وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: سازمان مبارزه با مواد مخدر در رسیدگی به جرایم ارزهای دیجیتال به مشکل برخورده است

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد: سازمان مبارزه با مواد مخدر در رسیدگی به جرایم ارزهای دیجیتال به مشکل برخورده است

سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) هنوز نتوانسته است خلاءهای قانونی در ارتباط با جرایم حوزه ارزهای دیجیتال را پر کند. این مسئله سبب شده است تا سازوکارهای اجرایی و کنترلی این نهاد در ارتباط با ره‌گیری تراکنش‌های ارزهای دیجیتال و برخورد با جرایم این حوزه هدف انتقادات فراوانی قرار گیرد.

به گزارش کوین دسک و بر اساس نسخه گزارش نهاییِ دادگستری ایالات متحده، نهاد ارشد آمریکا در مبارزه با مواد مخدر و افزایش روز‌افزون پول‌شویی با استفاده از ارزهای دیجیتال موفق نبوده است و این سازمان حتی نتوانسته است تا فعالیت‌های خود را رصد کند.

مشکلاتِ ساختاری در سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا، خود را در نحوه برخورد این سازمان قضایی با جرایم حوزه ارزهای دیجیتال نیز نشان داده است. بازرسی کلِ وزارت دادگستری آمریکا در گزارش خود می‌نویسد:

مدیریت سازمان مبارزه با مواد مخدر در ارتباط با فعالیت‌های حوزه ارزهای مجازی به‌دلیل نبود مدیریت مرکزی مناسب، نبود سیاست [لازم]، سازوکارهای کنترل داخلی مناسب، نبود نظارت کافی و نبود تمرینات مناسب، کارآمدی لازم را ندارد.

نوسانات دائمی و نبود رقم مشخص برای کارمزدهای این حوزه را می‌توان به‌عنوان دلایل احتمالیِ برخی از این مشکلات دانست که به ذات خاص و منحصربه‌فرد این ارزها برمی‌گردد. این تفاوت‌ها سبب می‌شود تا طرح‌های فعلی که در نهادهای قضایی و امنیتی دنیا اجرا می‌شود، کارایی لازم را نداشته باشند.

گزارش بازرسی کل نشان می‌دهد که سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا، نتوانسته است خود را با این تغییرات وفق دهد. در این گزارش آمده است که تدوین و ثبت گزارش‌ها و سوابق به اندازه‌ای ضعیف بوده است که بازرسان در تطبیق اطلاعات تراکنش‌ها نیز با مشکل مواجه شدند.

این در حالی است که حتی تخطی مأمور سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا از قانون هم باعث نشد تا این سازمان سازوکارهای خود را در این حوزه تغییر دهد. کارل مارکفورس (Carl Mark Force IV)، مأمور سابق سازمان مبارزه با مواد مخدر، طی تحقیقات خود در ارتباط با انهدام باند جاده ابریشم، ۷۰۰,۰۰۰ دلار بیت کوین را ربود. این در حالی است که سال‌ها از آن اتفاق می‌گذرد و هنوز سازوکارهای سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کند.

در بخشی از این گزارش می‌خوانیم:

پس از اتفاقی که [توسط کارل مارکفورس] رقم خورد، سازمان مبارزه با مواد مخدر، کنترل‌های داخلی اضافی، مخصوصا در ارتباط با تحقیقات حوزه ارزهای مجازی را در دستور کار خود قرار نداد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه