی یادآور شد:

بانک ملت با اموزش نیروی انسانی و تربیت و ایجاد بازیگران ماهر در شبکه بانکی در بخش فناوری بلاک چین سعی در ایجاد آمادگی برای بهره گیری از این فناوری و ارائه محصولات بخصوص در بخش KYC داشته است.

تولید محصولات مرتبط با کاربرد بین‌المللی ارزهای دیجیتال

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

تاریخی، پژوهشگر اقتصادی نیز در این پنل تخصصی با تاکید بر چالش و نقطه ضعف های فناوری بلاک چین گفت:

این فناوری در گزارش های معتبر جهانی به عنوان فناوری لقب گرفته که بیشترین سوء برداشت از آن شده معرفی شده است.

وی اظهار داشت:

عدم بلوغ نسبت به بلاک چین در دنیا مطرح شده و همچنین عدم هماهنگی محصولات متنوعی که با بهره گیری فناوری بلاک چین تولید می‌شود یکی از چالش های این فناوری است.

تاریخی تصریح کرد:

ارز دیجیتال ملی در دنیا هم وجود دارد و سه حالت مختلف دارد که یا بر پایه پول ملی یا بر پایه چیزی غیر از پول ملی مثل طلا و نفت است که کاربرد داخلی دارد و دیگری ارزهای دیجیتال با کاربردهای فرا ملی برای معاملات بین کشوری است.

وی تصریح کرد:

در کشور نیازمند تولید چنین محصولاتی در حوزه پرداخت هستیم تا ادعاهای کارکردی این فناوری را بررسی کنیم و فناوری بلاک چین می‌تواند در نهادهای حاکمیتی و سطح کسب و کارها مورد استفاده قرار گیرد و امیدواریم این بستر با بهره گیری از فناوری بلاک چین در کشور شکل بگیرد.

وی با اشاره به دغدغه های بانک مرکزی در خصوص مواجه با ارز دیجیتال گفت:

مشکلاتی در خصوص پول‌شویی، تخلفات، کاهش ارزش پول ملی از دغدغه‌های بانک مرکزی است.

تربیت نیروی انسانی متخصص در بخش ارزهای دیجیتال

روز پرکار بانک مرکزی درباره ارز دیجیتال: چهار سیاست اصلی تا پایان ماه اعلام خواهد شد

مهدیون، معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی نیز در این پنل گفت:

اگر در کشور بخواهیم در مواجه با فناوری بلاک چین و ارز دیجیتال مقاومت کنیم کسب و کارهای خود را از دست می‌دهیم از این رو باید در کشور به دنبال آمادگی برای بهره گیری از این فناوری حرکت کنیم.

وی اظهار داشت:

نظام بانکی می‌تواند از عهده بهره گیری از این فناوری بر آید البته تربیت نیروی انسانی متخصص در این بخش یکی از دغدغه‌ها است و باید در نظام آموزشی به این بخش توجه داشت.

مهدیون تصریح کرد:

در فرهنگ عمومی و آموزش باید به این خصوص توجه شود و در مقررات و رگولاتوری باید به این مهم توجه کرد که هر فناوری رگولاتوری و فرآیندهای خاصی را با خود ایجاد می‌کند و مقررات خاصی را نیازمند است که باید آن‌ را مدنظر داشت.

وی افزود:

فناوری بلاک چین مقررات و فرآیند های مالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد از این رو باید در مواجه با آن آماده شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
منوچهر فیونی
منوچهر فیونی
5 سال قبل

پول ملتها چیزی نیست که دولتها روی اون جولون بدن، مثل خوردن آب با چنگال، مثل متر کردن دیوار با ترازو، مثل وزن کردن خیار با پارو، نمیشه، نمیشه، نمیشه

morteza
morteza
5 سال قبل

دوستان سلام . ببینید موضوعی که خیلی نظرم رو جلب کرد که همین جوری بیخودی ارزهای دیجیتال رو تقسیم بندی کردم . ارز دیجیتال رایج، ارز دیحیتال ملی، و ارز دیجیتال بین کشوری . ای داد ای بیداد . این فن آوری به خاطر این به جود اومده که حکومت ها این جوری پدر ملت در نیارن . اول میگن فیلتره بعد میگن ممنوعه بعد میگن حرامه. من بیت کوین میخرم چون میدونم که چیه و پیاده سازیش چه جوری هستش . ولی ارز دیجیتال ملی باز هم یه عده از اون بالا ها میان باهاش پولشویی و اختلاصی میکنن . تازه اگه از سیستم هش هم استفاده بکنه که عمرا نمیکنه چون میخوان بدونن کی چی میخره . شما میری بیت کوین یا اتریوم میخری کسی نمیده . والا امیدوارم که موفق بشن به حمدالله

MortezaTabrizi
MortezaTabrizi
5 سال قبل

بیتومان ارز ملی بزودی رونمایی میشه
Bitoman

طاهرسیدحور
طاهرسیدحور
5 سال قبل

هنوز نگفتن کجا وکی وچه کسانی میتونن ارز خرید کنن ویا مثل ارزهای خارجی کیف خواهند داشت ویا مثل بورس کد میدهند ؟؟؟