وضعیت بازارها؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر

وضعیت بازارها؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر

طی ساعات گذشته، سقوط تاریخی بازارهای نفت در اوایل هفته جاری تا حدی جبران شده است. روز چهارشنبه، قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) در مجموع بالاتر از ۱۰ دلار باقی ماند و تا زمان نگارش این گزارش، با حدود ۹ درصد افزایش همراه بوده است.

وضعیت بازار؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر
نمودار قراردادهای مابه‌التفاوت نفت خام وست تگزاس از ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) – منبع: Tradingview

به گزارش کوین دسک، بازارهای اروپا نیز شاهد افزایش قیمت بودند. شاخص FTSE Eurotop ۱۰۰ به علت رشد سهام‌های مرتبط با صنعت نفت، با ۱.۹ درصد افزایش بسته شد.

شاخص S&P ۵۰۰ نیز روز را در بازه مثبت و با افزایشی ۲.۲ درصدی به پایان برد. در همین حال، به علت تمایل معامله‌گران به اندکی ریسک بیشتر در بازار سهام، اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده نیز تا حدی شاهد افزایش فروش بود. بازده دو ساله، ده ‌ساله و سی ‌ساله اوراق بهادار خزانه‌داری همگی روندی صعودی داشتند (بازده اوراق قرضه با کاهش قیمت افزایش می‌یابد). بیشترین افزایش مربوط به بازده ده‌ ساله بود که ۱ بامداد امروز پنج‌شنبه به وقت تهران ۶ درصد افزایش داشت.

با وجود رشد بازارها در روز چهارشنبه، نفت خام هنوز هم با مشکلاتی دست به گریبان است. تحلیل‌گر ارشد کارگزاری ای‌تورو (eToro)، نمو کین (Nemo Qin)، اظهار داشت:

با اینکه تولیدات کشورهای عضو اوپک قرار است از ماه می کاهش یابد، تقاضای ضعیف و موجودی بالای جهانی به این معناست که قیمت نفت کماکان تحت فشار خواهد بود.

بازار ارزهای دیجیتال

قیمت بیت کوین نیز طی ۲۴ ساعت گذشته افزایشی ۲.۱۵ درصدی داشت.  

بیت کوین از اوایل صبح چهارشنبه کار خود را در محدوده ۶,۸۰۰ دلار آغاز کرد و در صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس شاهد افزایش تقاضا برای خرید بودیم. خریداران در نهایت توانستند قیمت این ارز دیجیتال را به بالای ۷,۰۰۰ دلار و بالاتر از میانگین‌های متحرک ۱۰ روزه و ۵۰ روزه برسانند؛ سیگنالی صعودی برای افرادی که تحلیل تکنیکال را دنبال می‌کنند.

وضعیت بازار؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر
معاملات بیت کوین در صرافی کوین‌بیس از ۲۰ آوریل (۱ اردیبهشت) – منبع: Tradingview

این امر احتمالاً ناشی از وجود خریداران بیشتر در مقابل فروشندگان کمتر در آستانه رویداد هاوینگ در ماه می (اواخر اردیبهشت) است.

سیمون پیترز (Simon Peters)، یکی دیگر از تحلیل‌گران ای‌تورو، گفت:

با نزدیک‌شدن زمان هاوینگ بیت کوین، که باعث می‌شود میزان بیت کوین استخراج‌شده از هر نود برای استخراج‌کنندگان به نصف کاهش یابد، انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران چندان تمایلی به فروش دارایی‌های خود نداشته باشند. در عوض، آن‌ها ترجیح می‌دهند بیت کوین‌های خود را نگه دارند تا افزایش قیمت پیش‌بینی‌شده طی ماه‌های پس از هاوینگ را از دست ندهند.

