BitTorrent BitTorrent

بیت تورنت نام شرکتی است که از سال ۲۰۰۴ خارج از دنیای ارز دیجیتال و به عنوان یک تکنولوژی فعالیت داشته و بستری برای به اشتراک گذاشتن سریع‌تر و راحت‌تر فایل‌هایی با حجم بالا را فراهم کرده است.

مدیر عامل ترون در اواخر ۲۰۱۸، اقدام به خرید این شرکت و ایجاد یک توکن در سازوکار آن کرد تا افراد بیشتری تشویق شوند در به اشتراک گذاشتن فایل ها شرکت کنند.

تاریخچه

این پروژه برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط برام کوهن (Bram Cohen) برنامه‌نویس آمریکایی و با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون نوشته شد.

در تابستان سال ۲۰۰۲، کوهن نسخه بتای پروتکل خود را منتشر کرد و درنهایت در پاییز ۲۰۰۴ شرکت بیت‌تورنت توسط کوهن و شریکش آشوین ناوین (Ashwin Navin) به صورت رسمی تاسیس شد.

بیت‌ تورنت به عنوان اولین و بهترین پلتفرم اشتراک‌گذاری فایل‌ها، سالهاست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس آمار منتشر شده تعداد کل کاربران فعال بیت تورنت در حال حاضر در حدود ۲۵ میلیون کاربر در روز است. اما چالشی که پلتفرم بیت تورنت به مرور زمان با آن مواجه شد، عدم وجود انگیزه برای بسیاری از کاربران برای ارسال فایل‌ها بود. در واقع هیچ سیستمی برای تشویق کاربرانی که به عنوان میزبان عمل کرده و به کاربران دیگر برای دانلود راحت‌تر و سریع‌تر فایل‌ها کمک می‌کردند وجود نداشت.

جاستین سان، مدیر عامل ترون از این چالش استفاده کرده و با خرید شرکت بیت تورنت در تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۱۸، تصمیم گرفت برای بزرگترین پروتکل اشتراک‌گذاری فایل‌ها در دنیا، توکنی ایجاد کند و سیستم تشویقی‌ای در آن قرار دهد که این چالش را حل کند.

چگونه کار می‌کند؟

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فرض کنید شما قصد دارید فایلی با حجم ۲ گیگابایت را دانلود کنید.

اگر به صورت عادی بخواهید آن را از سایت مورد نظر خود دانلود کنید، شما به سرور سایت متصل شده و کل حجم ۲ گیگا بایت را از آنجا دریافت می‌کنید که با توجه به سرعت اینترنتی که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

حالا فرض کنید برای دانلود فایل ۲ گیگابایتی خود بخواهید از پروتکل تورنت استفاده کنید. با استفاده از این پروتکل، فایل مورد نظر شما به قطعات کوچکتری تقسیم می‌شود و کاربرانی که قبلا آن بخش‌ها را دانلود کرده‌اند حالا می‌توانند به عنوان میزبانی برای ارسال آن فایل باشند.

یعنی به جای اینکه همه فایل مورد نظر خود را از یک سایت دریافت کنید، آن فایل را در قالب بخش‌های کوچکتر و از چندین سرور مختلف، که کاربرانی هستند که قبلا آن فایل را دانلود کرده‌اند، دریافت می‌کنید.

ارتباط کاربران با هم برای ارسال و دریافت فایل‌ها به صورت کاملا مستقیم است، به همین دلیل می‌گویند پروتکل تورنت از یک روش همتا به همتا (Peer-to-Peer) برای ارسال و دریافت فایل‌ها استفاده می‌کند.

این پروتکل به قدری هوشمند است که بهترین منبع را برای دریافت هر قطعه از فایل تشخیص داده و به این ترتیب سرعت انتقال فایل را افزایش داده و در بهینه‌ترین حالت ممکن قرار می‌دهد. خود شما نیز پس از دانلود فایل می‌توانید به عنوان میزبانی برای ارسال فایل به سایر کاربران نقش داشته باشید.

