۳ دلیل رشد ۸۵ درصدی قیمت کاردانو در ۱۰ روز

۳ دلیل رشد ۸۵ درصدی قیمت کاردانو در ۱۰ روز

طی ۱۰ روز، قیمت کاردانو ۸۵٪ افزایش داشت و حتی برای ساعاتی از نظر ارزش بازار رسماً از بیت کوین اس‌وی پیشی گرفت، تا به ششمین ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شود. اما دلیل این رشد شدید چه می‌تواند باشد؟

طبق گزارش کوین تلگراف، قیمت کاردانو با افزایش بیش از ۸۵ درصد طی کمتر از دو هفته، از ۰.۰۷۴ دلار به ۰.۱۳۷ دلار رسیده است. با این رشد خیره‌کننده، کاردانو از بیت کوین اس‌وی سبقت گرفت و به ششمین ارز دیجیتال برتر بازار تبدیل شد. البته اکنون که در حال نگارش این خبر هستیم، بیت کوین اس‌وی با کمی رشد توانسته است دوباره جایگاه خود را پس بگیرد اما فاصله این دو بسیار نزدیک است.

۳ دلیل رشد ۸۵ درصدی قیمت کاردانو در ۱۰ روز

احتمالاً سه عامل در جهش چشم‌گیر قیمت ارز دیجیتال کاردانو (ADA) طی هفته‌های اخیر مؤثر بوده‌اند. این عوامل بالقوه عبارتند از: به‌روزرسانی جدید شلی (Shelley)، ساختار مطلوب بازار و رشد سریع بازار مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi).

همچنین بخوانید: کاردانو چیست؟

به‌روزرسانی جدید شلی

روز اول ژوییه (۱۱ تیر)، یک نود که مجهز به اجزای ارتقا شلی بود روی شبکه اصلی کاردانو اجرا شد. تا پایان ماه، روز ۲۹ ژوییه (۸ مرداد)، تغییرات کامل از طریق یک هارد فورک روی شبکه کاردانو پیاده‌سازی خواهند شد.

به‌روزرسانی جدید شلی، با سیستم سهام‌گذاری‌اش، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای روی قیمت آدا داشته است. کاردانو یک شبکه مبتنی بر اثبات سهام است و هیچ استخراج‌کننده‌ای ندارد. کاربرانی که مایل به اعتبارسنجی تراکنش‌ها و کسب درآمد از این راه باشند، با اختصاص دادن ارزهای خود به شبکه، باعث تأیید تراکنش‌ها و حفظ امنیت شبکه می‌شوند. در مقابل، کاربران می‌توانند از سیستم پاداش کاردانو بهره‌مند شوند.

در نقشه راه (طرح آینده) شلی نوشته شده است:

در شلی طرح نمایندگی و مشوق‌ها هم پیاده‌سازی خواهد شد که نوعی سیستم پاداش برای افزایش استخرهای سهام و مقبولیت در میان جامعه است. در این شبکه مبتنی بر اثبات سهام، کاربران واحدهای ADA خود را سهام‌گذاری می‌کنند تا بتوانند در حفظ شبکه مشارکت کنند.

نقشه مسیر شلی همچنین بیان می‌کند که تا پایان به‌روزرسانی شلی، انتظار می‌رود با افزایش ۱,۰۰۰ استخر سهام دیگر، کاردانو غیرمتمرکزتر شود. این طرح توضیح می‌دهد:

تا پایان دوره اجرای شلی، انتظار داریم با طرح مشوقی که برای دستیابی به حدود ۱,۰۰۰ استخر سهام طراحی شده است، کاردانو ۵۰ تا ۱۰۰ برابر غیرمتمرکزتر از سایر شبکه‌های بزرگ بلاک چین شود.

افزایش تقاضا برای کوین ADA احتمالاً از سوی سرمایه‌گذارانی است که سیستم پاداش نسخه به‌روزرسانی‌شده و جدید کاردانو را جذاب می‌دانند.

شکست مقاومت چندساله

از اوت ۲۰۱۸ (شهریور ۹۷)، سطح ۰.۱۰۷ دلار سطح مقاومتی چندساله و سرسخت برای ADA به شمار می‌رود. در سپتامبر ۲۰۱۸ (مهر ۹۷) و ژوئن ۲۰۱۹ (تیر ۹۸)، هر تلاش این کوین برای عبور از این مقاومت با فروشی گسترده و بازگشت از این سطح روبرو می‌شد.

آخرین باری که کاردانو به ۰.۱۰۷ دلار نزدیک شد، اولین هفته ماه مارس (هفته دوم اسفند ۹۸) بود، درست پیش از اینکه بیت کوین سقوطی تا زیر ۴,۰۰۰ دلار داشته باشد. طی سه هفته، قیمت این آلت کوین افتی ۷۱ درصدی از اوج آن زمان خود تجربه کرد.

۳ دلیل رشد ۸۵ درصدی قیمت کاردانو در ۱۰ روز
عبور از مقاومت چند ساله آدا. منبع: TradingView

افزایش قیمت اخیر کاردانو باعث شد تا این سطح مهم مقاومت برای اولین بار بعد از سال ۲۰۱۸ شکسته شود. علاوه بر این، ساختار مطلوب بازار ADA و نبودِ سطوح مقاومت مشخص بالاتر از ۰.۱۷ دلار باعث جلب توجه معامله‌گران شده است.

رشد بازار دیفای

بازار مدیریت مالی غیرمتمرکز (دیفای) در حال رشدی چشم‌گیر است و ارزش کل آن با تمام پروتکل‌های دیفای از ۲ میلیارد دلار عبور کرده است. بنیان‌گذار کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، در توییت اخیر خود اشاره کرد که کاردانو به‌زودی می‌تواند نقشی کلیدی در فضای DeFi ایفا کند.

شبکه بلاک چین کاردانو، به‌عنوان یک شبکه بلاک چین مبتنی بر اثبات سهام، ساختاری مناسب برای اجرای برنامه‌های دیفای در مقیاس بزرگ دارد.  

اگر کاردانو به پشتوانه اصلی فضای امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شود، می‌تواند در میان‌مدت، فرصت جدیدی برای رشد این شبکه بلاک چینی ایجاد کند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Mohammad Nazari
Mohammad Nazari
3 سال قبل

کاردانو ممکنه به زودی به ۱۰ دلار هم برسه

آرمان
آرمان
3 سال قبل

نهم مارس قیمتش 0.017 بوده
و دیروز تا 0.13 رشد داشته
یعنی سود 800 درصدی
یعنی 8 برابر شدن طی فقط ۴ ماه

محمد همایون
محمد همایون
3 سال قبل
پاسخ  آرمان

سلام خوبید
ببخشید من کیف پول اینفینیتو والت برا کاردانو دارم
وقتی میخوام بفروشم بعضی از سایتها شناسه تراکنش میخوان
شما میدونید شناسه تراکنش رو چجوری باید پیدا کنم؟ممنون ازشما

حمید
حمید
3 سال قبل
پاسخ  آرمان

قیمتی که 9 مارس برای کل بازار اتفاق افتاد ، خیلی سریع اصلاح شد و نزدیک به 40 سنت رسید بعد از دو سه روز
پس نهایتا 400 درصد رشد واقعی بوده ، نه 800 درصد