تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

اگر از علاقه‌مندان فناوری‌های جدید باشید و حتی کمی نوآوری‌های موجود در این فضا را دنبال کنید، حتماً نام چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) به گوشتان خورده است. امروز همه‌جا صحبت از هوش مصنوعی و محصولات مرتبط با آن است، و می‌توان گفت که ChatGPT گل سرسبد همه آن‌هاست.
چت‌جی‌پی‌تی در حقیقت یک ربات از نوع چت‌بات است که شرکت OpenAI آن را عرضه کرده است. همان طور که در سایت OpenAI هم بیان شده، این ربات در قالب مکالمه متنی با شما تعامل می‌کند و سؤالات شما را در کسری از دقیقه پاسخ می‌دهد. همین قالب دیالوگ به ChatGPT این امکان را می‌دهد که به سؤالات تکمیلی شما هم پاسخ دهد، ایرادهای خود را متوجه شود و آن‌ها را اصلاح کند و حتی پیش‌فرض‌های غلط را رد کند یا به چالش بکشد.

این مقاله به گفت‌و‌گوی تیم ارزدیجیتال با ربات چت‌جی‌پی‌تی اختصاص دارد. ما تصمیم گرفتیم از این هوش مصنوعی محبوب چند سؤال در رابطه با بیت کوین بپرسیم و به پاسخ‌های جذابی رسیدیم؛ بنابراین تصمیم گرفتیم تصویر و ترجمه مکالمات خود را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

مکالمه اول: درباره ماهیت بیت کوین

سؤال‌ها، یا به‌عبارت بهتر، شک و تردیدهایی که معمولاً در رابطه با بیت کوین وجود دارند از این دست هستند: بیت کوین را چه کسی ساخته است؟ آیا بیت کوین محصول دست ارتش آمریکاست؟ آیا بیت کوین کلاهبرداری است؟ آیا بیت کوین یک طرح هرمی است؟ آیا یک سازمان سری مخوف پشت بیت کوین پنهان شده است؟ آینده بیت کوین چه می‌شود؟

حال که امکان جالب، هوشمند و همچنین بی‌طرفی همچون چت‌جی‌پی‌تی را در اختیار داریم، بیایید همین سؤال‌ها را از او بپرسیم. ترجمه مکالمات ما با چت‌جی‌پی‌تی را مشاهده می‌کنید.

بیت کوین چیست؟

مسلماً اولین سؤالی که ما از ChatGPT پرسیدیم این بود که بیت کوین چیست.

+ سلام چت‌جی‌پی‌تی. من تعدادی سؤال درباره بیت کوین دارم که دوست داشتم از تو بپرسم. فکر می‌کنی بتونی کمکم کنی؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: حتماً! همه تلاشمو می‌کنم که درباره سؤالات راجع‌ به بیت کوین کمکت کنم. لطفاً بپرس.

+ اول از همه، بیت کوین چیه؟ خیلی کنجکاوم بدونم تو بیت کوین رو چطور تعریف می‌کنی.

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: بیت کوین یک پول دیجیتالی و غیرمتمرکزه، بدون هیچ بانک مرکزی یا سرپرست واحدی، که می‌تونه بدون نیاز به واسطه بین کاربرا در شبکه همتابه‌همتای بیت کوین منتقل بشه. بیت کوین توسط شخص یا گروهی ناشناس که از اسم [مستعار] ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌کرد اختراع شده و در سال ۲۰۰۹ به‌عنوان یک نرم‌افزار منبع‌باز عرضه شده. تراکنش‌ها از طریق فناوری رمزنگاری توسط نودهای شبکه تأیید می‌شن و روی یک دفتر کل عمومی به اسم بلاک چین ذخیره می‌شن. ویژگی منحصربه‌فرد بیت کوین اینه که تعداد واحدهای محدودی داره: ۲۱ میلیون عدد.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا بیت کوین کلاهبرداری یا اسکم است؟

نگرانی درباره کلاهبرداری یا همان اسکم‌بودن بیت کوین از ابتدا وجود داشت. با این حال که با گذشت زمان این نگرانی کمتر شده و آگاهی مردم درباره بیت کوین افزایش یافته، هنوز هم این نگرانی از بین نرفته است. از چت‌جی‌پی‌تی درباره این نگرانی پرسیدیم و این پاسخ را دریافت کردیم:

+ آیا بیت کوین اسکمه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: نه، بیت کوین اسکم نیست. بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال غیرمتمرکز معتبره که میلیون‌ها نفر سراسر جهان با اهداف مختلف ازش استفاده کردن. با این حال، مثل هر ابزار مالی دیگه‌ای، مواردی از کلاهبرداری وجود داشتن که بیت کوین در اون‌ها دخیل بوده. مردم باید محتاط باشن و قبل از سرمایه‌گذاری در هر ابزار مالی‌ای از جمله بیت کوین، تحقیقات خودشون رو انجام بدن. به‌علاوه، اون‌ها باید بیت کوین‌هاشون رو در یک کیف پول امن نگهداری کنن و از خطرات احتمالی استفاده از ارزهای دیجیتال آگاه باشن.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا بیت کوین یک طرح هرمی است؟

برخی از افراد هم وجود دارند که فکر نمی‌کنند بیت کوین کلاهبرداری است؛ اما گمان می‌کنند این ارز دیجیتال یک طرح هرمی است. به‌بیان دیگر، تصور می‌کنند که برای کسب بیت کوین‌های بیشتر باید به شبکه این ارز دیجیتال زیرمجموعه وارد کرد و درصد گرفت. این سؤال را هم از ChatGPT پرسیدیم تا ببینیم چگونه به ما پاسخ می‌دهد.

+ آیا بیت کوین یک طرح هرمیه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: نه، بیت کوین یک طرح هرمی نیست. طرح هرمی روشی کلاهبردارانه برای درآمدزاییه که شامل جذب اعضای جدید می‌شه. اون اعضای جدید هم خودشون باید اعضای جدیدتری رو جذب کنن، و این روال ادامه داره. در یک طرح هرمی، تنها راه درآمدزایی جذب اعضای جدیده. در نهایت هم کل طرح از هم فرو می‌پاشه؛ چون عضوهای جدید و کافی برای حمایت از این ساختار وجود ندارن.

بیت کوین، از طرف دیگه، ارز دیجیتال غیرمتمرکزیه که مستقل از هر قدرت مرکزی‌ای کار می‌کنه. تراکنش‌ها توسط یک دفتر کل مرکزی به اسم بلاک چین تأیید می‌شن و ارزش بیت کوین هم بر اساس تقاضای بازار تعیین می‌شه. مردم می‌تونن از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات استفاده کنن، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگهش دارن، یا در صرافی‌های ارز دیجیتال معاملش کنن. با این حال که سرمایه‌گذاری در بیت کوین، یا هر دارایی دیگه‌ای، همیشه حدی از ریسک رو داره، این ریسک شبیه به یک طرح هرمی نیست.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

چرا برخی از افراد گمان می‌کنند بیت کوین اسکم یا هرمی است؟

به‌عنوان سؤال آخر از چت‌جی‌پی‌تی پرسیدیم که چرا با وجود همه این واقعیت‌ها، هنوز تصور برخی از مردم این است که بیت کوین اسکم یا هرمی است. به‌بیان دیگر، چه شباهتی بین بیت کوین و طرح‌های اسکم و هرمی وجود دارد، یا چه عاملی منجر به این اتفاق می‌شود.