اما آنچه تاکنون توضیح داده شد، در مورد خود پروتکل تورنت و خارج از دنیای ارز دیجیتال بود. حال باید ببینیم این پروژه چه ارتباطی به دنیای ارز دیجیتال دارد و چگونه می‌توان از توکن مبتنی بر بلاک چین ترون، در این پروتکل استفاده کرد.

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

پروتکل تورنت از یک روش همتا به همتا (Peer-to-Peer) برای ارسال و دریافت فایل‌ها استفاده می‌کند.

بزرگترین ناراحتی و چالش کاربران وقتی با موتور جستجوگر تورنت دنبال مطلبی می‌گردند، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا مطلب مورد نظر و مطلوبشان را پیدا کرده و محتوای مورد نظرشان را دانلود کنند. در پلتفرم اصلی بیت تورنت، هیچ انگیزه و تشویقی برای افراد وجود نداشت که آن‌ها را مجاب کند، زمانی که یک بار مطلب مورد نظرشان را دانلود کردند، فایل‌های خود را در شبکه با سایر کاربران به اشتراک گذارند.

از طرفی برای کاربران خوشایند نبود که برای دانلود یک فیلم یا بازی، ساعت‌ها و روزهای زیادی منتظر بمانند.

با افزودن توکن BTT به شبکه بیت تورنت، افرادی که نمی‌خواستند یک مدت زمان طولانی برای دانلود کامل مطلب مورد نظرشان منتظر بمانند، می‌توانند با استفاده از توکن BTT، افراد بیشتری را تشویق کنند که به شبکه برای دانلود فایل مطلوبشان کمک کرده و در نتیجه سرعت پیدا کردن و دانلود آن فایل را افزایش دهند.

اما استفاده از توکن BTT در شبکه تورنت به صورت یک گزینه انتخابی است، به این معنی که افرادی که تمایل ندارند با توکن BTT پرداخت انجام دهند یا توکن BTT دریافت کنند، می‌توانند مانند قبل، از شبکه تورنت استفاده کنند.

اضافه کردن این توکن به پلتفرم تورنت با ایجاد یک قابلیت بالقوه برای کسب درآمد، می‌تواند کاربران را تشویق کند حتی زمانی که فایل‌هایی را که میخواهند دریافت کردند، سیستم خود را برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها با هدف کسب درآمد روشن گذاشته و در شبکه باقی بمانند.

اثرات اضافه کردن توکن بر کل شبکه

در شبکه بیت تورنت، هر فردی که یک فایل کامل در اختیار داشته باشد، می‌تواند به عنوان میزبان برای آن فایل در شبکه بیت تورنت باشد، اگر افراد بیشتری منابع کاملی از فایل‌های مختلف در اختیار داشته باشند، افراد بیشتری به عنوان میزبان می‌توانند در شبکه بیت تورنت فعالیت کنند و بنابراین، سطح دسترسی به شبکه از این طریق افزایش می‌یابد.

در اصل، افرادی که برای افزایش سرعت دانلود خود پولی (با استفاده از توکن BTT) پرداخت می‌کنند، از طریق این سیستم پاداش‌دهی، چون انگیزه برای شرکت‌کنندگان شبکه بالا رفته، میزبان‌های بیشتری وجود خواهند داشت و در نتیجه، سرعت دسترسی به فایل‌ها و همچنین سرعت دانلود آنها برای دیگر افرادی که به دنبال دانلود آن فایل هستند نیز افزایش می‌یابد.

مهم ترین کاربردها

هدف اضافه کردن توکن در پلتفرم غیرمتمرکز و همتا به همتای بیت تورنت این بود که پلتفرمی ایجاد شود که کاربران از طریق آن بتوانند بابت خدماتی که دریافت می‌کنند، هزینه آن را از طریق این توکن‌ها پرداخت کنند و از طرف دیگر کاربرانی که پهنای باند یا سایر منابع خود را از طریق این پلتفرم در اختیار بقیه قرار می‌دهند، بتوانند با توکن بیت تورنت، درآمد کسب کنند.

موارد استفاده از توکن BTT در آینده

این پروژه قصد دارد کاربردهای این پلتفرم را گسترش داده و فراتر از تمرکز کنونی آن که فقط بر روی به اشتراک‌گذاری پهنای باند است، برود.

کاربردهایی که جاستین سان و تیم آن قصد دارند همزمان با پیاده‌سازی توکن در پلتفرم بیت تورنت به آن اضافه کنند شامل موارد زیر می‌شود:

اشتراک گذاری حافظه ذخیره­‌سازی، منابع محاسباتی، و دسترسی به منابع، مانند توسعه یک شبکه دسترسی به محتوا

خرید رسانه­ های قابل دانلود

کاربران می‌توانند فایل‌های قابل دانلود را مستقیماً از سازندگان آنها خریداری کنند.

هدیه دادن در پخش‌های زنده

این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از توکن بیت تورنت به اجراکنندگان در یک اجرای زنده، توکن هدیه دهند.

جذب سرمایه برای کارهای خلاقانه

ارائه قراردادهای هوشمند که به سرمایه‌گذاران مختلف اجازه می‌دهد تا از طریق توکن BTT در سرمایه‌گذاری روی کارهای افراد خلاق سرمایه‌گذاری کنند.

چالش‌ها و راهکارها

 چالش‌های اساسی و مشکلاتی که در رابطه با راه‌اندازی توکن BTT در بستر بلاک چین ترون و با هدف بهبود و ارتقای پلتفرم تورنت مطرح می‌شود شامل؛

عرضه توکن‌های رایگان BTT در یک برنامه طولانی مدت

برنامه توزیع رایگان توکن‌های بیت‌تورنت (Airdrop) که به صورت ماهیانه برگزار شده و قرار است تا سال ۲۰۲۵ ادامه داشته باشد.

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

عرضه توکن‌های بیت تورنت در قالب ایردراپ

عرضه توکن‌های رایگان در اکثر موراد با کاهش ارزش آن توکن همراه بوده است. از طرفی از آنجایی که هنوز قابلیت‌های توکن بیت تورنت در پلتفرم تورنت عملی نشده است، احتمال اینکه تقاضا برای این توکن ثابت باشد و یا حتی کاهش یابد، وجود دارد و در صورت کاهش تقاضا یا حتی ثابت ماندن آن چون عرضه آن در حال افزایش است، شاهد کاهش ارزش قیمت توکن BTT خواهیم بود.

به صرفه بودن پرداخت هزینه برای افزایش سرعت دانلود

یکی دیگر از چالش‌هایی که در مورد توکن بیت‌تورنت مطرح می‌شود این است که اگر برای دانلود یک فایل، بدون پرداخت توکن بیت تورنت ۲ ساعت زمان لازم باشد و با پرداخت توکن این زمان به ۱۰ دقیقه برسد، چند نفر حاضرند بابت کاهش زمان دانلود فایل‌ها یا به عبارتی افزایش سرعت دانلود پول پرداخت کنند؟

به صرفه بودن میزبان شدن با توجه به پاداش دریافتی بر حسب توکن بیت‌تورنت

از طرفی با قیمت فعلی توکن یت‌تورنت، اگر کاربران قصد داشته باشند به عنوان میزبان برای به اشتراک گذاشتن فایل‌های خود اقدام کنند آیا روشن نگه داشتن کامپیوتر و کمک به شبکه برای آنها صرف دارد؟

اما با وجود تمام چالش‌های مطرح شده در رابطه با این پلتفرم، از آنجایی که هنوز پلتفرم تورنت با توکن بیت‌تورنت راه‌اندازی نشده باید منتظر ماند و دید پس از راه‌اندازی آن، میزان اشتیاق کاربران برای کمک به شبکه، تمایل کاربران برای کاهش زمان دانلودها و همچنین تغییرات قیمت توکن بیت‌تورنت و به چه صورت است و آیا می‌تواند پاسخگوی چالش‌های مطرح شده باشد یا خیر.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

پروژه بیت تورنت که هدایت آن پس از جولای ۲۰۱۸ به دست جاستین سان و تیم ترون و برخی از کارکنان سابق تورنت افتاد، تا پایان سال ۲۰۱۸ و همچنین در نیمه اول ۲۰۱۹، تقریبا به تمامی برنامه‌هایی که وعده آنها را داده بود بدون تاخیر عمل کرد.

در ادامه به برخی از برنامه‌های پیش روی بیت تورنت که وعده انجام آنها را برای سه ماهه سوم ۲۰۱۹ داده اشاره می‌کنیم.

انتشار BEPهای مربوط به بیت تورنت، پشتیبانی کیف­‌پول از TRX و هر توکن TRC-10 یا TRC-20 دیگر، ادغام برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) به صورت آزمایشی

همکاری‌ها و پذیرندگان

شاید بتوان اولین همکاری پروژه بیت تورنت را به نوعی با پروژه ترون در نظر گرفت.

جاستین سان، مدیر عامل ترون و تیم او با هدف ایجاد توکن مبتنی بر بلاک چین ترون، با هدف بهبود چالش‌های بیت تورنت، آن را خریداری کردند.

تیم ترون در حال حاضر در تلاش است تا محتواهایی از بازی‌های آرکِید Arcade ترون، آهنگ‌های هنرمندان، و سایت‌های خبری را به بیت‌تورنت و محصولات جدید آن، انتقال دهد.

یکی دیگر از همکاری‌های مهم بیت‌تورنت با درگاه پرداخت کوین پیمنتز (CoinPayments) با هدف پشتیبانی این پلتفرم از توکن مبتنی بر پروتکل ترون بیت تورنت بوده است.

بیت تورنت که تا قبل از این با پلتفرم کوین پیمنتز، برای پشتیبانی و امکان پرداخت توسط بیت کوین، ترون و بایننس کوین برای خدمات ویژه خود همکاری کرده بود، حالا پشتیبانی و امکان پرداخت با استفاده از توکن بیت تورنت را نیز به روش‌های پرداخت خود اضافه خواهد کرد. به این ترتیب کاربران می‌توانند از توکن بیت تورنت برای پرداخت هزینه‌های عضویت ویژه بیت تورنت و میکرو تورنت استفاده کنند. به عقیده جاستین سان، این همکاری می‌تواند تا حد زیادی بر روی افزایش نقدینگی بیت تورنت تاثیر مثبت داشته باشد.

رقبای اصلی

یکی از عوامل مهمی که می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند تا از هر دسته از پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال، بهترین پروژه آن را انتخاب کنند، مقایسه بین پروژه‌های مختلف است. به همین خاطر به بررسی رقبای اصلی پروژه بیت تورنت می‌پردازیم.

آپفارینگ (Upfiring)

یک برنامه دسکتاپ برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها به صورت همتا به همتا است که فایل‌ها را رمزگذاری کرده و در یک شبکه غیرمتمرکز بین افراد مختلف توزیع می‌کند.

کاربران از طریق میزبان شدن فایل‌ها در این پلتفرم کسب درآمد می‌کنند.

جابجایی توکن‌ها و فایل‌ها در شبکه توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود که این امر امکان انجام مبادلات بدون نیاز به شناخت و اعتماد به طرف مقابل را فراهم می‌کند.

این توکن در بستر پلتفرم اتریوم راه اندازی شده و در حال حاضر شبکه اصلی آن در مرحله آزمایشی قرار دارد. نماد این توکن UFR است.

فلیکسو (Flixxo)

یک پلتفرم همتا به همتای به اشتراک‌گذاری ویدیو است.

در این پلتفرم کاربران می‌توانند درآمد کسب کرده، توکن‌ها را بین حساب‌ها جابجا کنند و یا توکن‌های خود را توسط این پلتفرم نقد کنند. این پلتفرم نیز بر بستر بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شده، نماد آن FLIXX و شبکه اصلی آن در حال حاضر فعال است و کار می‌کند.

جوی‌استریم (JoyStream)

یک برنامه همتا به همتا که از بیت‌کوین‌کش به عنوان پاداش و انگیزه برای کاربران بیت تورنت استفاده می‌کند که هرکدام از افراد شبکه یکدیگر را برای تولید محتوا تشویق کنند. شبکه اصلی این پلتفرم در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد.

پلتفرم LBRY

این پلتفرم یک بازار دیجیتال رایگان و بدون محدودیت است که توسط کاربران اداره می‌شود، و در آن سازندگان کارهای خود را بر روی میزبان‌های شبکه LBRY آپلود کرده و یک قیمت بر اساس هر دانلود، برای آن تعیین می‌کنند.

نماد این توکن LBC است و بر روی بلاک چین انحصاری LBRY راه‌اندازی شده و شبکه اصلی آن نیز در حال حاضر به صورت فعال در دسترس است. از آنجایی که بیت تورنت بزرگترین پلتفرم غیرمتمرکز در جهان از سال ۲۰۰۱ تاکنون بوده، مزایای عمده‌ای نسبت به سایر رقبای خود دارد. باتوجه به اینکه کنترل ۴۰-۵۰ درصد از استفاده جهانی از پروتکل بیت تورنت، توسط کاربران بیت تورنت و میکرو تورنت انجام می‌شود، شبکه تورنت با ۲۵ میلیون کاربر فعال در روز و ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در ماه به یک شبکه کاربر محور بسیار بزرگ تبدیل شده است.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

۴ فوریه ۲۰۱۹

فروش خصوصی بیت تورنت در لانچ‌پد بایننس  با قیمت هر واحد توکن بیت‌تورنت معادل ۰.۰۰۰۱۲ دلار انجام شد و در کمتر از ۱۵ دقیقه به پایان رسید و در پایان آن ۵۹.۸ میلیارد توکن BTT فروخته شدند.

چند روز پس از اینکه عرضه اولیه بیت تورنت در پلتفرم لانچ‌پد بایننس به پایان رسید و پس از آن برای خرید و فروش در صرافی‌های مختلف لیست شد، قیمت آن نسبت به قیمت عرضه اولیه، بالای ۶۰۰ درصد رشد را در مدت ۱ هفته تجربه کرد.

شاید دلیل این موفقیت عظیم را بتوان عوامل زیر دانست:

ارائه عرضه اولیه آن در لانچ‌پد بایننس، محبوبیت و شناخته‌شده بودن پلتفرم بیت تورنت از قبل، وجود چهره شناخته شده‌ای مانند جاستین سان و تیم آن در پشت پروژه و ظهور نشانه‌هایی از بهار ارزهای دیجیتال و باور دوباره سرمایه‌گذاران به آی‌سی‌اوها

۲۶ می ۲۰۱۹

  1. جاستین سان، مدیرعامل ترون و مالک بیت تورنت، با انتشار توئیتی اعلام کرد اتفاق عجیب و بزرگی در مورد ترون و بیت‌تورنت در حال وقوع است.
  2. صرافی بیگ‌وان (BigOne) اعلام کرد، توکن بیت تورنت را در صرافی خود لیست خواهد کرد و خرید و فروش آن از ۲۹ می در دسترس قرار می‌گیرد.

 ۲۷ می ۲۰۱۹

جاستین سان در توئیتی از افزودن قابلیت به اشتراک‌گذاری حافظه به صورت غیرمتمرکز با استفاده از پلتفرم بیت تورنت خبر داد.

۲۸ می ۲۰۱۹

صرافی ارز دیجیتال پاریبوکام (ParibuCom) که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال در ترکیه است اعلام کرد توکن بیت‌تورنت را در صرافی خود لیست خواهد کرد.

تیم ترون که به دلیل سرمایه زیادی که به بخش مارکتینگ اختصاص داده همواره در این بخش به خوبی عمل کرده، با انتشار چندین خبر پشت سر هم از ۲۶ می تا ۲۸ می، منجر به افزایش قیمت توکن بیت تورنت به اندازه ۵۷ درصد در مدت ۳ روز شد.

تیم فنی و اجرایی

کل افراد این تیم ۱۹ نفر هستند. از این ۱۹ نفر، ۱۲تای آنها توسعه‌دهنده نرم‌افزاری بیت‌تورنت هستند.

