تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است

قیمت بیت کوین روز ۱۲ مارس (۲۲ اسفند)، برای لحظاتی تا ۳,۷۰۰ دلار هم سقوط کرد و روز را با ۴,۹۷۰ دلار به پایان برد. روز ۱۳ مارس، پس از روند نزولیِ شدید، قیمت به سمت بالا اصلاح شد و روز را با ۵,۵۶۳ دلار به پایان برد که نشان از بازگشت ۱۱ درصدی نسبت به سطح ۳,۷۰۰ دلار دارد.

آشفتگی اخیر بازار چه در بازارهای سنتی و چه در فضای کریپتو، سؤالاتی را در مورد تحولات قیمت بیت کوین و هم‌چنین ویژگی‌های حیاتی شبکه آن مطرح کرد. حالا بیایید تا با کمک تحلیلی از وب‌سایت کوین تلگراف، ۴ معیار مهم در شبکه و قیمت بیت کوین را بررسی کنیم تا بتوانیم به چشم‌اندازی از آینده بازار بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار برسیم.

مدل انباشت به جریان همچنان پابرجاست

انباشت به جریان مدلی برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین است که میزان بیت کوین‌های در گردش (انباشت) و میزان تولید واحدهای جدید (جریان) را بررسی می‌کند. طبق این مدل، قیمت حقیقی بیت کوین روز پنجشنبه زیر خط پیش‌بینی شده بوده است، اما هنوز در سطح مورد انتظار قرار دارد.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
مدل انباشت به جریان بیت کوین

این اولین باری نیست که قیمت بیت کوین به زیر مدل قیمتی ۳۶۵ روزه می‌رسد. قیمت بیت کوین بین اواسط نوامبر ۲۰۱۸ تا اواسط می ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه زیر قیمت پیش‌بینی‌شده این مدل قرار داشت، و پس از آن دوباره به بالای سطح پیش‌بینی‌شده رسید.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
مدل انباشت به جریان بیت کوین از جولای ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۲۱

پلن‌بی (PlanB)، تحلیل‌گر مطرح و خالق مدل انباشت به جریان، روز ۱۳ مارس در توییتی گفت بیت کوین به خوبی طبق این مدل در حال نوسان است. بنابراین، طبق گفته پلن‌بی، با توجه به نزدیک شدن به هاوینگ، قیمت مورد انتظار تغییری نکرده است. مدل فعلی پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ یعنی می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹)، ۸,۴۲۶ دلار خواهد بود.

پارامتر NVT بیت کوین

روز یکشنبه، قیمت بیت کوین حدود ۵,۴۰۰ دلار بود، در حالی که پارامتر NVT به ما می‌گوید که قیمت واقعی بیت کوین باید ۵,۵۹۶ دلار باشد. این نشان می‌دهد که این دارایی پس از کاهش شدید قیمت در روز پنجشنبه، حالا در محدوده خرید قرار دارد. در زمان نگارش این تحلیل، سیگنال NVT روی ۴۹.۵ واقع است و اگر روی ۴۵ باشد، نشان‌دهنده وضعیت اشباع فروش است.

برای معامله‌گرانی که خرید کوتاه مدت را در نظر دارند، این مدل می‌گوید که طبق قیمت حقیقی و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته، فرصتی برای سود سریع وجود دارد. از آنجایی که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه بر روی ۸,۵۸۷ دلار واقع است، می‌توان گفت که بیت کوین در بلند مدت جای رشد زیادی دارد و هاوینگ پیش‌رو در ماه می هم ممکن است مکمل این جریان صعودی باشد.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
سیگنال NVT بیت کوین

درباره نرخ هش چطور؟

نرخ هش یا همان هش ریت، میزان قدرت پردازشی است که استخراج‌کنندگان برای تأیید تراکنش‌های بیت کوین و حفظ امنیت، به این شبکه اختصاص داده‌اند. نرخ هش شبکه بیت کوین از ابتدای مارس تاکنون پس از رسیدن به سطوح تاریخی، روند کاهشی در پیش گرفته است. با این وجود، از روز ۱۱ مارس و حتی پس از سقوط شدید ۵۰ درصدی قیمت، نرخ هش به آرامی در حال افزایش است.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
نمودار هش ریت بیت کوین از ۲۳ فوریه تا ۸ مارس ۲۰۲۰

در روز ۱۳ مارس، هش ریت بیت کوین حدود ۱۱۰.۳۸ میلیون تراهش در ثانیه بود که در سطح مشابهی با اواخر فوریه است. با این حال، اصلاح‌های اخیر هش ریت در ماه فوریه روند صعودی بلند مدت را متوقف نکرد، چون بالاترین میزان هش ریت در ابتدای سال ۲۰۲۰ ثبت شد.

افزایش سختی شبکه = افزایش قیمت بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین که به معنای میزان تلاش مورد نیاز ماینرها برای رسیدن به پاداش بلاک است، طبق معمول در روند افزایشی قرار دارد. روز ۸ مارس در حالی که حرکت قیمت نزولی بود، سختی افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد علیرغم نامطلوب بودن شرایط بازار، مشارکت در ماینینگ افزایش یافته است.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
میانگین سختی شبکه از ژانویه تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰

رشد تراکنش‌ها

تعداد تراکنش‌های بیت کوین روز ۱۲ مارس افزایش یافت که در زمان نوسانات شدید در بازار، رایج است. همچنین میزان بیت کوین‌های ارسال شده بر حسب دلار روز ۱۳ مارس افزایش یافت و از طرف دیگر تعداد روزانه تراکنش‌ها به سطوح اواخر فوریه یعنی حدود ۲۷۷,۰۰۰ تراکنش رسید. تراکنش‌ها از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون روی یک الگوی ثابت بالا و پایین می‌شوند.

تحلیل ۴ معیار کلیدی شبکه بیت کوین؛ امیدها درباره قیمت زنده است
تراکنش‌های روزانه – از ۲۳ فوریه تا ۱۳ مارس ۲۰۲۰

اگر چه نظرات در مورد اطمینان سرمایه‌گذاران از آینده بیت کوین شک و ترید ایجاد می‌کند، ویژگی‌های شبکه بیت کوین حاکی از ثبات هستند، حتی اگر کل بازار ارزهای دیجیتال درگیر آشوب و بلاتکلیفی باشد.

خبر خوب این است که با وجود چنین وحشتی در بازار، شاید بازیگران اصلی به دنبال فرصت خرید در قیمت‌های پایین باشند تا در بلند مدت به سود برسند.

با این وجود، نگرانی‌های جهانی از شیوع ویروس کرونا ممکن است ادامه پیدا کند و در کوتاه مدت مشکلاتی را در خصوص نقدینگی در بازار به وجود بیاورد و در نهایت موجب پیدایش شرایط بد اقتصادی شود.

علاوه بر تحلیل موارد بنیادین شبکه بیت کوین و با وجود اینکه قیمت بیت کوین در یک روند نزولی قرار دارد، پناهگاه امن بودن این دارایی دیجیتال در کنار طلا، ممکن است در طول این بحران میان مدت، موجب حفظ سرمایه‌گذاران شود.

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Ehsan
Ehsan
1 سال پیش

معلومه ک چین بیشتر تاثیر میذاره،چون ۶۰ درصد بیت کوین تو دست چینی هاست

majid
majid
1 سال پیش

اما تورهاشون رو چه ازخرده پا دورشت آماده کنندمتاسفانه بیشترین مابه نمودارها احساسی چه ازنظرداخلی وخارجی توجه لحظه ای نظرمی دهند لیکن لیک اینکه همه عزیزان فعال ارزهای خارجی در ایران طوطی سفت بیان روردبدرمیکنیم یه شعر هست دانی که چرا رازنهان باتونگویم/طوطی سفتی طاقت اصرارنداریم/وقتی بااغماض بیگانه توجه می کنیم خطرآفرین هستش/اگر دقت کنیم یک سیاست خارجی ثروتی در‌کمین هستش مابایدبه آن توجه کنیم که رودست ما ایرانیان هرگزنخوریم.فقطمنتظرکمین باشین که بهترین رو برای خودمان رقم بزنیم.دوستون دارم مجید حجاریان

majid
majid
1 سال پیش

سلام دورود به شما دوست خوبم آقای آذر نیوارعزیز از عنوان خبرهای خوبتون اما همه ماانتظار داریم خبرهای خبره؟ دریافت کنیم، که ذهنیت ایرانیان عزیزباآگاهی به سمت ارزهای دیجیتال بروند اما به نظر من هیچکس خرید، نکنه .ادامه مجید

میهمان
میهمان
1 سال پیش

ممنون بابت مطلب جالبی که قرار دادید
نه به عنوان یک تحلیل گر بلکه نظر شخصی بنده این است که پارامترهایی که در این مقاله مطرح شد همگی وابسته به قیمت بیت کوین تا 2 ماه بعد از هاوینگ هستند، اگر هنوز با این وضعیت قیمت هش ریت شبکه بالاست یا اگر سختی شبکه در حال افزایش است همگی بخاطر امید ماینرها به هاوینگ است وگرنه همین الان هم ماینرها در ضرر هستند اما همین امیدواری باعث شده که ماینرهای خود را خاموش نکنند، حالا فرض کنید که هاوینگ بیت کوین انجام شود و بازار روند کنونی خود را ادامه دهد، در این صورت تنها فارم هایی با پشتوانه مالی بالا قادر به ادامه خواهند بود و تمامی ماینرهای دیگر دستگاه های خود را به ناچار خاموش خواهند کرد و بعد از مدتی نوبت به همان فارم های بزرگ هم خواهد رسید. البته امیدوارم که چنین نباشد

Ali
Ali
1 سال پیش
پاسخ  میهمان

تحلیلگر بزرگ سختی شبکه پس چیه؟
اگر کار به اونجاها بکشه منو شما با گوشی استخراج میکنیم و برامون میصرفه.
لامصب گاهی وقتا فکر میکنم این بلاک چین و بیت کوین کار انسان نمیتونه باشه شاید ادم فضایی ها به ما دادن برای زمان خودش با همچین استراتژی هایی فوق العادس

محمدرضا
محمدرضا
1 سال پیش

اصلا معلوم نیست قراره چی بشه…قیمت میره بالا یا میاد پایین.
خیلی از کشورهای دنیا تازه کرونا بهشون رسیده و هنوز کاملا مثل ایران و ایتالیا درگیرش نشدن.
الان چیزی که باید بهش توجه داشت اینه که خب تو چین این ویروس داره کنترل میشه و اگه همین جور ادامه پیدا کنه طی یکی دو هفته اینده چین تقریبا از این بحران در میاد(با توجه به امارو ارقام کاهش ابتلا به کرونا) خب این خبر خوبیه و میتونه تو صعودی شدن قیمت تاثیر بزاره ولی…اما…
ولی از طرف دیگه خب تازه بحران کرونا تو امریکا داره جون میگیره و طی یکی دو هفته اینده حسابی آمریکا درگیرش میشه و باتوجه به اینکه تا چند روز پیش خیلی سرسری گرفته بودند قضیه رو و اقدامات پیشگیرانه ای از سمت دولت امریکا انجام نشد و حتی ترامپ هم این بحران کرونا رو به شوخی گرفته بود احتمالا وضعیت تو امریکا در حد ایران یا ایتالیا و یا حتی بدتر بحرانی شه.
خب سوال اصلی اینجاست که عبور چین از بحران و برگشت شرایط به حالت تقریبا عادی(تقریبا) در این کشور بیشتر تاثیر میزاره(اگه فرض کنیم تاثیر مثبت بزاره) یا اینکه غرق شدن آمریکا در بحران(که به احتمال زیاد تاثیر منفی داره و روند قیمت رو احتمالا نزولی کنه) تاثیر بیشتری بر قیمت و روند بیت کوین داره؟
شما چی فکر میکنید؟
شرایط چین در مقابل شرایط امریکا …کدوم تاثیر گذارتره؟

Ehsan
Ehsan
1 سال پیش
پاسخ  محمدرضا

چین

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.