قدرت پردازش شبکه بیت کوین دوباره رکورد زد

قدرت پردازش شبکه بیت کوین دوباره رکورد زد

نرخ هش شبکه بلاک چین بیت کوین به اوج تاریخی دیگری رسیده است؛ اتفاقی که نشان می‌دهد پس از وقوع هاوینگ، همچنان دورنمای ماینرهای بیت کوین از این شبکه، توأم با خوش‌بینی است.

به گزارش یوتودی، در روز ۱۱ مه ۲۰۲۰ (۲۲ اردیبهشت)، سومین رویداد هاوینگ بیت کوین به وقوع پیوست و پاداش استخراج بلوک‌های این شبکه به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت. به‌فاصله اندکی پس از وقوع این رویداد، نرخ هش شبکه بیت کوین از ۱۲۱میلیون تراهش‌برثانیه به ۹۰میلیون تراهش‌برثانیه کاهش یافت.

احیای سریع نرخ هش شبکه بیت کوین می‌تواند نمایانگر این باشد که صنعت استخراج، کماکان پابرجاست و می‌تواند همچنان بار ثبات و پایداری شبکه را به دوش بکشد.

قدرت پردازش شبکه بیت کوین دوباره رکورد زد
نرخ هش شبکه بیت کوین. منبع: Blockchain.com

گفتنی است به‌طور معمول پس از وقوع هاوینگ، نرخ هش شبکه بیت کوین به‌سوی افت شدید، سوق پیدا می‌کند. با وقوع هاوینگ، تعداد بیت کوین‌های قابل استحصال برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد و باعث می‌شود درآمد آنها کمتر شود.

وقتی که ماینرها همزمان با کاهش بیت کوین‌‌های قابل استخراج با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو می‌شوند، معمولا دست به فروش ذخایر بیت کوین خود می‌زنند.

اگر در کوتاه‌مدت، شاخص سختی استخراج تعدیل شود، خطر خروج ماینرها از شبکه یا فروش انبوه ذخایر بیت کوین آنها بازار را تهدید نمی‌کند.

الخاندرو دلا توره (Alejandro De La Torre)، نایب رئیس شرکت پولین (Poolin) می‌گوید که هم‌اکنون دستگاه‌های قدیمی استخراج هم سود‌ده شده‌‌اند. این یعنی حتی ماینرهای مستقل هم می‌توانند سودآور باشند و به‌سوی فروش ذخایر بیت کوینی خود سوق پیدا نکنند.

توره افزوده است:

روز گذشته، شاخص سختی استخراج شبکه بیت کوین با تنظیم مجدد، به اندازه ۲.۸۷ درصد کاهش یافت و متوسط نرخ هش این شبکه به ۱۲۰.۵۷ اگزاهش‌برثانیه رسید. نکته جالب‌توجه در این میان آن است که نرخ هش روی مدار صعودی است و قطعا می‌توان آن را ناشی از قیمت کنونی بیت کوین دانست که باعث شده است حتی ماینرهای قدیمی نیز سود‌ده باشند.

توره در ادامه نتیجه گرفته است که احتمالا نرخ هش شبکه بیت کوین همچنان افزایش پیدا کند؛ چرا که شاخص سختی استخراج در مقایسه با هفته‌های قبل، پایین‌تر است و بهای بیت کوین نیز بالاتر از ۱۱,۰۰۰ دلار قرار دارد.

وی خاطرنشان کرده است:

اکنون شاخص سختی، پایین‌تر از دو هفته اخیر است و از ۱۷.۳۵ به ۱۶.۸۵تریلیون رسیده است. قیمت بیت کوین‌ نیز بسیار بالاتر رفته است که خود می‌تواند افزایش نرخ هش را طی دو هفته آتی به‌دنبال داشته باشد؛ البته افزایش شاخص سختی به قیمت بیت کوین در انتهای روزی بستگی دارد که شاخص سختی در آن روز تنظیم می‌شود.

یک رکورد تاریخی در نرخ هش آن هم تنها سه ماه پس از وقوع هاوینگ می‌تواند حاکی از شروع یک روند خوش‌بینانه باشد. این اتفاق نشان می‌دهد که به‌دلایل مختلف از جمله هزینه کمتر انرژی در استان سیچوان چین، همچنان صنعت استخراج، روند پایداری را طی خواهد کرد.

گفتنی است بسیاری از مراکز بزرگ استخراج بیت کوین در سیچوان مستقر هستند. به‌دلیل فصل بارندگی و فعالیت نیروگاه‌های برق‌آبی، برق ارزان‌تری به دست ماینرها می‌رسد.

همچنین بر اساس داده‌های بایت‌تری (ByteTree)، موجودی خالص ماینرها طی پنج هفته گذشته در محدوده ۳۰ بیت کوین است.

داده‌ها نیز نشان می‌دهد که ماینرها بیش از آنچه استخراج می‌کنند، بیت کوین نفروخته‌اند و این امر به کاهش فشار فروش بیت کوین منجر شده است.

گفتنی است فشار نسبتا پایین فروش از سوی ماینرها عامل مثبتی است که می‌تواند بیت کوین را در حفظ روند صعودی خود یاری کند.

همچنین این عامل نشان می‌دهد که بیت کوین پیش از فرارسیدن سه‌ماهه چهارم سال جاری میلادی، توانسته است خود را پس از هاوینگ احیا کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سجاد موثقی
سجاد موثقی
3 سال قبل

به لطف معاملات اهرم دار فکر نمیکنم بیت کوین تا رسیدن هاوینگ 2024 به قیمتی بالاتر از 30هزاردلار دست پیدا کنه در نتیجه این بازار به نفع افرادی تموم میشه که موج سواری بلد باشن یا هولدرهایی
که طمع کار نباشن ....