پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

دور از انتظار نیست که جو بایدن، نامزد کنونی حزب دموکرات آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و معاون اول پیشین باراک اوباما، در صورت تصاحب کرسی ریاست جمهوری، وزرایی را در کابینه خود منصوب کند که با حوزه ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشند. از سویی دیگر، این اتفاق محتمل است که با تغییر مستأجران کاخ سفید، چارچوب‌های نظارتی بیشتری در حوزه ارزهای دیجیتال تدوین و اعمال شود.

وب‌سایت دیکریپت در مقاله‌ای مفصل، پیامدهای احتمالی راه‌یافتن بایدن به کاخ سفید را بر صنعت ارزهای دیجیتال تشریح کرده است.

چندی پیش در روز ۱۵ ژوییه (۲۵ تیر ۹۹)، شاهد اتفاق غافلگیرکننده‌ای در حساب کاربری توییتر جو بایدن بودیم. در آن روز، پیامی در حساب توییتر این سیاست‌مدار پدیدار شد که در آن نه تنها به بیت کوین اشاره شده بود، بلکه به دنبال‌کنندگان بایدن پیشنهاد شده بود که دو برابر هر مقداری که برای او بیت کوین بفرستند، به حسابشان بیت کوین ارسال می‌شود.

اما این پیشنهاد اغواکننده، کار هکری بود که توانسته بود به حساب جو بایدن و بیش از ۱۳۰ چهره مطرح دیگر از جمله سیاست‌مداران، سلبریتی‌ها و فعالان بزرگ صنعت ارزهای دیجیتال نفوذ کند.

این رخداد در ادامه باعث شد تا بایدن طی اطلاعیه‌ای برای اولین بار به بیت کوین اشاره کند. او یک روز پس از هک حساب توییترش، اعلام کرد:

من هیچ بیت کوینی ندارم و هیچ‌گاه هم از شما درخواست نخواهم کرد که برایم بیت کوین ارسال کنید. با این حال، اگر می‌خواهید به من برای شکست‌دادن ترامپ و خاتمه‌دادن به ریاست جمهوری او کمک کنید، می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟

همان‌ طور که انتظار می‌رفت، لینکِ اشاره‌شده کاربر را به جایی هدایت می‌کرد که صرفاً کمک‌های دلاری پذیرفته می‌شد و نه بیت کوین.

حقیت امر آن است که بایدن، موضع صریحی در قبال بیت کوین ندارد. او پیش‌ از هک حساب کاربری‌اش هرگز نامی از بیت کوین به میان نیاورده بود و تاکنون نیز درخواست رسانه‌ها را برای موضع‌گیری در مورد آن بی‌پاسخ گذاشته است. اما پیش‌تر در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶، کمیته‌ای موسوم به «درفت بایدن ۲۰۱۶» (Draft Biden ۲۰۱۶) با هدف حمایت از بایدن راه‌اندازی شده بود و کمک‌های مردمی را در قالب بیت کوین دریافت می‌کرد. با این حال، بایدن در نهایت برای انتخابات نامزد نشد و این کمیته نیز نتوانست به‌طور رسمی با وی ارتباط برقرار کند.

اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی ایالات متحده و رقیب سرسخت بایدن پیش‌تر در توییتی نوشته بود:

من طرفدار بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال نیستم.

ترامپ نیز موضعی انفعالی در برابر بیت کوین و ارزهای دیجیتال دارد، اما سازمان‌های تحت امر وی تأثیر و نفوذ ارزهای دیجیتال را دست‌کم نگرفته‌اند.

از سویی دیگر نباید از این واقعیت غافل شد که بایدن دل‌مشغولی‌های بسیار مهم‌تری برای کارزار ریاست جمهوری خود دارد؛ از ویروس کرونا و وضعیت اقتصادی کنونی گرفته تا سیاست‌های جنجال‌آفرین ترامپ در عرصه‌های سیاسی داخلی و خارجی.

با این حال، تصاحب کرسی ریاست جمهوری ایالات متحده از سوی بایدن، می‌تواند تأثیر چشمگیری بر رشد و بلوغ صنعت ارزهای دیجیتال در گوشه و کنار آمریکا و حتی جهان داشته باشد. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به موضع‌گیری‌های اعضای احتمالی کابینه بایدن در قبال ارزهای دیجیتال و در کنار آن دیدگاه‌های چندین تن از پیشگامان این صنعت را هم مرور می‌کنیم.

