جلوگیری از تراکنش‌ها پس از هک صرافی کوکوین؛ تمرکززدایی زیر سؤال رفت؟

جلوگیری از تراکنش‌ها پس از هک صرافی کوکوین؛ تمرکززدایی زیر سؤال رفت؟

پس از هک صرافی کوکوین، بسیاری از پروژه‌های درگیر، اقداماتی برای حفاظت از سرمایه‌های کاربران در این صرافی انجام دادند. جلوگیری از انجام تراکنش‌ها، بازیابی توکن‌ها و مسدودسازی سرمایه‌ها از جمله اقداماتی بود که این پروژه‌ها تا به اینجا انجام داده‌اند.

به گزارش کوین تلگراف، پس از انتشار خبر هک صرافی کوکوین و سرقت بیش از ۲۰۰ میلیون دلار توکن از این صرافی، بسیاری از پروژه‌ها در واکنش به این هک، امکان انتقال سرمایه‌ها را به صرافی‌های دیگر مسدود کردند.

جانی لیو (Johney Lyu)، مدیرعامل کوکوین، در مصاحبه خود اعلام کرد که حداقل ۱۲۹ میلیون دلار از توکن‌ها، بیت کوین، اتر و ارزهای مبتنی بر ERC20 که تحت‌تأثیر حمله به کیف پول‌های داغ قرار گرفته بودند، در وضعیت «امن» قرار دارند یا روند جبران خسارت سرمایه‌گذاران آنها آغاز شده است. در گزارش‌های اولیه این سرقت، حجم سرمایه‌های از دست رفته ۱۵۰ میلیون دلار عنوان شده بود. این در حالی است که برآوردهای تازه این عدد را ۲۰۰ میلیون دلار نشان می‌دهد.

جریان خروجی سرمایه از صرافی کوکوین
جریان خروجی سرمایه از صرافی کوکوین

هکرها موفق شدند تا توکن‌های مبتنی بر ERC20 را از صرافی سرقت کنند، اما بسیاری از پروژه‌ها به‌سرعت نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اوشن پروتکل (Ocean Protocol)، بیش از ۲۳ میلیون توکن کاربردی اوشن (OCEAN) را مسدود کرده است که ارزش فعلی آنها ۷.۸ میلیون دلار است. اوشن پروتکل اعلام کرده است که درصدد است برای بازگرداندن تمام تأثیرات این هک هارد فورکی را عرضه کند و روند این عرضه را آغاز کرده است. این هارد فورک برای افرادی است که موافقت خود را برای استفاده از نسخه جدید قرارداد اعلام کرده باشند.

لیو همچنین عنوان کرد که علاوه بر ۳۳ میلیون توکنی که صرافی بیت فینکس و شرکت تتر مسدود کرده‌اند، ۲ میلیون تتر دیگر بر روی شبکه‌های اومنی (OMNI) و ترون نیز مسدود شده است. به‌گفته لیو، طی هماهنگی‌هایی که با «VIDT_Datalink» انجام شده است، مقرر شد تا ۱۴ میلیون دلار توکن از ۱۴.۴۹ میلیون توکن VIDT سرقت‌شده، بازیابی و به کاربران بازگردانده شود. مذاکراتی نیز با کووستینگ (Covesting) صورت گرفته است تا نسبت به مسدودسازی و بازیابی ۵۶۰,۰۰۰ دلار توکن COV‌ اقدام شود. گفته می‌شود که آکروپلیس (Akropolis) نیز تمام تراکنش‌های توکن‌های AKRO‌ را مسدود کرده است و آدرس‌های مرتبط با هکرها را در لیست سیاه خود قرار داده است.

پروژه‌های دیگر، رویکردهای متفاوتی را برای محافظت از سرمایه‌های کاربران اتخاذ کرده‌اند. تبدیل ارزها و توکن‌ها یکی از این رویکردهاست.

طبق گفته‌های لیو، همکاری کوکوین و سایلنت نوتری (Silent Notary) در نهایت باعث شد تا این شرکت قراردادهای SNTR خود را به‌روزرسانی و ۷۸.۹ میلیارد (به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ دلار) توکن سرقت‌شده را جایگزین کند. اوریون پروتکل (Orion Protocol) نیز با همکاری این صرافی ۲.۸۱ میلیون توکن ORN را تبدیل خواهد کرد که در حال حاضر ارزشی در حدود ۸.۸ میلیون دلار دارند. وِلو لبز (Velo Labs) نیز تعهد داده است که ۱۲۰ میلیون واحد توکن VELO‌ را که به حساب هکر منتقل شده است، جایگزین کند؛ ارزش این توکن‌ها در زمان نگارش این مطلب ۷۰.۸ میلیون دلار برآورد شده است. کاردیاچین (Kardiachain) نیز اعلام کرده است که پس از تبادل توکن‌ها، ۹ میلیون دلار از توکن‌های KAI (معادل ۵۲۴,۹۴۸,۷۵۱ واحد) را که از ۲,۹۷۶ کیف پول سرقت شده است، بازیابی می‌کند.

پروژه آلِف (Aleph) پس از این هک اعلام کرد که ۸.۵ میلیون توکن ALEPH (معادل ۱.۲ میلیون دلار) تحت تأثیر قرار گرفته است. این مسئله سبب شد تا این پروژه اقداماتی گسترده را ترتیب دهد. آلف مدعی شده است که توکن‌های خود را در یک قرارداد هوشمند جدید ایجاد کرده است و آدرس‌ها و توکن‌های سابق «بلا استفاده» خواهند بود.

شایان ذکر است که بخشی از این اقدامات تا به اینجا کارآیی لازم را نداشته‌اند. ویل آلرت (Whale Alert) که در زمینه ره‌گیری تراکنش‌های بلاک چینی فعالیت می‌کند، در رشته توییتی اعلام کرد که هکرهای صرافی کوکوین ۵۴۰,۰۰۰ توکن شبکه سینتتیکس (Synthetix Network) را به کیف پول‌هایی ناشناس منتقل کرده‌اند. این شبکه هنوز واکنشی نسبت به این اخبار نشان نداده است.

لیو ضمن اشاره به این هک، اعلام کرد که کوکوین جهت جبران خسارت‌ها آمادگی کامل دارد و سرمایه‌های از دست رفته، از طریق حساب‌های بیمه این صرافی جبران خواهند شد. او همچنین اعلام کرد که  این صرافی ظرف یک هفته فعالیت خود را از سر می‌گیرد.

تمرکززدایی زیر سؤال رفت؟

اگرچه اقدام پروژه‌ها پس از هک کوکوین، سرمایه‌ زیادی را نجات داد، بسیاری از فعالان مطرح ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این اتفاق واکنش منفی نشان دادند.

به‌عقیده آنها، کدهای بازدارنده موجود در برخی قراردادهای هوشمند اتریوم، ذات تمرکززدایی بلاک چین و ویژگی «تراکنش‌های بدون برگشت» را زیر سؤال برده است. آنها معتقدند وقتی پس از هک می‌توان جلوی تراکنش‌ها را گرفت، پس می‌توان به دستور دولت‌ها هم این کار را انجام داد.

شایان ذکر است که یک قرارداد هوشمند پس از پیاده‌سازی، بدون‌ توقف و بدون امکان دستکاری کار خود را انجام می‌دهد، اما می‌توان در کد آن قبل از پیاده‌سازی امکان مسدودسازی آدرس‌ها و جلوگیری از تراکنش‌ها را تعبیه کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

11 دیدگاه
ه ع
ه ع
3 سال قبل

کو کوین یک صرافی متمرکز است بنظرم عنوان اون درست نیست بلاکچین که زیر سوال نرفته پرداخت و دریافت صرافی کنترل میشه و براحتی میتونن از مبدا جلوشو بگیرن یکسری صرافی ها فول غیر متمرکز هستند آیدکس و چندتا دیگه اسمش خاطرم نیست

anonymous
anonymous
3 سال قبل
پاسخ  ه ع

شما اطلاعاتت برای نظر دادن در این مورد کافی نیست. این موضوع هیچ ربطی به متمرکز بودن صرافی کوکوین نداره. بلکه دقیقاً به بلاکچین و شبکه ارزها و توکن هایی که در این مطلب نامشون برده شده ربط داره.
این که صرافی متمرکز هست چه ربطی به جلوگیری از تراکنش ها و بلاک کردن حسابها داره؟!!!

