00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > جمهوری اسلامی ایران > چگونه می‌توان استخراج خانگی ارزهای دیجیتال در ایران را کنترل کرد؟
اخبار جمهوری اسلامی ایران مقررات

چگونه می‌توان استخراج خانگی ارزهای دیجیتال در ایران را کنترل کرد؟

یکی از مسائلی که این روزها مسئولین وزارت نیرو و مقامات قانون‌گذار را نگران کرده است، بحث گسترش راه‌اندازی دستگاه‌های استخراج در منازل مسکونی است. با این حال به عقیده کارشناسان این مسئله را به راحتی می‌توان حل کرد.

دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال بسیار پرقدرت هستند و برق زیادی مصرف می‌کنند. گسترش استفاده از آن‌ها در منازل باعث افزایش شدید مصرف برق کشور و همچنین افزایش خطر آتش‌سوزی می‌شود.

اگر چه به دلیل آمپر پایین برق منازل مسکونی،‌ فقط می‌توان تعدادی انگشت شماری دستگاه در خانه راه‌اندازی کرد، اما در مقیاس بزرگ، نصب شدن حتی یک دستگاه استخراج در هر خانه، تا حد بسیار زیادی باعث بالا رفتن مصرف برق کشور می‌گردد.

در این خصوص با سعید خوشبخت، فعال مطرح بلاک چین و ماینینگ ایران به گفتگو نشستیم. سعید خوشبخت می‌گوید:

سرکوب ماینینگ ماینرهای خانگی را زیاد می‌کند

روندی که اکنون در پیش گرفته شده است به این ختم می‌شود که ماینرهای کوچک، پنهانی چند دستگاه ماینر قاچاق بخرند و با هر ترفندی که شده به صورت غیرقانونی دستگاهای خودشان را فعال کنند. به تعداد بالای افرادی فکر کنید که ممکن است این کار را بکنند. فکر کنید ۴ میلیون نفر، هر کدام دو یا سه دستگاه ماینر بخرند. همین مقدار هم کولر و فن برای خنک کردن دستگاه‌های اضافه خواهد شد.

چگونه می‌توان استخراج خانگی ارزهای دیجیتال در ایران را کنترل کرد؟

با این روند دیگر ماینینگ در یک یا چند جای خاص متمرکز نخواهد بود. مصرف تمام کشور بالا می‌رود. آن زمان شناسایی دستگاه‌ها و واحدهایی که ماین می‌کنند به هیچ عنوان ساده نخواهد بود. دیگر نمی توانیم روی فلان نقطه دست بگذاریم و مثلا یک مگاوات از برقش کم کنیم.

سیاست‌گذاری درست مشکل را حل می‌کند

اگر استخراج در ایران صنعت شود و به آن برق صنعتی تعلق بگیرد، می‌توان به مراکز خاصی مجوز داد که از دستگاه‌های استخراج میزبانی کنند. به این صورت که مثلا من دستگاه بخرم و به صورت قانونی آن را برای نگهداری به یک فارم بدهم و آن فارم هر ماه یک هزینه کوچکی دریافت کند. یا اینکه یک فرد بتواند از فارم‌های بزرگ در ایران قدرت هش بخرد.

با این روش، علاوه بر حفظ حقوق مصرف کننده، می‌توان ماینینگ خرد را کنترل کرد و از بروز بسیاری از مشکلات مثل آتش سوزی یا استفاده از برق خانگی برای ماینینگ جلوگیری به عمل آورد.

چه تضمینی وجود دارد که مردم همچنان در خانه استخراج نکنند؟

چیزی که مردم را مجبور به رعایت قانون می‌کند شیب منافع است. مثلا اگر من وارد طرح ترافیک شوم، دوربینی از من تصویربرداری می‌کند و جریمه‌ای برایم در نظر می‌گیرد که طبق شیب منافع، این جریمه برای من به صرفه نخواهد بود پس سعی می‌کنم که وارد طرح نشوم. حالا اگر من روزی چند صد میلیون درآمد داشته باشم، به هیچ عنوان جریمه شدن در طرح ترافیک برایم مهم نخواهد بود. هر قانونی یک شیب منافع دارد.

رگولاتوری بی هدف هیچ تضمینی برای موفقیت ندارد اما اگر هدف آن حمایت از حقوق مصرف کننده و حفظ نظم کلی کشور باشد، آن موقع هدف رگولاتوری تعیین یک شیب منافع است تا اکثریت جامعه را مجاب به حرکت در یک چارچوب خاص کند.

چگونه می‌توان استخراج خانگی ارزهای دیجیتال در ایران را کنترل کرد؟

سیاست‌گذاری باید طوری باشد که مثلا به نفع یک ایرانی نباشد که دستگاه ماینر خود را در خانه نگهداری کند و به صرفه‌تر این باشد که دستگاهش را به یک میزبان بدهد تا در فارمش بگذارد.

