Nexo Nexo

نکسو اولین پلتفرم وام دهی با پشتوانه ارزهای دیجیتال در جهان است. مدل مبتکرانه موجود در پلتفرم نکسو هم این امکان را فراهم می‌کند که افراد مالکیت ۱۰۰% ارزهای دیجیتال خود را داشته باشند و هم هرگاه به صورت اضطراری به پول نقد نیاز داشتند، با قرار دادن ارزهای دیجیتال خود به عنوان وثیقه، و بر اساس یک قرارداد هوشمند بتوانند وام بگیرند و به پول نقد دسترسی پیدا کنند.

تمام فرآیند وام‌دهی در پلتفرم نکسو تنها با چند کلیک ساده انجام می‌شود و هیچ کارمزد یا مالیات پنهانی در روند وام دهی آن وجود ندارد. شفافیت موجود در پلتفرم نکسو از طریق استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، قراردادهای هوشمند و الگوریتم‌های اجرا شده توسط نکسو تضمین می‌شود.

تاریخچه

نکسو توسط شرکت کردیسیمو Credissimo، ایجاد شد که یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه تکنولوژی‌های مالی با بیش از ۱۰ سال سابقه است که خدمات خود را به میلیون‌ها نفر در سرتاسر اروپا عرضه می‌کند.

تاسیس شرکت کردیسیمو

در سال ۲۰۰۷، چهار کارآفرین تصمیم گرفتند برای مبارزه با سازوکار ناکارآمد سیستم وام‌دهی، پلتفرمی طراحی کنند تا با استفاده از آن خدمات مربوط به وام‌دهی را به صورت آنلاین به مشتریان ارائه دهند. این ایده با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های موجود در حوزه مالی امکان‌پذیر بود.

فرآیند اتوماسیون اختصاصی

سه سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۰، کمپانی کردیسیمو یک سیستم تایید اعتبار لحظه‌ای و خودکار درون سازمانی ارائه کرد.

تجارت الکترونیکی و استفاده از آن برای پرداخت قبوض

در سال ۲۰۱۳، با چشم‌انداز ارائه راه‌حل‌های مناسب برای مشتریان، شرکت کردیسیمو محصولات متنوع خود را ارائه کرده و سرویس‌های مالی خود برای تجارت الکترونیک و پرداخت مستقیم قبض‌های مختلف به صورت آنلاین را معرفی کرد.

تطبیق‌پذیری برنامه‌های این شرکت با تلفن همراه، منجر به توسعه و ارائه یک برنامه با یک رابط کاربر پسند بر روی اپلیکیشن‌های اندروید و آیفون شد که این امکان را برای شرکت فراهم می‌کرد که بتواند بیش از ۱ میلیون درخواست وام آنلاین را پردازش کند.

عرضه اولیه عمومی

در تاریخ ۷ می ۲۰۱۴، این شرکت با موفقیت ۲.۵ میلیون سهم را در بازار عمومی برای فروش عرضه کرد.

ارزیابی و تجزیه و تحلیل داده‌ها

تطبیق زبان ماشین و تکنولوژی بیگ دیتا در سال ۲۰۱۵، الگوریتم‌های وام‌دهی که این شرکت در حال کار بر روی آنها بود را بهبود داد.

ادغام بیت‌کوین و ربات چت پشتیبانی

تیم کردیسیمو در سال ۲۰۱۶ یک گزینه پرداخت وام از طریق بیت‌کوین را به پلتفرم خود اضافه کرد. این شرکت اولین شرکت وام‌دهی در دنیا بود که ربات خودکاری برای پشتیبانی پلتفرم وام‌دهی خود ارائه کرده بود که بخاطر این کار، جایزه سال در زمینه نوآوری را از آن خود کرد.

جایزه فین‌تک

شرکت کردیسیمو به عنوان یکی از ده شرکت برتر در حوزه شرکت‌هایی با خدمات مالی جایگزین، جایزه فین‌تک اروپا در سال ۲۰۱۷ را از آن خود کرده و دو جایزه دیگر نیز برای «نوآوری‌های مالی» و «کیفیت خدمات» را از آن خود کرد.

این تیم در ادامه فعالیت‌های خود در حوزه تکنولوژی‌های مالی، اولین پلتفرم وام‌دهی لحظه‌ای مبتنی بر ارزهای دیجیتال را در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی کرد.

چگونه کار می‌کند؟

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مدل کاری نکسو به این صورت است که وام‌هایی بر اساس ارز دیجیتال را با هدف محقق ساختن ارزش لحظه‌ای ارزهای دیجیتال برای کاربران آنها، ارائه می‌دهد. روند این سیستم وام‌دهی ساده بوده و می‌توان آن را به صورت چندین مرحله شرح داد.

گام اول

مشتری ارزهای دیجیتال خود را به کیف‌پول نکسو انتقال می‌دهد. به محض اینکه تاییدهای بلاک‌چین مبنی بر دریافت آن ارز دیجیتال انجام شد، نکسو به صورت خودکار، محدوده وامی که می‌تواند به فرستنده تعلق بگیرد را محاسبه کرده و بلافاصله فرآیند وام‌دهی را آغاز می‌کند.

گام دوم

 مشتری می‌تواند به صورت آنی وام خود را بر حسب دلار یا یورو دریافت کند و وام مورد نظر به صورت انتقال بانکی یا کارت‌های رایگان نکسو در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

بر اساس نیازها و شرایط، مشتریان می‌توانند آسانترین راه را برای نقد کردن وام خود و همچنین واحد پولی که تمایل دارند وام خود را بر اساس آن دریافت کنند، انتخاب کنند. مقدار وامی که مشتریان می‌توانند دریافت کنند، بر اساس ارزش بازار یا مارکت کپ ارز دیجیتالی است که به کیف‌پول نکسو انتقال داده شده است.

نکته جالب توجه این است که اگر ارزش ارز دیجیتالی که کاربر به عنوان وثیقه به کیف‌پول نکسو انتقال داده، افزایش پیدا کند، پلتفرم نکسو نیز به صورت هوشمند سقف وام را افزایش می‌دهد.

گام سوم

مشتریان می‌توانند اقساط وام خود را به روش‌های مختلفی از جمله درگاه‌های بانکی، فیات یا ارزهای دیجیتال، پرداخت کنند. اما به مشتریانی که اقساط وام خود را از طریق توکن نکسو انجام می‌دهند، تخفیف‌های ویژه بر روی نرخ سود وام آنها ارائه می‌شود.

یک گزینه دیگری برای پرداخت اقساط وجود دارد و آن هم پرداخت با فروش بخشی از ارزهای دیجیتالی (بیت‌کوین، اتریوم، ..) است که به عنوان وثیقه به کیف‌پول نکسو ارسال شده است.

علاوه بر ارائه روش‌های پرداخت مختلف برای اقساط وام، تا زمانی که ارزش ارز دیجیتالی که به عنوان وثیقه در اختیار نکسو قرار دارد، با سقف وامی که از نکسو گرفته شده است ، برابری کند، هیچ الزامی از سوی نکسو برای پرداخت یک مقدار حداقل ماهیانه به عنوان قسط وجود ندارد.

همچنین به محض دریافت هر قسط از سوی مشتریان، نکسو اطلاعات تراکنش مربوط به پرداخت قسط را در بلاک‌چین ذخیره کرده و فورا اطلاعات و مقدار بازپرداخت وام  را به روز رسانی می‌کند.

گام چهارم

 اگر ارزش ارزهای دیجیتالی که در کیف‌پول نکسو به عنوان وثیقه قرار دارد از حد مجاز سقف وامی که گرفته‌اند بیشتر باشد، مشتریان می‌توانند همه یا بخشی از ارزهای دیجیتال خود را هر زمانی که بخواهند برداشت کنند و همچنین هنگامی که تمام قسط‌های وام خود را پرداخت کنند، می‌توانند همه ارزهای دیجیتالی که به عنوان وثیقه وام خود به کیف پول نکسو ارسال کرده بودند را برداشت کنند.

مهم‌ترین کاربردها

بررسی کاربردهای یک پروژه در دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا دورنمای بهتری از پروژه داشته باشد.

زیرا اگر پروژه کاربردی نداشته باشد و یا کاربرد ارائه شده برای آن غیرضروری و بی‌فایده باشد، می‌توان اطمینان داشت دیر یا زود از دنیای ارزهای دیجیتال خداحافظی خواهد کرد.

ارائه وام با پشتوانه ارزهای دیجیتال

یکی از پلتفرم‌های محبوبی که با قبول ارز دیجیتال شما به عنوان وثیقه و بدون اینکه نیاز باشد ارزهای دیجیتال خود را در صورت نیاز به پول نقد، بفروشید، وام در اختیارتان قرار می‌دهد، پلتفرم نکسو است.

ارزهای دیجیتالی که در حال حاضر در این پلتفرم می‌توان به عنوان وثیقه وام دریافتی از آنها استفاده کرد شامل: بیت کوین، اتریوم، ریپل، بایننس کوین، لایت کوین و نکسو می‌شود.

اما ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که این پلتفرم قصد دارد ارزهای دیجیتال زیاد دیگری را نیز به پلتفرم خود اضافه کند که بتوان از آنها به عنوان وثیقه وام دریافتی استفاده کرد. وام دریافتی نیز علاوه بر واحدهای دلار و یورور در زمان نگارش این مقاله، به ۴۰ واحد رایج پول کشورهای دیگر نیز قابل دریافت می‌باشد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های ارائه وام توسط پلتفرم نکسو این است که سود سالیانه‌ای که برای بازپرداخت وام تعریف کرده از ۸ درصد در سال شروع می‌شود، اما هیچ حداقل بازپرداختی برای آن تعریف نشده است.

ارائه خدمات متفاوت با استفاده از کارت‌های نکسو

کاربرد کارت‌های اعتباری نکسو به این صورت است که میزان وامی که کاربر از پلتفرم نکسو دریافت می‌کند، بر اساس ارزش بازار ارزهای دیجیتالی است که به عنوان وثیقه در حساب نکسوی خود قرار داده است.

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

استفاده از کارت اعتباری نکسو برای پرداخت اقساط وام و سایر خدمات

در هر زمانی که ارزش آن ارز دیجیتالی که کاربر به عنوان وثیقه در حساب کاربری نکسوی خود قرار داده، افزایش یابد، اختلاف مقدار افزایش یافته به صورت خودکار و سریع به کارت نکسوی شما واریز می‌شود.

پرداخت سود بر روی سپرده‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال باثبات

یکی دیگر از خدماتی که از طریق پلتفرم نکسو در دسترس است، امکان دریافت سود از طریق نگهداری ارزهای دیجیتال باثبات می‌باشد. یعنی دقیقا چیزی مشابه نگه‌داشتن پول به عنوان سپرده در بانک‌ها و دریافت سود حاصل از سپرده‌گذاری.

علاوه بر امکان دریافت سود با استفاده از نگهداری ارزهای دیجیتال باثبات، پلتفرم نکسو این وعده را نیز داده که به زودی این سرویس را برای بیت کوین، اتریوم و ریپل نیز در دسترس خواهد کرد.

یکی از ویژگی‌های ارائه شده توسط پلتفرم نکسو این است که دارایی‌های کاربران را تا سقف ۱۰۰ میلیون دلار، با همکاری شرکت‌های BitGo و LIoyd’s لندن، بیمه می‌کند. نحوه سپرده‌گذاری و دریافت سود در پلتفرم نکسو به این صورت است که پس از ارسال ارز دیجیتال باثبات به حساب کاربری خود در پلتفرم نکسو و تایید تراکنش انجام شده، فرآیند دریافت سود بلافاصله آغاز می‌شود. از ویژگی‌های مثبت پلتفرم نکسو، این است که دارایی‌های شما بیمه هستند، هر زمان که به پول خود احتیاج داشته باشید، می‌توانید آن را برداشت کنید، هیچ مقدار حداقلی برای سپرده‌گذاری و دریافت سود در پلتفرم نکسو وجود ندارد و در واقع با هر مقداری امکان استفاده از این سرویس وجود دارد.

مقدار درصد سود دریافتی هنگام استفاده از این سرویس در پلتفرم نکسو متغییر بوده، اما این سود می‌تواند تا سقف سالیانه ۶.۵ درصد باشد.

چالش‌ها و راهکارها

یکی از چالش‌هایی که همواره در پلتفرم‌های این چنینی مطرح می‌شود این موضوع است که با وجود خلاقانه بودن اکوسیستم طراحی شده برای نکسو چرا این پروژه برای محقق ساختن اهداف خود از ارزهای دیجیتال موجود مانند بیت‌کوین، اتریوم و .. استفاده نکرده است؟ در واقع چه لزومی برای یک ارز دیجیتال منحصر به فرد برای این پلتفرم وجود داشته است؟

نکسو در پاسخ به چنین چالش و ابهامی اینگونه شفاف‌سازی می‌کند که به جای جذب سرمایه از منابع مالی که به تازگی به سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین علاقه‌مند شده‌اند، نکسو راه‌حل دیگری را به منظور جذب سرمایه لازم برای تحقق اهداف و برنامه‌های خویش انتخاب کرده است.

این شرکت با هدف افزایش آگاهی و حمایت نسبت به پروژه، تصمیم گرفت سرمایه مورد نیاز خود را از طریق برگزاری فروش عمومی توکن‌های خود جذب کند. مزیت شرکت افراد مختلف از سراسر جهان به عنوان سرمایه‌گذار این بود که افراد زیادی در سراسر جهان با نوآوری‌های پروژه نکسو آشنا شده و این پروژه توانست از این طریق علاوه بر سرمایه‌ مورد نیاز خود، حامیان زیادی را جذب کند.

علاوه بر این، توکن‌های نکسو در چندین ایردراپ نیز با هدف ارائه پروژه به افراد بیشتری در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفتند.

از دیگر چالش‌های اساسی که همواره در مورد پلتفرم‌های وام‌دهی مبتنی بر ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود، امنیت سرمایه‌هایی است که به عنوان وثیقه وام در اختیار این پلتفرم‌ها قرار می‌گیرد. هرچند پلتفرم نکسو چندی پیش با آغاز همکاری خود با شرکت BitGo اعلام کرد که دارایی‌های موجود در پلتفرم نکسو بیمه شده و کاربران آنها می‌توانند نسبت به امنیت دارایی‌های خود اطمینان خاطر داشته باشند، اما به دلیل اینکه این دارایی‌ها در حساب‌های آنلاین نکسو قرار می‌گیرد، امنیت آن همچنان با ابهاماتی از سوی کاربران همراه است.

در نهایت با وجود ادعای نکسو به عنوان یک پلتفرم وام‌دهی برای کاربران در سراسر جهان، سرویس‌ها و خدمات آن برای همه کشور‌ها قابل استفاده نیست و از جمله کشورهایی که امکان استفاده از سرویس آنها را ندارند، می‌توان به ایران اشاره کرد.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

نکسو برای اینکه بتواند گوی سبقت را از رقبای خود بگیرد، یک نقشه راه فشرده با برنامه‌های زیاد ارائه داده است و تاکنون نیز موفق شده به بسیاری از برنامه‌هایی که وعده آنها را داده بود از جمله ارائه کارت اعتباری نکسو، پشتیبانی از سایر ارزهای دیجیتال به عنوان وثیقه برای ارائه وام و ..، هرچند با تاخیر جامعه عمل بپوشاند.

یکی از برنامه‌های مهمی که تیم نکسو برای سه ماه اول سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی کرده بودند، نهایی کردن مالکیت بانک بیمه شده موسسه فدرال FDIC بود، که با وجود به اتمام رسیدن سه ماه اول و دوم سال ۲۰۱۹ موفق به محقق کردن وعده خود نشدند. اما با عملی شدن این کار، احتمال می‌رود پروژه نکسو بتواند رشد خوبی در آینده داشته باشد.

همکاری‌ها و پذیرندگان

قراردادهای هدفمندی که پروژه نکسو تا به حال با سایر شرکت‌ها و پروژه‌ها داشته به قرار زیر هستند.

در آوریل ۲۰۱۸، تیم نکسو همکاری استراتژیک خود با شرکت آنفیدو (Onfido) را به منظور به دست آوردن بالاترین سطح از استانداردهای انطباق و اتوماسیون، اعلام کردند.

به لطف مشارکت پروژه نکسو با آنفیدو، فرآیند گرفتن وام فوری با استفاده از پلتفرم نکسو ساده‌تر شد. Onfido یکی از شرکت‌های پیشگام در زمینه تایید هویت است و با مشتریان جهانی خود شامل: گوگل، کوین‌بیس، Revolut، HSBC، TransferWise و بسیاری دیگر کار می‌کند.

هدف نکسو از انعقاد این همکاری، ارتقاء پلتفرم خود با ارائه شفافیت بیشتر و انطباق با استانداردهای شناخت مشتری (KYC) و همچنین فراهم کردن امکان مبارزه با پولشویی (AML) است.

این شرکت در آوریل ۲۰۱۸ همکاری خود با سکیوریتایز (Securitize) را نیز اعلام کرد.

همکاری نکسو با سکیوریتایز و ادغام پروتکل DS این امکان را فراهم می‌کند که نکسو بتواند از توکن‌هایی که توسط سکیوریتایز ایجاد می‌شوند به عنوان وثیقه در سیستم وام‌دهی خود استفاده کرده و از این طریق ابزار بسیار قدرتمندی را برای تریلیون‌ها دلار دارایی سنتی فراهم کند.

پروژه نکسو در می ۲۰۱۸ همکاری خود با کمپانی بیت‌گو (BitGo) به منظور حصول اطمینان مشتریان نکسو از امنیت دارایی‌هایشان را اعلام کرد.

پروژه نکسو در اکتبر ۲۰۱۸ همکاری خود با شبکه ارزهای دیجیتال باثبات سنتر (CENTRE) را اعلام کرد.

با برقرار شدن این همکاری، قرار است ارز دیجیتال باثبات یو‌اس‌دی کوین USDC به زودی به عنوان یک گزینه برای اینکه کاربران بتوانند وام‌های خود را بر اساس آن دریافت کنند، به پلتفرم نکسو اضافه شود.

پروژه ارز دیجیتال باثبات ترو‌یو‌اس‌دی (TrueUSD) در دسامبر ۲۰۱۸ بطور رسمی اعلام کرد که پلتفرم نکسو را به عنوان پلتفرم وام‌دهی برای همکاری انتخاب کرده است.

تیم ترو‌یو‌اس‌دی در بیانه‌ای اعلام کرد که با برقرار شدن این قرارداد همکاری، ارز دیجیتال باثبات ترو‌یو‌اس‌دی TrueUSD هم به عنوان وثیقه برای گرفتن وام و هم برای بازپرداخت‌ قسط‌های وام در دسترس خواهد بود.

رقبای اصلی

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

پروژه نکسو در وایت‌پیپر خود مقایسه‌ای بین پروژه خود با دو پروژه دیگری که در زمینه ارائه وام با پشتوانه ارز دیجیتال ارائه شده‌اند و به عنوان رقیبی برای پروژه نکسو به حساب می‌آیند مطرح کرده که ما در زیر بالا آن را عنوان کرده و سپس صحت آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که این جدول بر اساس ادعاهای نکسو مطرح شده و صحت اطلاعات آن باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

نکسو و سالت

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو پروژه وجود دارد این است که تعداد ارزهای دیجیتالی که پلتفرم نکسو از آنها پشتیبانی می‌کند و در واقع می‌توان از آنها به عنوان وثیقه‌ای برای دریافت وام استفاده کرد، بیشتر از پلتفرم سالت است و به صورت دوره‌ای نیز با برگزاری رای‌گیری در کامیونیتی‌های مربوط به نکسو، ارز دیجیتالی را که از طرف کاربران با بیشترین تقاضا روبرو باشد، به این پلتفرم اضافه می‌شود.

