اعلام پروژه بیت کانکت۲؛ کلاهبرداری مجدد یا شایعه؟

اعلام پروژه بیت کانکت۲؛ کلاهبرداری مجدد یا شایعه؟

روز ۱۸ می (۲۸ اردیبهشت)، یک حساب توییتری به نام بیت کانکت ۲ (Bitconnect ۲.۰) پستی منتشر کرد که در آن اعلام شده بود پروژه بیت کانکت، یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های تاریخ ارزهای دیجیتال، مجددا راه‌اندازی می‌شود. با این حال می‌توان گفت که این خبر کاملا دروغ است و تنها برای جلب توجه و کسب درآمد یک فرد غیرحرفه‌ای منتشر شده باشد.

این حساب توییتری ضمن اعلام راه‌اندازی مجدد بیت‌کانکت، از همکاری با یکی از صرافی‌های بزرگ هم خبر داد. مالک این حساب توییتری اعلام کرده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند توکن‌های این پروژه را بر روی صرافی ارز دیجیتال بایننس سفارش دهند؛ در حالی که این وعده اساساً یک دروغ است.

حساب توییتری ناشناسِ این طرح که هم‌اکنون پاک شده است، تنها دارای دو پست با مضمون آدرس وب‌سایت بیت‌کانکت۲ و یک لینک بازاریابی (referral) بایننس بود.

آغاز شمارش معکوس برای راه‌اندازی یک کلاهبرداری دیگر - در حال حاضر محتوای این سایت تغییر کرده است

آغاز شمارش معکوس برای راه‌اندازی یک کلاهبرداری دیگر – در حال حاضر محتوای این سایت تغییر کرده است

بیت‌کانکت۲؛ واقعی یا یک شوخی؟

بر اساس گزارشی که سی‌سی‌ان منتشر کرده، اگر به مشخصات دامنه این سایت نگاهی بیاندازیم متوجه برخی جزئیات خواهیم شد.

اطلاعات دامنه سایت bitconnect.io

اطلاعات دامنه سایت bitconnect.io

علی‌رغم اینکه یکم جولای برای راه‌اندازی دوباره این طرح پانزی وعده داده شده، اما تاریخ انقضای دامنه برای پیش از این تاریخ است.

از این رو به نظر می‌رسد که فردی با استفاده از آدرس دامنه قدیمی‌اش قصد داشته با استفاده از لینک‌های بازاریابی بایننس و در حال حاضر کیف پول سخت افزاری لجر، پولی به جیب بزند و استفاده از نام بیت کانکت تنها برای جلب توجه بیشتر بوده است.

هرچند به نکته هم باید توجه کرد که محل جغرافیایی آدرس دامنه ثبت شده با آدرس بیت کانکت اصلی یکی بوده است.

کارلوس ماتوس، یکی از شخصیت‌هایی که در پروژه اصلی بیت‌کانکت فعالیت می‌کرد و با فریادهای «بیت کانکت، بیت کانکت» بر روی صحنه معروف شد، در حساب توییتر خود با حالت کنایه‌آمیزی به این پروژه اشاره کرده است.

با این اوصاف احتمال آنکه سازندگان این پروژه کلاهبرداری به فکر اجرای یک طرح پانزی دیگر افتاده باشند، بسیار کم است.

بیت کانکت‌، یک پروژه مرده

کلاهبرداری بیت‌کانکت، چند سال قبل با برگزاری یک عرضه اولیه سکه‌‌ کار خود را آغاز کرد. این پروژه کلاهبرداری با وعده سودهای عجیب‌وغریب هر واحد توکن BCC در این عرضه اولیه سکه حدود ۰.۱۷ دلار فروخته شد. دسامبر ۲۰۱۷ ارزش هر واحد توکن این کلاهبرداری به حدود ۵۰۹ دلار رسیده بود اما چند هفته بعد دیگر خبری از این پروژه نبود و سرمایه‌گذارانش با توکن‌های بی‌ارزش بیت‌کانکت تنها مانده بودند.

نمودار قیمت توکن BCC

نمودار قیمت توکن BCC

اطلاعات قیمتی این توکن تا آگوست سال گذشته پیگیری می‌شد تا اینکه BCC بالاخره از تمامی صرافی‌ها حذف شد و ‌هم‌اکنون یک توکن مرده به حساب می‌آید.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه