جریمه ۷۲هزار دلاری برای فردی که طرح پانزی تبلیغ می‌کرد

جریمه ۷۲هزار دلاری برای فردی که طرح پانزی تبلیغ می‌کرد

یک مرد ۵۲ ساله سنگاپوری به‌اتهام تبلیغ طرح پانزی وان کوین (OneCoin) گناهکار شناخته شد. این طرح با روش‌های بازاریابی هرمی توانسته بود حجم بالایی از سرمایه جذب کند.

به گزارش کوین دسک، فُک فوک سنگ (Fok Fook Seng) به‌دلیل تبلیغ طرح پانزی وان کوین ۱۰۰,۰۰۰ دلار سنگاپور (معادل ۷۲,۰۰۰ دلار آمریکا) جریمه شده است. سنگ در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به تبلیغ این طرح پرداخته بود.

اداره پلیس سنگاپور در بیانیه‌ای اعلام کرد که سنگ اولین فردی است که به‌دلیل تبلیغ یک طرح هرمی و بر مبنای قانون فروش هرمی که سال ۲۰۰۰ به تصویب رسید، محکوم می‌شود.

طبق گزارش پلیس سنگاپور، سنگ از طریق یک صفحه فیس‌بوک با نام «OneLife One World Team Singapore» اقدام به تبلیغ گسترده طرح هرمی وان کوین می‌کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که حدود ۱,۱۸۰ قربانی در سنگاپور و دیگر نقاط دنیا پکیج‌های آموزشی وان کوین را خریداری کرده‌اند. در این پکیج‌ها نحوه کار با توکن، استخراج ارز دیجیتال وان کوین و دیگر مسائل مربوط به آنها ارائه می‌شد.

ماه مه سال گذشته (اردیبهشت ۹۸)، دولت آمریکا روخا ایگناتووا (Ruja Ignatova) و کنستانتین ایگناتووا (Konstantin Ignatova)، رهبران این طرح هرمی را به‌جرم کلاهبرداری مالی، کلاهبرداری از طریق اوراق بهادار و پول‌شویی تحت تعقیب قرار داد.

نیوزلند نیز از جمله کشورهایی بود که نسبت به خطر کلاهبرداری از طریق این طرح پانزی به شهروندانش هشدار داد.

نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) نیز مارک اسکات (Mark Scott)، وکیل شرکت وان کوین، دستگیر شد. زمانی وی را دستگیر کردند که مشخص شد او از ابتدای سال ۲۰۱۶ چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار پول‌شویی کرده است.

افرادی که در سنگاپور برای مشارکت در چنین طرح‌هایی محکوم می‌شوند، باید تا ۲۰۰,۰۰۰ دلار سنگاپور (۱۴۳,۳۴۰ دلار آمریکا) و/یا حداکثر ۴ سال زندان جریمه بپردازند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه