رییس SEC تایید کرد: اتریوم دیگر اوراق بهادار به حساب نمی‌آید

رییس SEC تایید کرد: اتریوم دیگر اوراق بهادار به حساب نمی‌آید

جی کلیتون (Jay Clayton)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، ضمن تایید اظهارات تحلیلگران سازمان SEC در سال ۲۰۱۸، اظهار داشت که تمام ارزهای دیجیتال لزوما اوراق بهادار نیستند.

همچنین، نیاز به گفت و شنودی مفصل تر در مورد «تعریف ارزهای دیجیتال اوراق بهادار در نظر SEC»، مورد توجه این مقام ارشد قرار دارد. کلیتون در ادامه، شفافیت سازمان SEC برای رسیدگی به مسائل مربوط به وضعیت نظارتی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده را تحسین کرد.

هر ارز دیجیتالی اوراق بهادار نیست

در اواسط سال ۲۰۱۸، تد باد (Ted Budd)، نماینده ایالات متحده، در نامه‌ای از کلیتون پرسیده بود که آیا با دیدگاه ویلیام هینمن (William Hinman) ، مدیر مالی SEC، موافق است یا خیر. پیش از این در ژوئن ۲۰۱۸، ویلیام هینمن گفته بود که اتریوم به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی شود.

رییس SEC تایید کرد: اتریوم دیگر اوراق بهادار به حساب نمی‌آید

روز پنجشنبه ۷ مارس (۱۶ اسفند)، کلیتون در پاسخ به این نامه عنوان کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار، اتریوم که در جایگاه دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار قرار دارد را به عنوان اوراق بهادار در نظر نمی گیرد. این به رغم این واقعیت است که اتریوم در سال ۲۰۱۴، یک عرضه اولیه سکه (ICO) را پیش برد.

به گفته کلیتون، این سوال که آیا دارایی دیجیتال اتریوم با لایحه قانونی اوراق بهادار مطابقت دارد یا خیر، عمدتا به مقرراتی که قبلا توسط قوانین اوراق بهادار فدرال و همچنین تست هاوی (Howey Test) تعیین شده است، بستگی دارد. قسمتی از نامه که به این موضوع پرداخته، به شرح زیر است:

معیار تعیین ارزش یک قرارداد سرمایه گذاری، وقوع سرمایه گذاری در ریسک متداولی است که بر پایه انتظار معقولی از سود تلاش کارآفرینانه یا مدیریتی دیگران بنیان نهاده شده باشد. تعیین اینکه آیا یک دارایی دیجیتال مطابق تعریف «قرارداد سرمایه گذاری» است یا نه، بستگی به کاربرد هاوی و نتایج آن در حقایق و شرایط خاص تراکنش آن دارایی دیجیتال دارد.

کلیتون در مورد اظهارات هینمن، موافقت خود با تحلیل قبلی را ابراز کرد. طبقه بندی اتریوم به عنوان اوراق بهادار، موضوع برجسته این اظهار نظر بود. با توجه به آنچه در نامه نامبرده نوشته شده، می توان گفت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ظاهرا با گفته های هینمن که اتریوم اوراق بهادار نیست، موافق است. همچنین، در ژوئن ۲۰۱۸، کلیتون اظهار داشت که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال که جایگزینی برای پول‌های فیات هستند، اوراق بهادار به حساب نمی آیند.

یک رویکرد هوشمندانه نسبت به بحث توکن کاربردپذیر و توکن اوراق بهادار

به گفته کلیتون، در حال حاضر مجموعه ای از دستورالعمل ها برای تعیین وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است. وی ضمن اشاره به این امر، تصدیق کرد که با توجه به ماهیت منحصر به فرد دارایی های مجازی، پاسخ به این سوال که آیا یک توکن، اوراق بهادار به حساب می آید یا خیر، ممکن است به رویکرد پویاتری احتیاج داشته باشد.

به گفته کلیتون، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در رابطه با وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال، به استفاده از یک فرایند شفاف در تعامل با سهام داران این صنعت ادامه خواهد داد.

وی در این نامه عنوان کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برنامه های جدید متعددی را برای کمک به عوامل این صنعت مقرر کرده است تا آن ها سازگاری بیشتری با مقررات تنظیمی پیدا کنند.

رییس SEC تایید کرد: اتریوم دیگر اوراق بهادار به حساب نمی‌آید

جی کلیتون (Jay Clayton) رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)

با این حال، بسیاری از مفسران معتقدند که موضع SEC در خصوص تعیین توکن های ico به عنوان اوراق بهادار، بر رشد این صنعت در آمریکا تاثیر منفی خواهد داشت. گروهی از نمایندگان کنگره در پایان سال ۲۰۱۸، مراحل قانونی پارلمانی را آغاز کردند تا قوانینی را ایجاد کنند که ارزهای دیجیتال را از قانون اوراق بهادار معاف می کنند.

در سال ۲۰۱۹، ایالت هایی نظیر کلرادو و رود آیلند، در حال تصویب قوانینی هستند که عرضه اولیه سکه (ICO) را از مقررات اوراق بهادار دولتی معاف می کند.

عدم هماهنگی میان تنظیم کننده ها در ایالات متحده، برای تعریف ارزهای دیجیتال به عنوان توکن کاربرد پذیر (utility) یا اوراق بهادار (security)، منجر به جسته گریخته شدن مقررات مختلف در بسیاری از ایالت ها شده است.

در این حین، کلیتون تاکید داشت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا همچنان نسبت به این موضوع توجه خواهد داشت، تا تقلب و سایر موارد نقض قوانین اوراق بهادار فدرال را حذف کند. از سال ۲۰۱۷ تاکنون، سازمان SEC اقدامات جدی را در مقابل ICOها در آمریکا اتخاذ کرده و علاوه بر انجام دستگیری های متعدد، فعالیت بسیاری از پروژه ها را متوقف کرده است.

منبع: blockonomi
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه