روز کم نوسان بازار ارز؛ قیمت دلار ثابت ماند

روز کم نوسان بازار ارز؛ قیمت دلار ثابت ماند

خرید و فروش دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی امروز در حالی آغاز شد که قیمت خرید آن نسبت به روز گذشته بدون تغییر باقی‌ ماند و تنها قیمت فروش آن با افزایش ۲۰ تومانی به ۱۳,۴۵۰ تومان رسید. معاملات دلار در بازار آزاد نیز در حالی رقم خورد که قیمت با کاهش تدریجی در اوایل روز جاری تا ۱۳۵۶۰ تومان نیز رسید و در حال حاضر بدون تغییر محسوس نسبت به روز گذشته همچنان در قیمت ۱۳۶۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

ابتدای هفته جاری قیمت دلار افت محسوسی را تجربه کرد و از مرز ۱۳ و هزار و ۵۰۰ تومان هم پایین‌تر رفت، با این حال فعالان بازار ارز به سرعت نسبت به این مرز واکنش نشان داده و زمینه بازگشت دلار به روند صعودی فراهم شد. به گفته بازیگران بازار ارز، با وجود نگرانی‌ها درخصوص عوامل بنیادینی چون کسری احتمالی بودجه سال آینده و ابهامات در روابط خارجی کشور، افت چشمگیر دلار در بلندمدت چندان محتمل به‌ نظر نمی‌رسد. در آخرین معاملات امروز، یورو و پوند نیز به ترتیب با کاهش ۰.۱۳ و ۰.۱۹ درصدی نسبت به روز اخیر، به قیمت ۱۴,۹۲۰ و ۱۷,۷۳۰ تومان معامله شدند.

بازار سکه و طلا نیز روز نسبتا آرامی را سپری کرد. روز دوشنبه سکه به افت قیمت طلای جهانی واکنش نشان نداد و رشدی کاملا متناسب با نرخ دلار داخلی داشت؛ اما سه‌شنبه توجه معامله‌گران سکه بار دیگر به بازار جهانی معطوف و منجر به حرکت مخالف سکه و ارز شد. از این رو قیمت سکه تمام بهار آزادی که روز گذشته وارد کانال ۵ میلیون تومان شده بود، امروز از این سطح عقب‌نشینی کرد و ۴,۹۸۰,۰۰۰ تومان خرید و فروش شد.

به نقل از دنیای اقتصاد و به گفته یکی از فعالان بازار، معامله‌گران سکه سعی کردند روز سه‌شنبه ریسک نکنند و با احتیاط در بازار موقعیت خود را تعیین کنند. به نظر می‌رسد یکی دیگر از عواملی که موجب شد معامله‌گران سکه رشد محدود قیمت دلار را جدی نگیرند، کاهش غیرمنتظره بهای طلای جهانی به زیر محدوده هزار و ۵۷۰ دلاری تا ساعت ۴ بعدازظهر بود. به گفته فعالان، معامله‌گران سکه خود را آماده افزایش طلای جهانی کرده بودند و کاهش اونس برای آنها غیرمنتظره بود. به نظر می‌رسد بخشی ازعلت اینکه چنین انتظاری در میان معامله‌گران بازار داخلی شکل گرفته بود، به پیش‌بینی کارشناسان خارجی بازمی‌گشت که باور به رشد بهای طلا داشتند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه