جهش بیت کوین همزمان با رشد قیمت جهانی طلا؛ دلار همچنان در کانال ۱۴ هزار تومان

جهش بیت کوین همزمان با رشد قیمت جهانی طلا؛ دلار همچنان در کانال ۱۴ هزار تومان

قیمت دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۳۰ بهمن، بدون تغییر نسبت به روز گذشته برای نرخ خرید و فروش ۱۴,۱۰۰ و ۱۴,۲۰۰ تومان اعلام شد. خرید و فروش یورو نیز بدون تغییر در صرافی‌های بانکی ۱۵,۳۰۰ و ۱۵,۴۰۰ امروز انجام شد. در بازار آزاد نیز دلار تا سقف ۱۴,۴۲۰ تومان افزایش یافت و در حال حاضر با اختلاف ۲۰۰ تومانی نسبت به نرخ رسمی معامله می‌شود.

قیمت جهانی طلا نیز روز گذشته با رشد ۱۵.۵ دلاری و همزمان با جهش بیت کوین، از سد مقاومتی ۱۶۰۰ دلار برای هر انس عبور کرده و رکورد تازه‌ای را با دستیابی به قیمت ۱۶۰۵ دلار به ثبت رساند.

به گفته یکی از تحلیلگران بازار جهانی طلا در موسسه آکسی کورپ، موج عظیم خودداری از ریسک‌پذیری تا حدودی فروکش کرده اما نگرانی از تبعات اقتصادی کرونا همچنان موجب بالا ماندن تقاضا برای طلا شده است. ارزش دلار آمریکا نیز این روزها به محلی امن برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده و در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی در بالاترین سطح بیش از ۴ ماه اخیر باقی مانده است.

به نقل از روزنامه آرمان ملی، مسعود دانشمند در رابطه با روند افزايشی نرخ دلار در روزهای اخير و اظهارات مقامات وزارت اقتصاد و بانک مرکزی گفت:

صرافی‌های دولتی، روز گذشته در ابتدای صبح، دلار را با قيمت ۱۴,۲۰۰ تومان يعنی با ۲۵۰ تومان افزايش نسبت به روز قبل از آن، نرخ‌گذاری کردند. ما بياييم حرف رئيس کل بانک مرکزی و وزير اقتصاد را بپذيريم يا صرافی‌های دولتی را که ظرف اين مدت نرخ دلار را به طرز چشمگيری افزايش داده‌اند نگاه کنيم؟ اگر حرف‌های آقای همتی و وزير اقتصاد درست است به صرافی‌های دولتی بگويند قيمت را بالاتر نبرند. وقتی صرافی‌های دولتی قيمت را بالا می‌برند، قيمت در صرافی‌های غيردولتی و بازار هم فارغ از مساله FATF افزايش پيدا می‌کند.

دبیر کل خانه اقتصاد در ادامه گفت:

همواره در اين مدت يا دست کم در اين شش ماه، يک تفاوت معنادار در حد ۱۵۰ تا ۳۰۰ تومان بين قيمت دلار صرافی‌های‌ دولتی و بازار اختلاف بوده است. بر همين اساس، اکنون که دلار صرافی دولتی ۱۴,۲۰۰ تومان قيمت خورده است، دلار ۱۴,۵۰۰ تومانی بازار معقول و منطقی است. رئيس کل بانک مرکزی و وزير اقتصاد اگر می‌خواهند قيمت دلار افزايش پيدا نکند، قيمت را در صرافی‌های دولتی که دلار عرضه می‌کنند، تثبيت کنند. دقت کنيد که در يک ماهه گذشته به طور منظم صرافی‌های دولتی قيمت را بالا برده‌اند و به تبع آن قيمت بازار هم افزايش پيدا کرده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه