حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز روی اتریوم به نیم میلیارد دلار رسید

حجم معاملات روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز روی اتریوم به نیم میلیارد دلار رسید

حجم معاملات غیرمتمرکز بر بستر اتریوم همچنان در حال رشد است. گفتنی است طی ۲۴ ساعت گذشته، حجم معالات روی صرافی‌های غیرمتمرکز به بیش از ۴۲۰ میلیون دلار رسیده است. از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون نیز بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار ارز دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز دادوستد شده است.

به گزارش دیکریپت، این روزها صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال با رشدی پیوسته توانسته‌اند در قامت رقیبی تازه برای همتایان متمرکز خود ظاهر شوند.

بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی دون آنالیتیکس (Dune Analytics)، صرافی‌های غیرمتمرکز طی ۲۴ ساعت گذشته، میزبان معاملاتی به ارزش مجموع بیش از ۴۲۰ میلیون دلار بوده‌اند. با این حساب، این صرافی‌ها توانسته‌اند در عرض تنها یک هفته، بیش از ۲۰ درصد رشد کنند.

گفتنی است در ماه ژوییه (تیر)، حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز به ۴.۴ میلیارد دلار بالغ شده بود، حال آنکه درحال‌حاضر که هنوز به نیمه ماه اوت نرسیده‌ایم، رکورد ۳.۱ میلیارد دلاری برای حجم معاملات به ثبت رسیده است. برای مقایسه، بهتر است نگاهی به گذشته بیندازیم. آن‌طور که آمار و ارقام حکایت می‌کند، حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز، تنها در یک روز از کل حجم معاملات در ماه ژوئن سال گذشته (تیر ۹۸) فراتر رفته است. شایان ذکر است که حجم معاملات، تنها در ماه ژوییه سال جاری از کل حجم معاملات از ابتدای سال جاری میلادی تا انتهای ماه ژوئن، بیشتر بوده است.

تمامی این آمار و ارقام نشان می‌دهد که اپلیکیشن‌های حوزه تأمین مالی غیرمتمرکز توانسته‌اند جای خود را میان اعضای جامعه ارزهای دیجیتال باز کنند و با ارائه تجربه کاربری دلپذیر و راهبردهای معاملاتی بی‌همتا حتی با وجود کارمزدهای گزاف تراکنش‌ها روی شبکه اتریوم، به رشد خود ادامه دهند.

گفتنی است صرافی‌های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند به کاربران اجازه می‌دهند تا دارایی‌های دیجیتال را با توکن‌های قفل‌شده از سوی «ارائه‌دهندگان نقدینگی» در یک پروتکل دادوستد کنند. این دادوستدها به‌طور مستقیم روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شوند. به این ترتیب، کاربران از قید و بند الزامات مربوط به شناخت مشتری رهایی می‌یابند و دیگر نیازی به سپردن کنترل کوین‌های خود به صرافی‌ها نخواهند داشت. از این رو، خیال آنها آسوده است که دارایی‌هایشان در صرافی‌ها درمعرض هک یا سرقت قرار نمی‌گیرد. در این میان، ارائه‌دهندگان نقدینگی از کارمزدهای تراکنش‌ها بهره‌مند می‌شوند؛ کارمزدهایی که در حالت عادی، نصیب گردانندگان صرافی‌های متمرکز می‌شود.

صرافی‌های غیرمتمرکزی همچون ۰x از سال ۲۰۱۷ پا به عرصه گذاشتند، اما به‌دلیل هیاهوی درگرفته پیرامون پیش‌فروش کوین‌ها در آن سال‌ها نتوانستند آن‌چنان که باید و شاید میان کاربران جا باز کنند. گفتنی است در سال ۲۰۱۹ تنها ۳ میلیارد دلار ارز دیجیتال در صرافی‌های غیرمتمرکز میان کاربران دست به دست شد، حال آنکه این عدد در سال جاری، بیش از چهار برابر شده و حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز از آستانه ۱۳ میلیارد دلار عبور کرده است.

درحال‌حاضر، پرطرفدارترین صرافی غیرمتمرکز، یونی‌سواپ (Uniswap) است که در ماه مه (اردیبهشت) شاهد ارتقای آن به نسخه دوم بودیم. گفتنی است حجم معاملات در این صرافی از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون به ۱.۵ میلیارد دلار رسیده است. پیش‌تر نیز در ماه ژوییه (تیر)، این صرافی میزبان معاملاتی به ارزش مجموع بیش از ۱.۷ میلیارد دلار بوده است. این صرافی، بیش از ۵۰ درصد از کل معاملات غیرمتمرکز را به خود اختصاص داده و حجم معاملات طی ۲۴ ساعت گذشته در آن برابر با ۲۴۶ میلیون دلار بوده است.

کرو فایننس (Curve Finance) نیز یکی دیگر از صرافی‌های پرطرفدار است که برای دادوستد استیبل کوین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این صرافی پس از عرضه توکن حکمرانی خود موسوم به CRV شاهد افزایش حجم معاملات خود بود. گفتنی است کرو طی ۲۴ ساعت گذشته، میزبان بیش از ۱۵ درصد از معاملات به ارزش تقریبی ۶۷ میلیون دلار بوده است.

صرافی دیگر فعال در حوزه معاملات غیرمتمرکز، بلنسر (Balancer) است که با عرضه توکن حکمرانی خود با نام BAL پا به عرصه گذاشت. گفتنی است این صرافی، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱ درصد از حجم معاملات غیرمتمرکز را به ارزش تقریبی ۵۰ میلیون دلار به خود اختصاص داده است.

صرافی‌های غیرمتمرکز هنوز راه درازی برای هماوردی با رقبای متمرکز خود در پیش دارند. برای مثال، حجم معاملات در صرافی بایننس، طی ۲۴ ساعت گذشته، رقم حیرت‌آور ۴ میلیارد دلار را به ثبت رسانده است. بااین‌حال، صرافی‌های غیرمتمرکز با ادامه روند روبه‌رشد خود می‌توانند زودتر از آنچه تصور می‌شود، به انتخاب اول معامله‌گران تبدیل شوند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
پلویز
پلویز
3 سال قبل

خدایی هر چقدرم آدم هر روز بخونه باز میبینه دنیا چطور داره با سرعت رشد میکنه. ما فعلا درگیر خدمات ارزنده سایپا و ایران خودروایم:)