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

جاستین سان (Justin Sun)، مؤسس و مدیر عامل ترون و بیت­ تورنت

آدرس گیت‌­هاب: https://github.com/justintron

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

جاستین کنول (Justin Knoll)، مدیر ویژه محصولات، ۱۱ سال سابقه کار در بیت­ تورنت، مدیر سابق بخش مهندسی (وب) و معمار ارشد

آدرس گیت‌­هاب: https://github.com/jknoll

سایر اعضای تیم این پروژه نیز، از افراد باتجربه و متخصص هم در زمینه تکنولوژی و سازوکار اشتراک گذاری فایل‌ها و دنیای داده‌ها و هم در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال هستند.

بنابراین از نظر تیم پشتیبانی که وظیفه کنترل و هدایت پروژه بیت تورنت را بر عهده دارند، پروژه بیت تورنت در جایگاه خوبی قرار دارد.

شبکه‌های اجتماعی بیت ‌تورنت

برای داشتن دید بهتری نسبت به فعال بودن تیم بیت تورنت و ارتباط آنها با کاربران، سری به شبکه‌های اجتماعی این پروژه می‌زنیم؛

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

تلگرام

تعداد اعضاء: ۶۳ هزار


تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توییتر

تعداد دنبال کننده‌ها: ۸۴ هزار


تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فیس‌بوک 

تعداد دنبال کننده‌ها: ۶۴۵ هزار


تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

گیت هاب

علاوه بر اهمیت شبکه‌های اجتماعی در رشد و پیشرفت یک پروژه، فضای دیگری که نباید آن را نادیده گرفت، گیت‌هاب مربوط به هر پروژه است.

گیت هاب فضایی است که پروژه‌های مختلف توسعه‌های نرم‌افزاری و کدهای منبع باز خود را در آنجا قرار می‌دهند و میزان فعالیت یک پروژه در گیت‌هاب می‌تواند سنجش بسیار خوبی از فعالیت توسعه‌دهندگان آن پروژه به ما بدهد.

بیت­ تورنت یک پروژه معروف و شناخته شده است که بالغ بر ۳۵۱ گیت‌هاب دارد، که ۱۲۰ تای آن به صورت عمومی هستند و مابقی خصوصی.

برای پروژه بیت تورنت به خودی خود، تمام منابع گیت‌هاب آن اکنون به صورت خصوصی کار می‌کنند.

در زیر لیستی از منابع گیت هاب پروژه بیت تورنت آورده شده است.

Ds_Wallet

پروژه کیف پول توکن بیت­ تورنت ۸ نفر ،۳۱۶ اصلاح و تغییر

atlas-ledger

پروژه لجر توکن بیت­تورنت ۶ نفر، ۲۷۲ اصلاح و تغییر

ut_core

موتور تورنتی که پشتیبان میکروتورنت/ بیت تورنت است. ۲۹ نفر، ۳۳۳۶ اصلاح و تغییر

علاوه بر تمام مواردی که تا اینجا به عنوان پارامترهای تاثیرگذار بر روی بیت تورنت بررسی کردیم، باید در نظر داشت، این پروژه از ابتدا برنامه‌ریزی کرده بود به صورت ماهیانه تعداد مشخصی توکن بیت تورنت در قالب ایردراپ اهدا کند و نباید این برنامه و تاثیری که هر ماه بر روی قیمت می‌گذارد را نادیده گرفت.

این توکن‌های بیت تورنت که قرار است در ۱۱ام هر ماه اهدا شود، به کسانی تعلق می‌گیرد که در کیف پول خود ترون و یا بیت تورنت نگهداری می‌کنند. کل توکن‌هایی از بیت­ تورنت که قرار است تا ۶ سال دیگر هر ماه به صورت ایردراپ به دارندگان ترون، عرضه شود، ۱۰.۱% از کل سرمایه آن را تشکیل می‌دهند.

ایردراپ مربوط به خود پروتکل بیت تورنت نیز ۱۰% از کل سرمایه آن را تشکیل می‌دهد. ایردراپ ترون به مدت ۶ سال، یعنی تا سال ۲۰۲۵ طول می‌کشد و ایردراپ‌های بیت‌تورنت، اکوسیستم بیت ­تورنت و توکن­‌هایی که برای ایجاد همکاری در نظر گرفته شده‌اند تا سال ۲۰۲۸ ادامه خواهند داشت.

