چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

این روزها هر کسی که کمی درباره بیت کوین می‌خواند، بدش نمی‌آید تا با انتقاد از آن، خودش را متفاوت از دیگران نشان دهد.نیک کارتر، کارآفرین مطرح ارزهای دیجیتال در این خصوص مقاله‌ای جالب با لحنی جالب و کنایه‌وار برای افرادی نوشته است که هیچ دانشی درباره بیت کوین ندارند، اما مطالبی منتقدانه درباره آن می‌نویسند. متن کامل این یادداشت را در ادامه می‌خوانید.

دنیای صنعت مالی دنیای جالبی است. هر کسی که مدارک تحصیلی معتبر و تجربه‌ای غنی از امور مالی دارد تصور می‌کند درک کاملی از جهان به دست آورده است. فرقی هم نمی‌کند که یک اقتصاددان برنده جایزه نوبل باشد یا استاد عالی‌رتبه یکی از دانشگاه‌های معتبر. حتی افرادی که صندوق پوشش ریسک ارزشمندی را اداره می‌کنند، نویسندگانی که در روزنامه در ستون بازار مقاله‌هایی پرطرفدار می‌نویسند، مدیران بانک مرکزی و وزرای اقتصاد، همگی به‌همین‌شکل رفتار می‌کنند.

ویژگی‌های ظاهری و سبک زندگی این افراد نیز تاحدزیادی به همدیگر شباهت دارد: معمولا لباس‌های تیره (یا گاهی یک جلیقه کشباف) می‌پوشند، از عینک‌های خاصی استفاده می‌کنند و حتی در محل‌های بخصوصی زندگی می‌کنند. اگر با فناوری مشکلی نداشته باشند، معمولا فناوری بنیادین بلاک چین را دوست دارند؛ هر چند اصلا از آن سر درنمی‌آورند.

این افراد دوست دارند افکارشان را با همه دنیا در میان بگذارند. منابع تحلیلی قابل‌اعتمادی را در اختیار دارند که با استفاده از آنها مسائل روز را بررسی می‌کنند. دیدگاه‌های مهمی دارند و همه ما باید آن دیدگاه‌ها را بشنویم. تازه، انتظار دارند از آن‌ها سپاسگزار هم باشیم که نظرات‌شان را به ما ارائه می‌دهند.

تقلب

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید و درباره بیت کوین چیزهایی شنیده‌اید، احتمالا از آن خوش‌تان نمی‌آید. از نظر شما بیت کوین مثل مرگ موش است، طرحی پانزی به شمار می‌رود، کلی انرژی مصرف می‌کند. بیت کوین را افرادی اداره می‌کنند که فقط عاشق پیدا کردن جایگزین برای هر چیزی هستند و حالا هم پول را نشانه گرفته‌اند. بیت کوین به ایده‌های قدیمی مانند «پول سالم»، «شبکه همتا به همتا»، لغو حق‌الضرب (یا امتیاز ضرب سکه) و مقاومت در برابر دیده‌نشدن متکی است. همه اینها از نظر شما ناخوشایند است.

به‌همین‌دلیل تصمیم می‌گیرید مطلبی انتقادی از دیدِ شخصی خودتان درباره بیت کوین بنویسید.

نمی‌دانید از کجا شروع کنید، بنابراین سعی می‌کنید عمیقا به بررسی شنیده‌هایتان بپردازید. با خودتان می‌گویید:

چطور است اول از نوسانی بودن قیمت آن صحبت کنم؟ آخر مگر می‌شود ارز بی‌ثبات باشد؟ مسلما ارزها نمی‌توانند تا این حد نوسان قیمت داشته باشند.

می‌گویند بیت کوین از ابر تورم جلوگیری می‌کند. درست است که بسیاری از کشورهای جهان سوم این مشکل را دارند، اما به من چه مربوط است. جایی که من زندگی می‌کنم چنین مشکلی وجود ندارد.

شاید باید از هک‌ها شروع کنم؟ در رادیو شنیدم فلان صرافی ژاپنی بیت کوین ورشکست شد. آخ! اسم آن صرافی چه بود؟

اصلا شاید بهتر باشد از لحن بی‌ادبانه طرفداران بیت کوین در توییتر صحبت کنم. توییتر پر از بحث‌های توهین‌آمیز این افراد است.

چیزهای مبهمی هم درباره اندازه بلاک و سرعت تراکنش در ثانیه به یاد می‌آورم. در نیویورکر خوانده بودم بیت کوین واقعا نمی‌تواند تعداد زیادی تراکنش را پشتیبانی کند. عجب ارز جهانی مزخرفی!

عالی شد! حالا کلی انتقاد اساسی از این سایبر کوین (کنایه‌ای به بیت کوین) پیدا کرده‌ام و درباره همین‌ها می‌نویسم. می‌توانم همه این موارد را کنار هم بچینم و یک مطلب انتقادی درست و حسابی از آن دربیاورم. اما قبلا درباره همه اینها نوشته‌اند. من باید مطلبی را از جانب خودم بنویسم.

بنابراین باز هم بیشتر فکر می‌کنید.

چطور است در مطلبم از کاربرد بیت کوین برای اهداف غیرقانونی صحبت کنم؟ مگر سوییفت، ACH و پی‌پال چه مشکلی دارند؟ خیلی هم راحت می‌توان با آنها کار کرد و امکان هم ندارد که معامله‌ای خارج از چارچوب قانونی انجام شود. اگر چیزی برای پنهان‌کردن نداریم، چرا باید این‌قدر روی حریم خصوصی تأکید کنیم؟

باز هم فکر می‌کنید.

یادم هست مطلبی را درباره کاربرد بیت کوین در ونزوئلا به‌دلیل ابرتورم خوانده بودم. اما بهتر است این فکر را از سرم بیرون کنم. ونزوئلا از اولش هم جامعه‌گرا نبود.

می‌بینید که واقعا زمینه‌های زیادی برای نوشتن وجود دارد. اما باز هم نمی‌دانید از کجا شروع کنید.

می‌خواهید کمک‌تان کنم؟ راه‌حل خوبی برایتان دارم.

یک قاعده

با استفاده از تاس‌های ۱۲ وجهی مطلب انتقادی‌تان را بنویسید

تاس‌هایی که کار انتقاد از بیت کوین را خیلی ساده‌تر کرده است!

اگر از روش پیشنهادی من استفاده کنید، کارتان ساده‌تر می‌شود. دیگر فکرتان را این‌قدر درگیر نمی‌کنید که در مطلب‌تان چه چیزهایی بنویسید. لازم نیست به مغزتان فشار بیاورید که در کتاب‌های درسی اقتصاد درباره کاهش تورم چه نوشته بود. همین حالا هم بیت کوین انرژی زیادی از شما گرفته است.

به جای این همه فکرکردن، بیایید از تاس‌ها استفاده کنید.

این تاس‌های دوازده وجهی می‌توانند کارتان را راحت کنند. فقط کافی است چندین بار آنها را بغلتانید و هر چه را که رو می‌آید بنویسید. من با دقت رایج‌ترین و پیچیده‌ترین انتقادهایی را که به بیت کوین وارد است روی این تاس‌ها نوشته‌ام. البته اینها فقط مهم‌ترین انتقادها هستند، باقی مسائل اهمیت کمی دارند. اصل مطلب را بگویید و از درازه‌گویی اجتناب کنید.

۱۱ ایرادی که آنها را روی وجوه تاس‌های دوازده‌وجهی نوشته‌ام به شرح زیر هستند (توضیح: دقت کنید که روی وجه دوازدهم این تاس‌ها عبارت (CIV مخفف Castle Island Ventures نوشته شده است که همان شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر آقای کارتر است):

۲۱ میلیون سکه

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

همان‌طور که شنیده‌اید، فقط ۲۱ میلیون بیت کوین برای همیشه استخراج خواهد شد. می‌توانید در مطلب‌تان بنویسید که درباره دوام‌پذیری مدل امنیتی بیت کوین در بلندمدت نگران هستید، زیرا با رویداد نصف‌شدن بعدی، پاداش بلاک به مدل جدیدی تغییر می‌کند که در آن بخش بزرگ‌تری از درآمد ماینرها با دریافت کارمزد تأمین خواهد شد.

کاهش تورم

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

اگر بیت کوین به یک ارز غالب جهانی تبدیل شود، عرضه محدود آن احتمالا اثرات ضد تورمی خواهد داشت. اما کمی تورم از نظر شما اشکالی ندارد، زیرا مسئولان خیرخواه بانک‌های مرکزی دو درصد تورم را برای ترغیب مردم به خرج‌کردن و مصرف‌کردن درنظرگرفته‌اند. چه چیزی بهتر از خرج‌کردن و مصرف‌کردن؟ پس این هم می‌تواند موضوع خوبی برای انتقاد باشد.

انگیزه‌دادن به توسعه‌دهندگان

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

عرضه اولیه سکه به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار فرصتی می‌دهد تا نرم‌افزار منبع باز بنویسند و برای آن دستمزد دریافت کنند. اما بیت کوین چه؟ بیت کوین فقط به شایسته‌سالاری اهمیت می‌دهد و به توسعه‌دهندگانش چیزی نمی‌پردازد. واقعا درک آن مشکل است که چرا کسی باید بدون هیچ دستمزدی برای آن کار کند. توسعه‌دهندگان بیت کوین این کار را فقط از روی علاقه قلبی انجام نمی‌دهند، می‌دهند؟ پس شاید ریگی به کفش‌شان هست.

اتلاف انرژی

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین برای امنیت سیستم پولی و حفظ یکپارچگی دفتر کل‌اش انرژی زیادی را هدر می‌دهد. روش بیت کوین طوری است که نیازی به اعتماد ندارد. اما دلار شما این‌طور نیست، زیرا بر شرکت‌های حمل‌ونقل هوایی و زرادخانه‌های هسته‌ای متکی است. بخصوص این دومی (زرادخانه) درخششی دارد که به آدم احساس امنیت می‌دهد.

