نگرانی چین از رصد داده‌های مالی خود توسط آمریکا

نگرانی چین از رصد داده‌های مالی خود توسط آمریکا

چین در راستای افزایش قدرت رقابت خود و همچنین مقابله با سلطه دلاری آمریکا بر فضای مالی جهان، که امکان رصد داده‌های مالی کشورها را برای آمریکا فراهم کرده است، یک ارز دیجیتالی مخصوص مبتنی بر فناوری بلاک چین راه اندازی می‌کند. این کشور قصد دارد با راه اندازی سیستم‌های پرداختی و مالی جایگزین سیستم دلاری و سیستم سوئیفت، نظام تجاری جهانی جدیدی شکل دهد.

به نقل از پایگاه اینترنتی مقاومتی نیوز، هرچند آمریکا در حال حاضر در زمینه پیگیری و تحقیق در مورد فناوری بلاک چین در صدر قرار دارد، اما در مورد استفاده از بلاک چین در برنامه‌های تجاری خود در حد بحث‌های اولیه باقی مانده و نتوانسته است به پیشرفت قابل توجهی در این عرصه دست یابد.

چین با «ارز دیجیتالی» سلطه دلاری آمریکا را به چالش می‌کشد

در همین حال چین به اهمیت توسعه فناوری بلاک چین پی برده است و استفاده از ظرفیت آن به بخشی از استراتژی ملی دولت این کشور تبدیل شده است. بلاک چین یک ناحیه دارای پتانسیل متضاد میان دو ابر قدرت (آمریکا و چین) برای رهبری بر جهان است.

گزارش شده است که حزب کمونیست چین قصد دارد یک ارز دیجیتالی ایجاد کند که بتواند با دلار آمریکا رقابت کند و در نهایت در بخش‌هایی جایگزین سیستم معاملاتی دلار شود و سلطه مالی جهانی آمریکا را به چالش بکشد.

استفاده آمریکا از جایگاه دلار برای رصد اطلاعات مالی بین‌المللی کشورها

نگرانی چین از رصد داده‌های مالی خود توسط آمریکا

باتوجه به جایگاه دلار در بازارهای جهانی، آمریکا توانسته است موقعیت منحصر به فردی برای خود ایجاد کند و بر اطلاعات معاملات مالی بین‌المللی احاطه داشته باشد. این کشور به کمک سیستم دلاری خود می‌تواند جریان وجوه را رصد کند و در صورت لزوم به سهولت، تحریم‌های مالی را علیه افراد و نهادهای خارجی اعمال کند.

علاوه براین، سیستم معاملاتی دلار به یک شبکه اختصاصی از بانک‌ها نیاز دارد که استفاده از آن در معاملات بین‌المللی وقت‌گیر و پرهزینه است و این به نحوی است که شبکه‌های جهانی مبتنی بر ارزهای دیجیتالی قابلیت و ظرفیت آن را دارند که این مشکلات را بر طرف کنند.

بلاک چین فرصتی برای چین جهت ایجاد سیستم جدید تجارت جهانی

اگر یک دولت با اقتصاد به اندازه کافی بزرگ بتواند با موفقیت، استراتژی قابل اعتمادی برای ایجاد یک سیستم تجارت جهانی مبتنی بر ارزهای دیجیتالی ایجاد کند، تأثیرات این اقدام می‌تواند وضعیت موجود سلطه دلار آمریکا را با چالش مواجه نماید.

فناوری بلاک چین به یک جزء جدایی ناپذیر از برنامه‌های توسعه اقتصادی حزب کمونیست چین تبدیل شده است. با حمایت دولت، سازمان‌های مختلفی برای ترویج و توسعه فناوری بلاک چین تأسیس شده‌اند.

برای آمریکایی‌ها، بلاک چین یک فناوری یا یک عمل فلسفی است، اما برای چین، بلاک چین یک فرصت است که مسیر را تغییر می‌دهد تا از رقبای خود جلوتر بیفتد.

نگرانی چین از جاسوسی مالی آمریکا عامل راه‌اندازی سیستم‌های پرداخت بومی

نگرانی چین از رصد داده‌های مالی خود توسط آمریکا

در سال‌های اخیر چین برای جلوگیری از رصد داده‌های مالی بین‌المللی خود توسط نهادهای امنیتی آمریکا، علاوه بر استفاده از ظرفیت فناوری بلاک چین، سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی دیگری تحت عنوان CIPS را نیز راه اندازی نموده است.

با این اقدامات، در عین اینکه چین سطح محافظت خود در برابر تحریم‌های آمریکا را ارتقا داده، با کنار گذاشتن سوئیفت و سیستم معاملات دلاری از تبادلات خارجی خود، به نگرانی‌های ناشی از رصد اطلاعات مالی خارجی توسط آمریکا نیز پایان داده است.

نهادهای امنیتی آمریکا از طریق سوئیفت از کشورها جاسوسی می‌کنند

لازم به ذکر است که طبق اعلام نشریه اشپیگل آلمان و رسانه‌های آمریکایی، آژانس امنیت ملی آمریکا از معاملات انجام شده از طریق سیستم سوئیفت آگاهی دارد. همچنین وزارت خزانه داری آمریکا اعتراف کرده است که بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، میلیون‌ها اطلاعات مالی محرمانه سوئیفت توسط آمریکا منتقل شده و مورداستفاده قرار گرفته است.

سوئیفت به‌عنوان یک تعاونی، توسط آمریکا و چند کشور اروپایی مدیریت می‌شود و دیگر کشورها نظارتی بر این سیستم ندارند. مرکز داده‌های سوئیفت در آمریکا، سوئیس و هلند قرار دارد. در نتیجه آمریکا، اروپا و هم‌پیمانان سیاسی آن‌ها کنترل شرکت سوئیفت را بر عهده دارند. این تسلط موجب نگرانی چین از جانب کاهش امنیت بین‌المللی خود و چاره جویی برای مقابله با آن شده است.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه