تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱,۰۰۰ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست

تعداد آدرس‌های دارای بیش از ۱,۰۰۰ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست

بر اساس داده‌های منتشرشده از سوی گلاسنود (Glassnode)، تعداد آدرس‌های بیت کوینی با موجودی دست‌کم ۱,۰۰۰ بیت کوین، رکورد تازه‌ای را به ثبت رسانده است.

به گزارش دیکریپت، روز گذشته (دوشنبه)، تعداد آدرس‌های بیت کوینی با موجودی بیش از هزار بیت کوین به رقم ۲,۲۳۱ واحد رسید. گفتنی است رکورد پیشین این تعداد آدرس، چند روز قبل در ۲۳ اکتبر (۲ آبان) به ثبت رسیده بود. در آن روز، تعداد آدرس‌های بیت کوینی با موجودی دست‌کم هزار بیت کوین برابر با ۲,۲۲۹ واحد بود.

آمار و ارقام کنونی از افزایش این آدرس‌ها در کوتاه‌مدت حکایت دارد. پیش‌تر در روز ۲۰ اکتبر (۳۰ مهر)، تعداد آدرس‌های بیت کوین با موجودی بیش از هزار بیت کوین برابر با ۲,۱۷۸ واحد بود.

الیاس استرله (Elias Strehle)، پژوهشگر آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک چین می‌گوید که افزایش شمار آدرس‌های بیت کوینی حاوی دست‌کم هزار بیت کوین، دلایل متعددی دارد.

استرله در مصاحبه با رسانه‌ها گفته است:

این اتفاق می‌تواند به‌معنای تمرکز روزافزون ثروت در دست‌های عده‌ای معدود از فعالان بازار بیت کوین باشد. حتی می‌توان آن را علامتی دال بر این دانست که فعالان دانه‌درشت بازار، بیت کوین‌های خود را در تعداد آدرس‌های کمتری ذخیره می‌کنند. همچنین این اتفاق را می‌توان یکی از پیامدهای جانبی گسترش روزافزون صرافی‌های ارز دیجیتال قلمداد کرد.

نمودار رشد تعداد آدرس‌های بیت کوین حاوی دست‌کم هزار بیت کوین
رشد تعداد آدرس‌های بیت کوین حاوی دست‌کم هزار بیت کوین. منبع: گلاسنود

احتمالاً تمرکز روزافزون بیت کوین‌ها استدلالی قانع‌کننده برای بسیاری از فعالان بازار است. جیسون دین (Jason Deane)، تحلیل‌گر فعال بیت کوین در مؤسسه کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics) می‌گوید:

چندان تعجب‌برانگیز نیست اگر این روند، باز هم ادامه پیدا کند؛ چرا که روزبه‌روز بر تعداد ثروتمندانی که به بیت کوین روی می‌آورند افزوده می‌شود؛ کسانی که به‌دنبال یک پناهگاه امن دارایی هستند تا بتوانند از تورم فزاینده ارزهای فیات در امان بمانند.

علاوه بر ورود ثروتمندان مستقل، حضور سرمایه‌گذاران نهادی نیز در بازار بیت کوین افزایش یافته و این می‌تواند یکی دیگر از دلایل رشد آدرس‌های حاوی بیش از هزار بیت کوین باشد.

پیش‌تر در خبرها خواندید که مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، شرکت پرآوازه فعال در حوزه هوش تجاری در اقدامی کم‌سابقه دست به سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری در بیت کوین زده است. این شرکت یک ماه بعد مجدداً ۱۸۳ میلیون دلار دیگر به سرمایه‌گذاری در بیت کوین اختصاص داد. در ماه جاری نیز، اسکوئر (Square)، شرکت خواهرخوانده شبکه اجتماعی توییتر از سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون دلاری خود در بیت کوین خبر داد.

دین از این اتفاقات با نام «اثر مایکرواستراتژی» یاد می‌کند و می‌افزاید:

زنگ آغاز سرمایه‌گذاری نهادی در بازار بیت کوین به صدا درآمده است. شرکت‌ها و سازمان‌ها احتمالاً مبالغ هنگفتی بیت کوین خواهند خرید و از این رو می‌توان آنها را در دسته «نهنگ‌های بیت کوینی» جای داد.

با این حال، افزایش تعداد آدرس‌های بیت کوینی با موجودی دست‌کم هزار بیت کوین، دلایل دیگری نیز دارد؛ به‌ویژه آنکه در حال حاضر شاهد افزایش جهش‌وار قیمت بیت کوین نیز هستیم.

اینگو فیدلر (Ingo Fiedler)، هم‌بنیان‌گذار آزمایشگاه تحقیقاتی بلاک چین می‌گوید:

اگر افزایش تعداد کیف پول‌های بیت کوینی با موجودی بیش از هزار بیت کوین در یک بازه زمانی بسیار محدود رخ دهد، به‌نظر من می‌تواند ناشی از یک اثر مصنوعی (مثل توزیع یک کیف پول سرد) باشد و نه حاصل یک رشد طبیعی.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
رضا رجبی
رضا رجبی
3 سال قبل

اینترنت ضعیفه

ali
ali
3 سال قبل

کلا ۲ تا اضافه شده بابا