یک هکر روش کرک کردن بیت کوین را افشا کرد

یک هکر روش کرک کردن بیت کوین را افشا کرد

توسعه‌دهنده بیت کوین، جان کَنترِل (John Cantrell) یک تریلیون ترکیب کلمه را برای باز کردن آدرس بیت کوین امتحان کرد و درنهایت موفق شد تا ارزهای داخل کیف پول را برای خودش بردارد.

به گزارش دیکریپت، روز ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد)، جان کَنترِل، توسعه‌دهنده پروتکل پیام‌رسان جاگرنات (Jaggernaut) در شبکه لایتنینگ، یک آدرس بیت کوین را هک کرد و دارایی ۹,۳۰۰ دلاری آن را برای خود برداشت. البته این اقدام کنترل دزدی نبود، بلکه بخشی از یک چالش بود که او در آن پیروز شد. او در اظهارات تازه خود به تشریح چگونگی این موفقیتش پرداخته است.

الیستر میلن  (Alistair Milne)، مدیر ارشد فناوری در شرکت سرمایه‌گذاری آلتانا (Altana)، چالشی در توییتر به راه انداخت که برنده آن یک بیت کوین کامل جایزه می‌گرفت. او که این چالش را ماه گذشته آغاز کرده بود، به‌طور مرتب به سرنخ‌هایی اشاره می‌کرد که کلید یافتن عبارت ۱۲ کلمه‌ای سید برای آدرس کیف پولی حاوی یک بیت کوین بودند. هر فردی که تمام سرنخ‌ها را پیدا می‌کرد، می‌توانست عبارت دستیابی به کیف پول بیت کوین را نیز پیدا کرده و بیت کوین داخل آن را بردارد.

میلن قصد داشت سرنخ سه یا چهار کلمه آخر را در یک حرکت افشا کند تا از حملات بروت فورس (brute-force) برای باز کردن آدرس‌ها جلوگیری کند. در حمله بروت فورس یا حمله جستجوی فراگیر، هکر به‌طور مستمر و مداوم کلمات تصادفی را حدس می‌زند تا زمانی که یکی از این ترکیب‌ها درست از آب در بیاید. این در حالی بود که نقشه میلن به سرانجامش نرسید. زمانی که تنها هشت کلمه افشا شده بود، کنترل توانست بقیه کلمات را نیز حدس بزند، ترکیب درست را پیدا کند و قفل کیف پول را بگشاید.

پیش از اینکه کلمه هشتم منتشر شود، کنترل خود را آماده کرده بود. او در مطلبی در وب‌سایت مدیوم نوشت که با ۸ کلمه، می‌توان تقریبا ۱.۱ تریلیون عبارت یادمان (Mnemonic Phrase) به دست آورد. باید به یاد داشت که تمام این تعداد عبارت می‌بایست آزمایش شوند تا کلید اصلی قابل شناسایی باشد.

عبارت یادمان یک عبارت ۱۲ یا ۲۴ کلمه‌ای برای یک کلید خصوصی بیت کوین است. هر فردی که این کلمه‌ها را در اختیار داشته باشد، می‌تواند کنترل دارایی‌ها را نیز بر عهده بگیرد. باید به یاد داشت که محدودیت این کلمه‌ها ۲,۰۴۸ عدد است. با این حال، این تعداد کار را برای هک کردن کیف پول بیت کوین ساده‌تر نمی‌کند.

برای آزمایش یک عبارت واحد، کنترل باید یک سید از عبارت یادآور ایجاد می‌کرد، سپس کلید خصوصی اصلی را از سید می‌ساخت و در نهایت آدرس کلید خصوصی را به‌دست می‌آورد. پس از این که کنترل برنامه‌ای ویژه نوشت و چند بار آن را آزمایش کرد، مشخص شد سخت‌افزاری که او در آن زمان استفاده می‌کرد، برای این کار مناسب نبود.

لپ‌تاپِ کنترل تنها می‌توانست ۱,۲۵۰ عبارت یادآور را در ثانیه چک کند؛ این یعنی ۱۰۸ میلیون عبارت در روز! او در این رابطه نوشت:

یعنی ۲۵ سال طول می‌کشید تا پردازنده رایانه من یک تریلیون احتمال را برای انجام عملیات بروت‌ فورس روی عبارت یادمان بررسی کند، در حالی که فقط ۸ کلمه را می‌دانست (۴ کلمه باقی مانده است).

برای حل این مشکل، کنترل از رایانش ابری (Cloud Computing) استفاده کرد. او با کرایه ده‌ها کارت گرافیک جی‌پی‌یو (GPU) از آژور (Azure)، سرویس رایانش ابری مایکروسافت و نوشتن نرم‌افزاری ویژه، این کار را بین کارت‌های گرافیک توزیع ‌کرد.

کنترل که نیمی از راه را پیموده بود، با فاش‌شدن کلمه هشتم، کارش را شروع کرد و دستگاه‌هایش را به کار انداخت. او گفت:

در بهترین حالت، هر ساعت ۴۰ میلیارد عبارت یادآور آزمایش می‌کردم. این یعنی ۲۵ ساعت برای آزمایش یک تریلیون عبارت یادآور لازم بود. می‌دانستم که به‌طور میانگین، احتمالا نیمی از این مدت لازم بود تا عبارت سید را به دست آورم.

با این حال، او فوق‌العاده بدشانس بود. بعد از آزمایش ۸۵ درصد از ترکیب‌ها، باز هم بخت با او یار نبود. کنترل فکر کرد که احتمالا نقصی اساسی وجود دارد. نقشه او به جای‌گذاری کلمات در جای مناسب بستگی داشت، که امکان تضمین صحت آن نیز ممکن نبود. به‌گفته کنترل، اگر جواب پیدا نمی‌شد، ۸ فاکتوریل (۴۰,۳۲۰) امکان دیگر وجود داشت که می‌توانست هک کردن این آدرس را غیرممکن کند.

پس از طی یک روز انجام محاسبات فشرده، کنترل تا حد زیادی ناامید شده بود و چیزی تا خاموش کردن دستگاه فاصله نداشت. او گفت:

نمی‌توانستم در آن لحظه همه چیز را متوقف کنم زیرا راه زیادی آمده بودم و باید ادامه می‌دادم. در کمال تعجب، اندکی بعد، در اواخر شب، بعد از ۳۰ ساعت کار، هنگامی که ۹۱ درصد کار پیش رفته بود و دقیقا ۱ تریلیون (۱,۰۰۰,۷۱۰,۶۰۲,۷۵۲) عبارت چک شده بود، به نتیجه رسیدم!

او سپس، با توجه به اینکه ممکن بود فرد دیگری نیز این آدرس را یافته باشد، کارمزدی ۰.۰۱ بیت کوینی (۹۴ دلار) را تعیین کرد تا استخراج‌کنندگان بیت کوین این تراکنش را در اولویت قرار دهند و او بتواند پول را به کیف پول خودش انتقال دهد. این کارمزد، رقم بالایی برای یک تراکنش به حساب می‌آید.

میلن نیز تأیید کرد که بیت کوین‌ها انتقال داده شده‌اند. او توییت کرد:

می‌دانستم که زمان چندانی ندارم، اما بسیاری فکر می‌کردند که برای حمله بروت فورس با ۴ کلمه سید، چند هفته زمان لازم است.

اکنون، کنترل قصد دارد این کار را جبران کرده و مسابقه‌ای مشابه با همین بیت کوین‌ها به راه بیندازد، البته به شکلی که هیچ نرم‌افزاری نتواند پیروز آن باشد.  

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

15 دیدگاه
فواد
فواد
۳ سال قبل

تراست ولتم هک شد کل پولام رفت بعد بگید هک وجود نداره

علی
علی
۲ سال قبل
پاسخ  فواد

چطوری هک شد؟؟؟؟

kamran roshan
kamran roshan
۴ سال قبل

این که دیگه مثل روز روشنه و قبلا هم گفتم که حتی کیف پول های سخت افزاری هم قابل هک شدن هستن موقعی که هکرها می تونن به سیستم های امنیتی یه کشور نفوذ کنن یا مثلا ویروسی مثل استاکس‌نت رو مثل اسب تروایی برای نفوذ بفرستن که واقعا بسیار پیچیده است دیگه هک کردن یه کیف پول ساده و مثل آب خوردن واسشون.

محمد حامد
محمد حامد
۴ سال قبل

اصلا عنوانتون جالب نبود. خوشم نیومد. طرف کشته خودشو. تازه اونم میدونسته میزان دارایی کیف پول و تازه ۸ کلمه از ۱۲ تا رو. تورو خدا الکی جو روانی ندین

مهدی
مهدی
۴ سال قبل

با رایانه های ناسا میشه 12 کلمه رو هم در عرض 2 هفته درآورد حتی اگر مثل بعضی فیلمهای هالیوودی که رندر تقسیم میکنن بین چندین هزار رایانه میشه مثلا با 1 میلیون رایانه به بالا خیلی از سیدهای کوینهای مختلف هک کرد کار غیر ممکنی نیست و شدنی هست فقط اجماع جهانی میخواد

امید س
امید س
۴ سال قبل

ترسوندی ما را، فکر کردم کلا بلاک چین رو هک کرد.

بابک
بابک
۴ سال قبل

الان یعنی کیف پول های همه در معرض خطر و هک شدن هستن؟ یعنی اگه کسی 12 کلمه رو با هک پیدا کنه تمومه؟ امنیت این 12 کلمه پس کشکه؟ کوینومی که 24 کلمه اس چی؟

مهدی قندب
مهدی قندب
۴ سال قبل
پاسخ  بابک

داداش گلم چرا پرهات ریخته... عشقی 8 کلمه رو خودشون به هکرها به عنوان راهنمایی دادن اگه حتیذبه جایذ8 کلمه 7تا کلمه رمز رو میدادن احتمالا بالای 200 سال طول میکشید

آریا اریایی
آریا اریایی
۴ سال قبل

سلام وقت بخیر ی سوال دارم لطفا راهنمایی کنید.
در مورد کمپانبگی اربیستار در اسپانیا میخواستم بدونم اطلاعی دارید یا خیر خیلی وقت ذهن من را مشغول کرده با تشکر

امین
امین
۴ سال قبل

مالکیت در رمز ارزها، فقط با کلید خصوصی ثابت میشه؟

امین
امین
۴ سال قبل

اگه اسکریپی روی آدرس اتریوم نوشته بشه حتی با دانستن کلید خصوصی اتریوم نمیتوان آن توکن را انتقال داد، به محض اینکه اتریوم واریز میشه ، موجودی اتریوم صفر میشه https://etherscan.io/address/0xfa903e10498f6562dd4f55139574708567d3ebd4

امین
امین
۴ سال قبل

کل ۲ به توان ۲۵۶ آدرس بیت کوین را در یک فایل html با ۲۰۰ کیلو بایت حجم میشه تولید کرد و تراکنشها و بالانس را برسی کرد ولی چند صد میلیارد سال طول میکشه تا با روش دستی بیتکوین پیدا کرد

M F
M F
۴ سال قبل
پاسخ  امین

دوست عزیز کل آدرس ها چیزی بیش از ۲ به توان ۶۰ ترابایت فضا لازم است بتوان ذخیره کرد.
میتونید تست کنید
هزارتا آدرس بندازید تو یک فایل به قول خودتون html ببینید چقدر میشه.

امین
امین
۴ سال قبل
پاسخ  M F

تولید آدرس، نه همه آدرسها ی ذخیره شده

Ali
Ali
۴ سال قبل
پاسخ  امین

مطمئن باش نابغه راه اون رو هم پیدا میکنن چون این راه شدنی و امکانش هست و مغز ادم راه این کار رو دیر یا زود پیدا میکنه که این رمز ها رو هم دور بزنه.