قیمت بیت کوین خود را برای حرکت بزرگ بعدی آماده می‌کند؛ نزولی یا صعودی؟

قیمت بیت کوین خود را برای حرکت بزرگ بعدی آماده می‌کند؛ نزولی یا صعودی؟

قیمت بیت کوین هفته گذشته روی ۹,۲۰۷ دلار بسته شد. علی‌رغم هفته‌ای که در عین ناباوری کم تلاطم بود، شاهد کاهش ۳.۶۶ درصدی در قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بودیم. خریداران تا به اینجا کمک کرده‌اند تا قیمت برای ۱۰ روز، در رقمی بالای ۹,۰۰۰ دلار بماند. در زمان نگارش این خبر قیمت بیت کوین حدود ۹,۲۵۰ دلار معامله می‌شود.

به گزارش کوین‌تلگراف، روز دوشنبه قیمت بار دیگر به سمت ۹,۶۰۰ دلار خیز برداشت. ایاس (EOS) و اتر نیز روز گذشته با رشد قابل توجهی مواجه شدند؛ تا جایی که هر واحد ایاس با قیمت ۳.۵۰ دلار و اتریوم با قیمت ۱۸۵ دلار برای هر واحد معامله شد. ارزش بازار ارزهای دیجیتال در حال حدود ۲۴۹ میلیارد دلار بوده و از این رقم ۶۷.۲ درصد در اختیار بیت کوین قرار دارد.

نمودار قیمت بیت کوین

بیت کوین هفته گذشته (میلادی) در قیمتی پایین‌تر از حمایت قوی ۹,۵۵۰ بسته شد. پیش‌تر و طی هفته قبل‌تر هم بیت کوین در سطح ۷,۶۰۰ و میانگین متحرک در تایم فرم ۱۰۰ هفته، حمایت شد.

حرکت برای تماس و شکستن کوتاه مدت مقاومت پیش رو و همچنین ادغام آن با خط مکدی (MACD)، که بالاتر از خط صفر در حال میل کردن به شیب مستقیم است، حاکی از تضعیف روند نزولی است. طی هفته گذشته، با تثبیت قیمت، حجم معاملات نیز کاهش یافت. می‌توان گفت که تثبیت قیمت نوعی آمادگی برای ایجاد حرکتی گسترده است. این حرکت یا موجب رسیدن بیت کوین به مقاومت هفتگی قبلی، یعنی ۱۱,۵۰۰ می‌شود یا هم به سطح اصلاحی پایین‌تر باز می‌گردد.

نمودار قیمت بیت کوین

امروز بیت کوین همچنان در سطح میانگین متحرک ۲۰۰ روزه حمایت شد. این سطح از زمان شکستن مقاومت، به عنوان یک حمایت قوی عمل می‌کند. میانگین متحرک صد روزه در حال حاضر به شکل مقاومت در محدوده ۹,۵۵۰ عمل می‌کند، این محدوده، مقاومت هفتگی نیز به حساب می‌آید.

بخشی که این متحرک‌های میانگین به یکدیگر نزدیک می‌شوند، اهمیت بسیار زیادی دارد. بسته شدن قیمت روزانه پایین‌تر یا بالاتر از آنها می‌تواند جهت حرکت بعدی قیمت بیت کوین را مشخص نماید. با بررسی بیشتر می‌توان دید که میانگین متحرک در تایم فریم ۵۰ هفته‌ای به شکل یک حمایت عمل می‌کند که در حال حاضر پیرامون ۸,۵۰۰ دلار است و سطح اصلاح ۶۱.۸ درصد در فیبوناچی، احتمالا بخشی است که میل به خرید در آن افزایش خواهد یافت.

شاخص مکدی (MACD) نشان از کاهش سرعت روند صعودی دارد، اما با توجه به تغییر بزرگ قیمت اخیر، چندان تعجب برانگیز نیست. علی‌رغم کاهش تغییرات صعودی، مکدی همچنان به سمت اهداف بالاتر در حرکت است.

حجم معاملات به شدت کاهش یافته، از طرف دیگر معامله‌گرانی هستند که منتظرند تا با مشاهده افزایش قیمت، فشار را افزایش دهند این مسئله و تلاقی آن با کاهش حجم معاملات می‌توان به شکل ضمنی نشان از یک حرکت بزرگتر داشته باشد. نقطه کنترل (POC) در این محدوده به رقم ۸,۲۰۰ بازگشته است. ۸,۲۰۰ دلار همان رقمی است که بیشتر تغییرات قیمت در آن رخ داده است.

فشردگی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در حال فشرده شدن

با وجود اینکه در تایم فریم روزانه، قیمت بیت کوین بین دو میانگین متحرک کلیدی و پایین‌تر از مقاومت هفتگی قرار دارد، نمودار چهار ساعته بولینگر باندز (Bolinger Bands) نشان از کاهش تغییرات قیمتی دارد.

خریداران در حال حاضر بیت کوین را در امتداد میانگین متحرک ۲۰ روزه حرکت می‌دهند که خود نشانه‌ای صعودی است. لازم به ذکر است که قیمت بین حداکثر ۹,۳۵۰ دلار و حداقل ۹,۰۵۰ دلار در نوسان است. به نظر می‌رسد باید منتظر یک حرکت بزرگ در بازار باشیم، اما از ماهیت آن بی خبریم، پس هم احتمال صعود و احتمال نزول را بررسی می‌کنیم.

دیدگاه صعودی

بررسی دیدگاه صعودی قیمت بیت کوین

از این نقطه نظر، گاوها قیمت را در بازه‌ای بیش از ۱۰ روز در قیمت ۹,۰۰۰ دلار نگه داشته‌اند و تغییرات قیمت الگویی U شکل را ایجاد کرده‌اند. این مسئله در حالت صعودی نشان از ادامه روند رشد دارد. رخداد این مسئله کمی پایین‌تر از مقاومت، ممکن است بیانگر این باشد که گاوها شروع به نزدیک‌تر کردن [دوباره] قیمت به مقاومت هفتگی ۹,۵۵۰ کنند.

اگر بیت کوین بتواند دوباره به ۹,۵۵۰ برسد و این سطح را به یک حمایت تبدیل کند، می‌توان آن را نشانه‌ای ابتدایی از آمادگی بیت کوین برای ادامه روند صعودی دانست. با توجه به ابعاد حرکت قیمت پیشین، یک جهش کنترل شده به سمت قیمت بالاتر می‌تواند باعث شود تا بیت کوین بار دیگر به سمت مقاومت قبلی در ۱۱,۵۰۰ برسد و این احتمال وجود دارد که به سمت سطوح قیمت بالاتر حرکت کند.

در عین حال که مشاهده این اتفاق دور از ذهن و بسیار سخت است، باید گفت آخرین باری که بیت کوین قیمت ۱۰,۰۰۰ را شکست، توانست رشد قابل توجهی را تجربه کند. اگر شاهد یک سقوط کوتاه مدتِ همراه با ترس از عقب افتادن (FOMO) باشیم، یک حرکت سریع به ۱۲,۵۰۰ نیز محتمل خواهد بود.

دیدگاه نزولی

بررسی دیدگاه نزولی قیمت بیت کوین

از دیدگاه نزولی، زمانی که قیمت برای مدت کوتاهی از ۱۰,۰۰۰ دلار عبور کرد، به سرعت دوباره به سطوح پایین برگشت. این می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که خریداران در این سطوح میل ورود گسترده به بازار را ندارند. بین ۸,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ حجم معاملات چندان زیاد نیست و نوعی شکاف حجمی وجود دارد. نکته جالب اینجاست که وقتی از سناریوی صعودی در بازه میان مدت حرف می‌زنیم، این مسئله نشانه خوبی است.

حجم معاملات در تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد که بیت کوین توانسته تغییرات بسیاری در رابطه با احساسات سرمایه‌گذاران صورت دهد. این در حالی است که نباید رسیدن دوباره به حمایت قبلی، پس از پنج ماه فشار نزولی، را غیر ممکن دانست.

با نگاهی به شاخص VPVR می‌توان نتیجه گرفت که فشار نزولی روی ۹,۰۰۰ دلار، به احتمال زیاد به سطح اصلاح ۶۱.۸ درصدی فیبوناچی در محدوده ۸,۰۰۰ – ۹,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

با نزدیک‌تر شدن دو رویکرد متضاد و با احتساب این که فشار خریداران، اوایل روز دوشنبه هم ادامه داشت، همه چشم‌ها به مقاومت کلیدی هفتگی در رقم ۹,۵۵۰ دلار است. به احتمال بیشتر طی روزهای آینده شاهد یک حرکت قاطع و بالقوه صعودی هستیم. از طرف دیگر نباید از اصلاح و بازگشت به سطح ۸,۰۰۰ دلار (و باقی ماندن در این سطح برای برای مدتی) نیز غافل شد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

4 دیدگاه
مصطفی
مصطفی
4 سال قبل

مجبور نیستید نظر بدید چیزی رو که اصلا قابل پیش بینی نیست

Masoud
Masoud
4 سال قبل

مطمئنم یکبار دیگه MA200 هفتگی که الان در حدود ۴۷۰۰ دلار هستش رو تست میکنه.

فرهاد
فرهاد
4 سال قبل
پاسخ  Masoud

همین که با قاطعیت و اعتماد به نفس تحلیل میکنی جای تحسین داره ?

مهدی
مهدی
4 سال قبل
پاسخ  Masoud

الان صف خرید بعد از کوچکترین ریزش ایجاد میشه قیمت 4700 دلار احتمالش نزدیک به صفر 6-7 هزار دلار شاید