مثلا اگر من به یک ماینر خانگی بگویم که در خانه ماهی ۲ میلیون تومان در می‌آوری و اگر دستگاهت را به فارم بدهی تا از آن میزبانی کند، درآمدت به ماهی ۱۵۰ هزارتومان کاهش می‌یابد، قطعا آن ماینر حاضر نخواهد شد که دستگاهش را برای نگهداری به فارم بدهد.

حالا اگر بگویم که در صورت شناسایی دستگاه در خانه ۲ میلیون تومان جریمه می‌شوی چه؟ به نظر من، باز هم همچنان در خانه نگهداری می‌کند.

حالا اگر بگویم که در صورت شناسایی دستگاه در خانه، ۲۰۰ میلیون تومان جریمه می‌شوی، اما همچنان سود نگهداری دستگاه در فارم ۱۵۰ هزارتومان است، یک عده در فارم نگهداری خواهند کرد. اما باز هم اغلبشان در خانه نگهدار می‌کنند، چون می‌گویند این قانون را نمی‌توانی اعمال کنی. چیزی که مجرمان را بیشتر می‌ترساند، شدت مجازات نیست بلکه قدرت اعمال آن است. مثلا قدرت اعمال کردن طرح ترافیک بالاست و کمتر کسی آن را نادیده می‌گیرد.

حالا اگر بگویند با نگهداری دستگاه در خانه ۲ میلیون تومان درآمد داری و در فارم ۱.۵ میلیون تومان و ماین در خانه جریمه سنگین و دردسر دارد و ممکن است ماینرت بسوزد، ماینر خانگی با خودش حساب و کتاب می‌کند و گذاشتن دستگاهش در یک فارم را انتخاب می‌کند. به این می‌گویند سیاست‌گذاری.

سیاست‌گذار باید ارقام و اعداد را بشناسد تا میل به دور زدن قانون را کاهش دهد.

 

مطالعه کامل مقاله بررسی جامع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران: پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

[تعداد: 15    میانگین: 3.8/5]

چگونه می‌توان استخراج خانگی ارزهای دیجیتال در ایران را کنترل کرد؟

درباره نویسنده

محمد آذرنیوار

محمد آذرنیوار

سردبیر وب‌سایت ارزدیجیتال| محقق در زمینه ارزهای دیجیتال و بلاک چین

16
دیدگاه کاربران

avatar
11 Comment threads
5 Thread replies
21 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
مهردادسامرامینمجتبیرامین Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
مهرداد
مهرداد

با این برنامه ریزی جالب و به جا از افغانستان هم عقب میفتیم

رامین
رامین

با سیاست های غلط که مارو از کار بیکار کردید حالا یدونه ماینر بزاریم ماهی دو تومن برامون داشته باش چه ضرری برای شما داره گرچه مدیری که حقوق چندین میلیونی میگیره هیچ وقت حال ما جوانان بی پول رو درک نخواهد کرد

مجتبی
مجتبی

هرچه بگندد نمکش میزنند وای از ان روز که بگندنمک

اسد مجتبی
اسد مجتبی

بجای جمع کردن ماینر ها باید به فکر افزایش قدرت شبکه برق باشید این همه کویر داریم اونجادو پنل خورشیدی بزارید این همه اب داریم توربین برق ابی بزارین با امواج شارژ میشن و…. کل برق کشور ما ۶۰ گیگاوات هست در صورتی که امریکا این مقدار رو فقط از طریق انرژی خورشیدی تولید میکند …چین این همه ماینر دارند ولی درست ساماندهی شده …بجای جمع کردن به فکر افزایش برق باشید همین

فرهاد
فرهاد

کاش میزاشتن بجای اینکه سرمایه مردم به سمت دلار و طلا و مسکن و خودرو بره و باعث ایجاد حباب و افزایش قیمت های افسارگسیحته بشه از این طریق برای کشور ارز آوری ایجاد بشه. خیلی از مشکلات اساسی کشور از این طریق قابل حل هست. ایجاد اشتغال. افزایش درآمد ارزی برای کشور. پولی که دست مردم میاد باعث خرید طبق نیازشون میشه و رونق بازار. نه اینکه بخوان به قصد سرمایه گذاری دیگه طلا و دلار بگیرن. و خیلی مسائل دیگه

هادی موسوی
هادی موسوی

یه نظر خوب توییتر دیدم
تمام ارزهایی که دراین مرز استخراج میشه مال کسیه که بیشترین پول روداره یعنی [دولت] بعبارتی ما همه کارمندان دولتیم و تمام رمزارزی که استخراج میشه متعلق به کشور ایران تصورکنید اتفاقی رخ بده که دولت نتونه از دلار استفاده کنه یا نذارن یا دلار قدرتی نداشته باشه، دولت بایه فراخوان خرید، کمی بیشتر از قیمت روز رمزارزها میتونه مالک همه اونها بشه، تنها با تحویل ریال به مردم کشورش، پولی بین‌المللی، بروز و پیشرفته‌ در دنیا رو مالک بشه و مشکلات کشور رو حل کنه، در صورتیکه فقط مردم کشورش ریال قبول میکنند و در اون شرایط خاص دلار هم بلااستفاده شده.

