دانشمندان ژاپنی در حال ساخت یک دادگاه دیجیتال برای عصر دیجیتال

دانشمندان ژاپنی در حال ساخت یک دادگاه دیجیتال برای عصر دیجیتال

محققان دانشگاه توکیو و دانشگاه بریتیش کلمبیا با استفاده از فناوری بلاک چین، یک دادگاه دیجیتالی را ایجاد کرده‌اند که می‌تواند همان عملکردهای دادگاه‌‌های سنتی را در حل و فصل اختلافات و همچنین تصمیم‌گیری در مورد اجرای قراردادها داشته باشد.

به گزارش دیکریپت، این دادگاه دیجیتال توسط پروفسور هیتوشی ماتسوشیما (Hitoshi Matsushima)، استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه توکیو و شونیا نودا (Shunya Noda)، استاد دانشکده اقتصاد ونکوور در دانشگاه بریتیش کلمبیا و مبتنی بر ایده قراردادهای هوشمند طراحی شده است.

این قراردادها در واقع کدهایی هستند که بر روی یک بستر بلاک چینی و صرفا مبتنی بر کدهای رایانه‌ای اجرا می‌شوند. این دادگاه دیجیتال می‌تواند به منظور حل و فصل اختلافات پیرامون مزایدات و قراردادهای تجاری و فروش، بدون اینکه نیازی به رفت‌ و آمدهای معمول در دادگاه‌های سنتی باشد، وارد عمل شود.

ماتسوشیما در این خصوص گفت:

دادگاه دیجیتال می‌تواند مجازات‌هایی را برای طرفینی که از تعهدات قانونی خود نظیر فعالیت‌های تجاری سر باز می‌زنند در نظر بگیرد. این دادگاه همچنین می‌تواند در انواع دیگر توافقات نیز به عنوان محکمه عمل کند.

در مقاله‌ای که توسط مرکز تحقیقات پیشرفته در امور مالی منتشر شده است، می‌خوانیم:

این دادگاه با استفاده از قراردادهای هوشمند، به یک مکانیزم مستقل مجهز است که هیچ گونه وابستگی به نهادهای قضایی یا روابط دو جانبه میان طرفین ندارد.

ماتسوشیما در این باره می‌گوید:

هر گاه در ارتباط با نقض قانون تردیدی برای طرفین درگیر به وجود آید، آنها دادخواست خود را به دادگاه ارسال می‌کنند. سپس دادگاه پیش از نتیجه‌گیری در خصوص اینکه کدام طرف توافق را نقض کرده است، به صورت الگوریتمی، تمام نظرات طرفین درگیر را جمع‌آوری می‌کند.

اگر دادگاه دیجیتال تشخیص دهد که یکی از طرفین نقض توافق کرده است، آن طرف، به پرداخت مبلغی که در توافق اولیه مشخص شده بود، محکوم خواهد شد.

از آنجا که قراردادهای هوشمندی که بر بسترهای بلاک چینی عمل می‌کنند، توسط عموم قابل مشاهده هستند، بخش زیادی از این فرآیند به صورت برون زنجیره‌ای (Off-chain) اتفاق میفتد تا ضمن به حداقل‌ رساندن هزینه‌های تعامل با بستر بلاک چین، از حریم خصوصی طرفین نیز به خوبی محافظت شود. در بخش دیگری از جزئیات این طرح می‌خوانیم:

اگر طرفین قراردادی هوشمند را برای یک هدف خاص تدوین کرده باشند، عموم می‌توانند جزئیات توافق نهایی را که طرفین به آن رسیده‌اند مورد بررسی قرار دهند.

البته برای اینکه دادگاه دیجیتال عملکردی قابل قبول داشته باشد، شرکت‌کنندگان باید حقیقت را بگویند. در واقع شرکت‌کنندگان می‌توانند اطلاعات نادرستی را در قرارداد هوشمند قرار دهند. برای حل این مشکل که با عنوان «مشکل اوراکل» (Oracle Problem) نیز شناخته می‌شود، دادگاه دیجیتال آنها را ترغیب می‌کند تا اطلاعات واقعی و صحیح را در قراردادها وارد کنند. ترغیب توسط دادگاه به دو شیوه صورت می‌گیرد:

اول اینکه، دادگاه اعضای هیئت‌منصفه را به دلیل بیان اظهارات متناقض جریمه می‌کند.

در بخش دوم، دادگاه نمایندگان را قادر می‌سازد تا علاوه بر رای در جهت محکومیت یا تبرئه، رایی میان این دو نیز داشته باشند. به عبارت دیگر دادگاه، نمایندگان مستدل‌تر را تشویق می‌کند تا «اظهاراتی صادقانه‌تر» به نسبت دیگر نمایندگان داشته باشند.

ماتسوشیما می‌گوید:

مشروط بر اینکه تعداد کاربران صادق بیشتر از افراد دروغگو باشد که خوشبختانه در دنیای واقعی همینطور است، فقط کسانی که توافق نامه‌ها را نقض می‌کنند یا اطلاعات دروغین ارائه می‌دهند، توسط دادگاه مجازت خواهند شد. بدین ترتیب کاربران صادق، تنها هزینه استفاده‌ از سیستم را می‌پردازند و مشمول جریمه نخواهند شد.

در این مقاله همچنین ذکر شده که هر کدام از طرفین توافق، از جمله افرادی که قانون را نقض کرده‌اند، می‌توانند از فناوری بلاک چین برای اجرای سازوکارهای خود مختار استفاده کنند. حتی اگر قانون‌گذاران نیز بر روی بلاک چین نظارت کنند، نمی‌توانند متوجه شوند که یک دادگاه دیجیتال به منظور رسیدگی به یک هدف مشروع یا یک هدف غیرقانونی مورد استفاده قرار گرفته است. دست‌اندرکاران این پروژه، توصیه می‌کنند که قانون‌گذاران باید به دقت راه‌حلی به منظور جلوگیری از سوءاستفاده از قراردادهای هوشمند در نظر بگیرند.

ماتسوشیما با بیان اینکه بلاک چین در برخی مواقع مانند یک شمشیر دو لبه است، می‌افزاید:

به جای هراس از این سیستم جدید اقتصادی و نادیده گرفتنش، باید آن را پذیرفت و جنبه‌های مختلف آن را مورد بررسی قرار داد. ما راهی برای تحقق توافق نامه‌ها پیدا کردیم که به روش‌های اجرای قوانین سنتی یا روابط دو جانبه طولانی مدت، نیازی ندارد. یک دادگاه دیجیتال می‌تواند بر روی پلتفرم‌های بلاک چینی فعلی نظیر اتریوم ایجاد شود. امکانی که در حال حاضر نیز قابلیت اجرایی شدن دارد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه