درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران با اشاره به اینکه اتلاف شبکه برق کشور ۱۰ تا ۱۶ درصد است و این یعنی کل مصرف برق شبکه بیت کوین در دنیا کم‌تر از اتلاف برق در ایران است، گفت: تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو عدد بسیار بالایی است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از فارس، محمد شرقی مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران با اشاره به فناوری بلاک چین یک صنعت تازه به شمار می‌رود که کلید واژه‌هایی به نام بیت کوین در این صنعت شنیده می‌شود،گفت:

صنعت ماینینگ در کشور دارای جایگاهی است که این صنعت بالغ بر ۹ ماه است که توسط هیئت دولت یک صنعت رسمی نیز شناخته شده که فعالیت عمومی خواهد داشت.

وی افزود:

صنعت ماینینگ صنعتی است که به رسمیت شناخته شده و در مقابل در خصوص مصرف برق آن و تأثیر آن برخوردهای سلبی و قهری صورت می‌گیرد.

شرقی با اشاره به اینکه انجمن بلاک چین به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد ۴ ماه است که مجوز دریافت و فعالیت خود را آغاز کرده است گفت:

این انجمن، انجمن صنفی نیست که بخواهد در خصوص شناسایی ماینرها برای تولید بیت کوین اقداماتی انجام دهد پس فعالیت انجمن بلاک چین ترویج فناوری بلاک چین در کشور است.

وی با اشاره به اینکه در رسانه‌ها گفته شده مصرف برق دستگاه‌های تولید بیت کوین بسیار زیان‌بار است و انرژی برق زیادی مصرف می‌کند، گفت:‌

به هیچ عنوان این دستگاه‌ها موجب خاموشی در کشور نمی‌شوند چرا که اگر اتلاف شبکه برق کشور ۱۰ درصد تا ۱۶ درصد اعلام شده از سوی وزارت نیرو را بپذیریم باید اذعان کرد کل مصرف برق شبکه بیت کوین در دنیا کمتر از اتلاف صنعت برق کشور است.

وی ادامه داد:

طبق آمار گزارش شده از سوی شرکت توانیر پیک مصرف برق کشور حدود ۵۲ تا ۵۵ هزار مگاوات بوده است پس بر اساس این ارقام می‌توان نتیجه گرفت که کل مصرف شبکه بیت کوین تنها ۱۲ درصد مصرف پیک کشور است. به بیان دیگر اگر کل عملیات استخراج ارز دیججیتال بیت کوین در جهان تنها در کشور متمرکز شود و فقط از برق این کشور استفاده کنند میزان مصرف آنها از کل برق کشور از ساعت پیک ۱۲ ساعت خواهد بود.

وی گفت:

باید گفت که دلیل بار در کشور تنها ۶۳ درصد است بدان معنا که اختلاف ساعات غیر پیک و پیک به ۲۳ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده می‌رسد.

 نیم درصد برق کشور در ماینرهای بیت کوین مصرف می‌شود

مدیرعامل انجمن بلاک چین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید آیا آماری از میزان و تعداد مزرعه‌های تولید بیت کوین در کشور وجود دارد یا خیر، گفت:

آمار دقیقی از میزان عملیات ماینینگ در کشورها وجود ندارد. پس این موضوع برای ایران نیز صدق می‌کند، اما طبق آماری که سخنگوی صنعت برق کشور اعلام کرده ۱۴۸ هزار دستگاه در ایران اقدام به استخراج ارز می‌کنند پس سعی آمارهایی که عنوان می‌شود ۷ درصد برق تولیدی به کشور توسط ماینرها مصرف می‌شود درست نیست و با قاطعیت می‌گوییم نیم درصد برق کشور در ساعات پیک توسط ماینرها مصرف می‌شود.

درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

به گفته وی، طبق پژوهش‌های انجام شده توسط سازمان‌های متعدد تحقیقاتی سه کشور برتر دنیا در حوزه چین، گرجستان و آمریکا هستند که این رقم تنها برای چین بالای ۶۰ درصد اعلام شده است. حال اگر خوش‌بینانه‌ترین حالت را در نظر بگیریم که ۱۰ درصد عملیات استخراج بیت کوین جهان در ایران انجام شود میزان مصرف دستگاه‌ها نیم درصد از ساعات پیک مصرف بود.

وی با تأکید بر اینکه مشکلات برق کشور مربوط به امسال نیست و از سال‌های گذشته همواره با عدم تأمین برق کافی مصرف‌کنندگان با مشکلات خاموشی مواجه شده‌اند اظهار داشت:

مقصر ۷ درصد کمبود برق کشور در حالی استخراج‌کنندگان بیت کوین معرفی می‌شوند که رشد ۴ تا ۵ درصدی افزایش مصرف برق در سال‌های گذشته به وضوح قابل‌مشاهده است. پس اگر ۷ درصد کمبود برق کشور به دلیل استخراج این ارزها بود باید نزدیک به ۳ میلیون دستگاه در ایران باشد و ۷۱ درصد ماین دنیا در ایران انجام می‌گرفت در حالی که به گفته سخنگوی صنعت برق کشور ۱۴۸ هزار دستگاه درگیر آن در حال استخراج ارزهای دیجیتال است.

وی با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد ساده‌ترین و سریع‌ترین کار که حق جبران کمبود برق کشور بهترین راه نیست گفت:

تجربه نشان داده که اقدامات ممنوعیتی و سلبی نه باعث بهبود اوضاع شده و نه وضعیت آشفته را بهبود می‌بخشد پس نباید مشکلات سرپوشی برای عدم ساماندهی و قانون‌گذاری شفاف در حوزه ماینینگ‌ها شود.

شرقی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید گفته می‌شود وزارت نیرو تعرفه ۷ سنتی برای استخراج ارزهای دیجیتال برای هر کیلووات ساعت را به هیئت دولت ارائه کرده است،گفت:

طبق ماده ۲ قانون تجارت الکترونیک فعالیت ماینیگ یک فعالیت آی‌تی‌نر است و مدیرکل حقوقی هیئت دولت به آن اذعان کرده پس آنهایی که ادعا می‌کنند استخراج ارز دیجیتال غیرقانونی است بر اساس کدام قانون می‌گویند غیرقانونی است.

وی با تأکید بر اینکه اگر تخلفی در این خصوص و استخراج این ارزهای دیجیتال صورت گرفته حتماً باید با آن برخورد شود، گفت:

چون وقتی گفته می‌شود صنعت بیت کوین یعنی این صنعت قانونی است و بر اساس ادعایی که وزارتخانه‌های نیرو، صمت و ارتباطات دارند ما می‌خواهیم بدانیم متولی ساماندهی این صنعت چه کسی است.

تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

وی خاطرنشان کرد:

بی‌نظمی در قانون‌گذاری این بخش به خوبی دیده می‌شود و قیمت تعرفه‌ای که اخیراً اعلام شده برای هر کیلووات ساعت ۷ سنت در نظر خواهند گرفت باید اذعان کرد حتی برق صادراتی ایران نیز در حال حاضر به کشورهای همسایه با این عدد صادر نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه عدد ۷ سنت غیرمنطقی است گفت:

در حال حاضر تعرفه برقی که برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال محاسبه می‌شود برق تجاری است بنابراین،‌ این ۷ سنت ۴ برابر تعرفه برق تجاری خواهد بود.

وی تصریح کرد:

درخواست ما این است که وزارت نیرو فارم‌ها و ماینرها را شناسایی کنند اما متأسفانه اخیراً پس از شناسایی این فارم‌ها فرصت پرداخت ۵ روزه برای آنها تعیین شده است.

ماینرها ریسک خاموشی را نمی‌پذیرند

عباس آشتیانی - کارشناس بلاک چین و ارزهای دیجیتال

همچنین در این نشست آشتیانی عضو انجمن بلاک چین ایران با اشاره به اینکه استخراج ارزهای دیجیتال را باید با صنعت ماینینگ معرفی کنیم گفت:

به دلیل نبودن قانون مشخص برای صنعت ماینینگ برخی از کارخانجات ورشکسته سعی کردند وارد صنعت ماینینگ شوند.

وی افزود:

وزارت نیرو سال‌هاست که با خاموشی برق مواجه است بنابر این انجمن بلاک چین به خوبی کمبود برق را در کشور درک می‌کند پس ما به ماینرها اعلام کردیم به دلیل کمبود برق و خاموشی‌های ناگهانی احتمال اینکه به دستگاه‌های آنها آسیب برسد در ایام گرم سال و در ساعات پیک دستگاه‌های خود را خاموش کنند.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید چطور می‌توان ادعای انجمن بلاک چین را مبنی بر خاموش کردن دستگاه‌های استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها را بپذیریم گفت: ماینرها قطعاً به خوبی می‌دانند که در ساعات پیک مصرف برق احتمال خاموشی وجود دارد پس ریسک استفاده از دستگاه‌ها را در ساعات پیک نمی‌کنند.

وی تأکید کرد:

وزارت نیرو دنبال مقصر کمبود برق است و این موضوع باعث برخوردهای دوگانه شده است.

وی افزود: بعد از اعلام صنعت ماینینگ در کشور موج اول برخوردها آغاز شد و یک دوگانگی و برخورد سلیقه‌ای با این صنعت ایجاد شد و این موضوع به گمرکات کشور نیز کشیده شد.

در میان بخشنامه‌ها سردرگم شده‌ایم

درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

آشتیانی ادامه داد:

این موضوع باعث شد تعرفه واردات دستگاه‌ها افزایش یابد و حتی برخی گمرکات جلوی واردات رسمی این دستگاه‌ها را گرفتند به طوری که حتی کارآفرینانی که می‌توانستند ۱۶۰ میلیارد تومان از بابت عوارض،گمرکی به دولت پرداخت کنند به همین دلیل از این موضوع محروم شدند و مجبور شدند دستگاه‌های خود را از مبادی نادرست وارد کشور کنند.

به گفته وی، این برخوردهای سلیقه‌ای باعث شده که حتی بخشنامه‌ای توسط اداره صنعت، معدن و تجارت قم در ۲۷ اردیبهشت امسال برای مونتاژ ماینر ارزنگاری شده با ظرفیت ۳۰ هزار دستگاه صادر شوند پس ما نمی‌دانیم چه کسی درست و چه کسی نادرست می‌گوید. چرا که بلافاصله اعلام شد با این بخشنامه و این مونتاژ برخورد خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید چه کسی باید اقدام به شناسایی مزرعه بیت کوین و ماینرها کند گفت:

شناسایی این موضوع بر عهده نهادهای حکومتی و دولتی است و کسانی که قانون را اجرا نکرده‌اند حتی وزارت نیرو به راحتی می‌تواند این اقدام را انجام دهد.

همچنین در ادامه شرفی یک عضو دیگر انجمن بلاک چین گفت:

وزارت نیرو می‌تواند به راحتی با دادن مجوز برق صنعتی و تجاری فعالیت بیت کوین‌ها را ساماندهی کند. بحث ما این است که خطر جایی است که این فعالیت‌ها به صورت زیرزمینی انجام شود و به منازل مردم کشیده شود که این موضوع خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران قصد ورود به تولید و استخراج ارزهای دیجیتال دارند لیست آن را از ابتدا در نظر بگیرند، گفت:

برای ورود به بازار بورس نیز بدون مطالعه نمی‌توان وارد شد.

چینی‌ها برای استخراج بیت کوین در مناطق آزاد درخواست داده‌اند

درخواست چینی‌ها برای تولید بیت‌کوین در مناطق آزاد/ تعرفه پیشنهادی وزارت نیرو بالاست

وی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود چینی‌ها برای تولید و استخراج ارزهای دیجیتال در ایران فعالیت‌هایی را آغاز کردند، گفت:

صحبت‌هایی در این خصوص شده اما از دید بنده یک مقدار بزرگ‌نمایی شده است البته چینی‌ها درخواست‌هایی برای استخراج ارزهای دیجیتال از مبادی رسمی در مناطق آزاد ارائه کرده‌اند.

وی افزود:

پس سرمایه‌گذاری خارجی در کشور بد نیست اما موضوعیت و مسیری که باید تبیین شود مهم است. پس اگر تقاضایی از سوی سرمایه‌گذاران خارجی در این خصوص انجام شد وزارت نیرو می‌تواند از این موضوع نهایت استفاده را برده و برای توسعه زیرساخت و تولید انرژی برق از آنها استقبال کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
ماینرچی
ماینرچی
4 سال قبل

وزارت نیرو دنبال مقصر کمبود برق است. کل حرف همین است و بس
بقیش بهانه است.

رامین نوروزی
رامین نوروزی
4 سال قبل

این همه این دست اون دست میکنن نه ضرر خودشونه واقعا
الان نصف ماینرهایی که تو ایران هست دارن از برق کاملا رایگان استفاده می کنند و این همش به ضرر دولت و اداره برق هست
بهتره یه قانون درست و حسابی تنظیم بکنند که همه بتونن فعالیت داشته باشن و نه سیخ بسوزه نه کباب
بیت کوین تا ابد قابل استخراج نیست وشرایطش هم همیشه مثل الان مناسب برای استخراج نخواهد بود پس تا هر دو طرف ضرر نکرده به فکری به فکرتون بکنید

ماینرچی
ماینرچی
4 سال قبل

شما از کجا میدونین نصف ماینرها برق مفت مصرف می کنن. اول تحقیق کن بعدا حرف بزن

میثم
میثم
4 سال قبل

صدور مجوز استخراج رو برای شرکت های حقوقی دارای سرمایه بالای 10 میلیون تومان صرفا برای افراد ایرانی با شرط به ازاری هر 50 عدد ماینر 1 نفر باید بیمه بشه و تعرفه برق صنعتی، صدور مجوز برای افراد خارجی، چینی، مشروط به اخذ مجوز برای فرد حقیقی و شرط هر 30 عدد ماینر 1 نفر ایرانی بیمه بشه و تعرفه برق صنعتی.

این نمونه یک ساز و کار به درد بخور برای استخراج ارز دیجیتال که 1 سال بیشتره دارن خودشونو می کشن بدن بیرون و هنوزم نتونستن. نه بریز به پاشی داشت نه جلسه ای نه میواه نه چایی نه هیچ هزینه و حروم کردن بیت المالی.

میثم
میثم
4 سال قبل
پاسخ  میثم

اصلاح می کنم. برق ماینر چینی با تعرفه صادراتی.