اندازه بلاک‌ها

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین اندازه بلاکش را به یک مگابایت محدود کرده است (درحال‌حاضر با سگویت تا ۲٫۳ مگابایت هم قابل افزایش است). این سیستم باید به سرعت به فکر مقیاس‌پذیری باشد؛ اما تا کنون که همه تلاش‌هایش برای مقیاس‌پذیری ناامیدکننده بوده است.

نوسان قیمت

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین به‌عنوان کالای مجازی نوظهور، بی‌نهایت نوسانی و بی‌ثبات است. این هم یکی از مهم‌ترین ایرادات آن است. شما این میزان ریسک را نمی‌پسندید. ریسک در بازارها باید از بین برود یا حداقل از طریق انبساط پولی نامحدود (تزریق پول به بازار) سرکوب شود.

بدون زبان تورینگ کامل

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین قابلیت پشتیبانی از محاسبات اختیاری را ندارد، چیزی که بعضی از رقبایش مانند اتریوم دارند. همین سبب می‌شود بیت کوین در لایه بنیادی‌اش محافظه‌کارانه‌تر عمل کند. چرا توسعه‌دهندگان نباید آزاد باشند که با میلیاردها ثروت ذخیره‌شده کار کنند؟

کارمزدهای بالا

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین به‌دلیل توان عملیاتی محدودی که دارد، در زمان شلوغی به کاربران اجازه می‌دهد اگر تراکنش‌های فوری و مهمی دارند، کارمزد بیشتری پرداخت کنند تا آنها را در اولویت قرار دهد. اما شما از چنین کارمزدهایی بیزار هستید و ترجیح می‌دهید ارسال تراکنش در سطح جهانی و به‌شکل آنی انجام شود، بدون اینکه نگران پایداری سیستم در بلندمدت باشید.

استخراج خودخواهانه

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

احتمال دارد درباره این حمله در استخراج بیت کوین چیزهایی شنیده باشید. به‌نظر شما سیستم اجماع اثبات کار با وجود ده سال عملکرد قابل‌اطمینان، چیز به‌دردنخوری است. اگر می‌خواهید با مطلب‌تان دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهید درباره این حمله صحبت کنید.

بدون احراز هویت مشتری

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

بیت کوین سیستمی است که به مجوز نیاز ندارد. هر کسی روی کره زمین می‌تواند از آن استفاده کند و هر مبلغی را که تمایل دارد برای دیگران بفرستد. اما شما از چنین سیستمی خوش‌تان نمی‌آید؛ زیرا کلا جریان آزاد پول یا دارایی را که هیچ دخالت یا نظارتی در آن وجود نداشته باشد قبول ندارید. شما کنترل سرمایه و هرم غذایی سازمان کشاورزی را باور دارید. همین‌که غذای کافی برای خوردن داشته باشید و دولت از پول‌تان مراقبت کند برایتان کافی است.

طرفداران بی‌ادب

چطور مثل آب خوردن از بیت کوین انتقاد کنیم؟

از طرفداران بیت کوین بگویید. به‌هرحال حفظ ادب در بحث بسیار بیشتر از حق‌به‌جانب بودن اهمیت دارد. اصلا مهم نیست که حق با آنهاست، باید ادب‌شان را رعایت کنند. طرفداران بیت کوین دوست دارند به‌شکل توهین‌آمیزی از کلاهبرداران عرضه اولیه سکه و نیز از مسئولان بانک‌های مرکزی انتقاد کنند.

تمام شد!

حالا آزادید که یک مطلب جانانه و انتقادی از بیت کوین بنویسید و اصلا اهمیتی ندارد که هیچ چیز از این سیستم نمی‌دانید! این تاس‌ها خیلی جالب هستند، می‌توانید یک طرح رمزگذاری‌شده برای آنها بنویسید و دیگر حتی نیاز نیست خودتان را بابت تایپ مطلب‌تان اذیت کنید. کافی است در ستون یکی از پرخواننده‌ترین روزنامه‌ها به‌عنوان مثال بنویسید ۴- ۱۱- ۵ – ۶ و خوانندگان با مراجعه به تاس‌ها می‌فهمند که منظورتان این بوده است که بیت کوین به‌دلیل اتلاف انرژی، طرفدارنماها، محدودیت سایز بلاک‌ها و نوسان قیمتی شکست خواهد خورد!

پی‌نوشت: تاس‌ها واقعی هستند. می‌توانید آنها را از شبکه لایتنینگ بیت کوین در کویینسولو به مبلغ ۰٫۰۰۱ BTC (تقریبا ۳ دلار) خریداری کنید. شما تورم‌گرای عزیز که عاشق ارز فیات هستید، می‌توانید با اعتمادبه‌نفس بالا از این تاس‌ها برای انتقاد از بیت کوین استفاده کنید. هیچ‌کس هم پی نخواهد برد که شما چیزی از بیت کوین نمی‌دانید.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه