Litecoin Litecoin

لایت کوین یکی از شناخته شده‌ترین‌ها و قدیمی‌ترین‌های بازار ارزهای دیجیتال است. لایت کوین در مقابل بیت کوین که به طلای ارزهای دیجیتال معروف است، حکم نقره را در این حوزه دارد. در ادامه با معرفی جوانب مختلف این پروژه، به بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت لایت کوین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

تاریخچه

لایت کوین یکی از آلت‌کوین‌های قدیمی است که در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ توسط چارلی لی، به صورت منبع باز در گیت‌هاب منتشر شد.

چارلی اصالتا چینی و از مهندسین قدیمی گوگل و صرافی کوین‌بیس بود. از آنجایی که لایت کوین با یک فورک از بیت کوین و با اعمال یک سری تغییرات در کد آن به وجود آمد، در مقایسه بیت کوین و لایت کوین از عبارات طلا و نقره دیجیتال استفاده می‌شود.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

بیت کوین را می‌توان به طلا و لایت کوین را به نقره تشبیه کرد.

این مقایسه به دو دلیل انجام می‌شود:

۱. لایت کوین چندین سال به عنوان دومین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین بود و همچنین مانند وابستگی قیمت نقره به طلا، قیمت لایت کوین هم به شدت به قیمت بیت کوین وابسته بود.

۲. بیشترین تعداد سکه های بیت کوینی که قرار است تولید شود ۲۱ میلیون بیت کوین است، و بیشترین تعداد سکه‌های لایت کوینی که در نهایت تولید می‌شود ۸۴ میلیون لایت کوین است که این با کمیاب‌تر بودن طلا در برابر نقره شباهت دارد.

در ارتباط با مورد اول، رابطه قیمت بین لایت کوین و بیت کوین را می‌توان مانند فلز نقره و طلا دانست. در ۲۰ سال اخیر قیمت طلا نسبت به نقره چیزی حدود ۳۲ الی ۹۱ برابر بوده در حالیکه این عدد برای بیت کوین و لایت کوین در بازه ۵۰ تا ۲۰۰ برابر در حال نوسان بوده است.

با در نظر داشتن اینکه زمان زیادی از پیدایش لایت کوین و بیت کوین نمی‌گذرد (در مقایسه با طلا و نقره) و تاریخچه اطلاعات محدودی از این دو وجود دارد، انتظار می‌رود در صورت تداوم باور طلا و نقره بودن بیت کوین و لایت کوین، نسبت این دو ارز دیجیتال به فلزات دنیای واقعی نزدیک‌تر شود.

در حال حاضر نسبت قیمت بیت کوین به لایت کوین حدود ۷۶ و نسبت طلا به نقره حدود ۹۱ است.

چگونه کار می‌کند؟

لایت کوین مانند بیت کوین، یک ارز دیجیتال قابل استخراج است. یعنی الگوریتم توافق جمعی مورد استفاده در شبکه لایت کوین از نوع اثبات انجام کار یا POW است.

شبکه این ارز دیجیتال به نحوی طراحی شده است که در نهایت ۸۴ میلیون سکه لایت کوین ایجاد شوند که این نوع طراحی کمک می‌کند تورم لایت کوین کاهش یابد.

در شبکه لایت کوین، هر ۲.۵ دقیقه یک بلاک جدید تولید می‌شود. (در مقایسه با بیت کوین که هر ده دقیقه یک بلاک ایجاد می‌شود، زمان ایجاد بلاک در لایت کوین ۴ برابر سریع‌تر از بیت کوین است). پاداش استخراج هر بلاک لایت کوین در ابتدا برابر با ۵۰ لایت کوین بود اما این پاداش به مرور زمان کاهش یافت.

نحوه کم شدن پاداش استخراج در بلاک چین لایت کوین به این صورت است که پس از هر ۸۴۰ هزار بلاک که تقریبا معادل ۴ سال است، این پاداش نصف می‌شود تا زمانی که مقدار کل لایت کوین هایی که ایجاد شدند به ۸۴ میلیون برسند. در حال حاضر پاداش استخراج لایت کوین ۲۵ سکه LTC است که با نصف شدن پاداش آن در کمتر از دو ماه دیگر، این مقدار به ۱۲.۵ می‌رسد.

مهم‌ترین کاربردها

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

هدف اصلی لایت کوین، ارائه یک پلتفرم پرداختی غیرمتمرکز با سرعت بالا و کارمزد پایین است. در ادامه به چند مورد از کاربردهای لایت کوین اشاره شده است:

انجام پرداخت‌هایی با سرعت بالا

سرعت تایید تراکنش‌ها عامل بسیار مهمی در پلتفرم‌های پرداختی است. سرعت تایید تراکنش در لایت کوین نسبت به جدی‌ترین رقیب آن یعنی بیت کوین ۴ برابر بیشتر است.