تجربه ایردراپ‌های پروژه‌های مختلف تاکنون نشان داده، اهدای توکن به صورت ماهیانه می‌تواند به دلیل افزایش عرضه منجر به ایجاد تورم و در نتیجه کاهش ارزش آن ارز شود.

حالا در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها بر روی بیت تورنت می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

بیت تورنت با داشتن حجم سرمایه ۲۸۷ میلیون دلاری اکنون در رتبه ۳۷ام ارزهای دیجیتال از نظر حجم سرمایه قرار دارد. قرار گرفتن در بین ۵۰ ارز برتر برای توکنی که ۶ ماه از عرضه آن می‌گذرد، مهر تاییدی بر پتانسیل‌های بالای این پروژه است.

با وجود اینکه استفاده از توکن در پلتفرم بیت تورنت هنوز به مرحله اجرایی نرسیده، می‌توان امیدوار بود، با شروع کار پلتفرم با استفاده از توکن بیت‌تورنت، نقدینگی آن افزایش یافته و به دنبال آن سهم آن از بازار ارزهای دیجیتال افزایش یابد.

حجم معاملات

با مراجعه به سایت کوین‌مارکت‌کپ و در قسمت Historical Data می‌توان به داده‌های مربوط به حجم معاملات روزانه بیت تورنت در یک ماه اخیر دسترسی پیدا کرد. با توجه به شکل زیر می‌توان دید در خیلی از روزها با وجود اینکه حجم معاملات رشد زیادی داشته، اما مارکت کپ و در نتیجه قیمت آن کاهش داشته است. شاید بتوان یکی از دلایل آن را حجم تقلبی که توسط برخی صرافی‌ها ایجاد می‌شود دانست. اما نمی‌توان با قطعیت این موضوع را بیان کرد زیرا افزایش حجم خرید و فروش یکی از عواملی است که می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود و اگر با عوامل دیگر هم‌سو نباشد، افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

تحلیل فاندامنتال بیت تورنت؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیت تورنت

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه بیت‌تورنت را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد. به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست.

اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود. اما در شبکه‌هایی که شفافیت کافی وجود ندارد نمی‌توان به تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین آنها دست یافت و در نتیجه محاسبه ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند. پارامتر NVT از تقسیم کل حجم سرمایه موجود در پروژه بر تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آن پروژه بدست می‌آید و مشابه پارامتر PE که در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، است.

اما از آنجای که ارزش تراکنش‌های انجام شده در هر روز در شبکه بیت‌تورنت (بلاک چین ترون) قابل دستیابی نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را برای این پروژه محاسبه کرد.

میزان به صرفه بودن استخراج

از آنجایی که توکن بیت تورنت در بستر بلاک چین ترون راه‌اندازی شده، مانند ترون قابل استخراج نیست. تایید تراکنش‌ها در بلاک چین ترون از طریق الگوریتم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) انجام می‌شود .

یکی از مشکلات اساسی ماینینگ، در حال حاضر مصرف برق بالای آن است. همچنین نیاز به خرید دستگاه استخراج هم یکی دیگر از مشکلات بلاک چین های مبتنی بر اثبات انجام کار است.

از سوی دیگر به عقیده تیم ترون امکان انحصاری شدن ماینینگ در آینده وجود دارد و کسانی که هیچ اعتقادی به یک ارز دیجیتال ندارند هم می‌توانند بخش بزرگی از عملیات ماینینگ را در دست گیرند.

یکی از راهکارهایی که برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و انحصاری شدن ماینینگ پیشنهاد شده، الگوریتم اثبات سهم (Proof of Stake) است. در فرایند اثبات سهام، دارندگان واحدهای یک ارز دیجیتال می‌توانند با اختصاص دارایی خود به شبکه، در عمل تولید و تایید بلاک مشارکت و کسب درآمد کنند.

با این روش علاوه بر اینکه نیازی به مصرف برق و خرید سخت افزار نیست، تنها کسانی مشارکت خواهند کرد که واحدهای یک ارز دیجیتال را بخرند. بنابراین، پارامتر به صرفه بودن استخراج اصلا برای بیت تورنت مطرح نمی‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است. با وجود اینکه عرضه اولیه این توکن در ۲۸ ژانویه برگزار شد، این توکن در مدت ۶ ماه، ۱۵۸ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.

