تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است

تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است

داده‌های تازه بخش دارایی‌های دیجیتال شرکت فیدلیتی (Fidelity) نشان می‌دهد که تعداد سرمایه‌گذاران سازمانی ایالات متحده که در سال ۲۰۲۰ اقدام به خرید ابزارهای مشتقه ارزهای دیجیتال کرده‌اند، به‌طرز چشمگیری افزایش یافته است.

به گزارش کوین دسک، شرکت فیدلیتی می‌گوید که گرایش سازمان‌های مالی به ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. در این گزارش آمده است که تقریبا ۸۰ درصد سرمایه‌گذارانی که در این نظرسنجی شرکت کردند، احساس خوشایندی درباره این کلاس دارایی جدید داشته‌اند.

اما از همه اینها جذاب‌تر چیزی بود که در دل این نظرسنجی نهفته است. در بخشی از این گزارش به این مسئله اشاره شده است که سرمایه‌گذاران سازمانی در حال افزایش سهم ارزهای دیجیتال و در رأس آنها بیت کوین، در سبد سرمایه‌گذاری خود هستند. در این گزارش آمده است:

۲۲ درصد پاسخ‌دهندگان آمریکایی در این نظرسنجی که در دارایی‌هایی دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند از طریق قراردادهای آتی با این کلاس از دارایی‌ها آشنا شده بودند. این رقم نسبت به آمار ۹ درصدیِ نظرسنجی مشابه سال ۲۰۱۹ افزایش چشمگیری داشته است.

در این نظرسنجی که در ماه‌های نوامبر (آبان ۹۸) تا مارس (فروردین ۹۹) انجام شده است، ۳۹۳ سازمان در آمریکا و ۳۸۱ سازمان در اروپا (جمعا ۷۷۴ سازمان) شرکت کردند. در مقایسه با نظرسنجی سال قبل که تنها ۴۰ سازمان مالی در آمریکا در حوزه قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال فعالیت داشتند، شاهد افزایشی قابل‌توجه بودیم و حالا این رقم به ۸۶ نهاد و سازمان مالی رسیده است.

فیدلیتی در توضیح افزایش قابل‌توجه گرایش سازمان‌های مالی به‌سمت قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال می‌نویسد:

افزایش اخیر در تعداد ارائه‌دهندگان خدمات ارزهای دیجیتال، چه شرکت‌های متصدی و چه شرکت‌هایی که به‌طور مستقیم اقدام به ارائه خدمات می‌کنند و همچنین افزایش [پلتفرم‌های] تسویه به شکل ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال (فیزیکی)، احتمالا دلیل این افزایش توجهات است.

شرکت فیدلیتی اینوستمنتس (Fidelity Investments) که در شهر بوستون (Boston) واقع شده است، یکی از بزرگترین شرکت‌های مدیریت دارایی در جهان است. فیدلیتی در یک بیانیه مطبوعاتی ادعا کرد که ارزش دارایی‌های تحت مدیریت این شرکت بالغ بر ۷.۹ تریلیون دلار است. این شرکت در سال ۲۰۱۸، از آغاز به کار شعبه دارایی‌های دیجیتال خود که قرار است به ارائه خدمات کاستودین و معاملاتی به سرمایه‌گذاران سازمانی مستقر در خاک آمریکا بپردازد، خبر داد. در دسامبر سال گذشته (آذر ۱۳۹۸) هم اقدام به تأسیس یک واحد مستقل دیگر برای ارائه خدمات به سازمان‌های اروپایی کرد.

در این نظرسنجی که روز سه‌شنبه منتشر شد، آمده است که ۳۶ درصد از پاسخ‌دهندگان (۲۷۹ سازمان آمریکایی و اروپایی) در حال حاضر نیز در حال سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال هستند. صندوق‌های پوشش ریسک و شرکت‌های سرمایه‌گذاری بیشترین میزان گرایش به ارزهای دیجیتال را داشتند. فیدلیتی به این مسئله نیز اشاره می‌کند که این گرایش در میان شرکت‌های خانوادگی و افراد فوق‌العاده ثروتمند هم به چشم می‌خورد.

تام جسپ (Tom Jessop)، مدیرعامل شرکت فیدلیتی دیجیتال در اظهارنظری گفت:

این نتایج مشاهدات ما در مورد روند رو به رشد گرایش و پذیرش بازار نسبت به دارایی‌های دیجیتال به‌عنوان یک کلاس دارایی جدید را تأیید می‌کند.

نکته جالب این است که ظاهراً گرایش سازمان‌های اروپایی برای نگه‌داری ارزهای دیجیتال (با ۴۵ درصد) بیشتر از رقبای آمریکایی آنها (۲۷ درصد) است. این روند در خصوص احساسات سرمایه‌گذاران نسبت به این دارایی‌ها هم صدق می‌کند؛ ۸۲ درصد از شرکت‌های اروپایی ارزهای دیجیتال را فرصتی مناسب می‌دانند و این رقم در ارتباط با سرمایه‌گذاران آمریکایی ۷۴ درصد است.

البته این نظرسنجی مشخص نکرد که چه چیزی باعث افزایش گرایش سرمایه‌گذاران سازمانی آمریکا به قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال شده است. کریپتوکامپر (CryptoCompare) در گزارش هفته گذشته خود نوشت که حجم معاملات ابزارهای مشتقه ارزهای دیجیتال در ماه مه (اردیبهشت) با ثبت یک رکورد تازه به ۶۰۲ میلیارد دلار رسید. در این میان، قراردادهای اختیار معامله بیشترین افزایش را نسبت به ماه قبل داشت.

تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری حوزه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ دو برابر شده است
حجم معاملات ابزارهای مشتقه در پلتفرم‌های مختلف

چارلز هایتر (Charles Hayter)، مدیرعامل کریپتوکامپر گفت که این رشد می‌تواند نشان‌دهنده ورود سرمایه‌گذاران حرفه‌ای‌تر با سبد دارایی‌ متنوع‌تر به این بازار باشد.

سؤال اینجاست که آیا محصولات ارائه‌شده تنها بر پایه قراردادهای آتی بیت کوین هستند؟ چه پلتفرم‌هایی برای انجام این سرمایه‌گذاری‌ها مورد استفاده قرار گرفته است؟

سخنگوی فیدلتی در این خصوص گفت:

در این نظرسنجی به هیچ پلتفرم خاصی اشاره نکردیم و به همین دلیل من هم اطلاعات دیگری در این رابطه ندارم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه