همتی: بازگشت ایران به لیست سیاه FATF مشکلی برای نرخ ارز ایجاد نمی‌کند

همتی: بازگشت ایران به لیست سیاه FATF مشکلی برای نرخ ارز ایجاد نمی‌کند

قیمت دلار هفته گذشته در حالی روند افزایشی را تجربه کرد که خرید و فروش آن ابتدای هفته با ۱۳,۸۵۰ تومان آغاز و با ۱۴,۲۰۰ تومان به پایان رسید. از طرفی معاملات دلار در بازار آزاد که از ابتدای هفته وارد کانال ۱۴ هزار تومان شده بود، بانک مرکزی را برای جلوگیری از افزایش اختلاف قیمت بین نرخ آزاد و رسمی مجاب کرد تا نرخ رسمی را به ۱۴,۲۰۰ تومان افزایش دهد. امروز نیز در بازار آزاد خرید و فروش دلار با قیمت ۱۴,۶۵۰ تومان در حال انجام است.

مهمترین خبری که اواخر هفته گذشته بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد، اعلام نتیجه نهایی FATF و وارد شدن ایران به لیست سیاه بود. در این رابطه عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی روز گذشته در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

عملکرد بانک مرکزی در طول یک سال گذشته این اطمینان خاطر را نزد مردم ایجاد کرده است، که چنین وقایعی، مشکلی برای تجارت خارجی ایران و ثبات نرخ ارز ایجاد نخواهد کرد.

همتی در بخشی از متن خود با اشاره به نقش بانک مرکزی نوشت:

این رفتار سیاسی و غیر فنی از تابستان ۱۳۹۵ تا امروز ادامه داشته است. گاه به‌صورت بهانه جویی های غیر فنی در جریان مجمع FATF توسط نماینده آمریکا و کشورهای هم پیمانش و گاه نیز به صورت تلاش برای اخلال در گزارش‌های کارشناسی. در حالی که در تمام بیانیه‌های مجمع گروه ویژه اقدام مالی، مشخص بود که کشور ما گام‌های بلندی در این مسیر برداشته است. مردم عزیزمان خوب می‌دانند که در این دوران سخت تحریم‌های ظالمانه و فشار حداکثری، نظام پولی و مالی کشورمان توانسته است ارتباطات تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF ، برقرار کند که تا حد زیادی تهدیدهای ناشی از سنگ اندازی و دشمنی آمریکا را مهار کرده است. بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخش‌های اقتصادی، مسیر خود را در جهت بر آورده ساختن نیازهای تجاری کشور، بدون وقفه انجام خواهد داد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
پدارم جوان
پدارم جوان
4 سال قبل

دستتون تو جیب مردمه معلومه تحریم ها روی شما اثر نداره این ما هستیم که کمرمون شکسته

محمد حسن زاده
محمد حسن زاده
4 سال قبل

ای کاش همه مسولین مثل حاج قاسم عزیزمون وظیفه شناس و مردم دوست بودند اونوقت دنیا گلستان میشد.. درود بر سردار شهید ??

احسان
احسان
4 سال قبل

میشه یکی پیدا بشه به من بگه این ۲۲ نفری که (تا الآن) نظر منفی دادن دقیقا فازشون چی هست؟!!!!!!

یاسین
یاسین
4 سال قبل

مسئول بی کفایت

امید
امید
4 سال قبل

اینکه راست میگه. هیچ تاثیری واسه دلار دولتی ۴۲۰۰ تومنی که خودشون با رانت میگیرن نمیزاره. فقط نمیدونم چرا از دیروز تا حالا دلار بازار آزد وارد کانال ۱۵۰۰۰ شده ماشینا هم دوباره گرونتر از روز قبل. از زمانی که دلار ۹۰۰ تومن بود گفتن تحریم ها هیچ اثری نمیزاره الانم که دلار ۱۴ ۱۵ تومن هست باز میگید نمیزاره؟ یکم خجالت نمی کشید خداوکیلی؟ از ارز دیجیتال خواهش میکنم اینجور اخبار رو نذارید لطفا. فقط حرص میخوره آدم