اما اگر بخواهیم بیشترین نرخ بازگشت سرمایه را برای آن محاسبه کنیم، این پارامتر یک هفته پس از اتمام عرضه اولیه آن نرخ رشدی در حدود ۶۳۰ درصد را تجربه کرد که در نوع خودش بی‌سابقه بود.

جمع بندی

بیت تورنت که یک پلتفرم برای به اشتراک‌گذاری فایل است فعالیت خود را از سال ۲۰۰۱ آغاز کرد. این پلتفرم سالهاست به عنوان یکی از راه‌های سریع و راحت برای دانلود فایل‌هایی با حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همواره با چالش‌هایی نیز همراه بوده است.

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که در رابطه با بیت تورنت مطرح بود، عدم وجود انگیزه برای کاربران جهت به اشتراک گذاشتن فایل‌های خود بوده است.

جاستین سان، مدیر عامل ترون که از افراد شناخته شده در حوزه کریپتو است، هوشمندانه این پروژه را انتخاب کرده تا با ایجاد یک توکن مبتنی بر بلاک چین ترون، یک مکانیسم تشویقی درون این پلتفرم ایجاد کند. عرضه اولیه توکن بیت تورنت در لانچ پد بایننس با موفقیت در ۱۵ دقیقه به اتمام رسید و پس از یک هفته خریداران آن را با سود ۶۳۰ درصدی شگفت‌زده کرد.

با وجود اینکه بیت تورنت سالها یک پلتفرم پرکاربرد بوده و کاربران و علاقه‌مندان زیادی دارد، باید مننتظر ماند و دید ایجاد توکن، آنهم توکن مبتنی بر ترونی که انتقادهای زیادی به آن وارد است، می‌تواند با موفقیت روبرو شود یا خیر.

اطلاعات کلی بیت تورنت
قیمت BitTorrent$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#4773
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 4 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 4 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1BTTOLD = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

16 دیدگاه
محمد پلنگ
محمد پلنگ
2 سال قبل

عالیه

بهنام
بهنام
2 سال قبل

سلام دوستان .
لطفا یکی از دوستان کانترکت bttold رو بفرسته.ممنون از لطفتان

reza
reza
2 سال قبل

به این میگن مطلب درست و حسابی. دم نویسنده مطلب گرم.

یانسی ایلا
یانسی ایلا
3 سال قبل

دوج به 1دلار میرسد

م ج
م ج
3 سال قبل

سلام
Fcas btt چند؟
نتونستم از روی سایت fcas پیدا کنم

مهدی صمیمی
مهدی صمیمی
3 سال قبل

yes

صدرا
صدرا
3 سال قبل

سلام دوستان
من با ۲۰ میلیون تومان چه ارزی بخرم ؟

مهدی
مهدی
3 سال قبل
پاسخ  صدرا

بیت تورنت

دال
دال
3 سال قبل
پاسخ  صدرا

سلام دوست عزیز
با بررسی FCAS و با مطالعهء طرح پروژه‌ها اقدام به خرید کنید، دنبال سیگنال نباشید

محمد
محمد
3 سال قبل
پاسخ  صدرا

ADA BTT TRTL

صدرا
صدرا
3 سال قبل
پاسخ  محمد

مرسی از راهنمایی خوب شما

بهمن۱۲۰۰
بهمن۱۲۰۰
3 سال قبل

مقداری خریدم و گذاشتم توی کیفم بمونه تا چند ماه دیگه قیمتش بره بالا انشالله

Amirali._.feyzi
Amirali._.feyzi
3 سال قبل

تشکر از خانوم جلالی 🌷

امیر
امیر
3 سال قبل

این ارزو چجوری بخرم کدوم صرافی داره؟؟؟

علی مقدم
علی مقدم
3 سال قبل
پاسخ  امیر

صرافی پلونی داره.کیف پول ترون لینک پرو رو نصب کنید.خوده کیف پول مستقیم وصل میشه به صرافیش میتونی خرید کنی