جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

زمانی که ورشکسته شدید، با گریه باز نگردید!

کریگ رایت اخیراً به گروهی از علاقه‌مندان این ارز دیجیتال که از Bitcoin ABC حمایت می‌کنند حمله کرده و همان‌گونه که از حواشی پیداست، مقارن با آماده‌سازی بیت کوین کش برای بروز رسانی سراسری یا هارد فورک پیش رو، فعلاً تصمیمی برای مصالحه ندارد.

چهره بحث‌برانگیزی که بدون شواهد کافی، ادعا می‌کند که خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتوست، مدت‌هاست که یکی از شخصیت‌های برجسته بیت کوین کش به شمار می‌رود. BCH چهارمین ارز دیجیتال از لحاظ حجم بازار است که سال گذشته با داغ شدن بحث‌های صورت گرفته پیرامون مقیاس‌پذیری بیت کوین، با سروصدای بسیاری به‌وسیله هارد فورکی از آن جدا شده بود.

بیشتر بخوانید: پس از هاردفورک بیت کوین کش چه کسی بر مسند قدرت خواهد نشست؟

اما کریگ رایت که پیش از این توسط جامعه بیت کوین به آغوش گرفته شده بود، در حال حاضر در کانون جدال سختی بر سر آینده این ارز دیجیتال به سر می‌برد.

در حالی که بیت کوین کش طی عمر یک‌ساله خود هاردفورک های زیادی را تجربه کرده است، اما هنوز توافقی درزمینه هاردفورک پیش رو، از سوی جامعه این ارز دیجیتال صورت نگرفته است.

طرفین مشاجره، بر سر اینکه کدام ارتقا سیستمی باید در تغییر کد لحاظ شود، اختلاف‌نظر پیدا کردند و کمتر از یک هفته از شروع مباحثه‌ها، جریان اختلافات به‌گونه‌ای پیش رفت که به نظر می‌رسد بیت کوین کش به دو ارز مجزا تقسیم خواهد شد که یکی از آنها پروتکل Bitcoin ABC را اجرا نموده و دیگری نرم‌افزار دیدگاه ساتوشی (یا Bitcoin SV) را به کار خواهد گرفت. Bitcoin SV توسط شرکت nChain مطرح شده که کریگ رایت در آن مشغول است. گرچه فعلاً شاخصه‌های زیادی وجود ندارد، ولی شواهد تجربی مربوط به مبادلات بازار نشان می‌دهد که Bitcoin ABC درصد بیشتری از حمایت کاربران را به خود اختصاص داده است.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

اگرچه رایت پایه‌ریزی یک حمله را به‌طور کامل تأیید نکرده، ولی به نظر می‌رسد که در حساب توییتر خود با ارائه دلایل مختلف، از ماینر ها درخواست کرده است تا از قدرت خود در راستای نابودی بلاک چینی بهره بگیرند که از پروتکل Bitcoin ABC استفاده می‌کند. همچنین بنا به گفته رایت، ماینرهای Bitcoin SV با به‌کارگیری قدرت هش خود می‌توانند به‌طور موثری بلوک‌های خالی را بر روی بلاک چین رقابتی بیت کوین کش استخراج کرده و جریان تراکنش‌ها را متوقف سازند.

بنا به استدلال مطرح‌شده توسط رایت، این اقدامات جزئی از پروتکل بوده و انجام آنها مشکلی ندارد (و به نظر او، مقرراتی وجود ندارد که مانع این کار شود).

باتوجه به گفته‌ها و اطمینان کریگ رایت پروژه ماینینگ جدیدی به نام استخر کوسه (SharkPool) اعلام داشته که طبق صحبت‌های کریگ منحصراً برای استخراج بلوک‌های خالی تلاش خواهد کرد.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

با این حال پیتر آر ریزون، محقق ارشد دومین نرم‌افزار محبوب اجرایی بیت کوین کش به نام بیت کوین نامحدود (Bitcoin Unlimited) اظهار داشته است که این تهدیدات، ادعاهایی بی‌اساس است که هدف آن ترساندن حامیان Bitcoin ABC است.

با این وجود، دیگران از جمله کریس پیسیا، توسعه‌دهنده پلتفرم تجارت الکترونیک «بازار باز» و همچنین بیت کوین کش، معتقد است که این حمله مخرب مردی است که بدون در نظر گرفتن خطرات یا نتایج احتمالی، به‌شدت مصمم است که راه خود را پیش بگیرد. پیسیا اظهار داشت:

من با کنار گذاشته شدن کریگ رایت مشکلی ندارم ولی او تهدید به نابودی زنجیره دیگری با راه‌اندازی یک حمله ۵۱ درصدی کرده است که اصلاً جالب نیست.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

بازخوانی تجربه های قبلی

اگر مدتی طولانی در سرزمین بیت کوین (bitcoinland) حضور داشته‌اید، این مسئله می‌تواند برایتان آشنا باشد.

کمی بیشتر از یک سال قبل بود که بحثی پیرامون نحوه بهبود مقیاس‌پذیری بیت کوین شکل گرفت که ظاهراً بحث و جدل‌ها بر سر ویژگی کوچکی از این پول آنلاین بود: مقدار اندازه پارامتر سایز بلاک.

اما در مورد به موفقیت رسیدن این راه، اختلاف‌نظرات بسیاری وجود داشته و مناظره‌ها به تهدیدات تفکیک این ارز انجامید. دسته‌ای از ماینرهای بیت کوین که طرز تفکرشان بسیار شبیه به رایت بود، حتی تهدید کردند که بعد از جدایی زنجیره جدید، به آن حمله خواهند کرد.

به این ترتیب بیت کوین کش، ارزی جعلی شناخته می‌شد که ارتقا سیستم بیت کوین به نام سگویت (SegWit) را در راستای دست‌یابی به پارامتر سایز بلوک بزرگ‌تر، نادیده گرفته بود.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

در حالی که جامعه بیت کوین کش، اکثراً در مورد مسیری که این ارز در سال اول پیموده بود اتفاق‌نظر داشتند، این چهره هماهنگ با رشد جامعه از بین رفت. دیری نپایید که خود این جامعه نیز درگیر مناظرات سایز بلوکی خود شد.

ارتقای نرم‌افزاری Bitcoin ABC شامل دو ویژگی کلیدی می‌شود که یکی از آنها مربوط به کد اجرایی ساده‌سازی عملیات «مبادلات اتمی» است که جهت مبادله یک ارز دیجیتال به ارزی دیگر، بدون نیاز به پروسه اعتماد انجام می‌گیرد. ولی این ارتقا اندازه کنونی بلوک را که ۳۲ مگابایت است، تغییری نمی‌دهد.

اما Bitcoin SV که متعلق به رایت است، در نظر دارد تا پارامتر اندازه بلوک را از ۳۲ مگابایت به ۱۲۸ مگابایت تغییر دهد.

این مسئله فنی بوده و از دیدگاه برخی افراد، در مقطع کنونی نیازی به آن نمی‌باشد اما در طی ماه‌های گذشته حامیان بیت کوین کش شروع به انتخاب جناح خود نموده‌اند.

به‌عنوان مثال، بزرگ‌ترین استخر ماینینگ بیت کوین کش به نام CoinGeek در ماه آگوست رسماً اعلام کرد که از Bitcoin SV و بلوک‌های بزرگ‌تر حمایت می‌کند. در سمت مخالف، وب‌سایت اطلاعاتی و استخر ماینینگ Bitcoin.com که احتمالاً توسط طرفداران سرسخت بیت کوین کش مانند راجر ور اداره می‌شود، اخیراً حمایت خود از Bitcoin ABC را اعلام کرده است.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

بیشتر بخوانید: آموزش ماینینگ بیت کوین ، آشنایی با دستگاه های استخراج

درنتیجه اختلافات جاری، بسیاری از شرکت‌های تجاری و صرافی‌هایی که از بیت کوین کش پشتیبانی می‌کنند (شامل صرافی‌های بایننس، کوین بیس و پولینتریزا و همچنین نرم‌افزار پرداخت فوری Money Button) تاکنون بسیاری از عملیات مربوط به این ارز را متوقف کرده‌اند.

رایان اکس چارلز، مدیرعامل اجرائی Money Button با اشاره به ماهیت هارد فورک پیش رو گفت که نهایتاً کاربرانی که در حال اجرای نرم‌افزار بیت کوین کش می‌باشند، چاره‌ای نخواهند داشت به‌جز اینکه سیستم خود را به نرم‌افزار یکی از این دو رقیب، ارتقا دهند.