+ با وجود همه این واقعیت‌ها، چرا بعضی از مردم فکر می‌کنن بیت کوین اسکم یا طرح هرمیه؟ چه چیزی منجر به این باور غلط شده؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: دلایل متعددی وجود دارن که مردم فکر می‌کنن بیت کوین اسکمه یا یک طرح هرمیه:

 • درک نادرست: بعضی از مردم دقیقاً درک نمی‌کنن که بیت کوین چطور کار می‌کنه و فناوری پشت اون چیه. همین باعث می‌شه فکر کنن بیت کوین اسکمه.
 • پوشش رسانه‌ای منفی: بعضی از رسانه‌های خبری روی جنبه‌های منفی بیت کوین مثل ارتباطش با فعالیت‌های غیرقانونی تمرکز می‌کنن، که باعث این برداشت می‌شه که بیت کوین اسکمه.
 • کلاهبرداری‌ها و تقلب‌های قبلی: در روزهای اولیه بیت کوین، مواردی از کلاهبرداری و تقلب وجود داشت که بیت کوین در او‌ن‌ها دخیل بود، از جمله طرح‌های پانزی و صرافی‌های جعلی. این ممکنه منجر به برداشت منفی‌ای درباره این ارز دیجیتال شده باشه.
 • نوسان زیاد: قیمت بیت کوین به‌شدت پرنوسانه، و این ممکنه باعث شده باشه مردم فکر کنن بیت کوین یک حباب سوداگرانه مثل طرح‌های هرمیه که در نهایت منفجر می‌شه.
 • اطلاعات غلط: همچنین اطلاعات غلط زیادی درباره بیت کوین در اینترنت می‌چرخه، که به این باورهای غلط درباره این ارز دیجیتال دامن می‌زنه.

مهمه که در نظر داشته باشیم که بیت کوین یک فناوری پیچیده و در حال تکامله و طبیعیه که مردم سؤال‌ها یا نگرانی‌هایی درباره اون داشته باشن. با این حال، این هم خیلی مهمه که [درباره بیت کوین] آموزش ببینید و به منابع معتبر توجه کنید تا دید صحیحی درباره بیت کوین کسب کنید.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

مکالمه دوم: درباره آینده بیت کوین

با توجه به بازار نزولی‌ای که در آن هستیم و نگرانی‌هایی که همه ما را در بر گرفته، طبیعی است که موضوع دومی که به سراغ آن رفتیم، آینده بیت کوین باشد. از چت‌جی‌پی‌تی سؤالاتی درباره آینده بیت کوین پرسیدیم و پاسخ‌های جالبی دریافت کردیم.

آیا بیت کوین نابود می‌شود؟ احتمال نابودی همیشگی این ارز دیجیتال چقدر است؟

اتفاقات اخیر در بازار کریپتو طوری رقم خورد که شاید سرسخت‌ترین مدافعان بیت کوین هم دست‌کم یک‌بار نگرانی نابودی همیشگی آن به ذهنشان خطور کرد. از همین رو، ترجیح دادیم نظر چت‌جی‌پی‌تی را در این مورد جویا شویم.

+ آیا بیت کوین یک روزی کاملاً نابود می‌شه؟ احتمال این اتفاق چقدره؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: پیش‌بینی‌کردن آینده بیت کوین سخته؛ چون یک فناوری پیچیده و پویاست که هنوز در حال تکامله. احتمال اینکه بیت کوین به‌طور کل نابود بشه کمه؛ اما مثل هر فناوری یا ابزار مالی دیگه‌ای، بیت کوین در معرض خطرات و تردیدهای زیادی قرار داره.

عوامل زیادی هستن که می‌تونن به نابودی بیت کوین منجر بشن، مثل یک هک بزرگ در شبکه، ازدست‌رفتن اعتماد کاربرها در سطح گسترده، یا تولد گزینه‌ای بهتر از بیت کوین. با این حال، این احتمال هم وجود داره که بیت کوین به رشد و تکاملش ادامه بده و به یک ارز دیجیتال با پذیرش گسترده تبدیل بشه.

در نهایت، آینده بیت کوین به عوامل مختلفی مثل فناوری، اقتصاد، و قانون‌گذاری بستگی داره، که این‌ها هم مدام در حال تغییر هستن. مثل هر سرمایه‌گذاری دیگه‌ای، خیلی مهمه که قبل از سرمایه‌گذاری در بیت کوین تحقیقات کاملی انجام بدید و خطرات موجود رو درک کنید.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

چه عواملی معمولاً منجر به روند نزولی طولانی‌مدت در بازار بیت کوین می‌شوند؟

شدت و ادامه‌داربودن بازار نزولی سال ۲۰۲۲ برای همه اعضای جامعه کریپتو یک شوک بزرگ بود. از چت‌جی‌پی‌تی علت بازار نزولی سال ۲۰۲۲ را پرسیدیم.

البته باید اشاره کنیم که اطلاعات چت‌جی‌پی‌تی آنلاین نیست و تا پایان سال ۲۰۲۱ را شامل می‌شود. با این حال، پرسش ما را با این پیش‌فرض پاسخ داده که بازار در سال ۲۰۲۲ نزولی بوده و با توجه به اطلاعاتی که تا پایان سال ۲۰۲۱ داشته به آن پاسخ داده است.

+ علت بازار نزولی شدید سال ۲۰۲۲ چی بود؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: دلیل بازار نزولی شدید سال ۲۰۲۲ به‌طور قطعی مشخص نیست؛ اما عوامل متعددی هستن که به‌طور معمول گفته می‌شه به این افول منجر شدن:

 • سخت‌گیری‌های قانونی: اواخر سال ۲۰۲۱ بود که دولت‌ها و نهادهای قانون‌گذاری مالی زیادی در سراسر جهان تصمیم گرفتن نظارتشون بر بازار ارزهای دیجیتال رو بیشتر کنن، که منجر به افزایش تردیدها و کاهش اعتماد سرمایه‌گذارها شد.
 • بازار سوداگرانه [سال ۲۰۲۱]: افزایش بی‌رویه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ تا حدی به‌دلیل خریدهای سوداگرانه بود، و وقتی بازار سردتر شد، تعداد زیادی از سرمایه‌گذارها پوزیشن‌هاشون رو فروختن و منجر به کاهش شدید قیمت شدن.
 • سرمایه‌گذاری‌های نهادی: ورود سرمایه‌گذارهای نهادی به بازار کریپتو نقدینگی زیادی رو وارد کرد؛ اما در عین حال رقابت رو برای تعداد محدودی فرصت سرمایه‌گذاری افزایش داد، که فشار زیادی رو برای کاهش قیمت تحمیل کرد.
 • دست‌کاری بازار: مواردی از دست‌کاری بازار هم توی بازار کریپتو دیده می‌شد. استفاده از تاکتیک‌هایی مثل تجارت شست‌وشو، اسپوفینگ و دست‌کاری بازار باعث تورم مصنوعی قیمت‌ها و بعد اصلاح شدید اون‌ها شدن.
تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار می‌رسد؟

به‌عنوان سؤال‌های آخر در این بخش، تصمیم گرفتیم از چت‌جی‌پی‌تی بپرسیم که احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار، یا به صفر، چقدر است. البته قابل‌حدس است که این بات جواب دقیقی در این رابطه به ما نداد.

+ آیا قیمت بیت کوین به یک میلیون دلار می‌رسه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: پیش‌بینی قیمت بیت کوین با قطعیت غیرممکنه؛ چون به عوامل و اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی‌ای مثل احساسات بازار، پیشرفت فناوری، پیشرفت‌های قانون‌گذاری و شرایط اقتصادی بستگی داره. بعضی از مردم باور دارن قیمت بیت کوین با گذشت زمان به رشدش ادامه می‌ده و در نهایت به یک میلیون دلار یا بیشتر می‌رسه، در حالی که بعضی دیگه باور دارن قیمتش در نهایت افول می‌کنه.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

+ مؤثرترین عاملی که می‌تونه قیمت بیت کوین رو به یک میلیون دلار برسونه چیه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: تعیین مؤثرترین عاملی که می‌تونه قیمت بیت کوین رو به یک میلیون دلار برسونه سخته؛ چون قیمت بیت کوین خیلی سوداگرانست و تحت‌تأثیر عوامل و اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی زیادیه. بعضی از فاکتورهایی که احتمالاً می‌تونن قیمت بیت کوین رو بالا ببرن از این قرار هستن:

 • پذیرش بیشتر: افزایش پذیرش بیت کوین به‌عنوان ابزار پرداخت، ذخیره ارزش یا ابزار سرمایه‌گذاری می‌تونه تقاضا رو برای بیت کوین بیشتر کنه و قیمتش رو بالا ببره.
 • توسعه قانون‌گذاری‌ها در جهت مثبت: قانون‌گذاری‌های مثبت درباره بیت کوین مثل قانونی‌شدن بیت کوین یا پذیرشش به‌عنوان یک دارایی مالی رسمی می‌تونن اعتماد سرمایه‌گذارها رو بالا ببرن و تقاضا رو برای اون افزایش بدن. در نتیجه، قیمت بیت کوین هم بیشتر می‌شه.
 • پذیرش در سطح نهادی: پذیرش یا سرمایه‌گذاری نهادی در بیت کوین مثل ورود بیت کوین به پورتفوی سرمایه‌گذارهای نهادی می‌تونه تقاضا و قیمت رو افزایش بده.
 • کمیابی: با توجه به اینکه عرضه نهایی بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحده، همین کمیابی هم می‌تونه تقاضا و قیمت رو افزایش بده.
 • پیشرفت‌های حوزه فناوری: پیشرفت‌های حوزه فناوری مثل بهبود زیرساخت‌ها یا بهره‌وری بیشتر می‌تونن اعتماد سرمایه‌گذارها رو بیشتر کنن که در نتیجه به افزایش تقاضا و قیمت منجر می‌شه.
تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا قیمت بیت کوین به صفر می‌رسد؟

جواب چت‌جی‌پی‌تی اما درباره رسیدن قیمت بیت کوین به صفر متفاوت‌تر بود:

+ آیا قیمت بیت کوین به صفر سقوط می‌کنه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: احتمال اینکه قیمت بیت کوین به صفر سقوط کنه رو نمی‌شه نادیده گرفت؛ اما خیلی نامحتمله که این اتفاق در آینده نزدیک بیفته. بیت کوین پایگاه کاربری بزرگ و فعالی داره، قدرت پردازشی چشمگیری داره که از شبکش پشتیبانی می‌کنه و زیرساخت غیرمتمرکزی داره که خاموش‌کردن شبکش رو سخت می‌کنه.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

مکالمه سوم: درباره سرمایه‌گذاری در بیت کوین

بخش سوم مکالمه ما به سرمایه‌گذاری در بیت کوین اختصاص داشت. در هر بازاری که باشیم و هر جوی که بر بازار حاکم باشد، ایده سرمایه‌گذاری در بیت کوین همیشه جذاب است. از قضا سرمایه‌گذاری در بازار نزولی وسوسه‌انگیزتر است؛ چراکه قیمت‌ها پایین هستند و با مقدار ثابتی ریال (یا دلار) می‌توان مقدار بیشتری بیت کوین خرید.

آیا منطقی است که برای خرید بیت کوین، خانه خود را بفروشیم؟

ریسک‌پذیری در سرمایه‌گذاری همیشه مهم است. به‌طور معمول داستان‌های زیادی درباره افرادی می‌شنویم که مبالغ زیادی را در یک دارایی جدید سرمایه‌گذاری کردند و بعدها به سودهای کلانی رسیدند.

با این حال، باید بدانیم که حد منطقی ریسک چیست و از طرفی تا چه حد تحمل ضرر را داریم. به‌عنوان مثال، آیا منطقی است که خانه خود را بفروشیم و آن را در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟ (البته که فروش خانه برای خرید بیت کوین اغراق‌شده است. هدف بیشتر مطرح‌کردن مثالی از سرمایه‌گذاری پرریسک است.)

+ من می خوام خونم رو بفروشم و در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنم. تو این رو توصیه می‌کنی؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، من نظرات شخصی ندارم؛ اما می‌تونم اطلاعات و توصیه‌های کلی بدم.

فروش خونه برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا هر چیز دیگه‌ای خیلی ریسکیه، و خیلی ضروریه که قبل از گرفتن هر تصمیم سرمایه‌گذاری، تحقیقات جامع انجام بدی و ریسک‌های موجود رو درک کنی.

سرمایه‌گذاری در بیت کوین خیلی سوداگرانست، و بازار کریپتو هم در معرض نوسانات قیمت چشمگیر و سریعه. قیمت آینده بیت کوین هم به عوامل و اتفاقاتی مثل پیشرفت‌های فناوری، پیشرفت‌های حوزه قانون‌گذاری، و احساسات بازار بستگی داره، و همیشه هم احتمال ازدست‌دادن همه یا بخشی از سرمایه‌گذاری وجود داره.

به‌علاوه، ملک دارایی ملموسیه که سقفی بالای سرت فراهم می‌کنه، در حالی که بیت کوین دارایی دیجیتالیه که پشتوانه‌ای از سمت دولت یا هیچ دارایی فیزیکی دیگه‌ای نداره.

اگر به این فکر می‌کنی که خونت رو بفروشی و در بیت کوین یا هر چیز دیگه‌ای سرمایه‌گذاری کنی، ضروریه که با یک متخصص مالی مشورت کنی تا خطرات موجود رو درک کنی و مطمئن بشی که تصمیم آگاهانه‌ای گرفتی که با شرایط شخصی و اهداف مالیت هم‌خونی داره.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

سرمایه‌گذاری در بیت کوین بهتر است یا طلا؟

شاید یکی از سخت‌ترین تصمیمات سرمایه‌گذاری، انتخاب بین دارایی جدیدتر و پرریسک‌تری مثل بیت کوین و دارایی قدیمی‌تر و محتاطانه‌تری مثل طلا باشد. از چت‌جی‌پی‌تی خواستیم با استفاده از داده‌های تاریخی موجود به این سؤال ما پاسخ دهد.

+ طبق داده‌های تاریخی، کدوم پرسودتره، سرمایه‌گذاری در بیت کوین یا سرمایه‌گذاری در طلا؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: مقایسه سوددهی تاریخی سرمایه‌گذاری در بیت کوین و سرمایه‌گذاری در طلا چالش‌برانگیزه؛ چون الگوهای افزایش قیمت و وضعیت‌های خطر متفاوتی دارن.

بیت کوین از زمان تولدش در سال ۲۰۰۹ افزایش قیمت چشمگیری داشته. دوره‌هایی بوده که قیمت بیت کوین رشد خیلی سریعی داشته و بعد از اون با اصلاح‌های شدید همراه شده. در طولانی‌مدت، بیت کوین سرمایه‌گذاری پرسودی برای دارندگان بلندمدتش و اون‌هایی که از اول همراهش بودن محسوب شده.

طلا به‌عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری سابقه بیشتری داره و برای قرن‌ها ذخیره ارزش محسوب می‌شده. قیمت طلا هم با گذشت زمان افزایش داشته؛ اما این افزایش نسبت به بیت کوین متعادل‌تر بوده. با این حال، طلا سرمایه‌گذاری نسبتاً باثبات‌تری بوده و قیمتش به‌اندازه بیت کوین دچار نوسانات شدید و سریع نشده.

خیلی مهمه که در نظر داشته باشیم که عملکرد گذشته تضمینی برای نتایج آینده نیست. هم قیمت بیت کوین و هم قیمت طلا به فاکتورها و اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی مثل پیشرفت‌های فناوری، پیشرفت‌های حوزه قانون‌گذاری، و احساسات بازار بستگی داره.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

مکالمه چهارم: درباره سازنده بیت کوین

همان طور که احتمالاً انتظار می‌رفت، یکی از مکالمه‌های ما با چت‌جی‌پی‌تی درباره سازنده ناشناس و مرموز بیت کوین بود. البته پاسخ‌هایی که از این بات دریافت کردیم چندان متفاوت از گمانه‌زنی‌های رایجی که درباره ساتوشی ناکاموتو وجود دارد نبود. چت‌جی‌پی‌تی هم معتقد بود که هویت سازنده بیت کوین به‌هیچ‌عنوان مشخص نیست و نمی‌توان با قطعیت درباره او یا آن‌ها نظر داد.

ساتوشی ناکاموتو واقعاً کیست؟

اولین سؤال ما از چت‌جی‌پی‌تی این بود که چه کسی بیت کوین را اختراع کرده و ساتوشی ناکاموتوی معروف کیست.

+ کی بیت کوین رو اختراع کرد؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: بیت کوین توسط شخص یا گروهی ناشناس با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو اختراع شد.

+ این ساتوشی ناکاموتو کیه؟ تو اون رو می‌شناسی؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: هویت ساتوشی ناکاموتو، سازنده بیت کوین، نامشخصه و یک راز باقی می‌مونه. با وجود همه تلاش‌هایی که برای مشخص‌کردن هویت پشت این اسم مستعار صورت گرفته، هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو هنوز هم با قطعیت اثبات نشده.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا ساتوشی ناکاموتو یک شخص است، یا یک گروه؟

یکی دیگر از حدس‌ و گمان‌هایی که درباره ساتوشی ناکاموتو وجود دارد این است که ساتوشی یک شخص نیست، بلکه یک گروه است. به همین دلیل، همین سؤال را از ChatGPT پرسیدیم.

+ تو خودت چی فکر می‌کنی، ساتوشی ناکاموتو یک شخصه یا یک گروه؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: به‌عنوان یک مدل زبان هوش مصنوعی، من نظرات یا باورهای شخصی ندارم. با این حال، گمانه‌زنی‌ها درباره هویت ساتوشی ناکاموتو متفاوته؛ از اینکه اون یک شخصه، تا اینکه گروهی از افراد هستن که با هم همکاری می‌کنن. هیچ مدرکی برای اثبات درستی هیچ‌کدوم از این دو حدس وجود نداره و هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو ناشناخته باقی می‌مونه.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها

آیا ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری برای ارتش آمریکاست؟

و در نهایت، معروف‌ترین تئوری‌ای که درباره ساتوشی وجود دارد این است که ساتوشی در حقیقت همان ارتش آمریکا، دولت، آمریکا، سازمان اطلاعات مرکزی یا CIA، یا آژانس امنیت ملی آمریکاست. پاسخ ChatGPT به همین سؤال را مشاهده می‌کنید:

+ آیا ساتوشی ناکاموتو یک اسم مستعار برای ارتش آمریکاست؟

پاسخ چت‌جی‌پی‌تی: هیچ مدرک قابل‌اتکایی برای اثبات این تئوری که ساتوشی ناکاموتو یک اسم مستعار برای ارتش آمریکاست وجود نداره. این فقط یکی از چندین تئوری محتمل درباره هویت شخص یا گروهیه که پشت اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو وجود داره. هویت واقعی ساتوشی هنوز نامعلومه.

تعریف بیت کوین از نگاه ChatGPT، هوش مصنوعی جنجالی این روزها
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
وحید
وحید
۱ سال قبل

عالی 👍🏼

علي
علي
۱ سال قبل

عالی بود ممنون

سامان
سامان
۱ سال قبل

خیلی هیجان دارم تا این تکنولوژی جدید را در دستگاه‌های الکترونیکی جدید ببینم با اینکه ته دلم یه ترس ریزی دارم که خودم هم علتش رو نمیدونم، ولی قطعا این ربات به تکامل هوش انسان کمک میکنه و یه جوری انسان را وادار به تفکر بیشتر و شکست ربات در یک مسابقه بی پایان با ربات قرار میده، که در آخر به پیشرفته شدن انسان می انجامد.
ممنون از مقاله خوبتون

Reza Irannia
Reza Irannia
۱ سال قبل

نکته جالب اینجاست که هر چی عقل کامل تر میشه، کمتر در مورد موضوعی به طور قطع نظر میده و شجاعانه قبول میکنه که ندانستن عیب نیست.
برای اشتراک این مطلب ممنونم