انجام پرداخت‌های خرد

از آنجایی که کارمزد تراکنش‌ها در لایت کوین بسیار پایین‌تر از بیت کوین است، امکان انجام تراکنش‌هایی با کارمزد پایین را فراهم می‌کند.

شرکت‌هایی که به دنبال یک پلتفرم پرداختی غیرمتمرکز با سرعت بالا، کارمزد پایین و امنیت خوب هستند، می‌توانند پلتفرم پرداختی لایت کوین را به راحتی با استفاده از پلاگین هایی بر روی وبسایت خود پیاده‌سازی کنند تا مشتریانشان بتوانند با استفاده از لایت کوین پرداخت‌های خود را انجام دهند.

شرکت‌هایی که در حال حاضر این کار را انجام داده‌اند و مشتریان آنها می‌توانند پرداخت‌های خود را با استفاده از لایت کوین انجام دهند شامل شرکت‌های Cryptojeweller، Torguard، Bitcoinshop، Cryptothrift و Blckforest Vapes می‌شود.

چالش‌ها و راهکارها

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مشخص بودن و حتی معروف بودن خالق لایت کوین، یعنی چارلی لی در برابر خالق بیت کوین که تاکنون هویت آن مشخص نشده، لایت کوین را با چالش‌هایی همراه کرده است.

در یکی از مصاحبه‌های چارلی لی، او در این باره گفت که مشخص بودن هویت او با ذات غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال تناقض دارد. در واقع این موضوع باعث شده، لایت کوین نسبت به بیت کوین متمرکزتر به نظر برسد. شاید معلوم نبودن خالق و نداشتن تیم مشخص در بیت کوین معایبی داشته باشد و استفاده از دموکراسی در این موارد ناکارآمد باشد، اما در عوض آن را غیرمتمرکزتر ساخته است؛

هدفی که از ابتدا ارزهای دیجیتال برای رسیدن به آن ایجاد شدند.

یکی دیگر از چالش‌هایی که در رابطه با لایت کوین مطرح می‌شود، مسئله مقیاس‌پذیری است.

یکی از مشکلاتی که لایت کوین در آن زمان برای بیت کوین عنوان کرد و درصدد حل آن برآمد، مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین بود. لایت کوین برای حل این مشکل، زمان ایجاد هر بلاک را نسبت به بیت کوین، کاهش داد و به این ترتیب توانست سرعت انجام تراکنش‌ها را تا ۴ برابر افزایش دهد. اما در نهایت لایت کوین هم در آینده با مشکل مقیاس‌پذیری مواجه خواهد شد. در آن صورت چه کار خواهد کرد؟ به عقیده چارلی لی، لایت کوین نیز در نهایت به یک راه‌حل لایه دوم، مانند لایتنینگ برای حل مشکل مقیاس‌پذیری نیاز پیدا می‌کند.

چالش دیگری که در مورد لایت کوین مطرح می‌شود، نوسانات زیاد قیمت آن است.

این موضوع کاربرانی را که می‌خواهند در پرداخت‌های روزمره و کوچک خود از لایت کوین استفاده کنند، با مشکل روبرو می‌کند. در پاسخ به این چالش، چارلی معتقد است مشکل نوسانات قیمتی بیت کوین و لایت کوین خودش به مرور زمان حل می‌شود.

برنامه‌ها و رویدادهای پیش‌رو

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

اتفاقات زیادی در سال ۲۰۱۸ و همچنین نیمه اول ۲۰۱۹ که اکنون آن را پشت سر گذاشتیم، برای این ارز دیجیتال اتفاق افتاده است. اما مهم‌ترین برنامه‌ و رویداد پیش روی لایت کوین، که قرار است در نیمه دوم ۲۰۱۹ اتفاق بیفتد، نصف شدن پاداش استخراج آن یا به اصطلاح هاوینگ (Halving) است.

تیم لایت کوین در حال حاضر نقشه راه مشخصی ارائه نکرده است، اما با توجه به شواهد مختلف می‌توان اتفاقات زیر برای آن پیش‌بینی کرد:

افزایش سرمایه‌گذاری موسسات در لایت کوین

شرکت سرمایه‌گذاری هفت تریلیون دلاری فیدلیتی (Fidelity)، چندی پیش اعلام کرد خرید و فروش بیت کوین (BTC) را به زودی برای مشتریان نهادی خود، راه‌اندازی خواهد کرد. این شرکت قبلا اعلام کرده بود اولین ارزهای دیجیتالی که به پلتفرم خود اضافه می‌کند بیت کوین و اتریوم خواهد بود. احتمال می‌رود، ارز دیجیتال بعدی که فیدلیتی بخواهد به سرویس‌ خود اضافه کند، لایت کوین باشد.

مبادلات اتمیک از طریق شبکه لایتنینگ

مبادلات اتمیک به کاربران امکان تبدیل آنی لایت کوین به بیت کوین بدون منتظر ماندن برای تایید تراکنش را می‌دهد. با راه‌اندازی این کاربرد، استفاده از لایت کوین افزایش خواهد یافت و به عبارتی این ارز دیجیتال، کاربردی‌تر خواهد شد.

زنجیره‌های جانبی (Sidechains)

تیم پشتیبان ساید چین اسمارت بیت کوین (SBTC)، اضافه کردن لایت کوین را در نقشه راه آینده خود قرار داده‌اند. این به این معناست که کاربران به زودی می‌توانند از لایت کوین برای راه‌اندازی زنجیره‌های جانبی استفاده کنند.

همکاری‌ها و پذیرندگان

لایت کوین که از سال ۲۰۱۱ کار خود را شروع کرده در زمان‌های مختلف همکاری‌های متعددی با شرکت‌های بزرگ داشته که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

این پروژه برای پیدا کردن و پیاده‌سازی پروتکل جدیدی جهت بهبود حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری با شرکت توسعه نرم‌افزاری بیم (Beam) اعلام همکاری کرد.

این خبر در یک پست رسمی از سوی بیم در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) منتشر شد. به دنبال انتشار خبر این همکاری، ارز دیجیتال لایت کوین افزایش قیمت ۴۰ درصدی را در مدت دو روز تجربه کرد.

همکاری دیگر موثری که بنیاد لایت کوین در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، توافق با شرکت پرداخت توکن پی (TokenPay) بود.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

یکی از همکاری‌های موثری که بنیاد لایت کوین در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد، توافق با شرکت پرداخت توکن پی (TokenPay) بود.

در طی این همکاری، شرکت توکن‌پی مالکیت ۹.۹ درصد از سهام خود در بانک WEG آلمان را به بنیاد لایت کوین بخشیده و در عوض لایت کوین متعهد به همکاری و کمک‌های فنی در پیشبرد برنامه‌های بانک و شرکت توکن‌پی برای استفاده از ارزهای دیجیتال و توسعه پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین شد.

رقبای اصلی

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

شاید بتوان اصلی‌ترین رقیب لایت کوین را بیت کوین در نظر گرفت، اما از دیدگاه‌های مختلف می‌توان رقبای متفاوتی برای آن قائل شد.

مثلا از این نظر که لایت کوین با داشتن کارمزد بسیار پایین و سرعت بالای تراکنش‌ها بر روی پرداخت‌های خرد تمرکز دارد، می‌توان آیوتا را رقیبی برای آن در نظر گرفت.

یا بطور کلی از نظر پایین بودن کارمزد و بالا بودن سرعت تراکنش آن را با نئو مقایسه کرد.

اما از آنجایی که لایت کوین از همان ابتدا با هدف اصلاحاتی بر روی بیت کوین و با اعمال تغییراتی در کد بیت کوین ایجاد شد، راه بیت کوین را دنبال کرده و بیشتر درصدد رقابت با بیت کوین بوده است. برای مقایسه بیت کوین و لایت کوین به بررسی مهم‌ترین شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها می‌پردازیم.

  • تعداد کل سکه‌هایی که قرار است در لایت کوین ایجاد شود، ۴ برابر بیت کوین است و از طرفی سرعت انجام تراکنش‌ها در آن نیز ۴ برابر بیت کوین است.
  • بیت کوین و لایت کوین از دو الگوریتم رمزنگاری کاملا متفاوت استفاده می‌کنند؛ بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم جدیدتری به نام اسکریپت Scrypt استفاده می‌کند که سبب می‌شود استخراج لایت کوین نسبت به بیت کوین نیاز به مصرف برق کمتری داشته باشد.

با وجود تمام شباهت‌ها و تفاوت‌هایی که بین بیت کوین و لایت کوین وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره شد، دیر یا زود لایت کوین نیز با مشکل مقیاس‌پذیری مواجه می شود و آنگاه باید مانند بیت کوین از چیزی شبیه به لایتنینگ استفاده کند. این یعنی بیت کوین در این راه یک قدم جلوتر از لایت کوین قرار دارد.

رویدادها و اخبار تاثیرگذار روی قیمت

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

با بررسی نمودار قیمت لایت کوین در تایم فریم روزانه، نقاط بحرانی نمودار را بررسی کرده و تاثیر اخبار و رویدادهای مهم بر روی قیمت آن را بررسی می‌کنیم تا اگر در آینده با اتفاقات مشابهی روبرو شدیم بتوانیم تحلیل کنیم آن اتفاق چقدر می‌تواند بر روی قیمت لایت کوین تاثیر داشته باشد. قانونی که در بیشتر بازارهای مالی وجود دارد، این است:

تاریخ خودش را تکرار می‌کند. 

۷ فوریه ۲۰۱۹

لایت کوین برای پیدا کردن و پیاده‌سازی پروتکل جدیدی جهت بهبود حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری با شرکت توسعه نرم‌افزاری بیم (Beam) اعلام همکاری کرد. این خبر در یک پست رسمی از سوی بیم در تاریخ ۷ فوریه (۱۸ بهمن) منتشر شد.

به دنبال انتشار خبر این همکاری، ارز دیجیتال لایت کوین افزایش قیمت ۴۰ درصدی را در مدت دو روز تجربه کرد.

۱۲ فوریه ۲۰۱۹

حساب توییتر برنامه گوشی اسپِند (Spend) که بیش از ۴۰ میلیون فروشنده در سرتاسر جهان در اختیار دارد، اعلام کرد که لایت کوین را به عنوان روش پرداخت با ارز دیجیتال پذیرفته است.

با انتشار این خبر، قیمت لایت کوین در مدت ۴ روز ۳۹ درصد افزایش یافت.

۲۶ فوریه ۲۰۱۹

شرکت بین المللی کیک بوکسینگ گلوری (Glory)، خرید بلیط با استفاده از لایت کوین را به روش‌های پرداخت خود اضافه کرد. خرید بلیط با استفاده از بیت کوین یا لایت کوین از این شرکت، امتیازات ویژه‌ای از جمله پوستر امضا شده، بازدید از پشت صحنه و ملاقات با ورزشکاران را برای تماشاچیان دارد.

این شرکت در حال حاضر در میان همه ارزهای دیجیتال فقط از بیت کوین و لایت کوین پشتیبانی می‌کند.

با انتشار خبر این همکاری، قیمت لایت کوین، در مدت یک هفته بیشتر از ۲۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد.

۱۷ می ۲۰۱۹

پلتفرم گردشگری تراوالا Travala.com همکاری خود با لایت کوین را به صورت رسمی اعلام کرد. همکاری لایت کوین با این پلتفرم گردشگریِ موفق، با هدف امکان استفاده از لایت کوین به عنوان روش پرداخت در هتل‌ها و سایر مراکز گردشگری‌ای است که با این پلتفرم قرارداد دارند. این پلتفرم در حال حاضر از ارزهای دیجیتال زیادی از جمله بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و … پشتیبانی می‌کند.

با انتشار این خبر، قیمت لایت کوین در مدت ۲ روز، ۱۴.۵ درصد افزایش داشت.

اما لازم به ذکر است که با دیدن نمودار قیمت لایت کوین در تایم فریم ماهیانه، خواهیم دید که با وجود تمام اتفاقات مثبت و همکاری‌هایی که لایت کوین داشته، افزایش قیمت اخیر لایت کوین از ابتدای ۲۰۱۹ تاکنون بیشتر تحت تاثیر خبر نصف شدن پاداش استخراج یا همان هاوینگ بوده است تا هرچیز دیگری.

نگاهی به تاریخچه قیمتی لایت کوین در دفعه قبلی که هاوینگ اتفاق افتاد، می‌اندازیم.

۴۷ روز قبل از نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین در سال ۲۰۱۵، قیمت لایت کوین ۷۰ درصد کاهش یافت. این کاهش قیمت در حالی بود که از ماه‌ها پیش این ارز روند صعودی خود را در پیش گرفته و توانسته بود ۵۴۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد.

اما حالا که حدودا ۴۰ روز تا هاونیگ بعدی لایت کوین باقی مانده، آیاد باید منتظر اصلاح قیمت و شروع یک روند نزولی برای آن باشیم؟

در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۱۵ اولین هاوینگ برای لایت کوین در بلاک ۸۴۰,۰۰۰ اتفاق افتاد که منجر به کاهش پاداش استخراج لایت کوین از ۵۰ به ۲۵ واحد در هر بلاک شد.

در ۲۶ آوریل ۲۰۱۵ قیمت این ارز دیجیتال ۱.۳ دلار بود و در طول یک ماه بین کانال باریک ۱.۳۵ دلار تا ۱.۵۰ دلار نوسان داشت. در ۲۲ می این کانال شکسته شده و قیمت لایت کوین با ۵۹۰ درصد افزایش قیمت، در مدت یک ماه و نیم به ۸.۹۷ دلار رسید. در ۹ جولای ۲۰۱۵، یعنی درست ۴۷ روز قبل از هاوینگ، لایت کوین به سقف تاریخی خود، یعنی ۸.۹۷ دلار رسیده و سپس اصلاح خود را آغاز کرده و در یک روند نزولی قیمت آن ۷۳.۲ درصد کاهش یافت. قیمت لایت کوین درست یک روز قبل از اینکه هاوینگ اتفاق بیفتد از ۸.۹۷ دلار به ۲.۴۰ دلار رسید.

پس از هاوینگ نیز، لایت کوین ماه‌های زیادی را بین قیمت‌های ۲.۸۷ دلار تا ۳.۲۴ دلار نوسان کرد.

و اما هاوینگ ۲۰۱۹

قیمت لایت کوین این بار چه واکنشی به نصف شدن پاداش استخراج نشان خواهد داد؟ آیا الگوی گذشته خودش را تکرار می‌کند؟

در تاریخ ۶ آگوست ۲۰۱۹، دقیقا در بلاک ۱,۶۸۰,۰۰۰، هاوینگ دوم لایت کوین اتفاق می‌افتد که در آن پاداش استخراج لایت کوین از ۲۵ به ۱۲.۵ کاهش می‌یابد. قیمت این ارز در ۷ دسامبر ۲۰۱۸ روند صعودی خود را آغاز کرده و از ۲۲.۵۴ دلار تا ۱۴۴ دلار در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹ افزایش یافت.

به عبارت دیگر ۵۳۹ درصد افزایش قیمت در مدت ۶ ماه!

اگر لایت کوین بخواهد الگوی گذشته خود را تکرار کند، قیمت آن در اصلاح باید به میانگین حرکت ۲۰۰ روزه خود برسد. یعنی می‌توان انتظار یک اصلاح قیمت ۵۶.۹۴ درصدی را داشت.

تیم فنی و اجرایی

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

چارلی لی (Charlie Lee)

چارلی لی، خالق لایت کوین در چین متولد شده و پس از مدتی به آمریکا رفت. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته کامپیوتر از دانشگاه MIT گرفت.

چارلی قبل از ایده راه‌اندازی لایت کوین در شرکت‌های بزرگی از جمله گوگل کار کرده بود. همچنین مدتی به عنوان مهندس ارشد در صرافی بزرگ کوین بیس فعالیت می‌کرد. اما در حال حاضر او به صورت تمام وقت بر روی پروژه لایت کوین کار می‌کند.

می‌توان گفت چارلی از آن دسته آدم‌هایی است که حضور آن در پروژه لایت کوین به پروژه اعتبار داده است. اگر سری به صفحه توییتر او بزنید خواهید دید که او ۸۲۱ هزار دنبال کننده داشته که تعداد دنبال کننده‌های صفحه شخصی او از تعداد دنبال کننده‌های صفحه رسمی لایت کوین که ۱۳۲ هزارتاست، بیشتر است.

بخشی از محبوبیت او در این فضا بخاطر پیش‌بینی‌هایی است که در مورد بیت کوین انجام می‌دهد.

بنیاد لایت کوین که در سنگاپور مستقر است، اعضا و مشاوران دیگری نیز دارد که در جهت بهبود و توسعه لایت کوین فعالیت می‌کنند. شینشی وانگ (Xinxi Wang) ،فرانکلین ریچارد (Franklyn Richards)، زینگ یانگ (Zing Yang) از اعضای دیگر این پروژه هستند.

مشاوران پروژه لایت کوین

حضور افراد با سابقه و شناخته شده در دنیای ارزهای دیجیتال، که به عنوان مشاور در کنار تیم فعالیت کنند، می تواند به پروژه‌ها اعتبار بیشتری دهد. برای نمونه لویزا پالما، جانا ریچمن، کایل تکیلا و بلیک ریزو به عنوان مشاور در کنار تیم لایت کوین فعالیت می‌کنند.

لازم به ذکر است هرکدام از این افراد از چهره‌های برجسته در حوزه‌های فعالیت خود هستند.

شبکه‌های اجتماعی لایت کوین

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

توییتر

تعداد دنبال کننده‌ها: ۱۳۲ هزار


تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

فیس‌بوک

تعداد دنبال کننده‌ها: ۳ هزار


تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

یوتیوب

تعداد اعضا: ۵ هزار


تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

اینستاگرام

تعداد دنبال کننده‌ها: ۳۸۰۰


تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

ردیت

تعداد اعضا: ۲۰۳ هزار

در ادامه به بررسی برخی پارامترهای عددی مانند مارکت کپ، حجم معاملات روزانه، NVT، ROI و تاثیر آن‌ها بر روی لایت کوین می‌پردازیم.

مارکت‌کپ یا ارزش کل بازار

لایت کوین با داشتن ارزش بازار ۸.۵ میلیارد دلاری، ۲.۹۷ درصد از کل سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد که در مقایسه با رقیب تراز اول خود یعنی بیت کوین با داشتن ۵۷.۱% سهم از سرمایه موجود، راه زیادی را برای نزدیک شدن به آن در پیش دارد.

اما با بررسی مارکت کپ تمام پروژه‌هایی که با هدف ارائه یک سیستم پرداخت با سرعت بالا و کارمزد پایین ارائه شده‌اند، می‌توان دریافت که این پروژه‌ها سهم زیادی از بازار ارزهای دیجیتال داشته و بسیار پر اهمیت‌اند.

حجم معاملات

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

با مراجعه به سایت کوین‌مارکت‌کپ و در قسمت Historical Data می‌توان به داده‌های مربوط به حجم معاملات روزانه لایت کوین در یک ماه اخیر دسترسی پیدا کرد.

با توجه به داده‌های یافت شده می‌توان مشاهده کرد که در روزهای مختلف با افزایش قیمت شاهد افزایش قابل ملاحظه‌ای در حجم معاملات بوده‌ایم که به معنی افزایش فعالیت‌های خریدوفروش لایت کوین در صرافی‌ها بوده که می‌توان نتیجه گرفت، روند افزایشی قیمت ادامه‌دار بوده است، که این نتیجه‌گیری با داده‌های موجود نیز مطابقت دارد.

اما در روزهای اخیر که با افزایش قیمت حتی شاهد کاهش حجم معاملات روزانه بوده‌ایم، این رفتار می‌تواند دلیلی بر شروع روند اصلاحی لایت کوین در آینده نزدیک باشد.

اما باید در نظر داشت که حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها فقط بخشی از تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین را نشان می‌دهد و برای ردیابی درست‌تر قیمت، باید حجم تراکنش‌های انجام شده در شبکه یا بلاک چین آن را بررسی کرد.

ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین

علاوه بر حجم معاملات انجام شده در صرافی‌ها، پارامتر دیگری وجود دارد که ارزش تراکنش‌ها در شبکه لایت کوین را بر حسب دلار مشخص می‌کند و اهمیت بیشتری نسبت به حجم معاملات صرافی‌ها دارد. زیرا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بلاک چین یک ارز دیجیتال بسیار بهتر می‌تواند فعالیت کاربران آن پروژه را نشان دهد.

به علاوه اینکه درصد زیادی از حجم معاملات ثبت شده در صرافی‌ها نامعتبر و جعلی است و اطلاعات حاصل از آنها قابل اتکا نیست.

اما ارزش تراکنش‌های ثبت شده در شبکه بلاک چین پروژه معتبر است و نمی‌تواند دستکاری شود.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین بر حسب دلار در روزهای مختلف

برای درک بهتر ارتباط ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین بر روی قیمت، می‌توان تغییرات قیمت و تراکنش‌های روزانه را در یک نمودار مشاهده کرد.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
ارتباط بین قیمت و ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، روند کلی قیمت و ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین، رابطه مستقیم باهم دارند و دانستن ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه این پروژه در هر روز در کنار سایر پارامترها می‌تواند به پیش‌بینی آینده قیمتی ارز دیجیتال لایت کوین (LTC) کمک کند.

بررسی پارامتر NVT

این پارامتر، ارزش یک شبکه نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در آن را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند.

این پارامتر، کل ارزش یک شبکه یا همان مارکت‌کپ نسبت به ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه لایت کوین را در بازه‌های زمانی مختلف بررسی می‌کند. پارامتر NVT از تقسیم کل حجم سرمایه موجود در پروژه بر تراکنش‌های روزانه انجام شده در شبکه آن پروژه بدست می‌آید و مشابه پارامتر PE که در بازار سهام مورد استفاده قرار می‌گیرد، است

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

مقدار بدست آمده برای پارامتر NVT که در روز ۲۶ فوریه ۲۰۱۹ محاسبه شده، نشان می‌دهد از کل ارزش سرمایه موجود در این پروژه، تنها با ۵.۴ درصد از آن در یک روز در شبکه لایت کوین تراکنش انجام شده که درصد پایینی است و نشان می‌دهد بیشتر افراد به ارز دیجیتال لایت کوین به عنوان ذخیره‌ای با ارزش نگاه می‌کنند و هنوز راه زیادی در پیش دارد تا بتواند به عنوان یک روش پرداخت رایج مورد استفاده قرار گیرد.

نگاهی به تغییرات این پارامتر در یک بازه زمانی نیز می‌تواند نشان دهد روند رفتار سرمایه‌گذاران در گذر زمان نسبت به این ارز دیجیتال چگونه بوده است.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
نمودار تغییرات پارامتر NVT لایت کوین در یک سال اخیر

برای داشتن درک بهتر نسبت به ارتباط این پارامتر با قیمت، ‌می‌توان نمودار پارامتر NVT و قیمت را به صورت همزمان رسم کرد.

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت
بررسی ارتباط بین قیمت و پارامتر NVT در لایت کوین

همانطور که در نمودار بالا نیز واضح است و باتوجه به تعریفی که برای پارامتر NVT ارائه شد، رابطه بین این پارامتر و قیمت عکس یکدیگر است.

یعنی با کاهش پارامتر NVT، قیمت افزایش یافته و با افزایش آن قیمت کاهش پیدا کند.

اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که کاهش پارامتر NVT در یک روز ممکن است به دلیل کاهش مارکت‌کپ باشد (یعنی صورت کسر کم شود) و یا ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه بیشتر شود (مخرج کسر بزرگ و در نهایت کسر کوچک شود).

بنابراین، کم شدن پارامتر NVT  فقط در صورتی می‌تواند منجر به افزایش قیمت شود که ارزش تراکنش‌های انجام شده در شبکه زیادتر شده باشد.

علاوه بر این، نکته‌ی جالبی که می‌توان در مورد نمودار این پارامتر به آن اشاره کرد این است که در نمودار پارامتر NVT نیز مانند نمودار قیمتی ارز، می‌توان، خطوط مقاومت و حمایت رسم کرد و روند را تشخیص داد.

میزان به صرفه بودن استخراج

ماینینگ لایت کوین با استفاده از پردازنده‌های مرکزی (CPU)، کارت های گرافیکی (GPU) و دستگاه های ASIC انجام می‌شود.

استفاده از CPU و کارت‌های گرافیک برای استخراج به دلیل گستردگی شبکه و سخت بودن استخراج منسوخ شده است و در حال حاضر دستگاه های ASIC برای استخراج استفاده می‌شوند.

با رشد قیمتی که لایت کوین در نیمه اول ۲۰۱۹ داشته و همچنین با وجود پاداش استخراج هر بلاک برابر با ۲۵ لایت کوین، ماشین حساب‌های استخراج سودآور بودن ماینینگ لایت کوین را نشان می‌دهند.

اما با وجود اینکه پاداش استخراج این ارز در کمتر از ۵۰ روز دیگر نصف شده و به ۱۲.۵ واحد می‌رسد و همچنین اگر طبق الگوی گذشته‌ای که در نصف شدن پاداش استخراج لایت کوین اتفاق افتاده قیمت آن نیز کاهش یابد، به نظر می‌رسد سود ماینرها کاهش یابد.

باید این نکته را نیز در نظر داشت که با کاهش سود استخراج، بسیاری از ماینرها دست از استخراج برمی‌دارند و به این ترتیب سختی شبکه پایین آمده و در نتیجه سود بیشتری به ماینرهای باقی مانده در شبکه می‌رسد. با نگاهی به تاریخچه استخراج این ارز می‌توان دریافت که بطور میانگین استخراج این ارز همواره به صرفه و با سود خوبی همراه بوده است.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

تحلیل فاندامنتال لایت کوین؛ بررسی عوامل بنیادین موثر در قیمت

پارامتر ROI یا نرخ بازگشت سرمایه، نشان‌دهنده میزان رشد قیمت یک ارز دیجیتال از ابتدای راه‌اندازی تا زمان بررسی این پارامتر است.

این پارامتر که در حال حاضر برای لایت کوین برابر با ۳,۱۸۰ درصد است، نشان می‌دهد که لایت کوین از ابتدای راه‌اندازی تاکنون ۳ هزار درصد رشد قیمت را تجربه کرده است که عدد قابل ملاحظه‌ای است.

اما با مقایسه پارامتر ROI لایت کوین با بیت کوین که برابر با ۷,۸۱۴ درصد است، شاید بتوان این احتمال را مطرح کرد که ارزی مانند لایت کوین در انفجار قیمت بعدی شانس زیادی برای افزایش قیمت بیشتر نسبت به بیت کوین دارد.

با در نظر داشتن اولین قیمت لایت کوین و بیت کوین که در صرافی‌ها معامله شده است، میزان ROI از مقدار فعلی بسیار بیشتر خواهد شد. اما عدد استفاده شده برای این مقادیر، اولین داده قیمتی ثبت شده در سایت کوین‌مارکت‌کپ است که به همین خاطر از مقدار واقعی کمتر است.

جمع بندی

لایت‌کوین یکی از پروژه‌هایی بود که از دل بیت‌کوین بیرون آمد و با ادعای سرعت بیشتر و نرخ کارمزد کمتر، مورد توجه بسیاری از افراد در دنیای ارزهای دیجیتال قرار گرفت.

این ارز دیجیتال توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان یک پلتفرم پرداختی کارآمد شناخته شده و بنابراین شرکت‌های بزرگ زیادی تاکنون پشتیبانی خود را برای امکان پرداخت با استفاده از لایت کوین اعلام کرده‌اند.

وجود چارلی لی به عنوان خالق و اصلی‌ترین عضو تیم توسعه‌دهندگان لایت کوین نیز اعتبار بیشتری به پروژه داده است.

با وجود اینکه هدف ارائه ارزهای دیجیتال در ابتدا ارائه یک سیستم پرداختی برای حذف سیستم مالی متمرکز بود، به نظر می‌رسد پلتفرم‌های پرداختی شانس زیادی برای پیشرفت داشته باشند. از میان تمام این پلتفرم‌ها، لایت کوین به دلیل کارمزد پایین و سرعت بالاتر تراکنش‌ها نسبت به بیت کوین یکی از گزینه‌های اصلی در امور پرداختی محسوب می‌شود.

اطلاعات کلی لایت کوین
قیمت Litecoin$0
ارزش بازار$0
سهم از بازار0%
حجم مبادلات روزانه$0
پایین ترین/بالاترینقیمت 24 ساعت اخیر $0 / $0
پایین ترین/بالاترینقیمت 7 روز اخیر$0 / $0
رتبه در بازار#19
اوج قیمت دلاری $0
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به تومان۰ تومان
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
اوج قیمت ریالی ۰ تومان
تغییرات از اوج تاکنون 0.000000000000%
به دلار$0
نرخ دلار۰ تومان
01 January 1970
تاریخ اوج قیمت۱۱ دی ۱۳۴۸
54 سال و 6 ماه قبل
تغییرات 1 ساعته 0%
تغییرات 1 روزه 0%
تغییرات 7 روزه 0%
تغییرات 30 روزه 0%
تغییرات 90 روزه 0%
تغییرات یک ساله 0%
از ابتدای سال میلادی 0%
از اولین قیمت 0%
قیمت به بیت کوین1LTC = 0BTC
راهنمای بخش ها
تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
Amirreza
Amirreza
۵ سال قبل

خانم جلالی به نظرتون لایت کوین هم بعد از نصف شدن پاداش استخراج ممکنه ده برابر افزایش قیمت پیدا کنه مثل بیت کوین و اینکه اگر افزایش قیمتی قراره اتفاق بیوفته بهترین موقع ورود به لایت کوین چه مدت هست،قبل یا بعد نصف شدن پاداش؟

فریما جلالی
فریما جلالی
۵ سال قبل
پاسخ  Amirreza

بهتره منتظر بمونین تا هالوینگش بگذره بعد با استفاده از تحلیل تکنیکال واردش بشید چون طبق تاریخچه قیمتیش تو هالوینگ قبلیش روند نزولی بوده.
موفق باشید.

hosain bi
hosain bi
۴ سال قبل

واقعا عالی بود ............ حیف ک مقاله رو الان خوندم ... وگرنه با این ضررها رو برو نمیشدم ... تشکر از شما ... سعی میکنم ازین ب بعد مطالبتون رو دنبال کنم

حسن
حسن
۴ سال قبل
پاسخ  hosain bi

لازم نیست ضرر کنین...لایت کویت ذخیره کنین و منتظر بمونین خرجش نکننین