از دیگر تفاوت‌های مهم این دو پلتفرم می‌توان به این نکته اشاره نمود که برای سپرده‌گذاری دارایی و دریافت وام در پلتفرم نکسو، حداقل مقدار وام دریافتی با استفاده از این پلتفرم ۵۰۰ دلار است، در صورتی که در پلتفرم سالت، حداقل این مقدار از ۵۰۰۰ دلار شروع می‌شود. که بالا بودن حداقل مقدار مجاز برای دریافت وام در پلتفرم سالت، می‌تواند بسیاری از کاربران را که به میزان کمتری سرمایه دارند و بر اساس آن وام کمتری می‌خواهند، با مشکل مواجه کند.

اما یکی از تفاوت‌هایی که در کار با دو پلتفرم نکسو و سالت به چشم می‌خورد این است که نرخ سود، مقدار سپرده مورد نیاز برای وثیقه، مقدار اقساط و .. در پلتفرم سالت بسیار شفاف‌تر از نکسو مشخص شده است.

به عنوان مثال قبل از فرآیند ثبت‌نام یا درخواست برای دریافت وام می‌توان در پلتفرم سالت مشاهده کرد که برای دریافت حداقل مقدار وام در این پلتفرم که برابر ۵۰۰۰ دلار است، ۵ گزینه پیش روی شماست. با تغییر درصد نسبت وام به وثیقه، می‌توان مقدار سپرده‌ای که لازم است به عنوان وثیقه قرار داده شود را کاهش داد و در عوض با کاهش مقدار وثیقه مورد نیاز، سودی که به ازای دریافت وام توسط کاربران باید پرداخت شود، افزایش می‌یابد.

برای دریافت یک وام ۵ هزار دلاری توسط پلتفرم سالت:

اگر نسبت وام به وثیقه ۳۰ درصد انتخاب شود، مقدار سپرده‌ای که باید به عنوان وثیقه قرار داده شود، ۳.۱۴ بیت کوین، اگر این نسبت ۴۰% انتخاب شود، مقدار این سپرده‌، ۲.۳۵ بیت کوین، اگر ۵۰% انتخاب شود، مقدار آن، ۱.۸۸ بیت کوین، برای نسبت ۶۰%، مقدار سپرده‌، ۱.۵۷ بیت کوین و در نهایت با انتخاب بیشترین درصد، یعنی ۷۰%، مقدار سپرده‌ای که باید به عنوان وثیقه قرار داده شود، ۱.۳۴ بیت کوین خواهد بود.

همچنین با انتخاب مدت زمان لازم برای پرداخت اقساط نیز، سود وام دریافتی شما تغییر می‌کند. مقدار این سود از ۱۰.۴۹% تا ۱۲.۸۴% متغییر است.

اما یکی از نقاط مشترکی که در هر دو پلتفرم دیده می‌شود این است که استفاده از توکن‌های هرکدام از این پلتفرم‌ها یعنی توکن‌های سالت و نکسو، چه در پرداخت اقساط و چه در قرار دادن به عنوان وثیقه با شرایط و تخفیف‌های خوبی همراه خواهد بود.

اما میزان سود سالیانه‌ی وام‌ها در پلتفرم نکسو ثابت بوده و برابر با ۸% است که رقم منطقی‌تری در مقایسه با سالت به نظر می‌رسد.

ناگفته نماند در پلتفرم نکسو هیچ گزینه ای برای انتخاب نسبت وام دریافتی به مقدار وثیقه وجود ندارد و مقدار سپرده ای که به عنوان وثیقه برای دریافت وام ۵۰۰۰ دلاری در این پلتفرم مورد نیاز است، برابر با ۱.۷۵ بیت کوین می‌باشد، که با این مقدار نسبت وثیقه به وام دریافتی با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین که در حدود ۵۳۰۰ دلار است، تقریبا برابر با ۵۳ درصد خواهد بود.

نکسو و اترلند

اترلند نیز در مقایسه با نکسو از تعداد ارزهای دیجیتال کمتری پشتیبانی می‌کند. نسبت مقدار سپرده‌ای که باید به عنوان وثیقه قرار داد به مقدار وام دریافتی نیز ثابت و تقریبا برابر با ۴۹ درصد با سود سالیانه‌ای که مقدار آن بطور دقیق مشخص نشده اما کمترین مقدار برای آن ۳ درصد است.

از دیگر تفاوت‌های پلتفرم اترلند در مقایسه با نکسو که می‌توان آن را از ضعف‌های این پروژه به شمار آورد، مدت زمان بازپرداخت وام و یا در واقع پرداخت اقساط است که در پلتفرم اترلند بیشترین مدت زمان لازم که می‌توان اقساط وام را پرداخت نمود، ۱۲ ماه است در صورتی که این مدت زمان برای پلتفرم سالت ۳۶ ماه است و برای پلتفرم نکسو مدت زمانی برای آن مشخص نشده است.

علاوه بر مقایسه پروژه نکسو با سایر پروژه‌هایی که پلتفرم‌های ارائه وام مبتنی بر ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند، می‌توان پروژه نکسو را از این نظر که به ازای نگهداری برخی از ارزهایی که در حال حاضر نکسو از آنها پشتیبانی می‌کند در حساب کاربری نکسو، سود دریافت کرد، با بانک‌های بزرگ جهان مقایسه کرد.

با استفاده از این سرویس نکسو، می‌توان ارزهای دیجیتال خود را در حساب نکسو نگهداری کرده و به ازای آن سالیانه تا ۶.۵ درصد سود دریافت کرد که این میزان سود در مقایسه با سودی که بانک‌های بزرگ جهان ارائه می‌کنند، بیشتر است.

علاوه بر اینکه ، محدودیت‌های موجود در سپرده‌گذاری در بانک‌ها در این سیستم وجود ندارد.

این محدودیت‌ها شامل عدم دسترسی به سرمایه در یک مدت زمان مشخص و همچنین امکان برداشت سود فقط به صورت ماهیانه است، در صورتی که در پلتفرم نکسو هر زمانی که بخواهید می‌توانید سرمایه خود را برداشت کنید و همچنین سود سرمایه شما نیز به صورت روزانه قابل برداشت است.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

نکسو به عنوان یکی از پروژه‌های فعال در زمینه ارائه خدمات وام‌دهی با قبول سپرده ارزهای دیجیتال، دریچه جدیدی را به روی دنیای ارزهای دیجیتال گشود. اما برای داشتن دید بهتر نسبت به رفتار قیمتی آن در مواجهه با اتفاقات و رویدادهای مختلف می‌توان رفتار قیمتی آن در گذشته را مورد بررسی قرار داد.

۲۲ آوریل ۲۰۱۹

  1. تیم نکسو امکان سپرده‌گذاری به صورت یورو و دریافت سود سالیانه تا ۶.۵ درصد را بر روی پلتفرم خود راه‌اندازی کرده است. این سود به صورت روزانه قابل برداشت است.
  2. اعلام همکاری نکسو با سکیوریتایز Securitize به این منظور که نکسو بتواند از توکن‌هایی که توسط این شرکت ایجاد می‌شوند به عنوان وثیقه در سیستم وام‌دهی خود استفاده کرده و از این طریق ابزار بسیار قدرتمندی را برای تریلیون‌ها دلار دارایی سنتی فراهم کند.

انتشار این دو خبر در مورد پروژه نکسو سبب شد قیمت توکن‌های نکسو، از ۱۸ آوریل تا ۲۲ آوریل شاهد یک افزایش ۱۰ درصدی باشد.

۲۹ مارس ۲۰۱۹

  1. تیم نکسو پس از برگزاری چند روزه نظرسنجی در مورد اینکه چه ارز دیجیتالی را به عنوان ارز دیجیتال بعدی که بتواند به عنوان وثیقه برای وام و همچنین گزینه‌ای برای پرداخت اقساط وام در پلتفرم نکسو مورد استفاده قرار گیرد، ارز دیجیتال لایت کوین را به پلتفرم خود اضافه کرد. از این پس می‌توان علاوه بر بیت کوین، اتریوم، ریپل، بایننس کوین و نکسو، از ارز دیجیتال لایت‌کوین نیز به عنوان وثیقه و همچنین گزینه‌ای برای پرداخت اقساط وام در پلتفرم نکسو استفاده کرد.
  2. تیم نکسو همکاری خود با لوکال کوین سواپ (LocalCoinSwap) را اعلام کردند. بر اساس این پیمان همکاری، به لطف کمپانی لوکال کوین سواپ، امکان خرید و فروش توکن نکسو با روش‌های مختلف پرداخت در دسترس خواهد بود.

پس از انتشار این دو خبر، قیمت توکن نکسو در مدت ۳ روز ۱۳.۵ درصد افزایش داشت.

تیم فنی و اجرایی

نکسو دارای یک تیم ۱۴ نفره است که بیشتر اعضای آن از مقامات عالی رتبه در شرکت اروپایی تکنولوژی‌های مالی کریدیسمو (Credissimo) هستند.

کاستا کانچو (Kosta Kanchev) یکی از مدیران ارشد و از بینانگذاران پروژه نکسو و همچنین از بنیانگذاران شرکت اروپایی کریدیسمو به شمار می‌رود.

یکی دیگر از مدیران ارشد و بناینگذاران نکسو، آنتونی ترنچو است که قبلا عضو پارلمان مجلس جمهوری بلغارستان بوده است. او همچنین دارای بیش از ۷ سال تجربه در توسعه تجارت الکترونیک و همچنین استراتژی‌های مربوط به فرآیندهای اتوماسیون تجارت الکترونیک است.

سومین مدیر ارشد و همچنین از بنیانگذاران نکسو، جورجی شولف است. او دارای بیش از شش سال تجربه در بخش سرمایه‌گذاری بانکی و همچنین یکی از متولیان موسسه کانسس‌تیمیت (Consestimate) ،پلتفرم تخمین مالی منبع باز، بوده است.

در بخش فناوری اطلاعات این پروژه، چهارمین بنیانگذار نکسو، یعنی وسیل پتروف (Vasil Petrov) قرار دارد که بیش از ۱۶ سال تجربه در زمینه مدیریت سیستم‌های مالی، مسئولیت توسعه نرم‌افزاری و معماری شبکه پروژه نکسو را بر عهده دارد.

مشاوران پروژه نکسو شامل مایکل آرینگتون، که از بنیانگذاران شرکت تک‌کرانچ TechCrunch و  Arrington XRP Capital بوده است. ترور کورکو که از موسسان پروژه پلی‌مث (Polymath) است، به عنوان دومین مشاور پروژه نکسو مطرح می‌شود و بطور کلی یک تیم مشاوره‌ای که بالغ بر ۴۰ سال تجربه دارند، به پیشبرد اهداف پروژه نکسو کمک می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی نکسو

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توییتر

تعداد دنبال کننده‌ها: ۳۹ هزار


تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مدیوم

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۱۰۰


تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فیس‌بوک

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۸ هزار


تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ردیت

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۸۰۰


تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

تلگرام

تعداد دنبال کننده‌ها: ۴۸ هزار

حال در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT،ROI و تاثیر آن‌ها بر روی نکسو می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

پروژه نکسو با داشتن حجم سرمایه ۵۵ میلیون دلاری در رتبه ۱۰۶ ام در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد.

این پروژه که در حال حاضر پیشتاز گروه پلتفرم‌های وام‌دهی است، تاکنون توانسته رشد بسیار خوبی داشته باشد و از سایر رقبای خود که جدی‌ترین آنها پروژه سالت است، اختلاف زیادی بگیرد.

با وجود کاربردی بودن پلتفرم‌های وام‌دهی به نظر می‌رسد، با تطبیق‌پذیری بیشتر ارزهای دیجیتال، این دسته از پلتفرم‌ها با مقبولیت بالایی روبرو شده و حجم سرمایه یا مارکت‌کپ آنها به مرور زمان افزایش یابد.

بر اساس اطلاعات ثبت شده از این پروژه در سایت کوین‌مارکت‌کپ، پروژه نکسو در تاریخ ۱۰ می ۲۰۱۸، بیشترین حجم سرمایه که برابر با ۲۱۹ میلیون دلار بوده را تجربه کرده است.

هرچند ریسک سرمایه‌گذاری در پروژه‌هایی که مارکت‌کپ پایین‌تری دارند افزایش می‌یابد، اما وجود عوامل مثبت دیگری مانند قرار گرفتن در چند صرافی نسبتا معتبر، حجم معاملات روزانه قابل قبول و .. ریسک سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه را کاهش می‌دهد.

حجم معاملات

تحلیل فاندامنتال نکسو (Nexo)؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

با بررسی حجم معاملات روزانه پروژه نکسو در یک ماه اخیر می‌بینیم که در روزهایی که افزایش حجم سرمایه موجود در پروژه با افزایش حجم معاملات ۲۴ ساعته آن همراه بوده، افزایش مارکت‌کپ و در نتیجه افزایش قیمت آن ادامه پیدا کرده است و بنابراین از حجم معاملات روزانه می‌توانیم به عنوان یکی از راه‌های تشخیص روند صعودی و رشد قیمتی استفاده کنیم.

برای رسیدن به دید بهتری از حجم معاملات روزانه نکسو، با مراجعه به قسمت Historical Data در سایت کوین‌مارکت‌کپ، می‌توانیم به حجم معاملات روزانه مربوط به یک ماه این ارز دسترسی پیدا کنیم.

پروژه نکسو با داشتن میانگین حجم معاملات روزانه ۵ و نیم میلیون دلاری، به عنوان پیشتاز پلتفرم‌های وام‌دهی با توجه به پتانسیل‌های بالایی که دارد هنوز نتوانسته جایگاه خود را پیدا کند و پتانسیل زیادی برای جذب سرمایه‌های بیشتر چه از سوی سرمایه‌گذاران شخصی و حقیقی و چه موسسات و شرکت‌ها و بطور کلی سرمایه‌گذاران حقوقی دارد.

اما باید در نظر داشت که حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها فقط بخشی از تراکنش‌های انجام شده در شبکه نکسو را نشان می‌دهد و برای ردیابی درست‌تر قیمت، باید حجم تراکنش‌های انجام شده در شبکه یا بلاک چین نکسو را بررسی کرد.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه نکسو

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه نکسو را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد.

زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد.

به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست. اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود.

اما در شبکه‌هایی که شفافیت کافی وجود ندارد نمی‌توان به تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین آنها دست یافت و در نتیجه محاسبه ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه برای آنها امکان‌پذیر نخواهد بود.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند.

پارامتر NVT از تقسیم کل حجم سرمایه موجود در پروژه بر حجم تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آن پروژه بدست می‌آید و مشابه پارامتر PE که در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، است. اما از آنجایی که ارزش تراکنش‌های روزانه انجام شده در بلاک چین نکسو قابل دستیابی نیست، نمی‌توان مقدار پارامتر NVT را برای این پروژه محاسبه کرد.

میزان به صرفه بودن استخراج

از آنجایی که پروژه نکسو در بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده است، الگوریتم ایجاد بلاک و تایید تراکنش‌ها در آن، اثبات انجام کار (PoW) است.

اما از آنجایی که توکن‌های ERC-20 به شبکه اتریوم گره خورده‌اند، تراکنش‌های انجام شده در این توکن‌ها بطور کامل مستقل نیستند و در بلاک چین اتریوم انجام می‌شوند. بنابراین، تراکنش‌های انجام شده در این توکن‌ها به قدرت محاسباتی توزیع شده توسط بلاک چین اتریوم، وابسته است.

به عبارت دیگر، به صرفه بودن استخراج اصلا برای توکن‌هایی مانند نکسو که بر بستر بلاک چین اتریوم یا سایر بلاک چین‌ها راه‌اندازی شده‌اند و بلاک چین انحصاری ندارند، مطرح نمی‌شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است. مقدار این پارامتر برای پروژه نکسو با در نظر گرفتن قیمت اولیه ۰.۱۹ دلار برای آن در تاریخ ۲ می ۲۰۱۸، -۰.۷۷% است.

یعنی اگر در می ۲۰۱۸ اقدام به سرمایه‌گذاری در این پروژه کرده بودیم، الان ۰.۷۷%- در ضرر بودیم. همانطور که نباید انتظار داشت، پروژه‌هایی که زمانی ROI بالایی را در بازه‌های زمانی مختلف تجربه کرده‌اند، بار دیگر رکوردهای خود را تکرار کنند، در مورد پروژه‌هایی که هنوز سقف قیمتی قابل توجهی را ثبت نکرده‌اند نیز نباید نا‌امید بود.

زمانی که پلتفرم‌های وام‌دهی جایگاه قابل‌قبول‌تری در میان پروژه‌های ارز دیجیتال پیدا کنند، احتمالا شاهد ROI بالایی در سرگروه آنها، یعنی پروژه نکسو خواهیم بود.

جمع بندی

ظهور پلتفرم‌های وام‌دهی در فضای ارز دیجیتال یکی از کاربردهای جدید در این حوزه است که می‌تواند خدمات مالی مشابه به سیستم مالی سنتی (بانکداری سنتی) را با ویژگی‌های بهتری ارائه دهد.

خدمات وام‌دهی توسط این پلتفرم‌ها سبب می‌شود افرادی که قصد دارند روی ارز دیجیتالی به صورت بلند مدت سرمایه‌گذاری کنند، و در عین حال به پول خود نیاز دارند، بتوانند از این پلتفرم‌ها استفاده کنند.

در میان تمام پروژه‌هایی که خدمات وام‌دهی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند، پروژه نکسو سابقه بسیار طولانی‌تری در حوزه سیستم‌های مالی دارد. همچنین تعداد ارزهای دیجیتالی که بتوان از آنها هم به عنوان وثیقه‌ای برای گرفتن وام و هم برای پرداخت اقساط وام استفاده کرد، در پلتفرم نکسو نسبت به سایر پلتفرم‌های وام‌دهی از جمله سالت، بیشتر است.

از دیگر خدماتی که پلتفرم نکسو ارائه می‌دهد، امکان دریافت سود بر روی سپرده‌های ارز دیجیتال باثباتی است که کاربران می‌توانند با نگه‌داشتن ارزهای دیجیتال باثبات خود در حساب نکسو، این سود را دریافت کنند.

نکته جالب توجه این است که میزان سودی که نکسو برای این سپرده‌ها در نظر گرفته در مقایسه با سودی که بانک‌های بزرگ جهان بر روی سپرده‌ها ارائه می‌دهند، بیشتر است. ضمن اینکه در این نوع سپرده‌گذاری، کاربران می‌توانند هر زمانی که بخواهند سرمایه خود را خارج کنند، بدون آنکه جریمه‌ای در میان باشد، اما در سپرده‌گذاری در سیستم های بانکی سنتی، پولی که به عنوان سپرده قرار داده می‌شود، برای یک مدت مشخص امکان دسترسی و برداشت آن وجود نخواهد داشت.

با وجود تمام خدمات خوبی که نکسو ارائه می‌کند و تیم و سابقه قوی پشت آن، از آنجایی که استفاده از این خدمات منوط به واریز پول به حساب کاربری در نکسو می‌باشد، حتی با وجود اینکه چندی پیش نکسو با برقراری همکاری با انجمنی به شکلی سرمایه‌های موجود در پلتفرم خود را بیمه کرد تا خیال کاربران را از این بابت راحت کند، آنلاین بودن حساب‌ها، به طور جدی امنیت دارایی‌های افراد را به خطر می‌اندازد و این چالشی است که این پلتفرم‌ها باید بطور جدی بر روی آن کار کنند.

اطلاعات کلی نکسو
قیمت Nexo$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#112
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1NEXO = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
سینا ریاحی
سینا ریاحی
۳ سال قبل

سلام
تشکر فراوان از سایت ارز دیجیتال مخصوصا خانم فریما جلالی بابت ارائه تحلیل های فاندامنتال.
#اولین کامنت