جزئیات باج‌گیری یک میلیون دلاری توسط بیت کوین

جزئیات باج‌گیری یک میلیون دلاری توسط بیت کوین

شرکت Nayana (نایانا) که ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب در کشور کره‌جنوبی است، اعلام کرده که در پی آلودگی سرورهایش به باج‌افزار، مبلغی معادل ۱ میلیون دلار به‌صورت بیت‌کوین در ازای بازگردانی اطلاعات و فایل‌های رمزگذاری شده، به هکرها پرداخت نموده است.

 به نظر می‌رسد که این شرکت اخیرا، متوجه آلودگی سرورها به باج‌افزار شده باشد. همچنین دو روز پس از تاریخ مذکور این شرکت وقوع این اتفاق را بر روی سایت خود گزارش کرده است.

مدیرعامل شرکت کره‌ای نایانا در مصاحبه‌ای با تأیید این خبر اعلام کرده که بیش از ۱۵۳ سرور لینوکس این شرکت به دلیل حمله باج‌افزاری تحت تأثیر قرار گرفته‌اند و در حال حاضر اطلاعات بیش از ۳۴۰۰ مشتری این شرکت توسط باج‌افزاری به نام Erebus مورد حمله قرار گرفته و مشابه الگوی سایر باج‌افزارها، با کدگذاری شدن فایل‌ها تقاضای پرداخت مبلغی به‌صورت بیت‌کوین از شرکت شده است.

پس از تماس مدیران این شرکت با هکرها، آن‌ها با پرداخت ۳۹۷.۶ بیت‌کوین معادل ۱ میلیون دلار برای آزادسازی فایل‌ها موافقت کرده بودند. ظاهراً در اولین تماس این شرکت با هکرها آن‌ها درخواست مبلغی تقریباً دو برابر این مقدار به ارزش ۵۵۰ بیت‌کوین معادل ۱.۶۲ میلیون دلار را داشتند اما “چیل هانگ” مدیرعامل نایانا، اعلام کرد که پرداخت این مبلغ به معنی ورشکستگی کامل آنها خواهد بود. اما ظاهراً پس از دو روز مذاکره با آنها، شرکت نایانا موفق به کاهش مبلغ باج به ۱ میلیون دلار و قسط‌ بندی پرداخت آن در سه مرحله شده است.

جزئیات باج‌گیری یک میلیون دلاری توسط بیت کوین

سپس، این شرکت از پرداخت دو قسط از باج ۱ میلیون دلاری خبر داد؛ همچنین این شرکت اعلام کرد :

فرآیند رمزگشایی فایل‌ها با توجه به حجم بالای آن‌ها ممکن است تا ۱۰ روز ادامه یابد.

در مقابل موارد گفته شده، در سال ۲۰۱۶ نیز باج‌افزاری با همین نام دستگاه‌های با سیستم‌عامل Windows را هدف قرار داده بود. حال آنکه نمونه شناسایی شده بر روی سرورهای نایانا تنها کامپیوترهای با سیستم‌عامل Linux را هدف قرار می‌دهد. در عین حال، هنوز مشخص نیست که هر دو نسخه این باج‌افزارها توسط یک فرد یا گروه نوشته شده باشد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
سمندر
سمندر
6 سال قبل

خدا را شکر که بالاخره یک کارایی برای این بیت کوین موهوم یافت شد . یعنی اگر نبود کاسبی این دزدان و کلاهبرداران به مشکل بر میخورد پس خیلی خیلی مفید است . بیخود نیست اینقدر گران است چون عصای دست دزدان است . یک جماعت کثیری هم علاف ماین کردن شدند و یه جورهایی شاغل شدند.

یاسین
یاسین
6 سال قبل

فردا باز این چشم بادمی ها میگن بیت بده تعطیلش کنیم