کاهش تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین، سقوط اخیر قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود

کاهش تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین، سقوط اخیر قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود

آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین پیش از سقوط ۱,۶۰۰ دلاری این ارز دیجیتال، ۹ درصد افت کرده بود. آیا آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین یا به‌اختصار DAA را می‌توان به‌عنوان یک اندیکاتور قیمت در نظر گرفت؟

به گزارش کریپتوپوتیتو، ۲ اوت (۱۲ مرداد)، قیمت بیت کوین از مرز ۱۲,۰۰۰ دلار عبور کرد؛ اما طولی نکشید که دوباره روند اصلاحی شدیدی را در پیش گرفت. طبق داده‌های اخیر، این اصلاح قیمت باید خیلی زودتر اتفاق می‌افتاد؛ زیرا تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین پیش از افت قیمت، کاهش پیدا کرده بود.

تعداد آدرس‌های فعال روزانه یک کوین، نمایی کلی از تعداد کاربران فعال شبکه آن کوین را ارائه می‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که اوایل سال جاری انجام شد، تعداد آدرس‌های فعال روزانه یک دارایی دیجیتال، همبستگی مثبتی با قیمت آن دارایی نشان می‌دهد. در‌حال‌حاضر، داده‌هایی از شرکت تحلیل ارزهای دیجیتال سانتیمنت (Santiment) این نظریه را در خصوص حرکات اخیر بیت کوین مجدداً تأیید کرد.

بیت کوین، آخر هفته پرنوسانی را از سر گذراند. این ارز دیجیتال برتر بازار، به‌صورت متوالی دوبار رکورد سال جاری خود را در ۱۱,۷۰۰ و ۱۲,۱۰۰ دلار شکست و سپس، در عرض چند دقیقه، بیش از ۱۳ درصد افت داشت تا به ۱۰,۵۰۰ دلار بازگردد. بر اساس استدلال سانتیمنت، علاوه بر برخی برآوردهای تکنیکال که این روند اصلاحی را پیش‌بینی می‌کردند، تعداد آدرس‌های فعال روزانه نیز در این بازگشت قیمت تأثیرگذار بود.

کاهش تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین، سقوط اخیر قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود
تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین طی یک ماه گذشته. منبع: سانتیمنت

سانتیمنت در گزارش خود می‌نویسد:

با جهش بیت کوین از روی مانع ۱۲,۰۰۰ دلار، علائم هشداردهنده‌ای وجود داشت که نشان می‌داد تعداد آدرس‌های فعال روزانه این شبکه در حدی نیست که بتواند این افزایش قیمت را حفظ کند و احتمال بازگشت سریع روند وجود دارد. از روز جمعه تا روز یک‌شنبه (۱۰ تا ۱۲ مرداد)، تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین از ۱.۰۶میلیون به ۹۵۹,۰۰۰ آدرس رسید. درحالی‌که قیمت به‌سمت ۱۲,۰۰۰ دلار خیز برمی‌داشت، کاهش تعداد آدرس‌ها موجب شکل‌گیری واگرایی‌هایی نزولی آشکاری در نمودارها شد که به سقوط قیمت انجامید.

اگر تعداد آدرس‌های فعال روزانه بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد، بهتر است این مسئله را در تایم‌فریم‌های بزرگ‌تر نیز بررسی کنیم. داده‌های بیشتر از سانتیمنت نشان می‌دهد که تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین، طی دو سال گذشته در حال افزایش بوده‌ است. درواقع، این تعداد طی هفته گذشته به بیشترین میزان خود پس از اوایل سال ۲۰۱۸ (دی ۹۶) رسید.

کاهش تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین، سقوط اخیر قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود
تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین از ابتدای پیدایش این کوین. منبع: سانتیمنت

شایان ذکر است که بیشترین رکورد تعداد آدرس‌های فعال روزانه پادشاه ارزهای دیجیتال در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ و اوایل سال ۲۰۱۸ (دی ۹۶) ثبت شد و کاملا با عملکرد قیمت در آن زمان هم‌راستا بود. درحالی‌که بیت کوین تا ۲۰,۰۰۰ دلار اوج می‌گرفت، تعداد آدرس‌های این شبکه نیز در دو نوبت به ۱.۱۵میلیون رسید.

همراه با افت سریع قیمت طی ماه‌های بعد، از تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین نیز کاسته می‌شد. همچنین، موردی مشابه در زمان رشد قیمت بیت کوین تا حدود ۱۴,۰۰۰ دلار در اواسط سال ۲۰۱۹ (اوایل تابستان ۹۸) مشاهده شد.

بااین‌حال، اکنون به‌خصوص پس از سقوط سنگین اواسط مارس (اواخر اسفند ۹۸)، تعداد آدرس‌های فعال روزانه بیت کوین از رکورد سال ۲۰۱۹ خود نیز فراتر رفته است. این امر، نمایانگر افزایش تقاضا و رشد شبکه است. گفتنی است که در مقیاس کلان، به نظر می‌رسد قیمت از سرعت رشد تعداد آدرس‌های فعال بیت کوین باز مانده که می‌تواند حاکی از قوت‌گرفتن احتمال وقوع روند صعودی دیگر در بازار این ارز دیجیتال باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Ali
Ali
3 سال قبل

سلا
لطفا بگید این نمودار dda کجا میشه پیدا کرد
چندجا سرچ زدم نبود

امین آقا
امین آقا
3 سال قبل
پاسخ  Ali

فکر کنم باید daa جستجو کنی. چون مخفف daily active addresses هستش.

Ali
Ali
3 سال قبل

مهندس همین کارو کرده بودم اما نتیجه نگرفتم

ناشناس
ناشناس
3 سال قبل
پاسخ  Ali