کابینه بایدن

کامالا هریس (Kamala Harris)، معاون اول منتخب بایدن، سناتور کنونی و دادستان کل سابق ایالات کالیفرنیا، تاکنون به‌طور عمومی موضع خود را نسبت به بیت کوین و ارزهای دیجیتال بیان نکرده است. با این حال، در تیم او نام فردی به نام رایان مونتویا (Ryan Montoya) به چشم می‌خورد که پیشتر سمت معاون ارشد فناوری ساکرمانتو کینگز (Sacramento Kings) را برعهده داشته است که به‌عنوان یکی از پیشروترین تیم‌های لیگ NBA در حوزه فناوری و ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود. مونتونیا هم‌اکنون مدیر برنامه‌های هریس است و در صورت انتخاب بایدن، یکی از نامزدهای محتمل تصاحب سمت معاونت او است.

علاوه بر این، دست‌کم یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های حوزه ارزهای دیجیتال لب به ستایش از هریس گشوده و گفته است که او می‌تواند با بیت کوین کنار بیاید. تیم دریپر (Tim Draper)، سرمایه‌گذار مشهور، پیش‌تر در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود که او شاهد فعالیت‌های هریس در عرصه سیاسی کالیفرنیا بوده و فکر می‌کند که وی می‌تواند قابلیت‌های نهفته ارزهای دیجیتال را درک کند. دریپر می‌گوید:

من گمان می‌کنم که هریس، انسان هوشمندی است و می‌تواند از پس آشنایی با مفاهیم ارزهای دیجیتال بربیاید. بهتر است سریع‌تر دست به کار شویم و اگر کیف پول نداشته باشد، یک کیف پول بیت کوین برای او تهیه کنیم.

پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟
کامالا هریس

اندرو یانگ (Andrew Yang)، یکی دیگر از چهره‌های سرشناس کارزار انتخاباتی بایدن است که بدون شک می‌توان او را از جمله طرفداران پروپاقرص بیت کوین قلمداد کرد. یانگ که قبلاً روی پلتفرمی برای درآمد پایه جهانی برای آمریکایی‌ها کار می‌کرد، یک کارآفرین خوش‌فکر و برخوردار از ایده‌های نو در حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است. او که قبلاً یکی از نامزدهای محتمل دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری بود، حتی گفته بود که در صورت تصاحب کرسی ریاست جمهوری آمریکا، یک سامانه رأی‌گیری مبتنی بر بلاک چین را راه‌اندازی خواهد کرد. گفتنی است او پس از انصراف از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری، بنیادی غیرانتفاعی موسوم به هیومنیتی فوروارد (Humanity Forward) راه‌اندازی کرد تا ایده‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال را ترویج کند؛ ایده‌هایی که از جمله‌ی آنها می‌توان به پلتفرم درآمد پایه جهانی (UBI) و سود سهام داده (Data Dividend) اشاره کرد.

علاوه بر این، یانگ ناتوانی دولت را در حسابرسی دقیق صورت‌های مالی با پیشرفت روزافزون ارزهای دیجیتال یادآور شده است. در نهایت، اگر بایدن به کاخ سفید راه یابد و یانگ بتواند در تیم مدیریتی او جایی برای خودش دست‌وپا کند، می‌تواند در تدوین و اعمال چارچوب‌های نظارتی استاندارد برای حوزه دارایی‌های دیجیتال نقش مؤثری ایفا کند.

یانگ در سال ۲۰۱۹ گفته بود:

ارزها و دارایی‌های دیجیتال با پیشرفتی فزاینده اکنون نمایانگر بخش چشمگیری از ارزش‌ و فعالیت‌های اقتصادی هستند و به‌سرعت در حالِ پیشی‌گرفتن از واکنش‌های احتمالی دولت هستند. تدوین یک چارچوب ملی برای نظارت بر این دارایی‌ها اکنون به بن‌بست خورده، چرا که چندین نهاد و آژانس فدرال مدعی‌اند قانون‌گذاری در این زمینه در حوزه اختیارات و صلاحیت‌های قضایی آنها است.

سناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren)، نامزد دور مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از جمله نامزدهای احتمالی تصاحب کرسی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در کابینه بایدن است. وارن را به‌دلیل انتقادات شدیدش از وال استریت می‌شناسند. او در دولت اوباما نقشی مؤثر در ایجاد دفتر حمایت از حقوق مالی مصرف‌کننده داشته است. اظهارنظرهای عمومی وارن در حوزه ارزهای دیجیتال، بیشتر معطوف به کلاهبرداری از کاربران معمولی توسط گردانندگان عرضه‌های اولیه سکه (ICO) است. وی در سال ۲۰۱۸ در مصاحبه با یاهو فایننس گفته بود:

من عمیقاً نگران آسیب‌دیدن مصرف‌کنندگان عام هستم.

وی در سال ۲۰۱۹ در یکی از جلسات استماع مجلس سنا گفته بود:

یکی از چالش‌های پیش‌روی ما در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که چگونه جنبه‌های سازنده این پدیده‌های نوظهور را با سیاست‌های حمایت از حقوق مصرف‌کننده همراه کنیم.

گفتنی است وارن پس از جلسه استماع سنا در مورد پروژه لیبرا، استیبل کوین فیسبوک، طی توییتی نوشته بود:

فیسبوک بسیار قدرتمند است و متأسفانه وقتی حرف از محافظت از اطلاعات خصوصی به میان می‌آید، پرونده بلندبالایی از تخلفات دارد. ما باید گردانندگان فیسبوک را مسئول بدانیم و نباید بگذاریم در دسترسی به داده‌های کاربران، بیش از این جلوتر بروند.

تسریع در تدوین چارچوب‌های مقرراتی

لیال برینرد (Lael Brainard)، یکی از مدیران بلندپایه کنونی فدرال رزرو، از دیگر نامزدهای احتمالی تصاحب کرسی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده است.

پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا چه تأثیری بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال خواهد داشت؟
لیال برینرد

درو هینکز (Drew Hinkes)، یکی از وکلای فعال در حوزه بلاک چین که در شرکت کارلتون فیلدز (Carlton Fields) فعالیت می‌کند، در مصاحبه‌ با رسانه‌ها گفته‌ است که انتصاب برینرد می‌تواند به نفع حوزه ارزهای دیجیتال باشد. هینکز می‌گوید:

با توجه به آشنایی نسبی برینرد با فناوری بلاک چین و علاقه او به ارزهای دیجیتال ملی، احتمالاً انتصاب او به سمت وزیر خزانه‌داری می‌تواند اتفاق مثبتی برای صنعت ارزهای دیجیتال باشد. ممکن است استقرار یک تیم مدیریتی جدید در کاخ سفید، برخی از جایگاه‌های کلیدی موجود در نهادهای نظارتی را که در دولت کنونی خالی مانده‌اند، پر کند. البته این اتفاق می‌تواند به‌مثابه یک شمشیر دولبه نیز باشد و باعث افزایش فشارها بر فعالان حوزه ارزهای دیجیتال شود. با این حال، تسهیل سیاست‌گذاری نیز چندان دور از انتظار نیست. در نهایت، با برخورداری از منابع بیشتر می‌توان انتظار داشت که در کابینه بایدن شاهد موافقت نهادهای نظارتی با صدور ابزارهای مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال بود.

چاندان لودا (Chandan Lodha)، هم‌بنیان‌گذار کوین‌ترکر (CoinTracker) می‌گوید که طرح مالیاتی پیشنهادی بایدن می‌تواند آن دسته از دارندگان ارزهای دیجیتال را که سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار دلار درآمد دارند، تحت‌تأثیر قرار دهد. تأثیر این طرح بر دارندگان درآمد بیش از یک میلیون دلاری از حوزه ارزهای دیجیتال، بیش از سایرین خواهد بود. لودا در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است:

طرح مالیاتی بایدن درصدد افزایش مالیات کسانی است که درآمد سالیانه‌ آنها بیش از ۴۰۰ هزار دلار است. بیشترین تأثیر این طرح مالیاتی در حوزه ارزهای دیجیتال، فعالان پردرآمد را نشانه رفته و می‌تواند نرخ مالیات پرداختی آنها را از ۳۷ درصد به ۳۹.۶ درصد افزایش دهد (برای سودهای سرمایه‌ای حاصل از بازار ارزهای دیجیتال). نرخ مالیاتی کسانی هم که درآمد سالیانه آنها از یک میلیون دلار فراتر است، به ۳۹.۶ درصد افزایش می‌یابد و برای ارزهای دیجیتال به‌ارث‌رسیده نیز نرخ مالیات پایه اعمال می‌شود.

لودا در ادامه می‌افزاید:

البته این طرح تأثیر چندانی بر اکثریت فعالان حوزه ارزهای دیجیتال ندارد. کسانی که درآمد سالیانه‌ آنها از مرز ۴۰۰ هزار دلار تجاوز می‌کند، اندکی مالیات بیشتری پرداخت می‌کنند. تنها آنهایی که بیش از یک میلیون دلار در سال درآمد دارند، با افزایش قابل‌توجه مالیات بر ارزهای دیجیتال خود مواجه خواهند شد.

خوان آجا آگویناکو (Juan Aja Aguinaco)، هم‌بنیان‌گذار شیفت نتورک (Shyft Network)، در گفت‌وگو با رسانه‌ها می‌گوید که توانایی بایدن به‌عنوان رئیس جمهور ایالات متحده برای تأثیرگذاری بر حوزه ارزهای دیجیتال، به عوامل متعددی وابسته است. از جمله‌ی این عوامل می‌توان به موفقیت دموکرات‌ها برای کنترل اکثریت مجلس سنا و همچنین ترکیب دیوان عالی آمریکا اشاره کرد. آگویناکو بر این باور است که در هر حال، راهیابی بایدن به کاخ سفید می‌تواند اتفاق مثبتی برای صنعت ارزهای دیجیتال باشد. وی خاطرنشان می‌کند که موضع بایدن در قبال ارزهای دیجیتال فعالانه‌تر خواهد بود و پیش‌تر نیز شاهد بودیم که شماری از اعضای برجسته حزب دموکرات از لزوم وضع چارچوب‌های مقرراتی بر این حوزه سخن گفته بوند. آگویناکو در ادامه می‌افزاید:

بایدن در صورت برخورداری از حمایت مجلس نمایندگان و سنا ممکن‌ است رویکرد مداراگرانه‌تری در مقایسه با ترامپ در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کند. علاوه بر این، احتمال دارد او حتی دست به اتخاذ رویکردی جست‌وجوگرانه نیز بزند و توسعه راهکارهای مبتنی بر بلاک چین را تسهیل کند.

آگویناکو اشاره می‌کند که تجربه نشان داده است که دموکرات‌ها معمولاً تمایل بیشتری برای محافظت از حقوق کاربران نهایی دارند. او به درخواست مکسین واترز (Maxine Waters)، سناتور دموکرات، از فیس‌بوک برای توقف روند توسعه و استقرار ارز دیجیتال لیبرا اشاره می‌کند. این درخواست به این دلیل مطرح شد تا کنگره فرصت لازم را برای درک مفاهیم مربوط به این ارز دیجیتال داشته باشد. آگویناکو می‌افزاید:

از این رو، دیفای و رشد ناپایدار آن می‌تواند در کانون توجه قوانین آتی مصوب در حوزه حمایت از حقوق مصرف‌کننده قرار بگیرد.

آگویناکو در خاتمه می‌گوید:

ناگفته نماند که الکساندریا اوکاسیو-کورتز (Alexandria Ocasio-Cortez)، یکی از چهره‌های شاخص و پرنفوذ حزب دموکرات آمریکا، قبلاً علیه ارزهای تحت‌کنترل شرکت‌ها موضع گرفته و پول‌های رایج را ستوده است. اگرچه موضع‌گیری منفی او بیشتر بر استیبل کوین‌ها معطوف بوده، اما من تعجب نمی‌کنم اگر روزی نمایندگان حزب دموکرات به جای رویکردی عملی، موضعی محافظه‌کارانه در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ کنند.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

10 دیدگاه
sina
sina
3 سال و 5 ماه قبل

آقا مگه نمیگفتن سیاست تاثیر زیادی روی بیت کوین نداره؟میشه توضیح بدید؟

ساتا
ساتا
3 سال و 5 ماه قبل

جالبـــه!!
بیشترین رشد بیت کوین در زمان ترامپ بــوده

محمد
محمد
3 سال و 5 ماه قبل

فک کردید اونجا هم ایرانه که با رویکار اومدن یه شخصی،
کل سیاستهای آمریکا عوض بشه.
بیت کوین قاتل دلاره ، شاید صرفا جایگزین نشه اما
در هرصورت نماد کرپتوکارنسی بیت کوین هست و نماد تضعیف دلار قدرت گرفتن یه ارز مثه بیت کوینه.
پس اگه به عنوان تهدید علیه امنیت اقتصادی قلمداد بشه تمام سعی اشون کنار زدنش میشه. شده کوین بیس رو محدود کنن میکنن و خیلی صرافی های دیگه رو تا جون نگیره.
پس بایدن و ترامپ فرقی ندارن ، اونا شاید ظاهرا فرق کنن ولی باید دقیقا تو مسیری که ایالات متحده انتخاب کرده قدم بزارن.

کهن
کهن
3 سال و 5 ماه قبل
پاسخ  محمد

سیاست و اقتصاد کاملا درهم تنیده هستند، اکثر بازارهای مهم تو این چند روز مونده به انتخابات نزولی شدند.، چون احتمال رییس جمهور شدن بایدن قوت بیشتری گرفته و این باعث شده اونا از سیاست های رییس جمهور جدید بترسند که این باعث نزولی شدن بازارها شده. کل اقتصاد دنیا به سیاست دولت ها وابسته هستش. نه بایدن و نه ترامپ دشمنی با کریتو ندارند، اما وقتی با سیاست هاشون باعث افت بازارها میشند تو این میون کریپتو هم بدنبال بازارهای دیگه افت پیدا میکنه.

بیت کوین قاتل دلار نیست، اونم یه ارز مثل ارزهای دیگه. بیت کوین، دلار و یا هر ارز دیگه که هیچ پشتیوانه ای ندارند، این ماها هستیم که بهشون بها میدیم. من بشخصه موافق و طرفدار شدید بیت کوین هستم، ولی بیایید یه مقایسه منطقی کنیم: تولید ناخالص داخلی امریکا برابر با 17500 میلیارد دلار هست و کل ارزش بازار بیت کوین 240 میلیارد دلار هستش، تقریبا فقط یک صدم، حالا بماند که چقدر با دلار در کشورهای دیگه داد و ستد میشه!!!
در ضمن اینم باید در نظر بگیریم که آمریکا میتونه براحتی از طریق فدرال رزرو بشدت به بیت کوین ضربه بزنه “مثل کاری که با گرام تلگرام کرد” و اگه به این نتیجه برسه که بیت کوین به امنیت ملی و اقتصادیش ضرر میزنه حتما این کارو خواهد کرد . بنظر من نباید به دلار به چشم یه رقیب نگاه کرد، برعکس تا اینجای کار انصافا باهم ﺗﻌﺎﻣﻞ داشتند. آمریکا زیاد در برابر بیت کوین سخت گیری نکرده و بنظر هم نمیرسه نیاز به این کار داشته باشه.

ناشناس
ناشناس
3 سال و 5 ماه قبل

در مورد بورس های جهانی (و بالطبع بازار کریپتوکارنسی) میشه گفت از همین الان اکثر بازارها قرمز پوش شدند. خیلی ها معتقدند چون جو بایدن سیاست مالیاتی سختی برای بازار های بورس آمریکا در نظر گرفته، در نتیجه باعث تاثیر منفی بر روی شاخص ها خواهد شد و بالطبع این تاثیر منفی بر اکثر بازاهای مهم بورس جهان نیز احساس خواهد شد، کما اینکه "با افزایش احتمال برنده شدن جوبایدن" از همین الان این تاثیر قابل مشاهده هستش. ولی در کل خیلی از کارشناس ها معتقدند این تاثیر کوتاه مدت خواهد بود و همچنین فرصت خوبی برای خرید خواهد بود.

FACE2FACE
FACE2FACE
3 سال و 5 ماه قبل

مطمنا انتخاب بایدن تاثیر منفی رو همه ارز های دیجیتال میزاره⛔

Ali Rezayi
Ali Rezayi
3 سال و 5 ماه قبل

اینا فقط برا پر کردن جیب خودشون میرن برا رییس‌جمهور شدن
بیت کوین و سایر ارزها به زودی زود جای طلا در سرمایه گذاری ها رو خواهد گرفت

مهرداد
مهرداد
3 سال و 5 ماه قبل

خوب چرا نگفتید اگر ترامپ بشه چ اتفاقی می افته؟

احمد معظمی
احمد معظمی
3 سال و 5 ماه قبل

به نظرتون اگه بایدن رای بیاره اقتصاد ایران نجات پیدا می‌کنه ؟ دلار میاد پایین؟

FACE2FACE
FACE2FACE
3 سال و 5 ماه قبل

اگر واقف بودین که درست شدن یه اقتصاد بیشتر از اینکه وابسته به عوامل خارجی باشه به عوامل داخلی وابسته ست چنین سئوالی رو نمی‌رسیدید❌