برگردوندن کوین ها و توکن ها از طریق جلوگیری از تایید تراکنش ها یا بلاک کردن آدرسهای کیف پول یا هارد فورک یا باطل کردن یک قرارداد هوشمند و جایگزینی اون با یک قرارداد هوشمند جدید یا ابطال کل توکن های یک شبکه و صدور توکن های جدید و غیره همگی روش هایی هستند که فقط در صورت متمرکز بودن یک ارز یا توکن و کنترل اونها توسط یک عده خاص (که همون توسعه دهنده های اون ارزها و یا توکن ها هستند) امکانپذیر میشه. اونها کدهای شبکه بلاکچینی خودشون رو به طور ۱۰۰٪ تحت کنترل دارن که میتونن چنین اعمالی رو انجام بدن.

پس دقیقاً و قطعاً بلاکچین این ارزها هست که داره غیر متمرکز بودنشون زیر سوال میره و این موضوع هیچ ربطی به متمرکز بودن صرافی هک شده نداره.

همین افراد مثل شما هستین که با عدم داشتن دانش کافی وارد این بازار میشین و کورکورانه باعث رونق گرفتن بازار این شِت کوین ها هستید.

البته موضوع در مورد کوین ها و توکن هایی مثل تتر فرق داره. چون ماهیت اونها متمرکزه و با دلار واقعی پشتیبانی میشه و معادل دلاری کوین های صادر شده توسط شرکت ارائه دهنده اون نگهداری میشه.

اما در مورد اکثر کوین ها و توکن هایی که نامشون برده شده و ادعای غیر متمرکز بودن دارن این قضیه صدق میکنه و نشون میده اینها بر خلاف ادعاشون کاملاً متمرکز هستند.

اما ارزی مثل بیت کوین توسط هیچ شخص و یا نهادی قابل کنترل نیست و حتی اگه همین الان نیمی از کل بیت کوین های موجود در شبکه هک بشن و به سرقت برن هیچ کسی از هیچ طریقی نمیتونه اونها رو برگردونه و برای این کار باید حداقل ۵۱٪ ماینرهای شبکه و دارندگان بیت کوین با هم توافق کنن که این کار انجام بشه و در عمل این غیر ممکنه. پس میبینید که این فقط بیت کوین و چند ارز محدود دیگه هستند که واقعاً غیر متمرکز هستند و ارزش سرمایه گذاری دارن و بقیه دیر یا زود برای دارندگانشون تبدیل به یک ضرر بزرگ میشن و سودشون هم تو جیب همین سازندگان و توسعه دهندگانشون میره. مثل هزاران موردی که در چند سال اخیر شاهدش بودیم و دیگه الان وجود خارجی ندارن!

حسن
حسن
3 سال قبل

سلام. ببخشید چطور میتونم مقدار های اندکی که از هر آلت کوین بعد از ترید توی کیف پول بایننس میمونه رو ازش استفاده کنم؟ اصلا چطور میشه از این اتفاق جلوگیری کرد. از هر کوینی که ترید میکنم حدود 20 یا 30 سنت میمونه که نمیشه دیگه دلار یا بیت کوینش کرد. ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید. خیلی ممنون از سایت خوبتون

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال قبل
پاسخ  حسن

سلام، می‌تونید اونها رو به بایننس کوین تبدیل و بعد تترش کنید. بایننس گزینه‌ای برای تبدیل این باقی‌مانده‌ها به بی‌ان‌بی داره.