دیگر دارایی‌های دیجیتال نیز شاهد افزایش قیمت بوده‌اند. طی ۲۴ گذشته، اتر ۲.۸۵ درصد و دش ۱.۹۹ درصد رشد داشتند. برای کاردانو نیز شاهد ۴.۷۷ درصد افزایش قیمت بودیم. اما در این بین، استلار با ۸.۵۴ درصد توانست از سایر ارزهای دیجیتال پیشی بگیرد.

عملکرد خوب اتر

با وجود نگرانی‌ها در خصوص اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) با پشتوانه اتریوم، قیمت اتر عملکرد خوبی دارد. طبق داده‌های وب‌سایت Coin Metrics، اتر از ابتدای امسال توانسته گوی سبقت را از بیت کوین برباید. از ابتدای سال تاکنون، قیمت بیت کوین تقریباً ثابت بوده، درحالیکه اتر رشدی ۳۰ درصدی داشته است.

وضعیت بازار؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر
نمودار عملکرد بیت کوین و اتریوم از ابتدای سال جاری میلادی – منبع: CoinDesk Research

با اینکه قیمت اتر عملکردی چشمگیر داشته، اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم دچار مشکلات امنیتی در خصوص قراردادهای هوشمند بوده است. یکی از این مشکلات، هک «وام‌های سریع» (flash loans) در پلتفرم bZx در فوریه (دی ماه) بود که یک هکر توانست ۳۵۰,۰۰۰ دلار از پلتفرم وام‌دهی فالکروم (Fulcrum) به سرقت ببرد. علاوه بر این، پلتفرم dForce نیز اخیراً شاهد به سرقت‌رفتن ۲۵ میلیون دلار ارز دیجیتال از پروتکل وام‌دهی Lendf.me بود. این مبلغ برابر با ۹۹ درصد موجودی کل این پلتفرم بود. البته هکر خیلی زود بخش زیادی از این دارایی‌ها را به پلتفرم بازگرداند.

نیراج خاندلوال (Neeraj Khandelwal)، هم‌بنیان‌گذار صرافی هندی کوین‌دی‌سی‌اکس (CoinDCX) گفت:

نمی‌توان تقصیر را به گردن پروتکل‌ها انداخت. آخرین اخبار در مورد نقایص امنیتی مدیریت مالی غیرمتمرکز (دیفای) مربوط به ساختار معماری مبتنی بر اتریوم است و نه خود پروتکل اتریوم. به همین علت، به نظر من، نقایص و مشکلات تعداد معدودی از پروژه‌های مدیریت مالی غیرمتمرکز نمی‌تواند تأثیر خاصی بر قیمت اتر داشته باشد.

وضعیت بازار؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر
میزان اتر قفل‌شده در قراردادهای هوشمند مدیریت مالی غیرمتمرکز در مقابل قیمت اتر از ابتدای سال جاری میلادی – منبع: CoinDesk Research

الکساندر بلوم (Alexander Blum) هم‌بنیان‌گذار تو پرایم (Two Prime)، یک شرکت مدیریت دارایی ارز دیجیتال، اظهار داشت:

این نقایص امنیتی در واقع تصمیم‌های ساختاری هستند که شرکت‌های مبتنی بر مدیریت مالی غیرمتمرکز می‌گیرند و به خود اتریوم مربوط نیستند.

به عقیده بلوم، شرکت‌ها مسبب مشکلات مدیریت مالی غیرمتمرکز هستند و نه پروتکل‌ها. بلوم همچنین مقایسه‌ای بین پروتکل اتریوم و پروتکل برجسته وب، HTTP، انجام داد. HTTP نیز سابقه هک ‌شدن دارد و اغلب دلیل آن تدابیر نامناسب ایمنی شرکت‌ها بوده است. بلوم همچنین افزود:

درست همانطور که نمی‌توان کل پروتکل HTTP را به‌خاطر هک‌ شدن یک وب‌سایت زیر سوال برد، اتریوم را نیز نمی‌توان به خاطر اشتباهات شرکت‌های مبتنی بر مدیریت مالی غیرمتمرکز، غیرایمن و غیرمطمئن دانست.

