اگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری ۱ درصد در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند قیمت آن به بیش از ۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد

اگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری ۱ درصد در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند قیمت آن به بیش از ۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد

طبق برآورد تازه شرکت تحلیلی مساری (Messari)، اگر سرمایه‌گذاران بزرگ و مؤسسات سرمایه‌گذاری وارد حوزه بیت کوین شوند و تنها یک درصد از سرمایه خود را وارد بازار بیت کوین کنند، قیمت این ارز دیجیتال به ۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید و ارزش بازارش نیز از ۱ تریلیون دلار عبور خواهد کرد.

به گزارش دیکریپت، رایان واتکینز (Ryan Watkins)، از تحلیل‌گران مساری، در برآورد تازه خود عنوان کرده است که تنها با یک درصد از سرمایه سرمایه‌گذاران دانه‌درشت، قیمت بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. چندی پیش نیز پائول تودور جونز (Paul Tudor Jones)، میلیاردر مشهور، اذعان کرد که دو درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به بیت کوین اختصاص داده است. در آن زمان، او سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در بیت کوین تشویق کرد و گفت:

پتانسیل بیت کوین را در زمان‌هایی که بدترین سیاست‌های مالی را در دنیا داریم، شناخته‌ام.

واتکینز تصمیم گرفت فرضیه خود را آزمایش کند تا ببیند تأثیر آن بر قیمت بیت کوین چه خواهد بود. او برآورد کرد ۱ تریلیون دلار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های بازنشستگی و دیگر صندوق‌ها نگهداری می‌شود و اگر یک درصد از این سرمایه‌ها به بازار بیت کوین تزریق شود، ارزش بازار بیت کوین با افزایشی چشمگیر مواجه خواهد شد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که این محاسبات به‌صورت فرضی انجام شده‌اند. واتکینز در مقاله خود نوشت که در حال حاضر به‌دلیل ابهامات قانونی، زیرساخت‌های نه چندان مناسب، غرض‌ورزی‌های موجود و وجود مسائلی نظیر کلاهبرداری‌ها و حملات سایبری، سرمایه‌گذاران بزرگ تنها بخش کوچکی از سرمایه‌های خود را وارد حوزه بیت کوین کرده‌اند. سؤال اصلی اینجاست اگر این فرضیه به حقیقت بدل شود، چه تأثیری بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت؟ واتیکنز در پاسخ به این سؤال می‌نویسد:

همانطور که کریس برنیسک (Chris Burniske) اعلام کرد، جریان ورودی یا خروجی سرمایه به [بازار] یک دارایی، لزوما باعث تأثیرات یک به یک و مستقیم در قیمت آن نمی‌شود و این تأثیرات ممکن است نوسانات بسیار بزرگ‌تری را به همراه داشته باشد.

او در ادامه افزود که این تأثیرات در ارتباط با بیت کوین ممکن است ۲ تا ۲۵ برابر باشد.

بسته به نوع فرضیات شما، اگر به‌طور کلی ۱ درصد از سرمایه‌های مؤسسات مالی وارد بازار بیت کوین شود، این احتمال وجود دارد که ارزش بازار این ارز دیجیتال به ۱ تریلیون دلار برسد یا قیمت این ارز دیجیتال را تا ۵۰,۰۰۰ هزار دلار افزایش دهد.

صد البته اگر بخواهیم با نگاهی واقع‌بینانه به مسئله نگاه کنیم، این اتفاق نیازمند اصلاح‌های عمیق در رفتار [مالی] مؤسسات سرمایه‌گذاری خواهد بود.

پدرو فبررو (Pedro Febrero) در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در حال حاضر بسیاری از مؤسسات سرمایه‌گذاری در پلتفرم‌های فرابورسی به معامله بیت کوین می‌پردازند. از همین رو، این تراکنش‌ها از چشم عموم پنهان می‌ماند و این مسئله از تأثیر این معاملات بر قیمت می‌کاهد. فبررو در ادامه گفت:

به‌نظر من، محتمل‌ترین گزینه برای قیمت این است که تا زمانی که مؤسسات سرمایه‌گذاری بسیاری نتوانند از طریق معاملات فرابورسی بیت کوین بخرند، قیمت ثابت بماند. همانطور که در ارتباط با شرکت‌هایی نظیر گری اسکیل (Grayscale) دیدیم، آنها بخش عمده‌ای از بیت کوین خود را به‌صورت فرابورسی می‌خرند و این مسئله تأثیر چندانی بر روند صعودی بیت کوین ندارد. در کوتاه‌مدت اما، بله، به‌نظر من قیمت به‌سمت بالا خواهد رفت.