باس
باس
3 سال قبل

سلا دوستان
امکانش هست کسی جواب منو بده ؟
من توی kucoin تقریبا 1000 دلار دارم
الان میرم توی حسابم چیزی کم نشده.حتی تاریخچه برداشت هم نگاه میکنم کسی جز خودم برداشتی صورت نداده.الان صرافی هم اجازه برداشت نمیشه که فک کنم برای همه حساب ها هست.
الان سوال من اینه : یعنی الان حساب من هک نشده؟ یا اگر هک شده ، صرافی اون رو نششون نمیده ؟
کسی اینجا هست توی kucoin حساب داشته باشه ؟

مانی هخامنش
مانی هخامنش
3 سال قبل
پاسخ  باس

درود بر شما
دوست عزیز هکری که این کارو انجام میده اولا با برنامه ریزی خود این سایتا مخصوصا برنامه ریز ارشد باینننس هماهنگه.دوما این هک نیست طرحیه برای به نتیجه رسیدن اهداف خودشون.مسله بعدی اینه که اینا نمیان به هزار دلار شما دست بزنن میرن نهنگها رو نشونه میگیرن افرادی که در بورس به اسم حقویقی شناخته میشن و در ترید به اسم نهنگو گاو یا این جور مسائل که توی حساباشون حداقل چنصد برابر سرمایه شما توکن و ارز وجود داره.حساب شما فقط از طرف صرافی بلاک شده که اینم یک مدل دزدیه چون سرمایه هزارن نفر مثل شمارو بلاک کردن و بدون اینکه خودتون بدونید دارن ازش سود میگیرن و بعداز تموم شدن این ماجرا حساب شما باز میشه و میتونی برداشت کنی.این مدل کارا دیگه خیلی قدیمیو پیش پا افتاده شده.با همین ترفندای ساده چندین میلیارد دلارو خیلی راحت به خاطر مبلغ کمتر بلاک میکنن و توی همین مدتی که بلاک شده چند ده برابر مبلغ اعلام شده دزدیده شده از کنارش سود میگیرن.نگران نباش به زودی حسابت باز میشه و میتونی برداشت کنی

anonymous
anonymous
3 سال قبل

اینجاست که اَبله هایی که به خاطر طمع سودهای هنگفت(که امکان به دست آوردنشون کمتر از ۵٪ هست) این شِت کوین ها رو خرید و نگهداری میکنند باید بفهمند که کنترل کامل سرمایه هاشون فقط توهمی هست در حد خواب پنبه دانه شتر.

منتها کو فهم و شعور؟!!! اگر اکثریت بازار به جای این همه طمع فقط کمی فهم داشتند الان به جای لیست بلن بالای سایت کوین مارکت کَپ یک لیست در حد ۱۰ تا ۲۰ کوین معتبر بود که ارزش هر کدوم از اون کوین ها سر به فلک میکشید‌.
البته روزی این اتفاق بالاخره می افته و دست همه کلاهبرداران این عرصه رو میشه. اما با توجه به تعداد اَبله ها و طمعکاران موجود در سراسر جهان این امر حالاحالاها محقق نمیشه.
توصیه من به تازه کارها و کم تجربه ها اینه که در این بازار فقط روی بیت کوین سرمایه گذاری کنن و بس. اگر هم میخواید به هدف سود بیشتر مقداری از سرمایه هاتون رو هم روی آلت کوین ها سرمایه گذاری کنید فقط به مونرو و زدکَش فکر کنید و بس.
وگرنه ممکنه چند بار به صورت کاملاً اتفاقی کمی سود کنید. اما در نهایت به دلیل متمرکز بودن و کنترل این پروژه های کلاهبرداری در نهایت ضرر بزرگی خواهید کرد.

امین
امین
3 سال قبل

کدام رمز ارزها و توکن ها دارای مسدودسازی آدرس‌ و جلوگیری از تراکنش‌ هستند؟

امین
امین
3 سال قبل

به‌عقیده آنها، کدهای بازدارنده موجود در برخی قراردادهای هوشمند اتریوم، ذات تمرکززدایی بلاک چین و ویژگی «تراکنش‌های بدون برگشت» را زیر سوال برده است. آنها معتقدند وقتی پس از هک می‌توان جلوی تراکنش‌ها را گرفت، پس از دستور دولت‌ها هم چنین امکانی وجود دارد.?

امین
امین
3 سال قبل

آیا ماینرها میتونن تراکنش دزدی را انجام ندن؟

بهزاد ناصرفلاح
بهزاد ناصرفلاح
3 سال قبل
پاسخ  امین

سلام، بله روی کاغذ این امکان وجود داره ولی در عمل احتمالش خیلی کمه!