استخراج ارزهای دیجیتال دلیل پیک مصرف برق ایران نیست

استخراج ارزهای دیجیتال دلیل پیک مصرف برق ایران نیست

با وجود این‌که استخراج ارزهای دیجیتال نیازمند برق زیادی است اما کارشناسان مطرح ارزهای دیجیتال معتقدند که برق مصرفی این حوزه به هیچ عنوان نمی‌تواند دلیل پیک مصرف برق یا خاموشی‌های احتمالی باشد. در ادامه با ارزدیجیتال همراه باشید.

دکتر عباس آشتیانی، فعال ایرانی بلاک چین و ارزهای دیجیتال در خصوص آمار غلط مصرف برق استخراج بیت کوین در ایران و همچنین رابطه آن با پیک مصرف برق، می‌گوید:

تجربه خاموشی‌های تابستان‌های سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بدون ماینینگ هم خاموشی‌ها را داشتیم و شاید وزارت نیرو سعی کرد با کج‌سلیقگی بعضی از کارشناسانشان، این خاموشی‌هایی را که هنوز پیش نیامده گردن ماینینگ ایران بیاندازند. جا دارد اینجا یک سری آمار و ارقام را ارائه کنم.

دستگاه ماینر

کل هش ریت شبکه جهانی بیت کوین برای تمام استخرهای ماینینگ جهان، (در زمان مصاحبه) چیزی حدود ۶۶ میلیون تراهش است. اگر ما تمام دستگاه‌ها را (نه از مدل جدید مثل s۱۱ یا s۱۷، یا مدل‌های پر مصرف t۹ و m۳) به طور میانگین ۱۴ تراهشی در نظر بگیریم که پراستفاده‌ترین دستگاه استخراج جهان است و همچنین اگر توان مصرفی هر دستگاه S۹ با ۱۴ تراهش قدرت که ۱۳۷۰ وات است را ۱۵۰۰ وات در نظر بگیریم، مصرف برق کل ماینینگ بیت کوین در جهان کمی بیشتر از ۷هزارمگاوات خواهد بود.

با توجه به پیک مصرف حدود ۵۰ هزارمگاواتی در کشور که به صورت رسمی اعلام شده است، مصرف کل برق استخراج بیت کوین جهان با تمام دستگاه‌ها، حدود ۱۵ درصد از کل پیک مصرف برق ایران خواهد بود.

حالا طبق تخمین‌ها کل ماینینگ ایران، حداکثر ۱۵ درصد از کل ماینینگ انجام شده در جهان است. کما این‌که طبق آمارها چین همچنان بالاترین قدرت پردازش ماینینگ را در اختیار دارد.

البته به خاطر این‌که گاها از سیستم‌های vps و روش‌های مختلف برای اتصال به استخر استفاده می‌شود، آمار دقیقی نمی‌توان اعلام کرد ولی برآوردها حاکی از آن است که چیزی حداکثر حدود هزار مگاوات مصرف کل برق ماینینگ در ایران است. باز هم تاکید می‌کنم که این حداکثر میزان است. پس نمی‌توانیم بگوییم که علت پیک مصرف ایران، ماینینگ است.

با همین آمار حداکثری متوجه می‌شویم که ما حتی ۲ درصد پیک مصرفمان هم از طرف ماینینگ نیست و آمار اعلام شده از این‌که پیک مصرف امسال ۷ درصد رشد دارد را نمی‌توانیم تماما به گردن ماینینگ بیاندازیم.

 

مطالعه کامل مقاله بررسی جامع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران: پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
علی امیری
علی امیری
4 سال قبل

وزير نيرو به جای اينکه ازين صنعت که منجی ايش هست و ميتونه وزارت خونه ورشکسته رو مثل وزارت ارتباطات سرپا کنه استفاده کنه، فقط و فقط به کمک روابط عمومی وزارت خونه و کمپين های رنگ و وارنگ سعی ميکنه همه مشکلاتش رو گردن اين صنعت بندازه.

S9j
S9j
4 سال قبل

هر موقع که یه اتفاقی می افته حضرات بجای اینکه مشکل و حل کنند می گردند هر چی دم دست تر بود می ندازند گردن اون . حالا استخراج ارز دم دست بوده انداختن گردن ارزهای دیجیتال . اینو نمیگند که از پارسال تا امسال چند هزار ساختمان جدید ساخته شده و انشعاب برق دریافت کردند طبق قانون وزارت نیرو موظف است بابت دریافت مبلغ انشعاب . خطوط برق را بهینه سازی و در صورت نیاز به ساخت نیروگاه اقدام کند از پارسال چند تا نیروگاه ساخته شده ؟ چقدر به ظرفیت شبکه اضافه شده ؟ هیچ کار نمیکنند فقط میگند کمبود برق داریم حالا دنبال مقصر بگردیم چی دم دست هست ؟ ارز دیجیتال خب پس بندازیم گردن بیت کوین

ماینرچی
ماینرچی
4 سال قبل

بنده همین مطلب رو 10 روز قبل هم گفتم. متاسفانه همین اطلاعات غلط رو به مراجع دینی میدن و اوناهم اعلام می کنن خرید و فروش بیت کوین مشکل داره. یه فکر اساسی باید کرد

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2
4 سال قبل
پاسخ  ماینرچی

اینو جمله رو همیشه یادتون باشه: 100 درصد چیزهایی که میشنوید و 50 درصد چیزهایی که با چشمتون میبینید رو اصلا باور نکنید.