دردهای رو به رشد سیاسی

در حالی که این مناقشه کاملاً فنی به نظر می‌رسد، بر اساس دیدگاه ریزون (مدیرعامل Bitcoin Unlimited) زمینه اصلی این مشاجره‌ها، ریشه در مبارزه بر سر قدرت دارد.

ریزون اظهار داشت که نمی‌خواهم در رویدادی شرکت کنم که جلوه بیشتری به شرکت nChain و کریگ رایت ببخشد. وی همچنین افزود:

این مشاجره‌ها، بحث فنی نیست. بلکه مبارزه‌ای برای به‌دست گرفتن کنترل است.

در ضمن، طرفداران Bitcoin SV نیز همین مباحث را در مورد طرف مقابل مطرح می‌کنند.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟

 

کالوین آیر، مدیرعامل اجرایی CoinGeek در توییتر خود نوشت که شرکت بیت مین و Bitcoin.com تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا بیت کوین را نابود کنند. وی تغییرات مدنظر BitcoinABC را خطرناک توصیف کرده است تا جایی که در پستی از وبلاگش، به یکی از ویژگی‌های پیشنهاد شده اشاره می‌کند که DSV نام دارد. در واقع DSV عملکردهایی مشابه ارز دیجیتال Augur را به بلاک چین بیت کوین کش اضافه می‌کند، که از نظر آیر این عملکردها می‌تواند باعث توقف شبکه شود.

گرچه ریزون نیز از طریقی مشابه، استدلال می‌کند که این سطح از مناظره‌های تنش‌زا، نشان می‌دهد که بیت کوین کش از این پس قادر نخواهد بود که با سرعت قبل به بهبود و ارتقای سیستم خود بپردازد. وی ادامه داد:

به نظرم آنچه که در حال رخ دادن است، این است که بیت کوین کش نیاز منظم به وجود هارد فورک را بیش از حد پرورش داده است. به دلیل اینکه آغازگر این برنامه بوده‌ایم، برای اولین بار با این مشکل مواجه شده‌ایم که هارد فورک های متناوب باعث ایجاد مشاجره می‌شوند.

جنگ در بیت کوین کش: چرا هارد فورک پیش رو، نوید جدایی دیگری را می دهد؟با این حال، بنا به اعتقاد طرفداران بیت کوین کش، جدا شدن این ارز از بیت کوین، مطابق با دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتو مبنی رسیدن به هدف پیشروی در یک شبکه پرداخت ارزان‌تر و سریع‌تر انجام شده است اما این هارد فورک، اختلافات موجود در بیت کوین را نیز به بیت کوین کش انتقال داده و کسب‌وکار این ارز را تحت تأثیر قرار داده است.
با وجود آتش متقابل طرفین در مشاجره‌ها، چارلز (مدیرعامل اجرایی Money Button) منتظر است که آتش این اختلافات فروکش کرده و با دیدگاهی امیدوارانه، تنها یک سکه در نتیجه این هارد فورک ظهور کند. در نهایت، چارلز ضمن نتیجه‌گیری بیان داشت:

تئوری money button، بر مبنای یک پول است. نه تعداد زیادی از پول‌ها. اگر مجبور باشیم تا به‌صورت همزمان، نگران مدیریت چندین سکه مختلف باشیم، به هر طریقی محصول نهایی بدتر خواهد شد. من باکمال میل، هرکدام از طرفین که با شفافیت پیروز شوند را خواهم پذیرفت.

منبع: coindesk
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Morteza
Morteza
۵ سال قبل

سلام جنگ هش به کجا رسید؟ شنیدم bch sv پیروز شده درسته؟

محمود پیراسته
محمود پیراسته
۵ سال قبل

بیت کوین گلد خیلی بهتر از این ها هست فقظ زمان نشون میده کی برنده میشه

چون منطق وسط نیست

عادل
عادل
۵ سال قبل

من حدود ./5 بیتکوین کش دارم
با این حساب سر پولم چی میاد ؟!!

وریا
وریا
۵ سال قبل

دزدا و کلاهبردارا دارن سر سهم بیشتر جنگ اتمی راه میندازند.