خالق اتریوم تنفر خود از پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال را ابراز کرد

خالق اتریوم تنفر خود از پیش‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال را ابراز کرد

بیت کوین، به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال جهان، نوسانات بسیار شدیدی دارد. این نوسانات تا اندازه‌ای است که باعث شده در عرض فقط یک سال، شاهد جهش قیمت بیت کوین از ۱,۰۰۰ دلار به ۲۰,۰۰۰ دلار باشیم. بنابراین، طبیعی است که بی‌نهایت پیش‌بینی در ارتباط با قیمت آن وجود داشته باشد. چه مثبت و چه منفی، اغلب این پیش‌بینی‌ها به کلی اشتباه از آب در آمده است. بوترین در اظهارنظر اخیر خود به دو پیش‌بینی اشتباه در مورد قیمت بیت کوین، اشاره می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، بوترین ۶ آوریل (۱۸ فروردین) در توییتی عنوان کرد که پیش‌بینی‌های قیمت، چه صعودی و چه نزولی، در بازارهای ارز دیجیتال به «اشتباه بودن» مشهورند.

به گفته خالق اتریوم، بدترین پیش‌بینی صعودی بیت کوین از سوی جان مک آفی، بنیان‌گذار شرکت بزرگ نرم‌افزاری مک آفی و نامزد سابق ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۲۰، بوده است. بوترین به طور مشخص به اظهارات مک آفی، که نوامبر ۲۰۱۷ (آبان ۹۶) عنوان کرده بود، اشاره کرد. در آن زمان بیت کوین در حال نزدیک شدن به اوج قیمتِ ۲۰,۰۰۰ دلاری‌اش بود و مک آفی پیش‌بینی می‌کرد که این ارز دیجیتال به رقم ۱ میلیون دلار می‌رسد.

مک آفی در آن سال پیش‌بینی کرده بود:

زمانی که پیش‌بینی کردم بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد، از مدلی استفاده کرده بودم که قیمت بیت کوین را در پایان سال ۲۰۱۷، ۵ هزار دلار پیش‌بینی می‌کرد. بیت‌ کوین خیلی سریع‌تر از فرضیات مدل من رشد کرده است. حالا من پیش‌بینی می‌کنم که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ به یک میلیون دلار برسد.

مک آفی که تا سال‌ها بر فرضیات خود پافشاری می‌کرد در نهایت مجبور شد پیش‌بینی افسانه‌ای یک میلیون دلاری‌اش را پس بگیرد و در ژانویه ۲۰۲۰ (دی ۹۸) اعلام کند که آن پیش‌بینی فقط ترفندی بوده تا کاربران جدیدی را به سمت خود بکشاند. پس از آن، مک آفی ادعا کرد که بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست و نهایتا هفته گذشته این ارز دیجیتال را بی‌ارزش خواند.  

بوترین از بین پیش‌بینی‌های نزولی نیز پیش‌بینی‌ اقتصاددان آمریکایی و منتقد مشهور ارزهای دیجیتال، نوریل روبینی (Nouriel Roubini)، را انتخاب کرد. فوریه ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶)، هنگامی که بیت کوین پیش از چند ماه سقوط پیاپی از رقم ۲۰,۰۰۰ دلار، به کمتر از ۷,۰۰۰ دلار رسیده بود، روبینی ادعا کرد که بیت‌کوین در حال رسیدن به صفر است. او در توییتی نوشت:

همانطور که پیش‌بینی می‌شد بیت کوین به زیر ۶,۰۰۰ دلار سقوط کرده است. براساس نمودار، این قیمت به زودی به ۵ هزار دلار می‌رسد. این در حالی است که جلسه رسیدگی به کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال در کنگره ایالات متحده تشکیل نشده است. هودلرهای دیوانه، بیت کوین‌هایشان را نگه داشته‌اند، در حالی که ارزش آن به صفر خواهد رسید. کلاهبردارها و نهنگ‌ها هم بیت کوین‌هایشان را می‌فروشند و فرار می‌کنند.

در اکتبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) نیز روبینی تاکید داشت که ۹۹ درصد ارزهای دیجیتال هیچ ارزشی ندارند. این منتقد شناخته‌شده بیت کوین هنوز هم باور دارد که ارزهای دیجیتال پایه و اساس لازم برای تبدیل شدن به یک فناوری موفق را ندارند.

بوترین با اشاره به دو پیش‌بینی ناموفق در ارتباط با قیمت بیت کوین، بر اهمیت مسئولیت‌پذیری در میان افرادی که تاثیر زیادی بر دیگران دارند، تاکید کرد. هم‌بنیانگذار اتریوم از مردم خواست تا فراموش نکنند که هرکس ممکن است مرتکب اشتباه شود. او همچنین از جامعه ارزهای دیجیتال خواست تا فقط طرفدار اظهارات منطقی باشند. بوترین در توییتی نوشت:

فکر می‌کنم یکی از عادت‌های خوبی که می‌توانیم داشته باشیم این است که پیش‌بینی دو تا پنج سال اخیر افرادی را که بیش از اندازه اعتماد به نفس داشته‌اند، ولی به شدت دچار اشتباه بودند بیرون بکشیم و به آن‌ها بخندیم. باید حداقل این انگیزه را ایجاد کنیم که تنها چیزهایی را به زبان بیاوریم که منطقی باشند. نباید یادمان برود که همه اشتباه می‌کنند.

طبق شواهد، بوترین تاکنون هیچ پیش‌بینی خاصی در خصوص قیمت ارزهای دیجیتال انجام نداده است. در عین حال، موضع مثبت این توسعه‌دهنده در مورد آینده تمرکززدایی معروف است. بوترین مطمئن است که ارزهای آینده، مبتنی بر حریم خصوصی و غیرمتمرکز خواهند بود؛ زیرا چنین پولی در برابر موانع متمرکز مقاومت بیشتری خواهد داشت.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
امیر
امیر
3 سال قبل

قیمت ارزهای دیجیتال قابل پیش بینی نیست ولی پول را به سمتی می برد که تسلط دولتها را کمتر کند و این برای سرمایه گذاران جذابتر است .