اتریوم به عنوان یک پلتفرم محاسباتی ارز دیجیتال تنها پلتفرمی نیست که مورد هک قرار می‌گیرد. پروتکل فکتوم (Factom)، که رقیبی کوچک‌تر برای اتریوم است، این هفته قربانی یک هک ۱۱ میلیون دلاری از پلتفرم ارز دیجیتال باثبات پگ‌نت (PegNet) شد. به گفته اعضای شبکه، هک پلتفرم پگ‌نت از پروتکل فکتوم شبیه به هک پلتفرم دی فورس dForce اتریوم بوده است. این امر می‌تواند گواهی بر این مدعا باشد که روش‌هایی که هکرها به کار می‌گیرند به پروتکل‌ خاصی بستگی ندارد.

مشکلات مدیریت مالی غیرمتمرکز به احتمال زیاد تاثیر چندانی روی عملکرد قیمت اتر ندارد. نقدینگی در صرافی‌ها، و نه مبانی پروتکل، احتمالاً ویژگی برجسته اتر در چشم معامله‌گرها است.

خاندلوال از صرافی کوین‌دی‌سی‌اکس گفت:

اتر و بیت کوین ویژگی‌های مشابه بسیاری دارند: به راحتی در صرافی‌های سرتاسر دنیا قابل دسترسی و معامله‌پذیر هستند، برای بسیاری از جفت‌ارزهای معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، حتی با معاملات بین‌المللی چندان ناسازگار نیستند و توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌ متحده به عنوان سهام در نظر گرفته نشده‌اند. ارزش آن‌ها و به همین ترتیب قیمت‌شان لزوماً وابسته به ویژگی‌های فنی آن‌ها نیست.

دیگر بازارها

قیمت طلا نیز روز چهارشنبه بالاتر رفت و حجم خرید این فلز زرد باعث شد قیمت آن بالای ۱,۷۰۰ دلار باقی بماند.

وضعیت بازار؛ احیای قیمت نفت، رشد بازار ارزهای دیجیتال و عملکرد خیره‌کننده اتر
نمودار قراردادهای مابه‌التفاوت نفت خام وست تگزاس از ۲۰ آوریل (۱ اردیبهشت) – منبع: Tradingview

تحلیل‌گر ارشد ای‌تورو، نمو کین، گفت:

با افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به دارایی‌های کم‌ریسک‌تر، انتظار می‌رود قیمت طلا بیشتر هم بشود. طبق پیش‌بینی ما، قیمت طلا و سرمایه‌گذاری‌های با پشتوانه طلا به رشد خود در سال ۲۰۲۰ ادامه خواهند داد.

در آسیا، شاخص سهام Nikkei ۲۲۵ توکیو افت کرد. البته این کاهش کمتر از یک درصد در معاملات روزانه بود. با این حال، بخش‌های حمل‌ونقل و همچنین املاک و مستغلات توکیو روز چهارشنبه با ضررهای هنگفتی روبرو شدند.  

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
سینا
سینا
4 سال قبل

توکن های Bull لوریج X3 از FTX بخرید . برای هاوینگ میتونن 300 الی 1000 درصد سود بدن بدون ریسک لیکوئيد شدن .

siavashnam
siavashnam
4 سال قبل
پاسخ  سینا

به این سادگیا نیست باینانس هم به خاطر همین حذفشون کرد بیشتر ضرر بود تا سود در هر شرایطی
بعدم سه برابریش وقتی بود که برای یه مدت کوتاه مثلا یک هفته نگهداشته میشد اگر طولانی مدت داشتینش خیلی قیمتش فرقی نمیکرد حتی افت هم داشت

محمد شكيبا
محمد شكيبا
4 سال قبل

ترون دنت اتر كاردانو تزوس بخرين شش ماه ديگه سود فوق العاده كنيد

رضا شوقی
رضا شوقی
4 سال قبل

با بقیشون کار نکردم ولی اتریوم و کاردانو آینده خوبی دارن