حسن
حسن

مگه اینکه تعرفه برق کل ایرانو صادراتی کنید

کاظم راست گفتار
کاظم راست گفتار

این تخیلات فضایی را کنار بگذارید در خانه‌های آپارتمانی ایران و کلا با این مقدار آمپراژ قراردادی با اداره برق اصلا و به هیچ وجه نمیشود در خانه دستگاه نصب کرد مشکلات حرارت زیاد دستگاه‌ها و صدای زیاد آنها بطور کل این قضیه رو منتفی میکند
بماند که از روی الگوی مصرف مشترکین هم آنها قابل رصد هستند
اکثر مردم هم که خرید داشتند قصد نصب در فارم ها را داشتند
بهترین عملکرد دولت جلب رضایت مردم است دولت باید تلاش کند شرکت ها از این شلوغی ها سو استفاده نکنند و اموال مردم را بلوکه نکنند، دولت باید تمام تلاش خود را بکند مردم به دستگاههایشان برسند خیلی ها خودروی خود را که منبع درآمد خانواده بوده فروخته اند تا در این بخش سرمایه گذاری کندد حالا چه، شرکت ها از تعهد خود سرباز زده اند و از تحویل دستگاهها خودداری کرده‌اند و بهانه انها هم اوضا هرج و مرج بوجود آمده است، خیلی از بنیان های خانواده بر سر این تصمیم اقتصادی و تجاری خانواده در حال پاشش است، زن یا مرد تصمیم گرفته اند بجای فعالیت در بخش حمل و نقل روی خودرو به استخراج ارز روی بیاورند و خودرو را فروحته و در این بخش سرمایه گذاری کرده اند، از دولت استدعا و خواهش میکنم نسبت به این مسئله اهتمام ویژه داشته باشند
تا مردم سرخورده و متضرر نشوند، اگر هم قوانین در آینده به سمتی رفت که استخراج ممنوع شد حداقل میتوانند در بازار آزاد دستگاه خود را بفروشند و برای تامین معاش خانواده راهی جدید برگزینند، خودرو یا هر چیز دیگری
اخرین سرمایه خیلی خانواده ها در گرو تصمیم سریع دولت است
لطفا خواهشا، پشت مردم باشید تا قضیه موسسات به شکلی دیگر رقم نخورد.

شکیرا
شکیرا

یه دونه اش نه اونقدر صدا داره که اذیت کنه و نه قابل پیگیری توسط اداره برقه . توفصل غیر تابستان هم کاملا گرمای تولیدیش قابل قبوله .

بیت کوین سراب
بیت کوین سراب

فردا میریزن تو خونه ها دستگاه ماین بگیرین خخخخخ

سعید
سعید

اینا اگه قرار بود کاری رو درست انجام بدن که الان وضع مملکت این نبود.

Ali mehdikhani
Ali mehdikhani

کاملا موافقم و میخوام بگم که همه این مسخره بازی فقط باعث میشه برق قاچاغ باشه این اقایان محترم فک میکنن خیلی میدونن ولی هیچ وقت نمیتونن جلوی این کارو یگیرن هیچ وقت

سام
سام

عجب حرفه توپی زدی هیچوقت نمیتونن جلوشو بگیرن اما میتونن قیمت برق رو چنان بالا ببرن که دیگه بصرفه نباشه و مطمئن باش در نهایت این کارو میکنن متاسفانه هیچوقت بهترین تصمیم گرفته نمیشه بلکه ساده ترینش و انتخاب میکنن.

محمد
محمد

کجای دنیا با برق دولتی ماین انجام می‌دهند.. اتفاقا کار درست آزاد کردن نرخ برقه به قیمت جهانی… یارانه هم نقدی داده بشه.. اونموقع اگه صرفه داشت برید بیت ماین کنید… دلار چهار برابر شده ولی برق به نرخ سابق… به این دلیل سود ماین زیاد شده

رامین
رامین

دلار چهار برابر شده هزینه ها چند برابر شده؟ آیا متناسب با دلار و هزینه ها درآمد مردم هم زیاد شده؟
این مقایسه شما زمانی درست هست که همه چی برابر افزایش داشته باشه
قانون کار سال پیش ۱.۲ بود الان همه چی حداقل ۴ برابر شده، آیا حقوق قانون کار هم ۴ برابر شده؟