حتی اگر آنها تصمیم بگیرند که رویه معاملاتی خود را از پلتفرم‌های فرابورسی تغییر دهند، باز هم زمان زیادی خواهد برد؛ چرا که وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال در میان باشد، طرز فکر چنین مؤسساتی با یکدیگر متفاوت است. واتیکنز در مقاله خود در این رابطه می‌نویسد که صندوق‌های بازنشستگی در مقایسه با شرکت‌های مدیریت سرمایه خانوادگی، زمان بیشتری لازم دارند تا کلاس‌های جدید دارایی را بپذیرند.

نمودار قیمت بیت کوین
نوسانات قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته

واتکینز در بخش دیگری از مقاله خود اذعان می‌کند که مؤسساتی که سیاست‌های سرمایه‌گذاری آنها انعطاف بیشتری دارد، بیشتر به‌سمت سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال تمایل دارند. او از صندوق‌های پوشش ریسک به‌عنوان نمونه‌ای از این مؤسسات یاد می‌کند. این قبیل شرکت‌ها، ۲.۹ تریلیون دلار دارایی در اختیار دارند و ورود ۱ درصد از آنها یعنی جریان سرمایه‌ای ۲۹ میلیارد دلاری. واتکینز در بخش پایانی مقاله خود می‌نویسد:

شاید بیت کوین برای موفقیتش به مؤسسات سرمایه‌گذاری نیاز نداشته باشد. اما واقعیت این است که موفقیت [بیت کوین] به‌عنوان یک ذخیره ارزش، با استفاده از قیمتش تعیین می‌شود. اگر بیت کوین می‌خواهد به‌عنوان یک ذخیره ارزش مستقل در سطح جهان شناخته شود، باید بتواند مؤسسات سرمایه‌گذاری را متقاعد کند که سرمایه خود را وارد بازارش کنند.

مسئله اصلی اینجاست که با وجود نوسانات شدید قیمت بیت کوین و سقوط‌های ناگهانی و شدید این ارز دیجیتال، آیا سرمایه‌گذاران دانه‌درشت متقاعد خواهند شد؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
دکتر نصیری
دکتر نصیری
۴ سال قبل

آقای واتکینز نمیدونه که 1 درصد 1تریلیون دلار میشه 10میلیارد دلار و 10میلیارد دلار مبلغیه که هر روز خیلی راحت وارد بازار بیت کوین میشه و از اون خارج میشه؟?

واتکینز تصمیم گرفت فرضیه خود را آزمایش کند تا ببیند تأثیر آن بر قیمت بیت کوین چه خواهد بود. او برآورد کرد ۱ تریلیون دلار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، صندوق‌های بازنشستگی و دیگر صندوق‌ها نگهداری می‌شود و اگر یک درصد از این سرمایه‌ها به بازار بیت کوین تزریق شود، ارزش بازار بیت کوین با افزایشی چشمگیر مواجه خواهد شد.

آقای واتکینز میدونه. خوبم میدونه. ولی نکته اینجاست که کسی که این چیزا رو میخونه به این نقاط انحرافی توجهی نمیکنن.

هایزنبرگ
هایزنبرگ
۴ سال قبل

با اگر نتوان شکست!
متأسفانه با گذشت ۷ ماه از خرید بیت‌کوین، هنوز به اصل پولم نرسیدم.

ساسان
ساسان
۴ سال قبل

بعد رفیق تو چطوری میگی به اصل پولت نرسیدی. تو اگه بیت 14000 هزاری هم خریده بودی با توجه به اینکه 7 ماه پیش دلار 13000 تومان بوده الان با دلار 20 تومانی حداقل توذهمین قیمتم 20 ملی سود میکنی بابت هر بیت کوین. چرا حرف الکی از خودت در میاری

ساسان
ساسان
۴ سال قبل

خوب برادر من نباید هیجانی خرید میکردی. شما احتمالا تو 13 تا 14 هزار دلار خریدی. اون قیمت اگرم خریدی باید زود بفروشی. شما باید کف بازار ببینی بعد اقدام به خرید کنی کف بازار 5 هزار بود قبل هاوینگ الانم 9 هزاره.